Skocz do zawartości
qtek

Nowy monitor za 1500pln +-200 zastepca Iiyamy MM904UT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jako że moja Iiyama po 12 latach już zaczyna szaleć i gabaryty już nie te a przynajmniej 4 razy w roku przenoszę monitor, więc przyszedł czas na zmianę. Chciałbym zaznaczyć, że czytam od min 2-ówch miesięcy tematy na forum o monitorach, jednakże dalej nie uzyskałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Po moim CRT nie wyobrażam sobie kupić monitora gorszego, lecz czytając tematy sam wiem, że muszę pójść na kompromis. Monitor użytkuję do oglądania filmów najczęściej wieczorem/w nocy, przeglądanie internetu, czasami się zdarzy pograć czy to w FPSa, RTSa lub RPGa, jakkolwiek rozumiana praca biurowa( Word, Excel, PDF itp) oraz wykonywanie od czasu do czasu projektów w środowisku CAD. Chcę aby posiadał wejście HDMI, możliwą dużą regulację a inne bajery typu głośniki itp mi nie przeszkadzają. Cenę ustaliłem sobie na max 1500pln, jednak jeśli warto trochę(+200pln) dołożyć, to czemu nie.(jak widać u mnie to inwestycja na dobre parę lat)

Po wstępnej selekcji wytypowałem taki oto modele:
1)NEC MultiSync EA244WMi - rozdzielczość największa, jednakże czerń i podświetlenie mnie niepokoją i cena,
2)Eizo Foris FS2331 BK lub FS2333 - mniejsza rozdzielczość, 5 lat gwarancji, lepsza czerń i odwzorowanie kolorów,
3)Dell U2412M - rozdzielczość największa, brak HDMI, jednakże czerń podświetlenie mnie niepokoją - jeszcze większa losowość egzemplarzy niż w przypadku NEC'a,
4)Iiyama ProLite XB2483HSU - - mniejsza rozdzielczość, 3 lata gwarancji, matryca AMVA sam nie wiem czego się spodziewać za tą cenę,

Chciałbym zobaczyć te monitory w akcji tzn. sprawdzić podświetlenie, jakość czerni, ergonomie itp. Czy ktoś próbował gdzieś coś takiego wykonać oraz jaką wybrać procedurę. Czy wystarczy parę obrazków wziąć na pendriv'a i sprawdzić np. równomierność podświetlenia na czarnym tle itp. Zdaję sobie sprawę, że regulacja czy też kalibracja monitora daje kolosalną różnice a tego nie da rady pewnie sprawdzić w sklepie. Proszę was o pomoc w tej kwestii oraz podpowiedź gdzie istnieje możliwość obejrzenia tych monitorów. Obecnie urzęduje w Lublinie, jednak regularnie jestem w Warszawie lub Bydgoszczy.
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz cos na AH-IPS lub PLS samsunga..

Obejrzyj HP Z24i, 1200p, nowoczesna matryca 2 generacji, szybka, brak input laga, dobra gwarancja. Ja bym bral. HDMI olej, sa przejsciowki.

Potem warto doplacic dopiero do czego pokroju Dell U2713HM lub Z27i czyli 2560x1440.

 

Sobie kupiłem parę dni temu Della P2414H, jestem mocno zadowolony ale to jest 16:9 1920x1080. Mam jeszcze dwa monitory wiec mi to nie przeszkadza.

Moze warto rozwazyc tego Della ~800 zl a za reszte zmodernizowac kompa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qtek - z tych co podałeś, olej Della i Iiyamę- mają matryce tylko 6bit z przeplotem, możesz mieć na nich widoczne przejścia tonalne tej samej barwy. Ja bym brał tego NECa, to polecany przez grafików monitor w swojej grupie cenowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qtek - z tych co podałeś, olej Della i Iiyamę- mają matryce tylko 6bit z przeplotem, możesz mieć na nich widoczne przejścia tonalne tej samej barwy. Ja bym brał tego NECa, to polecany przez grafików monitor w swojej grupie cenowej.

tylko w NEC - boje sie tego srebrzenia oraz nierównomierności podświetlenia.

 

Bierz cos na AH-IPS lub PLS samsunga..

Musze poczytać o tych matrycach.

 

A spotkał sie ktoś z tym aby w sklepach dali do porównania monitory min te z w/w? Jak tak to w jakich i gdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, ja u siebie na swoim hp-ku żadnego nie widzę, jedynie minimalnie zszarzałą czerń, ale to wina podświetlenia i samej matrycy, która nie osiąga tak wysokiego kontrastu, jak np. VA i plazmy...

Właśnie z tego powodu waham się bo tak bym kupił Nec'a, a tak myślę o jakiejś pochodnej VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłeść w zestawie jeszcze Eizo Foris 2333 a również jest na IPS, więc trzeba odnieś do komentarza "Dammeron" i "Lanc".

 

Może spróbuj skusić na EIZO Foris FG2421-PL a tu link recenzji

 

Troche to dużo ale to już lepsze niż nic.

 

Jak do grania to niestety tylko TN-ki zdołają uporać temu zadaniu..na razie.

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do grania to dobry każdy monitor, a bujdy o tym, że Ci cały ekran smuży można wyrzucić do kosza. Mam 4-letniego IPS i spokojnie pogrywam w tak szybkie gry, jak pierwszy UT. Może i jest tam minimalne smużenie, ale widać to dopiero, jak się człowiek mocno przyjrzy. A TN przy takim rozmiarze matrycy to śmierć dla oczu i własnego poczucia estetyki. :P

 

FG2421 to niewątpliwie doskonały monitor, tylko że wszyscy się raczej starali znaleźć coś w ramach ustalonego budżetu, a nie przekroczyć go o ponad 30%. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sam chciałem coś wziąć do 1000 zł ale ostatecznie jeszcze poszukałem tej gotówki i w końcu zdecydowałem na coś za 2000 zł. Głupio byłoby brać za taką kwotę a potem narzekać, raz weźmiesz coś z wyższej półki to masz święty spokój na długi czas.

 

Można poczekać w styczniu, ponoć mają spadać ceny elektroniki. A ja chcę kupić jeszcze w grudniu, szkoda że premiera nie mogła być dużo wcześniej ;(

 

FG2421 a czy ten monitor to 6-bitowa matryca czy inna? Nie mogę znaleźć info w recenzji albo je pominąłem.

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...