Skocz do zawartości
pietach

AMD Sempron LE1150 AM2+ na co zamienić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Już od dawna nie śledzę nowości na rynku procesorów i kart graficznych.

Powód: nie mam wysokich wymagań co do wydajności więc to co mam jakoś starcza.

Ale jednak co jakiś czas przydało by się kupić coś nowszego ale nie najnowszego oczywiście.

Ot takie lekkie odświeżenie konfiguracji.

 

Stan obecny:

Płyta - Foxoconn na chipie AMD 690G (AM2+)

CPU - AMD Sempron LE 1150 (2GHz 1MB cache)

RAM - 2x1024MB Corsair 800MHz 4-4-4-12

VGA - GF Quadro FX 1700

HDD 250GB Seagate Sata - Linux

HDD 20GB Maxtor ATA - windows

Zasilacz - jakiś mATX 145W - daje rade bo nic nie podkręcam

 

Do wymiany (w bliżej nieokreślonej przyszłości)

Najpierw zasilacz - wymiana na jakiś 300W (nie widziałaem mocniejszych w formacie mATX)

Po zasilaczu zmiana procesora - no kwestia na jaki ?

 

Moje wymagania: nie robię grafiki, nie gram, nie obrabiam wideo - raczej zwykłe przegladanie www, forum, oglądanie filmów itp...

Jakiś Phenom X4 byłby raczej przerostem formy nad treścią - nie potrzebuję dużej ilości rdzeniu.

Wystarczą dwa szybkie rdzenie ewentualnie jakiś X3 ale to już raczej max.

Czy rozglądać się za czymś typu AMD Athlon X2 6000+ Windsor czy może coś typu AMD Phenom X3 8650.

A może jakiś słabszy Athlon X2 i podkręcić .....

Czy jest duża różnica w wydajności zegar w zegar pomiędzy Athlon X2 a Phenom (inne rdzenie, instrukcje, pamięć ....)

 

 

pietach

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj łaskawie model płyty, sprawdzimy co obsługuje i będziemy się zastanawiać. Powiem tylko, że Phenom x3 8650 i wszystkie pozostałe pierwszej generacji odpadają.

Poważnym ograniczeniem jest zasilacz, jeśli rzeczywiście to tylko 145W. Wtedy max to Athlon II x2, jeśli płyta obsługuje. Jest na forumowej giełdzie za 60zł + kw.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnym ograniczeniem jest zasilacz, jeśli rzeczywiście to tylko 145W.

 

Moderator a nie doczytał....

Do wymiany (w bliżej nieokreślonej przyszłości)

Najpierw zasilacz - wymiana na jakiś 300W (nie widziałaem mocniejszych w formacie mATX)

Po zasilaczu zmiana procesora - no kwestia na jaki ?

Płyta główna:

Foxconn A690GM2MA-RS2H

Doczytałem, że obsługuje tylko AM2 (bez AM2+)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie i odświeżam wątek.

 

Upatrzyłem sobie zasilacz :

Zasilacz micro ATX MODECOM MC S350 WAT

Wyjście Prąd max. [ A ]

+3,3V   16,7 A

+5V 25 A

+12V1 16 A

+12V2 brak

-12V   600 mA

+5V Sb  2 A

 

 

Tak sobie myślę, że jak mi teraz komputer chodzi stabilnie na zasilaczu 145W (Seasonic) przy procku z TDP 45W to jakbym wymienił na jakiegoś Athlona 64 X2 co ma DTP na poziomie 65W (0,065nm) to by spokojnie taki Modecom uciągnął.

 

Prawdopodobnie jakbym zmienił na procesor z DTP 89W to zasiłka też by dała radę ale obawiam się, że byłby kłopot z odprowadzeniem ciepła.

Obudowa mATX, zasilacz nad procesorem i oprócz boxowego radiatora to niewiele mógłbym tam wcisnąć co jest bardziej wydajne - no może jakiś Alpine 64 ...coś tam (nie pamiętam nazwy dokładnie).

 

Pytanie do bardziej obeznanych - zasilacz 350W da redę z CPU np. Athlon 64 X2 4200+ do 5000+ (0.065nm) plus grafa GF Quadro FX 1700 (coś w rodzaju GF 8600 - chip g84) - wszystko bez OC.

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacze w tego typu "firmówkach" są dobierane na styk do konfiguracji - zwykle całość pada po wzroście obciążenia o >15w (było już sporo tematów z takim efektem po upgrade). Pozatym TDP to tylko klasyfikacja - twój le bierze w porywach kilkanaście Wat, X2 będzie się trzymał w górnej granicy swojego TDP, do tego gf8600 który ciągnie 50W lekką ręką i nie posiada żadnej funkcji oszczędzania energii i 2 dyski - podczas rozruchu wezmą po 5-7A zależnie od stanu łożysk Dołączona grafika

nie wiem też jaki jest "rozkład sił" w tym SS - czy ma te 145W na linii 12V a nie np. MAX 80W ;>

 

Przede wszystkim ile chcesz na to wydać - bo coś marnie widze opłacalność całości ...

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GF FX 1700 bierze w okolicach 42W.

Wydać chcę jak najmniej.

Nie zależy mi na mega wydajności - poprostu troszkę przyśpieszyć działanie żeby nie przymulał przy otwartych kilku kartach przeglądarki.

Teraz samo Youtube daje około 80-90% procesora

 

Robiłem próby w SiSoftSandra na test wydajności pamieci RAM.

Przy obecnym procku nie ma różnicy czy jest dual chanel czy single - wszystko jest ograniczone do około 4 GB/s.

Obecnie mam 2x1GB - w dualu.

W szufladzie leży dodatkowe 1.5 GB (1024 + 512)

Jak wcisne wszytskie (razem będzie 3.5GB) to może system będzie mniej zmulał a z dual channel i tak nie ma pożytku obecnie.

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się, czy nie dałbyś rady wpakować takiego http://allegro.pl/zasilacz-aopen-fsp300-300w-molex-sata-i3228489935.html zasilacza?

Nie ograniczałaby cię moc, chłodzenie przy użyciu większego wentylatora.

 

 

 

Wydać chcę jak najmniej.

Tak jak wszyscy, jeden będzie jednak akceptował wydatek 500zł, innemu 100zł będzie za dużo. Warto się określić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...