Skocz do zawartości
jaras99

Słaby zasięg WiFi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Moim problemem jak w tytule jest słaby zasięg WiFi. Router, jaki posiadam to Draytek Vigor 2710 z wymienioną jedną antenką na Pentagram P 6901-2. Router stoi w jednym pokoju i łączy się z nim laptop. Router wysyła sygnał również do bezprzewodowej karty sieciowej USB TP-LINK TL-WN722NN podłączonej do PC w drugim pokoju. Problem w tym, że zasięg jest tam bardzo słaby i Internet często się rozłącza. Pokoje oddalone są od siebie o ok. 15m. oddzielone dwiema ścianami(pomiędzy nimi jest salon) Opcja zmiany miejsca routera i ciągnięcia kabla nie wchodzi w grę. Kabel, który jest w ścianie i łączy oba pokoje to niestety tylko kabel telefoniczny.

Co waszym zdaniem najlepiej zrobić, żeby, co najważniejsze nie zrywało mi połączeń?

Myślałem już żeby coś kombinować z tym kablem telefonicznym, ale z tego, co wyczytałem nie ma niestety takiej opcji. Rozważałem też kwestię ustawienia jakiegoś repeatera w salonie albo wymianę antenek ale nie mam pojęcia czy coś to da.

Czekam na jakieś podpowiedzi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewód 4 żyłowy można spróbować zarobić tak 1-1, 2-2, 3-3, 6-6. Sam mam tak kabel zarobiony z tym że ja mam kabel skrętka komputerowa cat-5 nie wiem jak na telefonicznym.

I net działa 12 lat kabel 20m.

Warto spróbować kabel to zawsze kabel.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel telefoniczny jest 2-żyłowy, LAN to 6 żył.

A nie rozważysz opcji przeniesienia routera o jedną ścianę? Do salonu? Niech nawet stoi/wisi zaraz na tej ścianie która dzieli salon i pokój z laptopem- siła sygnału dla TP-LINK'a powinna wzrosnąć.

Pozostaje konieczność wywiercenia w ścianie jednego otworu- na źródło internetu (zakładając, że w tej chwili "źródełko bije" w pokoju z lapkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie bardzo z tym przeniesieniem, bo za oknem tego pokoju, w którym jest router mam taki drewniany domek i chciałbym też mieć tam neta, a jak przeniosę router gdzieś indziej to już tam nie sięga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel telefoniczny występuje także jako 4 żyły, a lan jest 8 żyłowy.

Zwykły lan

Dołączona grafika

Telefoniczny

post-4543-0-82390500-1330639212_thumb.jpg

 

 

Jak nie da rady kabelkiem, to trzeba doinwestować w lepsza antenę nadawczą.

Poprosimy o szkic jak to wygląda obecnie.

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak sprzęt masz dobry z N (twoja wymiana antenki ze standardowej na Pentagram P 6901-2 zapewne nic nie dała ) bo przy wifi N wymienić trzeba trzy anteny na identyczne (z tego co mi wiadomo).

Tego typu patyczki (Pentagram P 6901-2) nie różnią sie niczym lepszym od anten w które zaopatrzony był twój router fabrycznie (sprawdzone w praktyce).

 

Dziwnym jest że karta w pc (tl-wn722n) ma słaby sygnał (sam ostatnio komuś ją montowałem, dwie ściany a sygnał ze zwykłego liveboxa(brak zewnętrznych anten wifi standard g)) A zasięg na 4 stabilne kreski.

 

Musisz miec jakieś super zbrojone sćiany :mur:

 

I nie inwestuj w dodatkowego Ap jak to ci radzą na dobreprogramy, tutaj raczej należy zainwestować w lepszą antenę w pc (tl-wn722n ma odkręcaną antenę)

np:

...::: Ted.NET.pl - sklep internetowy - sprzęt sieciowy, LAN, WLAN, WiFi, routery, AP, karty bezprzewodowe, SparkLAN, Tonze, Planet, Ovislink, sieci komputerowe :::...

 

A najlepszy był by kabel 2zł z metra. B-)

 

Ile masz teraz kresek zasięgu w pc?

 

Należy też zrobić test karte tl-wn722n zainstalować w laptopie i sprawdzić czy nie ma identycznych problemów jak w pc (problemy z kompatybilnością sprzętu)

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta jedna sciana to jest dosyć gruba. I taka 8dBi starczy?

No teraz mam 3 kreski ale to różnie z tym bywa.

A konfiguracja routera też może mieć jakiś wpływ na zrywanie tych połączeń?

Edytowane przez jaras99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może nie być ta gruba ściana (pozioma na obrazku) a ściana pionowa, która musi być pokonana na ukos. Spróbuj postawić komputer na wprost drzwi. Będzie ok, postaw tam AP klienta (ewentualnie antenką z karty sieciowej na kabelku) i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak sprzęt masz dobry z N (twoja wymiana antenki ze standardowej na Pentagram P 6901-2 zapewne nic nie dała ) bo przy wifi N wymienić trzeba trzy anteny na identyczne (z tego co mi wiadomo).

Tego typu patyczki (Pentagram P 6901-2) nie różnią sie niczym lepszym od anten w które zaopatrzony był twój router fabrycznie (sprawdzone w praktyce).

 

Dziwnym jest że karta w pc (tl-wn722n) ma słaby sygnał (sam ostatnio komuś ją montowałem, dwie ściany a sygnał ze zwykłego liveboxa(brak zewnętrznych anten wifi standard g)) A zasięg na 4 stabilne kreski.

 

Musisz miec jakieś super zbrojone sćiany :mur:

 

W routerze z N wszystkie antenki muszą być takie same, to wynika ze specyfikacji i standardu MIMO. Co do anteny Pentagram P 6901-2, mam w swoim TP Linku W8960N dwie takie antenki i w porównaniu z tymi standardowymi działają lepiej i pokrywają większy zasięg, tak, że nie mam problemów mimo grubego stropu i kilku ścian działowych z działaniem internetu na komputerze stacjonarnym na poddaszu. Jeżeli kartę na USB masz zamontowaną z tyłu komputera, to dociera do niej słaby sygnał, zresztą takie karty na USB są dobre do jednopoziomowego, niewielkiego mieszkania z cienkimi ścianami.

 

 

jaras99 masz kilka opcji:

 

1) Kupić kabel i zrobić to w staroszkolny sposób, wszystko będzie działać cacy - koszt najtańszy.

2) Kupić antenkę dookólną z kablem 7 dBi na stojaku od TP-Linka i przykręcić do tej karty na USB, chociaż najlepiej wziąć z zaprzyjaźnionego sklepu "na testy" i sprawdzić jak to działa, koszt ok 30 zł.

3) Kupić kartę do stacjonarnego komputera na PCI - jakąś na N, ale i tak antenki do niej będą badziewne 3 dBi i sygnał cienki i będzie to samo, jeżeli nie kupisz 2 anten dookólnych chociażby po 5 dBi TP Link 2405C - koszt 60 zł karta na PCI (TP-Link, Pentagram), ok 40 zł za 2 antenki dookólne, więc ~ 100 zł. Według mnie strata kasy.

Edytowane przez oldskul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta jest na biurku, na krótkim kablu. Podłączałem ją także na długim i wyniosłem na środek pokoju na wprost drzwi i zasięg trochę się poprawił ale i tak zrywało połączenie.

Opcji z ciągnieciem kabla tak jak pisałem nie ma więc pierwsza opcja odpada.

Myślę o tej drugiej opcji ale w necie znalazłem tylko takie antenki, które mają 8 dBi.

Jakbym taką założył to te od routera też wymienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel telefoniczny jest 2-żyłowy, LAN to 6 żył.

 

Kabel telefoniczny może być 4-żyłowy (polecam przyjrzeć się przedłużaczom na RJ11), a LAN 100Mbit hula na 4 żyłach. Warto sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel telefoniczny jest 2-żyłowy, LAN to 6 żył.

 

LAN ma 8 żył (Gigabit), a telefoniczne są różne ... ja mam okablowanie telefoniczne 8 żył, pomimo tego że wykorzystuję tylko dwie. Oczywiście taki kabel ma dużo gorsze właściwości elektryczne niż typowy CAT 5e . Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozłącza tylko przy tej karcie TP-LINKa? Laptop posiada własną kartę WLAN?

Edit: W takim razie - próbowałeś użyć innej karty na stacjonarce?

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Spróboj użyć innej karty sieciowej/innego urządzenia i zobacz czy zrywa, bo nie chce mi się wierzyć, że router Drayteka coś jest winny.

2. Jednak, żeby nie popadać bezkrytycznie w uwielbienie Drayteka - próbowałeś zmienić soft na najnowszy w Drayteku? Ja miałem problemy pierwszy raz z jednym Draytekiem dopóki nie zmieniłem softu na nowszy.

Edytowane przez elomelo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem soft i coś się poprawiło :rolleyes:

Tak jak wcześniej zrywało po ok 50-100MB jak coś sciągałem tak teraz mi rozłączyło po prawie 300MB, więc wychodzi na to, że to na szczęście wina softu :rolleyes:

Dzieki wszystkim za pomoc :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...