Skocz do zawartości
tretorn

Samsung 830 problem z raid 0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników mam płytę główną Asus maximus Extreme p67 b3 revision i nie miałem problemów z instalacją windowsa na kontrolerze intela. System działa rewelacyjnie kilkanaście sekund do pełnego uruchomienia ale.... No właśnie wszystko działa pięknie dopóki dyski są podpięte same bez innych dysków twardych. Podłączenie innych dysków a mam ich jeszcze 5 powoduje że samsungi spięte w raid 0 się zawieszają i wtedy zaczyna się loteria albo windows wstaje albo nie dodam że w biosie można ustawić raid na 6 portów sata bo 2 dodatkowe są na kontroler marvella.macierz cały czas coś wczytuje i dioda pracy dysku pali się non stop odpalenie czegoś z innych dysków powoduje ich zawieszenie. Macie jakieś pomysły co może być powodem tej dolegliwości. Nie mogę postawić raida na kontrolerze marvella bo instalacja windy nie widzi macierzy a sterowników nie mam na stronie producenta też ich znaleźć nie mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki Intela najnowsze masz do raid? Próbowałeś podłączać je pojedynczo przy działającym komputerze? Może jeden z nich ma uszkodzony system plików lub inny problem co wykłada system.

O tego bym zaczął sprawdzać.

 

 

BTW temat o Raid 0 już istnieje, tam należało zadać to pytanie zamiast powielać wątek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posprawdzam i dam znać ale to dopiero za dzień. Nie chciałem tam pisać bo piszą tam ludzie z różnymi problemami i odpisują dla wielu ludzi. Mam najnowsze stery do raida intela a dyski popróbuję ale to dopiero za dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem tak jak mi doradziłeś i pomogło chodź w różnych konfiguracjach było wszystko ok to nie mogę odrzucić żadnego dysku bo o ile zamula na jednym wyjściu sata to na 2 chodzi dobrze. Człowiek z pomocy technicznej napisał mi że możliwe jest że przy tak dużym obciążeniu mostka południowego trzeba podnieść jego napięcie i powinno być wszystko ok. Ale szczeże nie mam zielonego pojęcia jak podnieść napięcie mostka południowego bo w opcjach podkręcania nie ma czegoś takiego jak SB Voltage ani NB Voltage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki dzięki spróbuje miałem wcześniej wiele płyt asusa ale żadna nie miała tyle opcji i się trochę pogubiłem. A o ile podnieść by było bezpiecznie? Z prockiem to wiem że o 0,05 można aż do osiągnięcia rezultatu ale nigdy nie kręciłem mostków

 

popodnosiłem aż do 1.098 i nic to nie dało procek podkręciłem do 4.8 ramy na 1800 i nic to też nie dało zauważyłem że chyba uszkodzone są kontrolery marvela bo jak podłącze obojętnie który dysk to wszystko siada czy to na IDE czy na AHCI jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia dyski są strasznie nagrzane. Zauważyłem też że pamięci usb też się strasznie nagrzewają chyba mam po prostu zwaloną płytę a raczej sekcję zasilania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontrolery Marvela sa ogólnie do [gluteus maximus]. Podłącz normalnie do portów Intela.

 

Pamięci USB się często grzeją, zależy od konstrukcji, modelu producenta etc...

 

Co do napięć to jest wątek o płytach pod Sandy Bridge, tam szukaj i pytaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hym u siebie nie zaobserwowałem takiego problemu a mam dwa (a raczej miałem bo płyta na RMA) dwa RAID0 na Intelu, jeden tak jak ty z 2x 830 oraz drugi z 3x WD 1TB na dane. Więc raczej kontroler bez większych problemów "wyrabia".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w końcu sprawdziłeś każdy z dysków HDD osobno czy nie ma uszkodzenia struktury plików (checkdisk), bad sectory i w ogóle SMART?

Jeśli pod tym względem wszystko jest 100% sprawne wtedy pozostaje zabawa z Marvelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie dyski już przetestowałem każdy w każdym wyjściu sata i jest z dyskami wszystko ok

 

Mardok a czy u ciebie cały czas mryga dioda pracy dysku na płycie głównej? Masz taką samą płytę z p67 czy innym czipsetem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale sam piszesz że cokolwiek podłączone do Marvela powoduje problemy więc zostaje ci zabawa z tym właśnie kontrolerem. Na problemy w chipsecie Intela bym nie stawiał - chyba najmniej prawdopodobne.

 

Jeśli bios masz najnowszy jak i sterowniki Marvela (nie koniecznie ze strony asusa) to albo masz pechowo wadliwą płytę albo Marvell przy dużym obciążeniu to większe ciach!o niż myśleliśmy.

 

Marvel pracuje w IDE czy AHCI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie dyski już przetestowałem każdy w każdym wyjściu sata i jest z dyskami wszystko ok

 

Mardok a czy u ciebie cały czas mryga dioda pracy dysku na płycie głównej? Masz taką samą płytę z p67 czy innym czipsetem?

 

Nic u mnie nie "mrugało" a chipset mam w sygnaturce napisany, czyli Z77 trochę nowszy od twojego ale w kwestii obsługi SATA za bardzo nic się nie zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli pewnie mam zwalone coś z kontrolerami sata bo mi non stop mruga albo świeci się ciągle sam raid bez innych dysków działa podobnie cały czas tak jak by coś doczytywał. Nie mam pomysłów co innego mogło by tu być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując jak nie wepniesz nic w Marvell'a to wszystko działa ? Problem pojawia się dopiero po podpięciu dodatkowego dysku (jakiegokolwiek) w któryś z Marvel'owskich portów ? Jak na oba pytania odpowiedź jest tak to masz swojego winowajcę, i wtedy pozostaje tylko szukanie nowego BIOS'u do płyty i sterowników do systemu, jak to nie pomoże no cóż albo jakiś konflikt albo rzeczywiście fizyczne uszkodzenie.

 

PS. Jeśli chodzi o dysk/macierz systemową to radzę się trzymać od Marvell'a jak najdalej ... Ot mały przykład u mnie dla pojedynczego 830 128GB:

 

Dołączona grafika

 

Można to podsumować zdaniem "Lepiej już wepnij w SATA2 od Intel'a niż SATA3 od Marvell'a" ...

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy bardzo Cie to boli i jak bardzo musisz mieć te wszystkie porty sprawne. Sam znajdziesz odpowiedź.

czyli pewnie mam zwalone coś z kontrolerami sata bo mi non stop mruga albo świeci się ciągle sam raid bez innych dysków działa podobnie cały czas tak jak by coś doczytywał. Nie mam pomysłów co innego mogło by tu być

 

Indexowanie wyłączone na wszystkich dyskach/partycjach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musisz się znać na dyskach ani troche, wystarczy zajrzeć we właściwości każdej partycji i odznaczyć mały ptaszek na dole okna (podpowiedź- klikasz ignoruj wszystkie)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie rozwiązałem problem uruchomiłem kompa w trybie awaryjnym aby zobaczyć czy usługi nie powodują ciągłej pracy dysków. okazało się że coś ciągle wymusza ich ciągłą pracę bo w awaryjnym diody pracy dysku świecą się kiedy coś się otwiera itd czyli wszystko prawidłowo. Albo system źle zainstalowany albo stery do płyty głównej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...