Skocz do zawartości
David_69

Pare pytani ad. WC

Rekomendowane odpowiedzi

Powitac

 

Szukałem na forum troche ale powiem ze jest tego od groma i po paru godz poddałem sie... 90 pare stron...

 

Tak u mnie wyglada WC:

Dołączona grafika

pompa->chlodnia->cpu_blok->pompa - obieg

Pomysl byl taki zeby dwa wiatraki 120mm z tylu obudowy (big tower) wydmuchiwaly powietrze, jednoczesnie zasysajac je z przodu ubudowy i studzac chlodnice.

Wyszlo to calkiem ciekawie i wydajnie (28-30*C w idle, prime95 - 39-42*C), pompa wody chodzi na 40%, a wiatraki 50%, cisza :)

http://i286.photobucket.com/albums/ll96/daveakablackmesa/PC/DSC00420.jpg

(pomysl miedzi zapożyczony od jegdnego z userow na tym forum)

 

Potrzebował bym jednak porady / sugesti, mianowicie

na schemacie oznaczyłem 2 wentyle (1) i (2), ten "na dole" wydmuciach!e cieple powietrze

natomiast ten u gory chlodne,

zastanawiam sie czy nie wpakowac tam malej chlodnicy 1x120mm dodatkowo z racji tego ze planuje w przyszlosci dozucic do tego nb+mosfet blok, mialo by to sens?

Edytowane przez David_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kolejność elementów nie ma znaczenia.

2. Z tego zdjęcia nie widzę, żeby górny wentylator był jakość szczególnie oddzielony od dolnej części. Powietrze ciepłe unosi się i wypełnia praktycznie całą obudowę. Myślę, że temperatura wlatująca na oba te tylne wentylatory jest bardzo zbliżona.

Nie musisz się tak przejmować temperaturą powietrza w obudowie, jeżeli chłodzisz wodą, bo nie ma to wtedy zwyczajnie znaczenia. Najlepiej dać na chłodnice powietrze z zewnątrz.

 

Jeszcze się zastanów czy to w ogóle ma sens, nb i mostek wydziela bardzo mało ciepła (sam radiator może i jest gorący, ale moc wydzielana tam jest bardzo niewielka). Nie potrzeba dodatkowej chłodnicy, temperatury wzrosną ci na tym co masz o pewnie 1-2 stopnie max. Już nie wspominając że chłodzenie tych elementów jest zwyczajnie dla zabawy lub wyglądu, w zasadzie nic nie daje. W zamkniętej obudowie, w której nie widać twojego układu, powiedziałbym że się nie opłaca.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zrozumiałem text i obrazka- na chłodnicy nie ma wentyli.

 

Jeśli tak- trochu karkołomne rozwiązanie- trzeba totalnie uszczelnić obudowę, żeby powietrze było zasysane tylko-i-wyłącznie przez chłodnicę.

 

Jeśli nie- powyższy text nie ma prawa bytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ten układ nie spełnia podstawowych założeń stawianych WC. W moim przekonaniu ciepło z procesora (i innych elementów elektronicznych jeśli są obłożone blokami) powinno być dostarczone rurkami do chłodnicy, po czym bezpośrednio z niej wyrzucone za obudowę. Dzięki temu poprawę warunków pracy zyskują wszystkie elementy chłodzone pasywnie, także bez radiatorów.

 

W układzie jak na obrazku ciepło idzie rurkami do chłodnicy, po czym jest wykorzystane do podgrzania powietrza w obudowie.

Tym sposobem tracimy największą zaletę wc.

 

Buda to Chieftec z miejscem na 3 wentylatory z boku? Jeśli tak i chłodnica musi tam być, starałbym się to zrobić tak, aby obieg powietrza przez chłodnicę zamykał się pomiędzy frontem a tymi otworami z boku. Zabudować to jakoś, blacha, pleksa czy nawet karton ;) byle nie pchać ciepła z chłodnicy przez całą budę.

 

Sama obudowa daje duże możliwości włącznie w odwracaniem, chłodnicami w topie, froncie w miejscu zatok, coś mniejszego weszłoby pewnie na tył nad zasilaczem. Chociaż nie koniecznie mniejszego, nie wykluczone, że weszłaby tam chłodnica 180mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie jest tak jak mówisz. Jeżeli chłodzisz cpu i gpu, co za różnica czy w obudowie jest np. 35 stopni czy 20? PCB się nie stopi? :) Mosfety też nie mają nic przeciw takim temperaturom, te elementy mają ogromną tolerancję. A fakt że na chłodnice dmuchasz zimnym powietrzem z zewnątrz potrafi dość rozsądnie zwiększyć wydajność chłodzenia, chłodzenia tego co nas interesuje i na czym mamy bloki.

Problem jest jeszcze mniejszy kiedy ktoś ma blok na płycie, czy nawet pamięciach (chociaż to już ciężko uzasadnić).

Zresztą w obudowie panuje i tak obieg powietrza, różnica ciśnień, fakt że wdmuciach!emy powietrze do środka, wystarcza żeby pasywnie wydostawało się przez pozostałe szczeliny i otwory wentylacyjne. Ten proces zachodzi nawet bez wentylatorów wyciągających.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od założeń i oczekiwań wobec WC.

Jeśli daje ono możliwość o której wspomniałem to uważam, że dobrze jest ją wykorzystać. Robię je po to aby było lepiej, bez wc pcb też się nie topi...

 

W omawianym układzie powietrze jest zaciągane a nie wdmuchiwane do środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Z tego zdjęcia nie widzę, żeby górny wentylator był jakość szczególnie oddzielony od dolnej części. Powietrze ciepłe unosi się i wypełnia praktycznie całą obudowę. Myślę, że temperatura wlatująca na oba te tylne wentylatory jest bardzo zbliżona.

Nie musisz się tak przejmować temperaturą powietrza w obudowie, jeżeli chłodzisz wodą, bo nie ma to wtedy zwyczajnie znaczenia. Najlepiej dać na chłodnice powietrze z zewnątrz.

 

Jeszcze się zastanów czy to w ogóle ma sens, nb i mostek wydziela bardzo mało ciepła (sam radiator może i jest gorący, ale moc wydzielana tam jest bardzo niewielka). Nie potrzeba dodatkowej chłodnicy, temperatury wzrosną ci na tym co masz o pewnie 1-2 stopnie max. Już nie wspominając że chłodzenie tych elementów jest zwyczajnie dla zabawy lub wyglądu, w zasadzie nic nie daje. W zamkniętej obudowie, w której nie widać twojego układu, powiedziałbym że się nie opłaca.

 

wlasnie o taka odp mi chodzilo, chyba sobie to podaruje, komplet blok + mosfet do mojego asus'a kosztuje 300pln, na pewno zlozyl bym cos "skromniejszego" za mniejsza kase ale to juz nie ten sam efekt

 

co do wiatrakow 1 i 2, powiem Ci co zaobserwowałem, w idle tylko ten dolny wyzuca cieple powietrze, gorny na tomiast chlodne, wyraznie to czuc na dloni, tzn ta roznice miedzy nimi, pod obciazeiem (tu mowie o grze albo 3marku przy prime95 nie ma tego samego efektu) obydwa oddaja cieple powietrze, czyli gony tez spelnia swoja role :)

 

O ile dobrze zrozumiałem text i obrazka- na chłodnicy nie ma wentyli.

 

Jeśli tak- trochu karkołomne rozwiązanie- trzeba totalnie uszczelnić obudowę, żeby powietrze było zasysane tylko-i-wyłącznie przez chłodnicę.

 

Jeśli nie- powyższy text nie ma prawa bytu.

 

tak wlasnie kolego jest to zrobione, uszczelniłem co sie tylko da zeby byl obieg chlodnica --->>> wentyle, czuc na przodzie jak jest zassysane powietrze, sprawdzałem z ciekawosci podkladajac papierosa :P zasysa nawet z 15cm, dodam ze np nie moge za dluo miec otwartego boku bo temp rosnie za bardzo

 

@Klaus: od czego by tu zaczac... wiec tak, co do obiegu, zanim zaczolem to skladac zastanowilem sie jak to ma isc + chcialem polaczenia jakos "poukladac" zeby nie powstal z tego misz-masz, przyszlo mi do glowy jak to jest rozwiazane w Centralnym Ogrzewaniu ktore kiedys tam widzialem, pompa jest za zrudlem ciepla i podaje na odbiorniki ciepla

zastanawialem sie takze nad chlodnica "w topie", taka ala 3*120 ale bedzie na nia leciec cieple powietrze, a jest w mojej budzie troche, pewnie to radiator z nb/mosfetu je oddaje albo zasilacz, przo obudowy to jedyne miejsce gdzie tego cieplego powietrza nie ma pozatym chlodnica tam swietnie lezy, jak gdyby buda byla do tego przygotowana

wydaje mi sie ze przy obecnym ukladzie wc "daje rade", temp spadla mi o 10*C takze pozytyw :)

 

pomysle nad zamknieciem obiegumiedzy przodem na bokiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem z ciekawosci podkladajac papierosa :P

 

Podstawiaj dalej papierosa to przyjdzie dzień, że zamiast czyścić kompa w środku będziesz musiał elementy powymieniać. Tego ścierwa się nie da usunąć.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawialem sie takze nad chlodnica "w topie", taka ala 3*120 ale bedzie na nia leciec cieple powietrze, a jest w mojej budzie troche, pewnie to radiator z nb/mosfetu je oddaje albo zasilacz, przo obudowy to jedyne miejsce gdzie tego cieplego powietrza nie ma

 

Musisz mieć świadomość, że to właśnie ciepło z chłodnicy znacznie podgrzewa powietrze w obudowie, znaczenie ma też karta graficzna. Chipset, mosfety są pomijalne mimo, że mogą parzyć.

Jeśli układ spełnia Twoje oczekiwania to jest ok. Jest to układ odmienny od powszechnie spotykanych ale jak działa to ok. Nie wszystko musi być robione wg szablonu.

 

Zawsze lepiej, jak stosunek powietrza wchodzącego do wychodzącego będzie większy niż 1.

Balona w życiu nie miałeś? Na dłuższą metę zawsze się to kończy buuumm....

 

Mając nadciśnienie w obudowie można zastosować filtry i zapanować nad kurzem.

Większość komputerów działa jednak na zasadzie podciśnienia z jednym tylko wentylatorem wyciągowym, w mniej wymagających konfiguracjach zdarza się tylko wentylator w zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, ale jest to rozwiązanie "wystarczające", a nie "lepsze". Przy podciśnieniu ruch powietrza odbywa się tylko na linii wlot-wylot, przez co miejsca w budzie będące poza tą linią (wszelkie zakamarki, przestrzenie między kartami) prawie w ogóle nie uczestniczą w wymianie powietrza. W wypadku nadciśnienia, "wiatry" rozchodzą się po całej obudowie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rezultaty chłodzenia wody uzyskujesz dmuchając wentylatorami powietrzem z zewnątrz bezpośrednio na chłodnice. Zwiększa to temperaturę powietrza wewnątrz obudowy, ale nie ma to wpływu na podzespoły chłodzone wodą. Jeżeli miałbyś np. kartę graficzną chłodzoną powietrzem, a cpu wodą,l wtedy takie rozwiązanie miałoby wady, dodatkowa wentylacja byłaby wskazana.

W przeciwnym wypadku, moim zdaniem nie warto się tym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powitac znow szanowne grono, temat sie moze komus przydał i pomyslalem ze zuce paroma fotami dla "potomnych", rozwiazanie sie sprawdza, w lato nie moge sobie pozwolic na otwarcie boku obudowybo zaraz temp skacze, obudowa w miare mozliwosci uszczelniona gdzie sie da i czym sie da, estetyka zachowana Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

pierwsze podejscie, slabe polaczenie kolanek miedzi i rurki gumowej, ODRADZAM

 

Dołączona grafika

 

to juz leprze rozwiazanie zapozyczone od sam nie pamietam kogo ale mialem mozliwosc, cenowo tez OK takze czemu nie a miedz tez deko chlodzi Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dzieki za pomoc.

 

-Dave

Edytowane przez David_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...