Skocz do zawartości
Tudor

Zewnętrzny vs wewnętrzny na dane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie. Doszedłem ostatnio do wniosku, że potrzebuję nowego dysku na domowe dane typu zdjęcia, filmy itd.

Zacząłem się rozglądać za dyskami zewnętrznymi, ale jeszcze po głowie chodzą mi wewnętrzne. Czy dyski zewn. 2,5 różnią się czymś od 3,5 ? Bo nie mogę tego uchwycić. Dysk będzie używany raz może na miesiąc, więc jest sens kupować wewnętrzny dysk typu WD Red igo katować ciągłą pracą przez 24/7 w miesiącu jak nawet nie jest potrzebny ? Z tego co widzę to dyski zewnętrzne są troszkę tańsze i przede wszystkim w razie zawirusowania komputera (od kilku lat nie było czegoś takiego, ale "Bóg strzeżonego strzeże")

leży sobie w szufladzie będąc całkowicie bezpiecznym. Chociaż słyszałem, że po USB ciężej odzyskać dane.. Od dysku wymagam żeby był trwały i niezawodny, wydajność jest na drugim planie. Czy możecie mi coś polecić ?Nie znam się na dyskach twardych i od dwóch dni nie mogę się zdecydować co wziąć i jaki typ dysku.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odzysk z zewn. dysku to zależy od jego budowy. Jeszcze 2 lata wstecz większość dysków siedziała po prostu w fabrycznej zgrzanej kieszeni. Teraz duża część, jak nie wszystkie, zamiast przyłącza SATA mają zintegrowaną elektronikę z USB zamiast SATA. Więc po wyjęciu takiego hdd z obudowy nie mamy możliwości podpięcia go pod kontroler i "zobaczenia" w programach diagnostyki etc. Domowe sposoby tutaj leżą i kwiczą. Osobiście proponowałbym kupić normalny dysk wewn. ale zamontować go sobie w dobrej markowej kieszeni. Wyjdzie więcej $$ ale będziesz wiedział co masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dyski zewn. 2,5 różnią się czymś od 3,5 ? Bo nie mogę tego uchwycić.

 

Dyski 3,5 cala to przede wszystkim dodatkowy zasilacz. Z drugiej strony za ok 300zł masz 2TB a przy 2,5 cala połowę tej pojemności.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpinam się pod temat, też myślałem parę dni temu o dysku 2,5 cala na usb ale jak teraz czytam o zintegrowanej elektronice to jednak wykorzystam obudowę na dysk 3,5 cala (mam w domu) i tak myślę o dysku WD green będzie on odpowiedni? wydaje mi się iż skoro dysk nie będzie ciągle włączony to bez sensu dopłacać do black (5 lat gwarancji) mam rację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Green to dobry pomysł do tych zastosowań. Tak samo jak Blue.

 

@Tudor - nie możliwe, to byłoby nie legalne. Mogą osobno sprzedawać fabrycznie naprawiane jak np można spotkać na ebay ale to jest wyraźnie napisane wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja tez myslalem nad kupnem dysku ale z ktorego dysku jest wieksze prawdopodobieństwo odzyskania danych? W 3.5 czy 2.5? Oczywiscie kupil bym do tego i do tego oddzielna obudowe bo jakos za zewnetrznymi nie przepadam.

 

Wysłane z mojego E15i za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że coniektóre sklepy prowadzą taką praktykę. Dysk po powrocie z serwisu jest zafoliowany w antystatyku ale ma inną nalepkę, bodajże zielony kolor u seagate, a u wd jakoś podobnie. W każdym razie zapoznać się z etykietami dysków i sprawdzić przy zakupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpinam się pod temat, też myślałem parę dni temu o dysku 2,5 cala na usb ale jak teraz czytam o zintegrowanej elektronice to jednak wykorzystam obudowę na dysk 3,5 cala (mam w domu) i tak myślę o dysku WD green będzie on odpowiedni? wydaje mi się iż skoro dysk nie będzie ciągle włączony to bez sensu dopłacać do black (5 lat gwarancji) mam rację?

 

Nie mozna wszystkiego wrzucac do jednego kosza. Dysk 2.5 cala przenosny jest tani i tak jak np Seagate Freeagent GoFlex jest z dolaczanym adapterem, gdzie po wypieciu adaptera mozesz go spokojnie podlaczyc do plyty glownej poprzez sata. Jesli masz USB 3.0 to taki dysk wlasnie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja tez myslalem nad kupnem dysku ale z ktorego dysku jest wieksze prawdopodobieństwo odzyskania danych? W 3.5 czy 2.5?

A co ma wielkość talerza do odzyskiwania danych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepach zdarzają się modele tzn Refurbished, czyli dyski/kieszenie po serwisowaniu, ale one są wtedy z nowymi komponentami i maja nalepki. Są one wtedy traktowane jak normalne pełnoprawne pordukty i powinny posiadać gwarancję.

 

Po zakupie dysku pierwszą rzeczą jaką najlepiej zrobić to sprawdzenie jego stanu np programem CrystalDisk Info, gdzie można przeczytać status SMART (powinen byc stan ok, jakiekolwiek inne to mamy podstawe do zwrotu na gwarancji). Druga rzecz to test powierzchni talerza, np HD Tune może to zrobić, ale to wtedy trwa bardzo długo (odznaczyc tryb Quick), więc najlepiej zostawić na noc, bo np sprawdzenie 3.5" dysku podłączonego pod SATA zajmowało 8h. Po sprawdzeniu patrzymy, czy nie ma czerwonych kropek oraz sprawdzamy stan SMART jeszcze raz.

 

Czy brać dysk 2.5 czy 3.5 cala? Ja bym się trzymał mniejszego, ale najlepiej obchodzic się z nim jak z jajkiem, czli jak jest podłączony to nim nie ruszać, a jak się wyłączy to nie rzucać jak butami, pilnowac aby nic na niego też nie spadło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...