Skocz do zawartości
Wawelski

CopperShim - dlaczego z miedzi??

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam i jak zwykle nie idę utartymi ścieżkami ;)

Jakie zadanie ma CS?? IMO podstawowe i w sumie jedyne, to ochrona jądra. Przewodzenie ciepła - bez sensu, przecież nie dotyka rdzenia a podstawka której dotyka nie nagrzewa się. W związku z tym może odbierać ciepło co najwyżej z bloku/radiatora i ogrzewać bliższe okolice rdzenia.

IMO lepiej, żeby CS nie ogrzewał okolic rdzenia. Dlaczego więc jest wykonany z miedzi lub aluminium?? Dlaczego nie jest wykonany z jakiegoś izolatora?? Wtedy mniej ciepła uciekałoby z bloku inną drogą, niż wraz z wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam i jak zwykle nie idę utartymi ścieżkami ;)

Jakie zadanie ma CS?? IMO podstawowe i w sumie jedyne, to ochrona jądra. Przewodzenie ciepła - bez sensu, przecież nie dotyka rdzenia a podstawka której dotyka nie nagrzewa się. W związku z tym może odbierać ciepło co najwyżej z bloku/radiatora i ogrzewać bliższe okolice rdzenia.

IMO lepiej, żeby CS nie ogrzewał okolic rdzenia. Dlaczego więc jest wykonany z miedzi lub aluminium?? Dlaczego nie jest wykonany z jakiegoś izolatora?? Wtedy mniej ciepła uciekałoby z bloku inną drogą, niż wraz z wodą.

to jest dobre pytanie!! nigdy sie nad tym nie zastanawialem, ale to brzmi logicznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

były też shimy wykonane z aluminum i były sporo tańsze od miedzianych. późnej jednak zniknęły. a swoją drogą, gdyby copper shimy były dokładnie dopasowane do kształtu jądra proca to mogłyby bardzo pomagać w odprowadzaniu ciepła. j się zastanawiam czy nie napchać białej pasty pomiędzy coppera a jądro (kupiłem taki nieźle dopasowany, tzn nie jest to ramka z wielką dziurą wewnątrz ale jest wycięty kształt na jądro, te gumiaki i mostki). może pomóc, nie ? zawsze to większa powierzchnia styku jądra z czymś odbierającym ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie jeśli byłby wykonany nawet z jakiegoś izolatora to temperatura podejrzewam nieznacznie tylko by spadła.

Jedyne co mnie skusiło do zainastalowania Copper Shima to mniejsze prawdopodobieństwo ukruszenia rdzenia. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że miedź jest dosyć drogim materiałem, a jej specyficzne właściwości nie są przydatne przy takim zastosowaniu. IMHO tańsze, lepsze i łatwiejsze w wykonaniu byłyby CS choćby z dobrego plastiku.

Wygląda mi to na chwyt marketingowy, że wszystko co dobre do chłodzenia musi być z miedzi albo przynajmniej z aluminium (a bajerful to musi być srebrny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh te twoje teorie Wawelski :wink:

 

W związku z tym może odbierać ciepło co najwyżej z bloku/radiatora i ogrzewać bliższe okolice rdzenia.

To jest nielogiczne, cieplo bedzie przeplywac w strone materialu o mniejszej temperaturze, czyli tam gdzie jest mniej ciepla juz zgromadzonego. Wiec copper shim moze przejac czesc ciepla zgromadzonego w bloku/radiatorze blisko dookola rdzenia i pomoc rozprowadzic je po calosci. Jesli bowiem radiator jest aluminiowy, to w teorii dolozenie warstwy miedzi na spod spowoduje, ze cieplo bedzie sie troche szybciej tam przenosic, przez co wydajnosc wzrosnie. TO jest wlasnie chwyt reklamowy uzywany przez producentow. Oczywiscie w praktyce kontakt radiatr/blok <> copper shim jest gowno wart, bo ani nie ma pasty, ani nieczego. A nawet gdyby obie powierzchnie byly idealnie gladkie, to i tak wzrostu na wydajnosci nie odczujemy.

 

Gdyby shimy byly dopasowane do rdzenia, owszem, pewnie by to pomoglo zauwazalnie (tzn moze z 1C :P ), ale znowu trzebaby zadbac o dobry kontakt shim <> procesor i shim<>radiator/blok.

 

Ha, blok z wyfrezowanym idealnie miejscem na rdzen, to jest mysl :lol:

 

Tylko, że miedź jest dosyć drogim materiałem, a jej specyficzne właściwości nie są przydatne przy takim zastosowaniu. IMHO tańsze, lepsze i łatwiejsze w wykonaniu byłyby CS choćby z dobrego plastiku.

Nie przesadzaj, miedz kosztuje w okolicach 16PLN/kg netto. Taki shim to groszowa sprawa, jedynie obrobka miedzi jest trudna, bo tu trzeba dobrac bardzo dokladnie wysokosci. IMHO zgadzam sie, plastik bylby tanszym wiec i lepszym rozwiazaniem, ale wtedy odpada chwyt reklamowy, ktory mimo wszystko dziala :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie jeśli byłby wykonany nawet z jakiegoś izolatora to temperatura podejrzewam nieznacznie tylko by spadła.

Jedyne co mnie skusiło do zainastalowania Copper Shima to mniejsze prawdopodobieństwo ukruszenia rdzenia.   :P

Boki jadra to 1/3 gory. Mogloby cos dac.

Moze dlatego CS nie sa idelnie wycinane, bo na jadrze jest jakas oslonka (taka zielona warstwa) i byc moze po bokach nie jest zawsze idealnie rowna.

Ciekawe jakby to wygladalo jakby polaczyc jadro z CS'em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam i jak zwykle nie idę utartymi ścieżkami ;)

Jakie zadanie ma CS?? IMO podstawowe i w sumie jedyne, to ochrona jądra. Przewodzenie ciepła - bez sensu, przecież nie dotyka rdzenia a podstawka której dotyka nie nagrzewa się. W związku z tym może odbierać ciepło co najwyżej z bloku/radiatora i ogrzewać bliższe okolice rdzenia.

IMO lepiej, żeby CS nie ogrzewał okolic rdzenia. Dlaczego więc jest wykonany z miedzi lub aluminium?? Dlaczego nie jest wykonany z jakiegoś izolatora?? Wtedy mniej ciepła uciekałoby z bloku inną drogą, niż wraz z wodą.

Nierozumiem.

 

Copper shim wcale nie ogrzewa rdzenia tylko powoduje co najwyzej wieksza powierchnie oddawania ciepla. Przeciez on nie wytwarza ciepła tylko przejmuje z radiatora który jest nagrzany ciepłem z rdzenia. To co napisałes jest nielogiczne :wink: pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, nie wytwarza ciepło. Ale odbiera ciepło z bloku, przez co obiża jego temperaturę, a tym samym mniejsza będzie różnica pomiędzy blokiem a wodą, czyli woda odbierze mniej ciepła z bloku.

Więcej za to zostanie w obudowie, do tego w pobliżu rdzenia procka, bo od CS ogrzeje się powietrze dookoła i podstawa procka.

Gdzie tu brak logiki??

Fakt, że wpływ będzie marginalny, ale na pewno nie będzie pozytywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest bez sensu co powiedziales :) Brak logiki tkwi w tym ze copper nie wytwarza ciepła tylko pomaga poprzez swoją powierzchnie w odprowadzaniu jego na zasadzie radiatorka :D No inaczej jush chyba nie wytłumacze. Owszem podniesie temp. w budzie o okolo 0,01 C i to bardzo dobrze bo o to chodzi gdyz im wiecej ciepła zostanie odberane z cpu tym w budzie jest cieplej a co za tym idzie mniejsza temp procka. Pewnie zaraz powiesz ze w budzie jest ciepło i sie bedzie nagrzewał procek. Do tego słuszy wentylacja obudowy i problem z głowy :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

były też shimy wykonane z aluminum i były sporo tańsze od miedzianych. późnej jednak zniknęły. a swoją drogą, gdyby copper shimy były dokładnie dopasowane do kształtu jądra proca to mogłyby bardzo pomagać w odprowadzaniu ciepła. j się zastanawiam czy nie napchać białej pasty pomiędzy coppera a jądro (kupiłem taki nieźle dopasowany, tzn nie jest to ramka z wielką dziurą wewnątrz ale jest wycięty kształt na jądro, te gumiaki i mostki). może pomóc, nie ? zawsze to większa powierzchnia styku jądra z czymś odbierającym ciepło.

Właśnie z tym napchaniem pasty to dobry pomysł. Wówczas copper shim odprowadzałby ciepło z boków samego jądra przez co temp. spadłaby.

Ale to tylko teoria i trzeba to sprawdzić.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest proste prawo fizyki. CS poprawiał by odprowadzanie ciepła z całego procka do bloku czy radiatorka. Z drugiej strony to napchanie pasty spowoduje podniesie go ciutke w góre a to oznacza inna wysokosc wzgledem jądra. Niech ktos nie smaruje całego procka pastą oparta na srebrze, bo moze go pozniej nie uruchomic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chcę tak : boki jądra i wnętrze coppera (ale tylko idealnie dopasowanego do rdzenia, czyli mało powycinany) posmarować pastą silikonową. spód coolera (oprócz okolic rdzenia) i górę coppera także silikonem a rdzeń sreberkiem. wtedy procek oddaje ciepło nie tylko górą jądra, ale także bokami (co przy wymiarach jądra stanowi spory procent powierzchni - ok 10%). a całość trzeba smarować idealnie cienko i wiele razy obracać żeby pasta wyszła bokami, warstewka musi być niesamowicie cienka.

ale dostałem już coppera i jest sporo powycinany, na zdjęciu był inny :( . trudno, projekt poległ w gruzach. mam nadzieję że ktoś ma mało wyciętego coppera i mój pomysł pomoże zbić temp o te 2*C. powodzenia :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miedz kosztuje w okolicach 16PLN/kg netto. Taki shim to groszowa sprawa, jedynie obrobka miedzi jest trudna, bo tu trzeba dobrac bardzo dokladnie wysokosci

Pierwszy raz nie zgodzę się z tobą:

1. Miedź kosztuje ok. 7,30PLN/kg.

2. Schim jest zrobiony z blachy walcowanej CU lub CU/AL a otwory są wybijane na jakiejś prasie.

3. Łatwiej jest sprzedać kawałek miedzi za ok. 20PLN niż taki sam kawałek tworzywa, marketing.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miedz kosztuje w okolicach 16PLN/kg netto. Taki shim to groszowa sprawa, jedynie obrobka miedzi jest trudna, bo tu trzeba dobrac bardzo dokladnie wysokosci

Pierwszy raz nie zgodzę się z tobą:

1. Miedź kosztuje ok. 7,30PLN/kg.

2. Schim jest zrobiony z blachy walcowanej CU lub CU/AL a otwory są wybijane na jakiejś prasie.

3. Łatwiej jest sprzedać kawałek miedzi za ok. 20PLN niż taki sam kawałek tworzywa, marketing.

Pozdr.

Witek_p Biore 3kg :D

Jakby tyle kosztowało to się odezwe :wink:

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miedz kosztuje w okolicach 16PLN/kg netto. Taki shim to groszowa sprawa, jedynie obrobka miedzi jest trudna, bo tu trzeba dobrac bardzo dokladnie wysokosci

Pierwszy raz nie zgodzę się z tobą:

1. Miedź kosztuje ok. 7,30PLN/kg.

2. Schim jest zrobiony z blachy walcowanej CU lub CU/AL a otwory są wybijane na jakiejś prasie.

3. Łatwiej jest sprzedać kawałek miedzi za ok. 20PLN niż taki sam kawałek tworzywa, marketing.

Pozdr.

1. Coz ci moge powiedziec, w hurtowni w 3city miedz kosztuje od 15-17PLN netto za kg (rozne dla roznych plaskownikow), blacha miedziana 0.55mm natomiast to koszt 16PLN/kg netto, skoro masz taniej, ciesz sie ;)

2. No wlasnie, obrobka jest drozsza od ceny materialu ;) bo tak jak wybijania otworow mozna przyblizyc do 1mm tak grubosci nie bardzo :P

3. a tym przeczysz ktorej mojej wypowiedzi dokladnie :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:idea:

 

IMO CS jest robiony z miedzi - bo miedz jest miekka/elastyczna (w przeciwienstwie do Aluminum) , tansza niz Srebro lub Zloto, latwa w obrobce ale mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne niz plastik itd - jednym slowem idealny material - moze sie troche skrzywic a i tak radiator docisnie ja zeby przylegala jak nalezy i zeby radiatror przylegal do rdzenia CPU ... bla, bla, bla

 

a co do bardzo "dopasowanego" CS to (co prawda na Kopperku ale jest)

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje tak nie zdejujcie tej foli z CS i będzie ona izolowała ciepło 8). Ale pamiętam ze kiedyś czytałem gdzieś ze jak był założony cs z foliom to były wyższe temp niż bez cs a jak założył cs to temp nieznacznie spadły ~1°C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...