Jump to content
hidden22

Banding koloru

Recommended Posts

Witam ostatnio zauważyłem że na moim monitorze pojawia się tak zwany efekt Banding Koloru( http://pl.wikipedia.org/wiki/Banding_koloru )

szczególnie rzuca się to w grach gdy wyświetlają się ciemne kolory, zamiast łagodnego przejścia kolorów widać granice koloru.

dla przykładu wygląda to tak jak na zdjęciu(pozycja Before)

video-banding-fixed.jpg

Mój sprzęt:

Monitor: Benq  GL2250(używany jest kabel DVI)

system: win 7 32 bit

karta graficzna: GTX 650

Wgłębiłem się w temat i znalazłem to http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/poznaj-mozliwosci-matryc-tn-pva-i-s-ips-2664/strona/8252.html

i zainteresowało mnie jedno zdanie 

Monitory TN mogą również używać FRC (Frame Rate Control), czyli kolejnej metody do symulowania odpowiednich odcieni kolorów.  

I takie moje kolejne pytanie. Czym jest FRC i czy da się to "uruchomić" na moim monitorze ?

Pytam ponieważ w internecie znalazłem ten oto filmik (z tabletem w roli głównej :) )

FRC, w dużym uproszczeniu, "miesza" kolory przez wyświetlanie w swoim sąsiedztwie pikseli o różnych odcieniach, przez co z daleka ich przejścia mogą wydawać się bardziej płynne i monitor może 'wyświetlić' więcej kolorów niż 6 bitów, czyli około 250 000. Jest to jednak na dłuższą metę uciążliwe, bowiem z czasem oko potrafi dość łatwo rozróżnić taką szachownicę, poza tym może to cechować się migotaniem niektórych barw.

Najprostszym rozwiązaniem będzie kupno porządnego monitora z matrycą VA, IPS. Swoje kosztuje, ale moim zdaniem na monitorze nie należy oszczędzać.

Najprostszym rozwiązaniem będzie kupno porządnego monitora z matrycą VA, IPS. Swoje kosztuje, ale moim zdaniem na monitorze nie należy oszczędzać.

Sęk w tym że owy monitor kupiłem jakiś miesiąc temu, ponieważ rok temu zakupiłem nową kartę graficzną i musiałem używać kabla VGA( bo monitor nie miał innego gniazda)i miałem drobne zakłócenia w postaci fal. O których pisałem tutaj http://forum.purepc.pl/topic/354105-fale-na-ekranie-gtx-650/?do=findComment&comment=3825601

Potrzebowałem monitora z gniazdem DVI by pozbyć się defektu, ale wolę mieć już ten drobny Banding (przynajmniej nie jest tak Uber upierdliwy i nie rzuca się tak bardzo w oczy jak te "wściekłe" fale jakie miałem na VGA :)  )

Dziękuje wam panowie za odpowiedzi.

Temat można zamknąć.