Skocz do zawartości
james000000

Temperatury Gigabyte 1gb 7850

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam kartę graficzną radeon 7850 gigabyte 1gb, dokładnie taką:

 

http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-r785oc-1gd/

 

Mam pytanie odnośnie temperatur jakie osiągam na tej karcie - porównuję się do wyników zaprezentowanych tu:

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_radeon_hd_7850_przeglad_modeli_niereferencyjnych?page=0,17

 

gdzie wersja 2gb osiąga w crysisie 63 stopnie przy obrotach 47%.

 

U mnie karta w battlefieldzie 3 spokojnie rozgrzewa się do 75 stopni przy 60% obrotów. Furmark rozgrzewa kartę do 90 stopni przy już prawie 90% preśdkości wentylatora.

 

Nie wiem czy tak to ma wyglądać.

 

Uprzedzając pytanie, obudowa jest dość przewiewna - silentiumpc brutus - 3x120 - jeden wentylator na spodzie obudowy wdmuchujący, dwa wentylatory wydmuchujące u góry i na tyle. Dodatkowo chłodzenie CPU Zalman CNPS10x obrócone jest tak że wydmuchuje powietrze ku górze zasysając je z okolic karty graficznej.

 

Pastę termoprzewodzącą też już wymieniłem podejrzewając nie najlepsze rozprowadznie fabrycznej. Nie zmieniło to nic.

 

 

Proszę o waszą opinię co do osiąganych temperatur - czy są one bezpieczne i czy coś mam nie tak z kartą skoro osiągam temperatuy wyższe niż w testach  - powiem szczerze że więcej po tej karcie oczekiwałem.

Edytowane przez james000000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze jakie masz napiecie na karcie. W 7850 sa rozne od 1.075 do 1.225v. Ale tempy zdecydowanie za wysoko. Moj sapphire 7850  w bf3 nie przekracza 60 stopni, a jest podkrecony na rdzneiu do 1200mhz, jednak napiecie 1.160v przy jakis 50% szybkosci wenta.

 

Jak kupowalem karte tez wachalem sie miedzy gigabyte i sapphire, ostatecznie wybralem tego drugiego producenta bo uzytkownicy narzekali na chlodzenie i wyzsze tempy niz o konkurencji. No ale to bylo pare stopni i napewno nie 90. Moze zle paste nalozyles.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtry są czyste - obudowę mam od kilku dni (nawiasem mówiąc wymieniłem starą na tą bo myślałem że zła wentylacja jest przyczyną wysokich temperatur).

 

Obecne napięcie to 1,173 - leciutko podniesione w stosunku do 1,14 fabrycznego. Natomiast też to sprawdziłem i na domyślnych ustawieniach karty, sytuacja co do temperatur wygląda podobnie.

 

Fabryczną pastę jak wymieniałem to widziałem że radiator dociskał dobrze rdzeń. Teraz tez rozsmarowałem cienką warstwą, dołożyłem radiator i przykręciłem możliwie mocno - do większego oporu - wielkiej filozofii tu nie ma i raczej tego nie schrzaniłem.

 

Kończą mi sie już pomysły poza odesłaniem karty na gwarancję, ale wątpię czy temperatura pracy będzie wystarczającą podstawą by ją przyjęli Dołączona grafika

Edytowane przez james000000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze jakie masz napiecie na karcie. W 7850 sa rozne od 1.075 do 1.225v. Ale tempy zdecydowanie za wysoko. Moj sapphire 7850 w bf3 nie przekracza 60 stopni, a jest podkrecony na rdzneiu do 1200mhz, jednak napiecie 1.160v przy jakis 50% szybkosci wenta.

 

Jak kupowalem karte tez wachalem sie miedzy gigabyte i sapphire, ostatecznie wybralem tego drugiego producenta bo uzytkownicy narzekali na chlodzenie i wyzsze tempy niz o konkurencji. No ale to bylo pare stopni i napewno nie 90. Moze zle paste nalozyles.

Odpal sobie furmarka na pół godziny to się zdziwisz do jakiej temperatury się twoja karta potrafi rozgrzać. 90* w furmarku to wbrew pozorom nie jest nic dziwnego. Tak swoją drogą to temperatury i taktowanie sprawdzałeś w OSD podczas gry czy sobie odpaliłeś GPU-Z po skończeniu gry? Bo coś strasznie niskie masz te temperatury (7870XT na wodzie się rozgrzewa do 48* w BF3)

 

Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

 

Proszę jeśli ktoś ma jeszcze taką kartę o potwierdzenie jej temperatur pracy - żebym na 100% wiedział że są za wysokie

Na gwarancję ci tego nie przyjmą tylko i wyłącznie przez to, że masz jakąś tam temperaturę, a kto inny miał niższą. Jeśli karta nie wywala sterowników, nie sypie artami i działa w 100% poprawnie to nie masz żadnej podstawy do gwarancji. Tutaj mój screen z gry, Sapphire 7850, wentyle wyły niemiłosiernie. Taktowanie karty oraz temperatury widać na screenie (rdzeń przesmarowany Arctic Silver 5). To jest normalna temperatura tych kart i nie ma co przesadzać. Referenty pracowały z 80-90* i też im nic nie było.

 

Tapatalk 4 @ SGS 3

 

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam opinię trochę przeciwną Dołączona grafika

 

To jakby jeszcze jakiś użytkownik 7850 (najlepiej gigabyte) dał znać o swoich temperaturach to bym nabrał pewności czy dalej się wkurzać na tą kartę czy sobie odpuścić.

 

Ps. Krydor a nie masz w bf3 włączonej synchronizacji pionowej bo ona mi o ponad 10 stopni zbija temperaturę jak ją włączę?

Edytowane przez james000000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też może mieć znaczenie. Przy vsync karta nie zawsze pracuje na 100%. Po prostu jak dobije do tych 60 fps to więcej nie musi pracować tak więc rdzeń nie zawsze działa na 100% przez co jest zimniej i spada pobór prądu. Identyczną sytuację mamy w przypadku grania w gry mniej wymagające. Ja na powietrzu w takim csgo miałem 10* mniej niż w Tomb Raider ;)

 

Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sapphire 7850 2Gb rdzeń podkręcona do 1050 pamięci 1350,napięcie fabryczne 1.138v.

3D Mark Vantage 68 st

3Dmark 11   67 st

Batman Arkham City 66 st

Euro Track Sim 2 66 st

1xNb Black Silent Pro 120mm i Silentium Mistral 120mm. Wentylatorki z przodu obudowy tłoczą świeże powietrze do karty więc karta nie dusi się w swoich oparach 

Edytowane przez Aurora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanc. Z furmarku dochodzi do 72C. Chociaz tam jest duzo opcji, ja testuje tylko HD burn in i aa x2. Nie wlaczam posta, ktory najbardziej obciaza karte. Swoja droga zmienie program chyba, bo furmark tylko dobrze grzeje karte. Po przejsciu testow mialem crashe  w grze. Musialem zwiekszac napiecie, teraz testuje w grach stabilnosc Dołączona grafika

 

Vsync mam wylaczone w grze oczywiscie.  Tempy sa takie jak mowie. Gpuz z w dokumencie tekstowym robi zapis z gry, a nie jak sugerujesz pod koniec gry odpalam gpuz.

 

Moze trafil mi sie jakis lepszy model. Na 1.16v robi 1250mhz na rdzeniu. Za to pamieci slabo sie kreca ( wersje 1gb z elpidami).

 

Czytalem o tych gigabytach ze to grzalki ale zeby az tak.

 

Moze masz( gigabyte) inaczej ustawiony prowil wentow i dlatego te temperatury wyzsze.

 

Jak bede gral a to kolo weekendu pewnie dopiero to moze wkleje log z gpuz.

Edytowane przez Krydor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden wentylator na spodzie obudowy wdmuchujący, dwa wentylatory wydmuchujące u góry i na tyle. 

Może sprawdź, czy nie lepiej dać ten wentylator z podłogi na front u dołu. Moim zdaniem powinno być lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bede gral a to kolo weekendu pewnie dopiero to moze wkleje log z gpuz.

 

Jakbyś wrzucił te logi z temperaturami i procentowym rozkręceniem wentyla to by było super.

I tak dzięki za informacje jakie już mi dałeś

 

Może sprawdź, czy nie lepiej dać ten wentylator z podłogi na front u dołu. Moim zdaniem powinno być lepiej.

Zostawiłem ten na dole i dałem na przód dodatkowy - bez wyraźnych zmian.

 

Czy wyłamane otwory po śledziach mogą pogarszać czy polepszać chłodzenie ? - już nie mam innego pomysłu.

Chyba jeszcze raz przesmaruję chłodzenie żeby sprawdzić czy dobrze dolega.

Edytowane przez james000000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@james000000

Masz za wysokie temperatury, mam dokładnie taką wersję hd 7850. Na nie podkręconym temperatura w furmarku nie przekracza 58, po oc do 1050 było coś około 60. Mam właśnie podkręconą, zaraz zapodam screena po 15 minutowym furmarku.

Edit:

http://img7.imageshack.us/img7/7533/o16u.png

Wymień pastę termoprzewodzącą i sprawdź czy heatpipe dziłają.

Edytowane przez ShFil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz ShFil wersję 2gb czy 1gb pamięci? Pytam bo może coś się w chłodzeniu różnią.

 

Pastę właśnię wymieniłem.

Oto efekt :(

 

http://img849.imageshack.us/img849/2179/09wa.jpg

 

Heatpipe działają - mogę przyłożyć do nich palec, ale są dość gorące.

Powiedzcie mi co mogę jeszcze zrobić - mam już dość tej karty reklamowanej jako chłodna i cicha.

 

Chciałem napisać reklamację na same wentylatory z ich obudową - wpadają w wibracje

Sposób naprawy opisano tu:

http://www.ifixit.com/Guide/Repairing+GIGABYTE+GV-R785OC-2GD+Radeon+HD+7850+Fan+vibration+sound/8567

Nie jest skomplikowany i pomógł.

Zastanawiam się czy zwrócić przy okazji reklamacji tych wibracji, serwisowi uwagę na wysoką temperaturę, przez to wysokie obroty i wysoki hałas karty ??

 

Macie jakiś pomysł jak to załatwić by uznali takie temperatury i głośność karty jako podstawę do reklamacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko chciałbym grać w komforcie nazwanym ciszą, a nie przy wyraźnie słyszalnym wentylatorze, tym bardziej że osoby które jak widzisz mają tą samą kartę mają to zapewnione.

Nie wiem więc w czym masz problem. Próbuję wyjaśnić kwestię temperatur o 30 stopni wyższych od kolegi który ma tą samą kartę, a dla Ciebie to nic nie znaczący szczegół.

Edytowane przez james000000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ShFil ma prędkość wentylatora 44% przy obciążeniu furmarkiem i ma 60 stopni. Ja mam 90 stopni i wentyl rozkręcony do 100%. Jeżeli będę miał takie wyniki jak on to sam skoryguje sobie krzywą wentylatora i dla mnie jak najbardziej będzie cicho. W tej chwili grając w BF3 żeby nie przebijać 75 stopni wentylator chodzi mi na 60% - słyszę go wyraźnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się stoi na nóżkach, poza tym mam wentylator nawiewny również z przodu.

Przełożenie wentylatorów może dać pewną zmianę temperatury, natomiast na pewno nie jest przyczyną że mam 30 stopni różnicy w stosunku do tej identycznej karty, którą posiada kolega ShFil.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kartę z 1 gigabajtem pamięci. Nie wiem co to może być. Może różnią się rewizją, zerknę jaką mam. Masz negatywny obieg, karta może wypchać powietrza na zewnątrz. Spróbuj umieścić dwa wentylatory na przodzie obudowy jako wdmuchujące, jeden z tyłu jako wydmuchujący. 

Edytowane przez ShFil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...