Skocz do zawartości
Sobol_14

Sekcje zasilania MSI vs GIGABYTE z97 gaming7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio nurkowałem trochę za informacjami o sekcji zasilania tych dwóch modeli 

 

MSI Z97-Gaming 7 oraz Gigabyte Z97X Gaming 7

 

MSI w testach przedstawia sytuację że ten model posiada 12 faz ja natomiast doczytałem się ze posiada tylko 6 faz analogowych jak to z tym jest ? Czyżby MSI podawało fałszywe info i taki chwyt reklamowy z tymi fazami. 

Przymierzałem sie go zakupu właśnie płyty od MSI ale po tych komentarzach nie wiem w co wierzyć i wychodzi ze GIGABYTE ma lepszą ofertę.(8 faz cyfrowych)

(zamieszczam 2 linki)

 


 


 

CYTUJE

" GA-Z97X-Gaming 7 ma 8 fazową, cyfrową sekcję zasilania CPU i 2 fazową dla RAM

MSI Z97 Gaming 7 ma 6 fazową, analogową sekcję zasilania CPU i 1 fazową dla RAM

ASUS MAXVII R ma 4 fazową, cyfrową sekcję zasilania CPU i 2 fazową dla RAM

MSI Z97 MPower ma 6 fazową, analogową sekcję zasilania CPU i 2 fazową dla RAM "

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bieganie jak jeleń za marketingowym bełkotem... 

 

Chcesz robić ekstremalne wyniki - idź zobacz na czym kręcą s1150 na HWBOT.

Chcesz płytę do codziennego użytku? Wypunktuj sobie czego potrzebujesz i zawiń do recenzji tego sprzętu. 

Chcesz jakiś zestaw? Na portalu są polecane na XII/2014. X oznacza 10 a II to 2. 

Chcesz spamować forum głupimi tematami? Umieściłeś już źródło.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam, ostatnio nurkowałem trochę za informacjami o sekcji zasilania tych dwóch modeli 
 
MSI Z97-Gaming 7 oraz Gigabyte Z97X Gaming 7
 
MSI w testach przedstawia sytuację że ten model posiada 12 faz ja natomiast doczytałem się ze posiada tylko 6 faz analogowych jak to z tym jest ? Czyżby MSI podawało fałszywe info i taki chwyt reklamowy z tymi fazami. 
Przymierzałem sie go zakupu właśnie płyty od MSI ale po tych komentarzach nie wiem w co wierzyć i wychodzi ze GIGABYTE ma lepszą ofertę.(8 faz cyfrowych)
(zamieszczam 2 linki)
 
 
 
CYTUJE
" GA-Z97X-Gaming 7 ma 8 fazową, cyfrową sekcję zasilania CPU i 2 fazową dla RAM
MSI Z97 Gaming 7 ma 6 fazową, analogową sekcję zasilania CPU i 1 fazową dla RAM
ASUS MAXVII R ma 4 fazową, cyfrową sekcję zasilania CPU i 2 fazową dla RAM
MSI Z97 MPower ma 6 fazową, analogową sekcję zasilania CPU i 2 fazową dla RAM "

 

Sama ilość faz podawana przed producenta o niczym nie świadczy. Bardzo ważne są elementy wykorzystane do budowy VRM oraz projekt elektryczny rozwiązania.

Bardzo rzadko płyty posiadają więcej niż 6 prawdziwych faz. Przeważnie jest to 4 lub 6 prawdziwych faz a marketingowa ilość 4*X lub 6* X uzyskiwana jest poprzez wykorzystanie tzw. doubler'ów które dzielą sygnał PWM pomiędzy dwa "drivery", które z kolei wysterowują MOSFETY. Więcej elementów pozwala na lepsze rozproszenie ciepła ale kryje się tu często wykorzystywany nieuczciwy chwyt, na który producenci starają się złapać nieświadomych klientów. Chodzi o to, że rozproszenie ciepła pomiedzy większą ilość MOSFET'ów pozwala na zastosowanie gorszych elementów. Jeden typ  Mosfetów jest w stanie dostarczyć 60A przy stracie w postaci ciepła jedynie 10W, podczas, gdy drugi typ daje 60A ale przy stracie 60W. 6 fazy na mosfetach pierwszego typu dadzą 360A przy stracie w postaci ciepła takiej jak 1 faza z mosfetami drugiego typu i wydajności 60A.

Dobrym przykładem są płyty serwerowe - mają w większości 6 faz zasilania lecz zbudowanych na mosfetach wysokiej jakości np. Directfet. Nie potrzebują radiatorów wielkości wieży kontroli lotów. (:

Fajnym przykładem konsumenckim jest płyta Supermicro C7Z87-OCE. Niby anemiczny radiatorek ale lepszy nie jest potrzebny, ponieważ płyta ma sekcje zasilania zbudowaną z dobrych elementów. Niestety typowi użytkownicy mają tzw. amerykańskie podejście, czyli muszą czuć wagę rzeczy za którą płacą. Sprowadza się to do uproszczenia, że płyta z większym radiatorem na VRM i większą ilością faz ma większego powera. Nigdy nie zapomne mojego kolegi, który przykładając rękę do potężnego radiatora swojej płyty stwierdził, że "ten sprzęt to ma power, aż czuć tą moc bo radiator jest gorący". (: Niestety Supermicro aby wbić się na rynek konsumencki w swojej najnowszej płycie C7Z97-OCE też dało bulwiasty radiator aby użytkownicy mieli "poczucie mocy". Łatwiej jest się dopasować do toku rozumowania klienta niż go wyedukować...

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak teraz patrzę z biegiem czasu to z97mpower od msi wydaje się być lepsza od z97gaming5 od msi, niestety nie było tej pierwszej w pierwszym cashbacku, teraz jest i między tymi dwoma wybrałbym teraz mpower. Widzę wiadro zimnej wody wylane na głowę nowego użytkownika, ale może to i dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarniałem już ten temat :) i zagraniczne portale overclock, listę Sina i już mniej więcej wiem o co biega :)

No a co powiecie o  cyfrowych sekcjach zasilania w porównaniu do analogowych sprawdza sie w praktyce ? 

Edytowane przez Sobol_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a co powiecie o  cyfrowych sekcjach zasilania w porównaniu do analogowych sprawdza sie w praktyce ? 

 

Na cyfrowych sekcjach zasilania jest niższy vdrop. Można na niższym napięciu osiągnąć stabilność procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...