Skocz do zawartości
Zulok

Zaciskarka do konektorów ATX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Aktualnie robie nową obudowę do PC to i postanowiłem zrobić sobie kilka przedłużaczy kabli w oplocie. Chce sobie zrobić kable od zera, więc muszę kupić zacisk do konektorów. I mam takie pytanie czy takimi prostą kleszczami zarobię te złącza PC?

http://allegro.pl/szczypce-do-zaciskania-koncowek-200mm-konektorow-i4473890108.html

Dedykowane kleszcze kosztują ponad 100 zł  a ja chce sobie tylko dla siebie kilka kabli zrobić, nie chce tyle inwestować w kleszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciskarki do pinów ATX wyglądają inaczej, a dokładniej tak:

http://allegro.pl/zaciskarka-do-koncowek-22-12awg-01-502-01371-i4514029660.html

 

W skrócie - szukasz zaciskarek do AWG.

 

Ale i tak nie polecam - sam mam takie szczypce i niestety bez modyfikacji nie nadają się do robienia kabli. Zaciskają zbyt mocno i w efekcie miażdżą trochę całe połączenie. Jedyną dobrą zaciskarkę, o jakiej słyszałem, sprzedaje MDPC-X. Ale jest dobra właśnie dlatego, że zmodyfikowana przez nich. A przy okazji kosztuje 40 ojro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą różnicą, że zwykłe szczypce nie zacisną Ci końcówek na otulinie tak, by wbijały się w nią, tylko wokół niej. Ja sam muszę spróbować trochę wyszlifować końcówki w mojej zaciskarce, może uda mi się zrobić tam trochę więcej miejsca, by nie gniotła styków na placek. :) Ponieważ najgorsze jest to, że taka końcówka ma zakres od AWG18, do 22, a kable do molexów/sata/ATX są właśnie największe z tego zakresu, czyli 18.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie kolega zmartwił że jedynie tymi AWG można dobrze to zacisną. Trochę szkoda pieniędzy na tak drogą zaciskarkę dla zrobienia kilku kabli.

 

 

Ja używałem zwykłych szczypiec i też idzie sobie poradzić.

 

Kolega nie miał z takimi złączami żadnego problemu? Widziałem akurat testy zacisków elektrycznych, pokazywały jak istotne jest zaciśnięcie tych końcówek a nie tylko zaklepanie.

Niestety nie ma linku do tego i były to testy jednego z producentów tych kleszczy do zaciskania. Na wykresach pokazywały również spory wzrost rezystancji, jak i temperatury na zaciskach. Rozumiem że tu jest istotna powierzchnia styku miedzi z konektorem.

 

Można by jeszcze spróbować zacisnąć zwykłymi szczypcami i do tego nałożyć trochę cyny to będzie lepiej trzymało na kablu jak i poprawi właściwości elektryczne.

 

Tak porównuje po zdjęciach oba rodzaje szczypiec i widzę że te AWG mają wyraźne zakrzywienia, by te końcówki wbiły się w kabel, może dało by się troszkę wymodelować takie coś na tych szczypcach zwykłych by odpowiednio zaciskały. Może spróbuje je zmodyfikować, jak się uda to napisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby metoda zaciśnięcia końcówek miała jakiś istotny wpływ (przynajmniej tych w komputerze). Ja robiłem tylko molexa 4-pin i porównywałem napięcia miernikiem - różnic żadnych nie stwierdziłem. Do testów producenta podchodziłbym z dystansem - czasami to bardziej reklama niż testy.

edit

Przypuszczam, że jakbyś nałożył dodatkowo cynę to połączenie takie byłoby pewnie jeszcze lepsze (elektrycznie) od fabrycznego.

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...