Skocz do zawartości
NostradamuSek

Nowy (mATX składak) vs Stary (Dell T3500), różnica w cenie

Rekomendowane odpowiedzi

Ponoć przy grach z otwartym światem jak Witcher czy Gta procek ma sporo do roboty, stąd też temperatury. Sugerując się twoim postem zdjąłem (w sumie ponownie) boczną ścianę. Problem z chłodzeniem myślę że jest do rozwiązania i to stosunkowo niewielkim kosztem, ale narazie nie znam się na tym za wiele. Aktywne coolery na procka nie są bardzo drogie, widzę nawet jakieś na aliexpress. Nie wiem o ile lepsze byłoby chłodzonko aktywne w stosunku do pasywnego. Ale pewnie dobrze podpowiadasz z wentylatorami wyciągowymi. Na tej płycie jest jeszcze ciekawy port usb, myślałem żeby tam jakiś wiatrak podpiąć, ale to chyba takie nieprofesjonalne podejście do kwestii chłodzenia i na chłopski rozum. Zacznę się uczyć o chłodzeniu kompa jeśli zdecyduję się tą "budę" jakoś lepiej wentylować : ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno radiatory w dellach z tej serii występują w kilku wersjach, przy czym najlepszy z nich to U402F (montowany w t7500). U402F zawiera cztery rurki miedziane wypełnione freonem. Trochę gorszy (też tuby z freonem)  ale o uproszczonej konstrukcj radiator to U016F (taki mam w t3500) . Najgorszy z nich, najmniej efektywny to aluminowy T021f (taki mam w t5500). Tutaj to wszystko lepiej i dokładniej opisane:

 

Posted byJP Callan
Verified Answer
 

To summarize the Dell part numbers for the three versions of the primary heatsink for future readers:

U402F - the biggest and most desirable of the three; dissipates tons of heat. Four copper tubes are partially filled with liquid refrigerant (Freon) that boils to carry heat away from the CPU. The gaseous refrigerant condenses back to liquid in the finned section and flows back to the CPU. The four copper pipes protrude through the four holes in the black plastic Memory Shroud. As of March, 2016, out of stock with Dell Parts Dept. and unavailable on eBay.

U016F - about 2/3 the fins of U402F, but is still a boiling liquid to a gas refrigerant-based design.  The four copper pipes don't reach the four holes in the black plastic Memory Shroud.

T021F - a design built from a block of solid aluminum with slots. About the same size or a bit smaller than U016D. The least desirable of the three; hottest running of the three designs.

 

Podobno nie da się na tych płytach zainstalować standardowych coolerów  na lga1366 (bez adapterów i modyfykacji), ale nie potwierdzam.

Źródło, zdjęcia i więcej w temacie:

http://en.community.dell.com/support-forums/desktop/f/3514/t/19370823?pi21953=2

Edytowane przez vVict0rx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam U016F i z moim topowym 6-rdzeniowcem w3690 daje radę. Podejrzewam, że ten U402F przeznaczony będzie może i pod dwuprocesorowe konfigi lub może jest wyższy i ciężko go wsadzić do T3500 (Tackę na dyski musiałbym zdemontować?)

 

Ja nie mam problemów z tempami CPU, one są ok.

GPU też mam w porządku, tylko tak jak piszę, niereferenty wyrzucają ciepłe powietrze do środka.

Przy turbinowym chłodzeniu, pewnie byłoby lepiej. 82st dla GPU nie jest tragedią, ale po co, jak można mieć mniej.

Moje rozwiązanie jest bez kosztowe, wentylator w pokoju mam,a taką temperaturę zaobserwowałem tylko w Wieśku 3.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kup sobie to o czym mówisz i włóż do Dell T3500, Zdaj relację.

 

Jak myślisz, ile FPS-ów więcej da Ci w grach taki i5 2500k vs i7 990x (W3690)

 

Nie twierdzę, że nie będzie szybszy, ale raczej ten wątek nie jest o kupnie 2500k, a gotowej stacji roboczej - całej.

 

Kupiłeś to kupiłeś. Twój wybór. Ale dla innych mam radę, że kupowanie w całości takiej stacji, której cena na tle Sandy do OC będzie szczególnie nieatrakcyjna, to jest przejaw niegospodarności, żeby nie powiedzieć głupoty, zwłaszcza w tej cenie za którą dokonałeś takiego wiekopomnego zakupu. 

 

i7 990x stock (bo w tych Dellach nie ma OC) osiąga zbliżone wyniki w grach do 2500k @4,5.

 

Kompletna stacja? Co za problem jest ze złożeniem sobie komputera?

Bo największy to jest właśnie uzywając tej płyty.

 

W T3500 wszystko jest customowe i problematyczne.

- Obudowa niestandardowy wymiar (to dla tych co mają samą płytę)

- Problemy z POST na skutek niewystarczającego okablowania które jest własnościowe do kupienia osobno

- problemy z wymaganym montażem wentylatorów (stąd błędy na POST)

- pasywny, customowy cooler CPU niepasujący do czego innego (kolejne koszta)

- cena płyty, zestawu, 

- brak OC

 

+tani RAM, obsługa ECC i non-ECC (czyli zwykłe i serwerowe)

+cichość zestawu w ramach fabrycznie złożonej stacji

+w przypadku posiadania już takiego zestawu ze słabszym procesorem, 

zmiana na i7 990x/W3690 w granicach 500 zł+ i równorzędne, może okazać się tańszy niż wymiana na rzeczony Sandy Bridge.

+wsparcie 6 core

+bardzo tanie Xeony 4 core pokroju E5620 za ok. 30 zł, gromiące podkręcone zestawy LGA775 w grach z dobrą optymalizacją wielowątkową.

 

Taki zestaw kupowany cały, lub składany ma sens tylko w przypadku atrakcyjnej ceny ceny całego zabiegu, lub gdy widzimy różnicę 4 vs 6 rdzeni we własnych zastosowaniach, np. jakiś profesjonalnych w porównaniu do takiego i5-2500k.

Tyle

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wypisać swoją listę zalet i wad tych stacji, bo i tak się do tego przymierzałem

 

Na plus:

- Są to stację złożone z dobrych podzespołów, przygotowane do pracy 24/h. Teoretycznie płyty główne, zasilacze i reszta są lepszej klasy niż w zestawach konsumenckich. Awarie są raczej rzadkością, stąd do dziś te kompy mają wielu wielbicieli.

- Cena- w Polsce drożej, ale na ebay.co.uk  t3500 czy t5500 z całkiem fajnym procesorem i 12gb ramu często spotyka się za 100£. Przy obecnym kursie mamy niegłupiego kompa za trochę ponad 500 zł- bez GPU.

- W t5500 jeszcze lepszy zasilacz 875W silver, oraz możliwość zamontowania dwóch procesorów i mnóstwa ramu. Bez większego znaczenia dla gier, ale wiele ludzi wciąż używa i upgraduje swoje t5500 pod edycje wideo itp.

- Tani ram ECC i tanie procki- z wyłączeniem 6- core. (Dla przykładu całkiem niezły w3565 za 18£, x5677 za 47£. Można też kupywać te  procesory z darmową wysyłką z Chin lub Korei Południowej za bardzo zbliżone wartości do tych w Uk)

- Szybko i skutecznie- kupując taką stację z lepszym procesorem, wrzucasz  gtx 960- 970 i to naprawdę daje radę. Temperatury wcale nie są aż takim problemem- mi zdecydowanie pomogło samo ściągnięcie bocznej ściany obudowy, a są jeszcze inne opcje. Procesory z serii x56__ oraz w w36__ są na 32 nm i mniej się grzeją.

 

Na minus

-Zgodnie z przedmówcą- zablokowany Bios, brak możliwośći OC

- Ograniczenia lga1366

- Problemy z kompatybilnością

- Ponadprzeciętna waga- trochę to może drażnić przy wymianie podzespołów, przestawianiu itd.

 

Karty pokroju gtx 980 czy nadchodzące 1060 to maksimum dla tych zestawów- żeby było bez znacznego bottleneck. W sumie to chyba można na tym jeszcze trochę pograć.

 

NostradamuSek- U016F ogólnie jest całkiem niezłe. W t5500 mam T021f- ten radiator montowano do procków o niższym takowaniu (mam narazie 2.2 ghz). Ty piszesz o temperaturach GPU, a ja póki co zaobserwowałem tylko podwyższone tempy na CPU- szczególnie gdy sprawdzałem wydajność w grach i trochę przesadzałem z ustawieniami grafiki. 

Edytowane przez vVict0rx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp nie jest zły, może nie jest to maszyna przyszłości, jak też twierdzi deton24, ale ciągle będzie się  jeszcze sprawdzać w grach. Szczególnie z tym procesorem co masz. Tutaj filmik z Tech Yes City z xeonem x5650 (hexa) podkręconym do 4.0ghz. W3690 (hexa) i x5677(quad) chodzą na 3.46/3.7 ghz turbo OC więc różnica chyba nie jest kolosalna. Benchmarki z gier a nie renderingu itp i procek sprawuje się w ogólnie mówiąć bardzo dobrze. Szczególnie w porównaniu z i7 5820k który kosztuje ponad 1000zł/200£.

 

 

Zakupiłem x5677 do t5500 i planuje przełożyć dyski i reszte gratów do tego kompa. Tak jak mówiłeś planuje zamontować dwa wentyle z tyłu na wyciąg, jeden 90mm zamontuje na pasywnym heatsinku od procesora : ], i na boczną ścianę dam jeszcze nadmuch z wentylatora 120 albo 200mm. Wszystko planuje zasilić z jednego molexa przejściówką na 4x 3 pin, bez kontrolera prędkości obrotu z płyty. Więc o ile się we wszystkim dobrze zorientowałem, wszystkie wentyle będą cały czas chodzić na full speed. Ewentualnie dodam jakiś kontroler obrotów montowany w stacji dysków 3.5" albo 5.25" (około 6£ za raczej słabą jakość, ze dwa lub trzy razy więcej za coś przyzwoitego)

 

Nostradamusek jakbyś mógł to objaśnij jeszcze raz jak podłączyłeś 970 do t3500 bo do konca nie kumam. W 5500 jest 2x 6 pin pci power, więc nie trzeba już kombinować. 

Edytowane przez vVict0rx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie. Mam problem. 

Czy ktoś z Was jest w stanie w wolnym czasie sprawdzić co u Was się dzieje jak nie podłączycie jednej wtyczki do zasilania procesora? T3500 lub T5500 będzie miał te same piknięcia z biosu.

Bo u mnie są 1-2-3, i sprawdzałem co to znaczy w manualu, ale na nic to nie wskazuje.

Chciałbym się upewnić że będzie to samo, czy to może płyta nie jest uszkodzona.

 

Bo hipoteza jest taka że zasilacz pokroju 450W, nie dostarcza właśnie w tych gniazdach wystarczająco dużo napięcia, i np. jak po przelotce z molexa wepnę oba gniazda, to płyta robi małe pyk, i nie startuje.

Potrzeba chyba jakiegoś 750W, żeby napiecia się zgadzały z tabliczki znamionowej oryginalnego zasilacza, albo skończy się na zakupie tego oryginalnego w okolicach 90zł+

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mógłbym sprawdzić dziś pod wieczór w t3500. Pewnie to inna historia, ale te komputery nie ruszą z pewnymi procesorami bez aktualizacji biosu. Mi z x5677 świeciło się chyba 2,3,4, musiałem wrócić do stockowego procesora, zrobić aktualizację do biosu A16 i to pomogło. Ale u ciebie pewnie inna sytuacja, widziałem parę tematów w sieci z przekładaniem zasilaczy do tych kompów, ale chyba nie były to zbyt szczegółowe opisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie. Mam problem. 

Czy ktoś z Was jest w stanie w wolnym czasie sprawdzić co u Was się dzieje jak nie podłączycie jednej wtyczki do zasilania procesora? T3500 lub T5500 będzie miał te same piknięcia z biosu.

Bo u mnie są 1-2-3, i sprawdzałem co to znaczy w manualu, ale na nic to nie wskazuje.

Chciałbym się upewnić że będzie to samo, czy to może płyta nie jest uszkodzona.

 

Bo hipoteza jest taka że zasilacz pokroju 450W, nie dostarcza właśnie w tych gniazdach wystarczająco dużo napięcia, i np. jak po przelotce z molexa wepnę oba gniazda, to płyta robi małe pyk, i nie startuje.

Potrzeba chyba jakiegoś 750W, żeby napiecia się zgadzały z tabliczki znamionowej oryginalnego zasilacza, albo skończy się na zakupie tego oryginalnego w okolicach 90zł+

 

http://www.dell.com/support/article/us/en/19/SLN288786

 

Czy ty masz niedellowski zasilacz i próbujesz podłączyć? Nie pójdzie. Trzeba kabelki zasilające poprzemieniać, poza tym patrz na tabliczkę znamionową i na wszystkie napięcia i prądy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@NostradamuSek

Tak, zwykly zasilacz. Co gorsza, pozamieniałem te kabelki od zasilania CPU, po prostu włożyłem całą 4x wtyczkę odwrotnie, nic z tego. Na normalnie podłączonej wtyczce 2x po prostu pika wyżej wymieniony kod.

Cóż, zasilacze teoretycznie odznaczające się Delowską charakterystyką napięcia na tych wtyczkach, to okolice zwykłych 750W.

 

Tylko chciałbym mieć pewność że ta płyta jest jednak dobra.

Może sprowadzę jakiś inny procesor za grosze dla próby.

@vvict0rx

Jaki miałeś wcześniej procesor?

 

Wielkie dzięki za test.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

t5500 na starym biosie odpalał się tylko z procesorem z którym go dostałem, czyli E5520. Nie szedł ani z x5677 ani z w3540. Najlepiej chyba sprawdzać z czyms na Nehalem i 45nm, oby jak najstarszym. Obecnie widzę procki e5520 czy e5507 po 5£. Mogę pomóc w załatwieniu czegos w tej cenie jeśli na allegro itd jest drożej. http://www.ebay.co.uk/itm/Intel-Xeon-E5507-2-26GHz-4MB-4-8GT-s-SLBKC-LGA1366-CPU-Server-Processor/272289360830?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D37569%26meid%3Ddfc5b3a1f15041ea9f68f9ccee848d6c%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D171796224133 (oferta z Litwy!)

Nie dodam więcej nic sensownego bo nie znam się na napięciach.

Taki filmik, jeśli jeszcze ktoś nie widział.

Być może w komentarzach jest nawet odpowiedź na to czy  twój zasilacz nie jest za słaby.

Edytowane przez vVict0rx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sprzedawcę który twierdzi że z zasilaczem CX430M i Corsair CX750W ta płyta normalnie działa.
Tyle co ja słyszałem to to, że tylko mocne zasilacze maja odpowiednie napięcia pokrywające się z tymi od Della. A o żadnych przelotkach nic nie mówił.
Teraz sam nie wiem, czy po tym pikaniu to winny jest nie kompatybilny CPU przez stary bios, czy jednak to napięcia. No i brak wtyczki drugiej na 12V koło CPU, czy może padnieta plyta

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są niekompatybilne. Poczytaj. Trzeba piny pozamieniać. I mój ma na 5V i 3.3V 150W - to jest ważne.

Wiem, że da się niektóre dostosować, ale nie jest to ot kupujesz i podpinasz.

Ja zresztą pewnie w przyszłym roku przejdę na intela 5820k lub 6800k i nowy zestaw. Co prawda nie jest to przesądzone, bo nie ma takiej potrzeby, ale taki miałem plan + GTX 1070 lub Vega. Obaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc.

 

Dostałem nowa ciekawa informację od sprzedającego T3500.

 

"odpalilem plyte na 300W zasilaczu bequet z grafiką gtx950"

 

Może on tylko chce ją sprzedać, i takie rzeczy wypisuje. Nie mówiłem mu że już mam swoją.

 

Poszukam o tych zamianach pinów.

Chyba chodzi o 12V koło CPU jak się nie mylę, prawda?

Bo że power_sw i inne są inaczej to ja wiem

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc.

 

Dostałem nowa ciekawa informację od sprzedającego T3500.

 

"odpalilem plyte na 300W zasilaczu bequet z grafiką gtx950"

 

Może on tylko chce ją sprzedać, i takie rzeczy wypisuje. Nie mówiłem mu że już mam swoją.

 

Poszukam o tych zamianach pinów.

Chyba chodzi o 12V koło CPU jak się nie mylę, prawda?

nosz kurza twarz, tak sie składa ze to ja mam tą płyte, i wszystko dziala bez zadnych zamian pinów itp 

 

nie wiem po co głowe zawracasz skoro masz swoją płyte

trzeba napisac ze masz i czy nie moge pomoc, a nie jakies podchody prowadzisz

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry wielkie za  linki zamiast pomocnych czy wartościowych informacji w temacie ale ktoś kto sprzedaje tego kompa chyba umie się obchodzić z tymi płytami głównymi. Ech, nie mogłem się powstrzymać:

http://olx.pl/oferta/dell-t3500-po-tuningu-i7-24gb-r9-290x-chlodzony-woda-CID99-IDgsLL7.html

Edytowane przez vVict0rx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry wielkie za  linki zamiast pomocnych czy wartościowych informacji w temacie ale ktoś kto sprzedaje tego kompa chyba umie się obchodzić z tymi płytami głównymi. Ech, nie mogłem się powstrzymać:

http://olx.pl/oferta/dell-t3500-po-tuningu-i7-24gb-r9-290x-chlodzony-woda-CID99-IDgsLL7.html

rowniez moje ogloszenie :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

 

w skrocie:

- plyta ma troche inne otwory jak standardowa plyta atx, ale pasują do starszych chieftecow lian li oraz wszsytkich nawet nowszych duzych obudow gdzie wejda plyty ssi-eeb (spokojnie mozna przykrecic plyte na 8 srub)

- plyta dziala ze zwyklymi zasilaczami (nie trzeba zamieniac zadnych pinow) moc dobiera sie w zaleznosci od tego jaki cpu/gpu/ram zamierzamy uzyc

- obsuguje chyba wszystkie xeony oraz i7

- obsluguje 8gb kostki ram (48GB łacznie)

- rozstaw otworow pod chlodzenie cpu jest normalny lecz zastosowany jest backplate nietypowy z wystającymi "szpilkami" gwint M3 (mozna zmienic backplate na taki ze zwyklej płyty lub serweorwej z gwintami) wtedy jest mniejsza rzezba w doborze chlodzenia

- do nietypowych złaczy (5pin fan) mozna popdiąc 4 pin wentyl ale to trzeba miec wtyk i piny (pasuja takie jak z guzikow power reset speaker) (wykorzystuje sie tylko 4 piny) no chyba ze zeszlifuje sie wtyczke i pozmienia kolejnos pinow (są instrukcje w necie)

- pod chipsetem są otwory na zwykle mocowanie, wiec mozna zamontowac spokojnie blok wodny na sruby itp

- w zalezonosci od zastosowanego chlodzenia, polecam dac nawiew radiator chipsetu - ale to akurat w kazdej plycie x58 polecam zrobic

Edytowane przez Maniakalny
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się trochę domyślałem, bo widzę że jesteś z Krakowa jak ten gość z ogłoszenia  ; )

 

No to mamy w temacie eksperta!

 

Fajne rzeczy robisz 


 zajeb**e info!  Błąkam się po całym wszechnecie w poszukiwaniu info o serii x500 i zbieram wszystko mozolnie z jakichś szczątków, a tymczasem taki ktoś na ojczystym polskim internecie. Chyba wiesz więcej niż ci z forum della, tomshardware, anandtech, reddit i youtube razem wzięci ; p,   dzięki 

Edytowane przez vVict0rx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie, może któryś z was zechce odpowiedzieć. Dostanę niedługo gtx 980 ti i zastanawiam się jak wy byście to podłączyli. Karta wymaga 1 x 6 pin oraz 1 x 8 pin. Zasilacz stockowy (t5500 875W) oferuje  2 x 6 pin.  Która opcja byłaby najlepsza:

 

1. Użyć przejściówki 2x 6 pin na 1x 8 pin, do tego 2x molex na 6 pin

2. Użyć przejściówki 2x molex na 8 pin, plus 1 x 6 pin (z dostępnych dwóch)

3. Użycie 1 x 6 pin, plus przejściówka z 6 pin na 8 pin 


4. Jeszcze jakiaś inna opcja

 

wolałbym uniknąć dodatkowych kosztów  i zmiany zasilacza, z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie, opcja 3 najbardziej mi się podoba, najprostsza. Ktoś inny twierdził że powinienem użyć molexów, ale nie odpowiedział mi dlaczego. Miło by było przeczytać trochę szerszą wypowiedź/ inne opinie, nie ma jak to być pewnym, googluje  ze dwie godzinki i wypowiedzi są raz tak raz tak, . Dodam że karta ma tpd 250W. Dzięki

Edytowane przez vVict0rx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny głos za opcją 3. Karta z tego co wiem jest dostarczana z przejściówką 2x6 na 1x 8 pin i  to jeszcze trochę daje mi do myślenia. Chodzi mi też o to że gdybym podłączał tak np. 970 asus strix, to bym się nie zastanawiał, ale 980 ti to dość prądożerna karta. Jestem teraz przekonany że opcja 3 będzie działać, ale chodzi mi o najlepsze długoterminowe bezawaryjne połączenie, bo karta w stresie będzie trochę pobierać przez te przejsciówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...