Skocz do zawartości
kicksaw

Modernizacja z małym budżetem. Dysk SSD+Ram czy Płyta Główna+procek+Ram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że w końcu wpadłem na genialny pomysł modernizacji komputera (który już kilka latek ma na swoim karku) to zdecydowałem, ze RACZEJ (jeżeli się mylę - niech mnie ktoś poprawi proszę) potrzeba mu postawienia systemu na SSD dysku oraz dokupienia RAMU. Jednak pewien użytkownik forum polecił mi inne rozwiązanie - płyta główna + ram + procesor.

No i tu pojawiają się problemy, bo ze środkami pieniężnymi jest średnio (a w zasadzie krucho) więc i budżetowo lecę.

 

Na początek wymagane informacje:
 

czy zestaw ma zawierać tylko komputer czy również system operacyjny, napęd optyczny i peryferia takie jak: monitor, myszka, klawiatura itp

nie jest to zestaw, sam upgrade sprzętu sprzed kilku lat

 

 

do czego komputer będzie wykorzystywany

oglądanie filmów, granie, arkusze kalkulacyjne, Internet, trochę Paint Shop Pro - nic specjalnego

 

jaką kwotę chcesz przeznaczyć

ok. 500-600 zł

 

czy części mają być nowe czy mogą być używane

najlepiej nowe

 

czy będziesz podkręcał podzespoły

Nie

w jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać

1366x768. Nie muszą być to MAX detale, ważne, by nie było doczytywań i przycinania bo coś (Ram/procek?) nie wyrabia.

 

czy mieszkasz poza Polską (ceny za granicą są inne!)

Nie

 

czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa

Tak, w zasadzie wszystkiego co zostanie nie wymienione.

 

czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego

Sklep z 1 linku. Niemniej - Morele.net też wydają się dobrym sklepem, więc również biorę pod uwagę (byleby nie allegro) Dołączona grafika

 

Dysk SSD:
Wydaje mi się, że nie potrzebuję jakiegoś przekozacko wiekiego dysku SSD. Mam zamiar trzymać na nim jedynie system, nic więcej. Oczywiście w związku z modernizacją będzie przesiadka na 64-bitowy system (win7), jednak nie wydaje mi się to problemem.

http://www.upgrade24.pl/kingston-sv300s37a-60g-p-73460.html
http://www.upgrade24.pl/sandisk-dysk-ssd-64gb-p-73491.html

Zastanawiałem się nad tymi dwoma. W sumie 60 GB (liczmy 40 nawet) będzie wystarczające na system. Na sam system, do tego dosyć tanie.


RAM:

Co do RAMU mam większy problem. Jak widać ze statystyk poniżej: mam 2x DIMM II 1GB. Odczuwam to powoli jako wrzód na tyłku Dołączona grafika

I tu mam w zasadzie jedno wyjście: kupić 4GB RAM. Ale jest jeden problem: czy w Dual Channel (2x2GB) czy nie (2x2GB ale w slotach nie-dual channel Dołączona grafika ).

http://www.upgrade24.pl/kingston-ddr2-2x2gb-800mhz-kvr800d2n6k2-4g-p-80529.html

Takie pamiąciątka.


A poniżej cały wypis z Sandry.
 

http://sharetext.org/yokY

 

Płyta: GigaByte P35-DS3L

Procek: Core2 Duo CPU E6850 @ 3.00GHz (2C 3GHz, 4MB L2) Socket/Slot : FC LGA775

Ram: 2x 1 GB Ram DDRII DIMM

Video : NVIDIA GeForce GTX 550 Ti (192SP 101MHz/2GHz, PCIe 2.00 x16)

 

Druga opcja to zaproponowana przez jednego użytkownika pewnego forum, a mianowicie zakup:

 

http://www.morele.net/inventory/info/bLX4OY/

 

Niestety dla mnie - nie znam się na tyle, by wydać samemu jasny osąd, niemniej sądzę że kości mają bardzo wysokie opóźnienie. Co do płyty + procka - nie mam zielonego pojęcia.

 

 

 

Głównym problemem jest to, że sporo gier wczytuje mi się długo, lub zwyczajnie przycina. Kartę graficzną kupiłem 1.5 roku temu, co poprawiło sytuację (przesiadka z GF 8600 na 550 Ti), jednak czuję, jakby mój komp miał jakieś.. wąskie gardło. Gdzieś się krztusi, tylko nie wiem gdzie.

Edytowane przez kicksaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do tego podszedł tak: przesiadka na proponowany zestaw H61+G2030 nie jest specjalnie opłacalna, o ile nic się nie zepsuło w obecnym. Miałoby to sens jako budżetowy zestaw ratunkowy w przypadku awarii. Jak wszystko działa IMO szkoda wydawać na to kasy (płyta dwie generacje do tyłu, procesor jedna generacja do tyłu, wprawdzie postęp ostatnio dramatycznie zwolnił, ale jednak istnieje) - lepiej poczekać na wyższy dostępny budżet. No chyba że masz akurat okazję sprzedaży tego co masz obecnie (płyta+E6850+RAM).

 

Kupując SDD+ DDR2 bierzesz dysk, który w przyszłości przełożysz do nowego zestawu (to na plus) oraz coraz trudniej sprzedawalną pamięć DDR2 (to na minus). Jak już kupisz 2x2, to naturalnie w dualu je zainstalujesz. A może akurat fartownie zadziałają bez problemu z obecnymi 2x1 (w dualu lub nie), to byś łącznie miał 6 GB (lepiej 6 bez dualu niż 4 w dualu).

 

Obecna płyta jak rozumiem ma tylko SATA-I. To niestety będzie znacząco hamowało SSD. Ale mimo to uważam zakup SSD+RAM za sensowniejszą opcję.

 

BTW, przy DDR3 takie opóźnienia to norma - wyższe megaherce ale i wyższe opóźnienia.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprzedał grafikę, ram, płytę, procesor mniej więcej weźmiesz:

procek - 100zł

płyta  - 100zł

ram - 50zł

grafika - ok 250zł

razem: 500zł + Twoje fundusze = 1100zł

Intel Pentium G2030 BOX - 220zł

MSI B75MA-E33 - 195zł

Gigabyte HD 7770 OC - 385zł

4GB Kingston HyperX 1600 MHz - 145zł

razem: 945zł (wydajniej, energooszczędniej, ciszej, USB 3.0, Sata III)

Polecam też przesiadkę na windowsa 7 64bit

Kasy trochę zostało więc możesz odkładać na SSD  kingstona v300  lub już teraz dołożyć z SSD wyjdzie:

do 1200 zł

W tym kierunku bym poszedł

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Z tym komputerem jest tak, że będzie to komputer "awaryjny". W chwili obecnej mam jeden z 2000 roku  (procek 800 Mhz, 128 MB ram, zintegrowana TNT2) i działa (co prawda ledwo się przegląda strony itp, ale w razie awarii przez tydzień nie byłem odcięty od potrzebnych mi rzeczy). Nowego pewnie kupię za rok jakoś dopiero.

 

 

Co do SATA to mam II, ze specyfikacji płyty głównej tak wynikło :D

Grafikę kupiłem półtorej roku temu za 550 zł więc szkoda mi ją sprzedawać za 250 (tyle mniej-więcej na allegro chodzą).

 

 

No chyba, że bym zmodernizował sobie tak, jak pisze Michalelo, tylko bez tej grafiki na razie i ewentualnie z czasem dokupił resztę. Wtedy MOŻE by mi się udało sprzedać części wykręcone (i wish :D). Zebrałbym na SSD i byłoby git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...