Skocz do zawartości
dr_Misiek

Jaką kartę dzwiękową do komputera podpiętego do amplitunera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam komputer (tak jak w podpisie) podłączony do amplitunera ONYKO TX-SR 607 za pomocą kabla optycznego + zestaw głośników 4+0 (frontowe i surround) TONSIL Fenix-II.

Korzystam z karty dźwiękowej zintegrowanej z płytą główną, ale nie jestem zadowolony z dźwięku przestrzennego.

W zasadzie to mogę powiedzieć że w ogóle nie ma tej przestrzeni, stereo jakoś daje rade, ale nie po to się kupuje amplituner w cenie komputera średniej klasy + głośniki, żeby słuchać stereo.

Jaką kartę do tego kupić żeby to zafungowło tak jak powinno ??

 

Ustawienia obecnej karty i ampli są fabryczne.

Jeśli ktoś uważa że przyczyną mogą być złe ustawienia to proszę o pomoc w konfiguracji sprzętu.

 

Sprzęt służy w dużym pokoju jako zestaw mediacenter, często się na nim ogląda filmy z DTS, czasem grywa, ale jak dotąd nie dane było mi cieszyć się w pełni efektami dźwięku przestrzennego - przynajmniej w moim odczuciu Dołączona grafika

Edytowane przez dr_Misiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Twoja integra wspiera dźwięk przestrzenny przez złącze cyfrowe? Takowy na pewno uzyskasz przy oglądaniu filmu na PowerDVD, który posiada kodeki Dolby i DTS, ale ciężko tu będzie mówić o pełnym surround, jak nie masz głośnika centralnego.

 

Tak czy inaczej, jeżeli Twoja karta nie wspiera dźwięku przestrzennego po optyku, to zapomnij o tym w wypadku gier czy muzyki (do tego drugiego to i tak tylko stereo się nadaje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Integra czy nie, jeśli dzwięk przesyłasz optycznie i Twój ampli dekoduje AC3 lub DTS to nic więcej tu nie wymyślisz, nie wiń karty dzwiękowej bo ona nie bierze udziału w całym procesie, jedynie biernie przesyła strumień audio zapisany we wspomianym formacie, inaczej rzecz wygląda jeśli dekodujesz na komputerze i przesyłasz analogowo, ale z tego co rozumiem to nie ten przypadek

 

Dlatego poświęc troche czasu na optymalne ustawienie swojego sprzętu audio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy karta automatycznie nie dekoduje dźwięku dlatego że jest podpięta przez kabel optyczny, czy to ustawia się osobno? Na ampli mogę ręcznie wybrać kilka trybów i mam ustawiony na DTS, ale jakoś nie odczuwam tych przestrzennych efektów. W menu ampli nawet celowo pogłośniłem głośność głośników surround dla uzyskania bardziej wyrazistego efektu ale nic to nie dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amplituner Onyko TX-SR607.

Odtwarzacz Media Player Classic instalowany razem z kodekiem Quick Time Alternative. Dodatkowo mam zainstalowane kodeki FFDshow (podczas instalacji wybieram opcję głośników 4+0), kodeki aktualizowane na bieżąco jak się pojawiają.

Odtwarzam głównie filmy zapisane w formacie MKV rzadziej MP4. O AVI nie wspominam bo te to przeważnie stereo a to działa bez zarzutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z Twoją znajomością obsługi MPC oraz ustawień kodeków, ale najpierw należy sprawdzić ustawienia MPC w sekcji Odtwarzanie>strumien wyjściowy ważne jest żeby zaznaczyć właściwe wyjście, u Ciebie to będzie bodajże Realtek Digital Output.

 

Potem trzeba sprawdzić jakie filtry są wykorzystywane przy odtwarzaniu materiału. Dowiesz się tego właczając film i wybierając Odtwarzanie>filtry

 

Jeśł masz tam ffdshow audio decoder to ok, jeśli inny, napisz jaki. Ustawienia tego dekodera powinny wyglądać tak :

 

Dołączona grafika

 

W instrukcji obadaj jeszcze dział Listening modes, ale z tego co widzę, może być problem z konfiguracją 4.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MPC zmieniłem w zakładce"

ViewOptions->Output->DirectShow Audio

na:

DirectSound: Realtek Digital Output (optical) (Realtek High Definition Audio) (00200000)

 

Do wyboru z Realtek optical w nazwie mam jeszcze:

Realtek Digital Output (optical) (00200000)

 

 

Jak zmieniam w ustawieniach FDD wg Twoich zleceń filmy idą lekko przyśpieszone i w głośnikach słychać szum.

 

Zrobiłem test na płycie JMJ Aero2 wersja DVD DTS zmiana tego nie zmieniła nic w odtwarzaniu.

Edytowane przez dr_Misiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System Deflaut

Deflaut DirectSound Device (00800000)

Deflaut WaveOut Device (0020000)

DirectSound: Realtek Digital Output (Realtek High Definition Audio) (00200000)

DirectSound: SONY TV XV-0 (2 - NVIDIA Hidh Definition Audio) (00200000)

Realtek Digital Putput (Realtek (00200000)

SONY TV XV-0 (2 - NVIDIA Hidh D (00200000)

Null Audio Renderer (Any)

Null udio Rendener (Uncompressed)

 

Tyle jest jeszcze opcji do wyboru w MPC w Viev->Options->Output

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie Realtek Digital Output (Realtek (00200000) spowodowało że nic nie było słychać ustawiłem Realtek Digital Output (Optical) (00200000) i jest głos, co do ampli to chyba będę musiał zaglądnąć do instrukcji obsługi, żeby mieć 100% pewność że dobrze to ustawiam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat w przypadku gdy używasz MPC to nie takie proste. Ja po każdym formacie muszę poświęcić 3h nad konfiguracją wszystkiego (kodeki, odtwarzacz, filtry) aby uzyskać czysty dźwięk passthrough na wyjściu i aby mój amplituner prawidłowo zdekodował otrzymany sygnał z wyjścia SPDIF.

 

Wszystko w zasadzie opisane jest tutaj: http://forum.cdrinfo.pl/f111/poradnik-hd-kompletna-instalacja-i-konfiguracja-kodekow-i-playerow-79598/ lecz z doświadczenia wiem iż nawet robienie wszystkiego po bożemu wg tej istrukcji nie daje stabilnego sygnału, który łatwo zdekoduje amplituner.

 

Więc po zrobieniu co trzeba ważne aby ustawić to co wyżej kolega mówił na wyjście Digital Output (bądź SPDIF w zaleznosci jak to masz nazwane). Następnie zamiast bawić się z AC3Filter proponuję zastąpić go dekoderem od Cyberlink-a (ja używam wersji 5.0). w nim ustawić SPDIF i otrzymujesz działający sygnał równie nie zawodny i prosty co w odtwarzaczach PowerDVD.

 

Szczerze to wątpie, że uda Ci się to zrobić (ja sam męczę sie z tym zawsze), ale spróbować nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3h razem z cała resztą konfiguracji z linku, który zamieściłem. Sam dźwięk to tam może z 10% całości a i tak zanim doszedłem w czym jest błąd zajęło mi to sporo czasu (nie dokładnie napisany artykuł). Teraz wiem w czym rzecz i konfig całości zajmuje jakieś 10-15 min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze 4 głośniki nie dadzą pełnego dźwięku przestrzennego tym bardziej jeżeli puścisz sygnał przez spdif to w tym przypadku karta dźwiękowa nie bierze udziału w całym procesie a przesyła jedynie zakodowany dźwięk ,który amplituner rozdziela na poszczególne głośniki-dts jest z reguły 5.1 więc brakuje ci frontu i subwoofera zwyczajnie dźwięk zostaje z nich ogołocony... po drugie musisz zmiksować dźwięk w odtwarzaczu (karta nie może tego zrobić)dlatego najlepiej i najprościej jest ustawić w mpc filtr audio na zewnętrzny i tu wybrać zainstalowany wcześniej ac3filter i w nim ustawić opcję głośników 4.0 oraz passthrough spdif...

chociaż i tak powiem,że najlepszym rozwiązaniem jest zwyczajnie dodać do amplitunera dwa brakujące głośniki i cieszyć się pełnym dts-em niż babrać się w jakieś miksy....

Edytowane przez zygmuntllaugust

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba nic miksować. Można wypuścić normalnie 5.1 do amplitunera a w apmlitunerze ustawić, że ma się konfigurację 4.0 a on zajmnie się resztą. Ogołoconyz tych kanałów nie zostanie bo wówczas amp zadba o to aby owe kanały (central i sub) były słyszalne, ale np. we frontowych głośnikach. Nie ma więc obawy, że nie usłyszymy jakiejś części dźwięków np. wokalu z centralu bo zostanie on przekierowany do frontowych kolumn. Problem stanowi jedynie fizyczny brak tych głośników a co za tym idzie nie taki efekt jaki uzyskać się powinno słuchająć ścieżki 5.1.

 

Zabieg o którym mówisz trzeba by było zrobić w przypadku analogowego połączenia karty dźwiękowej z amplitunerem (trzeba kablami 1x jack 3,5mm -> 2x chinch)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mój opis dotyczył ustawienia amplitunera bez ingerencji w dźwięk-wtedy tych kanałów faktycznie brak...wiadomo,że amplituner ma polepszaczy na tyle,że zmiksuje ten dźwięki bez problemu w całości na te cztery głośniki.....

...nie trzeba analogowego połączenia bo spokojnie można przez spdif ten 'zabieg' zrobić-jeżeli w opcjach ac3filter wybierzesz wyjściowe audio 'same as input' to wtedy amplituner rozdziela kanały (tj.zanieczyszcza kanały prawy i lewy frontem i subem bo ac3filter nie ingeruje wtedy w dźwięk) jeżeli natomiast wybierzesz opcję 4,0 to ac3filter rozdzieli ci 5.1 i na wyjściu da cztery kanały....do zastanowienia się jest tylko to co zrobi to lepiej amplituner czy ac3filter...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc to jest to samo. Jeśli się ma coś zewnętrznego sprzętowego co potrafi zmiksować dźwięk to oczywiste jest to, że lepiej tego użyć. AC3 Filter robi to programowo, pozatym jest to o tyle nie optymalne rozwiązanie, że dźwięk będzie miksowany jedynie w odtwarzaczu/odtwarzaczach, które korzystają z tej wtyczki. W każdych innych odtwarzaczach jak np. Power DVD trzeba w każdym z nich z osobna ustawiać 4 głośniki.

 

Najlepiej więc jest ustawić na sztywno w karcie dźwiękowej wyjście spdif a odtwarzacze konfigurować tak aby z tego wyjscia korzystały. Dodatkowym plusem jest uzyskanie dźwięku w standardzie bitperfect czyli dźwięk np. Stereo mp3 będzie miał tak samo nieskażone brzmienie jak dźwięk dekodowany przez amp dolby digital.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...