Skocz do zawartości
xvito

Elektryka - Problem z zasilaczem 230V/24V

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki problem. Pomijam tutaj cel/zamierzenie. Chce podłączyć trzy takie jonizatory:

 

GENERATOR MGŁY - NAWILŻACZ POWIETRZA + ZASILACZ (1981452935) - Aukcje internetowe Allegro

 

w jednym... urządzeniu (pojemniku). I dochodzimy do setna - zamiast trzech zasilaczy chciałbym te elementy podłaczyć pod jeden "zbiorczy" zasilacz - kwestia i ceny (opcja jonizatora bez zasilacza tańsza) i konstrukcji wynalazku (mało miejsca w obudowie na trzy zasilacze), który mam zamiar powołać do życia.

Znalazłem transformator który jakby podchodzi pod pewne parametry:

 

Transformator 230V/24V TRM-24

 

Czy coś takiego można w ogóle zrealizować i w jaki sposób? Jestem kompletna noga w kwestiach elektryki, dlatego prosze o pomoc bardziej kumatych kolegów.

 

Dzięki i Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór mocy ok 25 W

 

Zasilanie z zewnętrznego zasilacza 230V / 24V

Czyli na trzy jonizatory potrzebujesz zasilacza o mocy minimum 75W, co przy napięciu 24V oznacza nieco ponad 3A. Ten zasilacz, który podrzuciłeś, ma prąd wyjściowy 0,625A, czyli jakieś pięć-sześć razy za mało.

Tak na szybko znalazłem coś takiego. Nikt nie mówił, że będzie wybitnie tanio :> Zobacz jeszcze na tme.pl, minimum to 3A przy 24V. Połączenie trzech jonizatorów do zasilacza równoległe, czyli zbierasz wszystkie trzy plusy i wszystkie trzy minusy i łączysz z wyprowadzeniami zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wartość natężenia (amperów) przy wyborze zasilacza może być większa - tzn mogę kupić zasilacz z zapasem jeśli chodzi o tą wartości (ale wielkość 24V już nie) - dobrze rozumiem?

I jeszcze jedno, czy dostanę zasilacz (na co zwrócić uwagę?) do którego poza ww jonizatorami podłączę wentylator komputerowy (120mm, 12V, potencjometr)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie musi być takie jak potrzebujesz, natomiast natężenie może być wyższe od wyliczonego i powinno być trochę wyższe, żeby zasilacz nie pracował na max obciążeniu. Co do wentylatorów, to jak podłączysz dwa szeregowo to będą śmigać na 24v.

Edytowane przez piotreek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dzięki Panowie za szybką reakcję.

 

1. Czy taki zasilacz będzie pasował:

(ST) ZASILACZ DC 24V 100W DO TAŚM LED ŻARÓWEK ITP (1969276083) - Aukcje internetowe Allegro

2. Czy po podłączeniu szeregowo do tego zasilacza dwóch wentylatorów 12V z potencjometrem każdy będzie możliwa regulacja obrotów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD1 Git. Znalazłem jeszcze coś takiego:

ZASILACZ do LAPTOPA SIECIOWY 12-24V 120W 230V 6A (1996170740) - Aukcje internetowe Allegro

zasilacz jeszcze tańszy, a jeśli się nie mylę spełniający moje wymagania - poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.

 

AD2 Temat po przyjrzeniu się kilku pierwszym "dataszitom" (google > "lm316") przerasta moją wiedzę i umiejętności, za dużo dodatkowych kabelków/elementów/oznaczeń - chyba z regulacją dam sobie spokój. Rozumiem, że jeśli zastosuję system zerojedynkowy i wyłączę jeden z tych szeregowo podpiętych wiatraków drugi pójdzie z dymem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba zasilacze dadzą radę, przy czym ten pierwszy jest bardziej profesjonalny, ale wymaga obudowy (zaciski 230V są właściwie na wierzchu), drugi to jakiś no-name, ale przynajmniej w gotowej obudowie.

 

Nie wiem co robi układ LM316, ale LM317 umożliwia regulację napięcia wyjściowego po dołożeniu potencjometru i bodajże jednego rezystora. To naprawdę proste jak je...dzenie :>

 

Jeśli połączysz wentylatory na 12V szeregowo i odłączysz jeden, drugi też przestanie się kręcić.

Szeregowe połączenie wygląda tak:

+...wentylator1...wentylator2...-

A równoległe tak:

+...wentylator1...- |..wentylator2..|

Najwygodniej naruchać wentylatory na 24V, są zazwyczaj wydajniejsze od gabarytowych odpowiedników na 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...