Skocz do zawartości
barder90

Problem z dyskiem - po kopiowaniu plików ubuntu -> windows

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

niedawno wymieniłem w swoim laptopie stary dysk hdd na nowy ssd, działał on dobrze i nie miałem z nim problemów. Umieściłem go w obudowie i chciałem używać jako dysk zewnętrzny po kablu usb. Jednak przy każdym przesłaniu plików z komputera stacjonarnego (ubuntu 11.10) i próbie odczytu ich na laptopie (windows 7), system nie odczytuje go i wyskakuje komunikat o tym, że musi on być formatowany ponieważ "plik lub katalog jest nieczytelny lub uszkodzony". System plików jaki po formatowaniu ustawiam to NTFS. Co moze być przyczyną? Pliki zapisane na laptopie są normalnie widoczne pod ubuntu na dysku i nie ma problemu z dostępem do nich. Da się jakoś temu zaradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ubuntu oczywiście dawałeś odmontuj ( bądź coś w ten deseń) na pasku bocznym z lewej strony przed odłączeniem dysku?

Dla pamięci przenośnych nie powinno się stosować systemu plików jakim jest NTFS. Do tego celu Microsoft opracował format exFAT (zwany też jako FAT 64), ale urządzenia z takim systemem plików mogą nie działać poprawnie z systemem Windows XP oraz starszymi.

 

Jak byś miał problem w Ubuntu z exFATem to tu masz opis:

Ubuntu - pomoc | Montowanie dysków z system plików exFAT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po sformatowaniu exFAT dysku i przerzucaniu plików, przy samym końcu operacji wyskakuje na ubuntu ''nazwa pliku - drugi koniec nie jest połączony" oraz dysk robi się nierozpoznawalny. I dalej jest potrzebny format pod windowsem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie rozkręciłem stacjonarny i przesłałem po kablu SATA - działa bez problemu i windows żadnymi błędami nie sypie. Kabelki, obudowa i SMART okazały się dobre i nie sprawiały problemu. Może to winna starych portów USB? Nie mam pojęcia... <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...