Skocz do zawartości
Szawel

[EOT] puszka 3200zł + Monitor FHD 22-24"

Rekomendowane odpowiedzi

Warto przyciąć na cenie i brać:

 

A. 2 fizyczne i 4 wątki na 3,6 z i3 (54W)

B. czy lepiej dosypać do i5 4 rdzenie 4 wątki na 3,1 z turbo do 3,3 (84W)? (czyli ten ujęty w zestawie)

 

Myślę o zestawie na styczeń za 2300 na intelu.

 

Daje 314zł oszczędności. Pytanie czy warto?

Zestaw ma być do pogrania. Wyszukanych obliczeń wymagających te 6M kaszy nie przewiduje.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od gry .

 

I3 to jednak 2 rdzenie , HT z reguły się sprawdza ale nie zastąpi to 2 dodatkowych rdzeni .

 

Wiele gier sporo zyskuje na I5 , są też gry które zyskają nie wiele albo będą nawet chodzić gorzej jak np. CS:GO czy WoT .

 

Na twoim miejscu dopłacił bym jednak do I5 .

 

Tutaj masz test 100 procków od Intela i AMD , w tym różne wersje I3 , I5 oraz I7 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od gry .

 

I3 to jednak 2 rdzenie , HT z reguły się sprawdza ale nie zastąpi to 2 dodatkowych rdzeni .

 

Wiele gier sporo zyskuje na I5 , są też gry które zyskają nie wiele albo będą nawet chodzić gorzej jak np. CS:GO czy WoT .

 

Na twoim miejscu dopłacił bym jednak do I5 .

 

Tutaj masz test 100 procków od Intela i AMD , w tym różne wersje I3 , I5 oraz I7 .

 

Patrzyłem na te testy. Wiesiek lepiej sobie radzi na 4 jajkach z tego co widzę. Jednak 4 jajka i więcej są już na rynku ładnych parę lat, a potencjał jajek wykorzystuje co 15-ta co 20-ta produkcja na rynku.

Myślałem o kupnie i3, wyczekaniu na nowe Broadwell i Skylake pod koniec 2015 i wtedy (mam nadzieję) obecne wersje Haswell powinny potanieć. Wtedy w sensownej cenie nabyć i5-4690K albo i7-4770K na zegarze 3,5.

Pytanie jak długo po premierze Skylake będą nadal wspierać Haswell.

Nie wiem czy ta teoria ma sens, ale tak sobie to obmyśliłem ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skylake to nowa podstawka + DDR4 wg. zapowiedzi .

 

Znając Intela to szybko może wycofać wsparcie dla S1150  i HW/BW , choć jak ceny pamięci DDR4 będą wysokie i wydajność SL nie będzie powalać to HW/BW mogą jeszcze długo pożyć na rynku wtórnym .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obniżkę cen nowych cpu nie masz co liczyć. Nie pamiętam by po wyjściu nowszych cpu starsze modele potaniały.

 

Jeśli myślisz o używanych, równie dobrze możesz teraz pomyśleć nad jakimś i5 3470/3570/2400. Dostaniesz takiego pewnie w cenie nowego i3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obniżkę cen nowych cpu nie masz co liczyć. Nie pamiętam by po wyjściu nowszych cpu starsze modele potaniały.

 

Jeśli myślisz o używanych, równie dobrze możesz teraz pomyśleć nad jakimś i5 3470/3570/2400. Dostaniesz takiego pewnie w cenie nowego i3.

Z tego co patrzę, to ceny używek na 1155 są niewiele tańsze, a momentami nawet droższe (absurd) od 1150, więc raczej nie ma sensu pakować się w starą platformę.

 

P.S. : To obala moją teorię o wyczekaniu niższych cen po wejściu Skylake. ;/

 

P.S. 2: W takim razie czy inne elementy zestawu za 2300 da się zastąpić czymś tańszym, czy to faktycznie najlepsze z rynku co na tą chwilę można dostać? Ciekaw też jestem, czy te i5 mają blokadę OC? Zakładam, że tak, ale wolę dopytać.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają blokadę OC. Np stare i5 2400/2500  można było kręcić tak do 3.8-4.0 ghz. Co do cen Haswell'i po wyjściu Skylake to nie spadną tak bardzo, albo prawie wcale.   Pamiętam jak kupowałem i5 2500K i po wyjściu i5 3570K cena wciąż się trzymała i to dość długo. Wspomniany i5 3570K to koszt nawet 1000 zł w niektórych sklepach.

 

 Więc jak chesz dobrej wydajności w sporej części gier to 4 rdzenie będą oczywiście lepsze co słusznie zauważył Reyden.

Co do zestawu za 2300 to ew możesz zmienić na MSI R9 270. Cena to 700 zł zamiast 750 i do tego lepsze chłodzenie. Karta nie różni się zbytnio od 270x, bo 270x to podkręcona wersja 270 o jakieś 100 mhz. Więc nie warto IMO.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii używek na S1155 - chyba źle patrzyłeś .

 

Ceny dobrych I5 są dość znośne , taki I5 2400 to koszt ~450 zł , do tego płyta za ~100 zł i masz całkiem niezły zestaw w niższej cenie niż nowe I3 1150 + płyta do niego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jest tego na Allegro, ale niewiele. Same licytacje. Chyba że ta sztuka:

 

 

http://allegro.pl/intel-core-i5-2500-3-3ghz-6mb-slga1155-i4974925167.html

 

 

Chociaż Haswell będzie troszkę wydajniejszy, ale to też ma swoją cene. Ogólnie nowe procki strasznie podrażały przez tą słabą złotówke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli jakimś cudem wykopie sobie coś na 1155, to jakie zestawienie CPU/MOBO jest sprawdzone i najlepiej zgra się w zestawie z 8GB 1600 i R9 270? Mile widziane CPU bez blokady. Czyli czego najlepiej szukać.

 

Chciałbym zamknąć się w 2-2,5k PLN więc może używany zestaw.

Jeszcze buda i wentyl CPU do doliczenia. Monitor, jak kondensatory przelutuje może uratuje stary ;)

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szawel i tu jest pies pogrzebany. Bo ogólnie tych procków odblokowanych jest bardzo mało.  Zablkowanych zreztą też.. Ceny wahają się w granicach 800 zł i więcej za np 2500K. A na chwilę obecną prawie ich brak. Popatrz sam zresztą:

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=i5+2500K&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-3-e-0113

 

To samo z 3570K. Ba nawet drożej. Więc w grę wchodzą używki zwykłych wersji i polowanie na nie. Może lepiej złoż zestaw na i5 4460 . Taka moja opinia.

 

p.s ew przeszukaj stronę OLX.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p.s ew przeszukaj stronę OLX.

OLX sprawdziłem. Obfituje w zabawki do Worda i internetu AD 2000-2008 oraz MacBooki ;)

 

 

Ciekawe... zastanawia tylko ten slot ram. Trochę szkoda, bo jedna kostka 4GB to maaało.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje więc wymiana na jedną kość 8GB i odsprzedaż tych 4GB. Chociaż skoro są problemy ze slotem to kto wie czy z drugim nie bedzie problemu z czasem lub w ogóle z całą płyta. Ale tak już jest z używkami. Ryzykujesz.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie chcę się pakować w niepewną płytę. Jak to kwestia lutu gniazda to pikuś i bym zainwestował w 8GB w 1 kości, gorzej jak coś dalej siada i za jakiś czas padnie płyta. Szukam więc dalej.

 

Patrząc na dostępność i cenę używek na 1155, chyba jednak lepiej doskrobać kasy i kupić nowe 1150.

 

P.S. Ciekawe czy koleś by sprzedał samo i7...

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do niego. Jak mu się to nie sprzeda to napisz że jesteś zainteresowany prockiem. Zaproponuj mu ew troszę więcej za samego procka. Oblicz sobie ile wyniesie każdy podzespół osobno i daj mu 50 zł więcej to się może zgodzić. Przy tej cenie powinieneś się zmieścić w okoliach 500 zł za sam procesor. Do tego jakaś płyta na H61.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do niego. Jak mu się to nie sprzeda to napisz że jesteś zainteresowany prockiem. Zaproponuj mu ew troszę więcej za samego procka. Oblicz sobie ile wyniesie każdy podzespół osobno i daj mu 50 zł więcej to się może zgodzić. Przy tej cenie powinieneś się zmieścić w okoliach 500 zł za sam procesor. Do tego jakaś płyta na H61.

Napisałem. Jeszcze takie pytanie, czy do tego proca jest sens brać pamięć szybszą od stockowego 1333? Generalnie czy nie lepiej kupić 8GB 1800 na poczet przyszłej zmiany platformy?

 

EDYTA: Za i7 2600 i Mugena jaki na nim siedział woła 730zł jeśli nikt nie kupi całości. Sensownie?

P.S. Zastanawia mnie też jak 1333 ma się do obecnych 1600/1800 wydajnościowo.

 

EDYTA 2: Na tą chwilę rozkminiłem takie coś:

Jeśli ziom sprzeda, to biorę to i7 2600 (730zł) + używka 7970 zamiast nowego R9 270X (chyba lepszy pomysł). Ta sama cena a 384bit na korzyść 7970 (700zł).

Łącznie z wysyłkami jakieś 1500zł.

Teraz kwestia płyty i pamięci. Musi mieć SATA 3 (pod dysk 6 Gb/s) i PCI-E 3.0 (pod 7970). Coś na Z77 czy może H87?

Powiedzmy coś takiego: http://allegro.pl/msi-z77ma-s01-ddr3-sata6gb-usb3-oc-fv-crossfirex-i4905990121.html

Łącznie 1700zł.

Do tego HDD-200zł/RAM-300zł/PSU-160zł/puszka-200zł.

Czyli około 2560zł.

Więcej niż zakładałem, ale jeśli to by był spoko zestaw... Czemu nie.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory za 2 post.

 

Zdecydowałem się na nowy 1150 i5 4590 z racji posuchy 1155 na allegro. (ten brak konkurencji i zaporowe ceny intela to jakaś masakra)

Do tego używka 7970 jako szybsza i tańsza wersja R9 270X.

 

Teraz mam zgrzyt z mobo. Niby wystarczy mi B85 (PCI-E 3.0 i SATA 6Gb), ale za niewiele więcej (około 30zł) można dostać H97.

Pytanie tylko po co? Co takiego daje H97 poza RAIDem (nie używam) i OC?

Te 30zł przy 2600zł jakie mi wychodzi za cały zestaw to psi... pytanie tylko, czy to wszystko się zgrywa?

 

Co do samego 7970. Jet jakieś polecane, czy brać co tańsze?

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na H97 nie zrobisz OC, tylko na Z. H97 ma obsługiwać nadchodzące Broadwelle.

Czyli generalnie nie potrzeba mi nic ponad B85 do tego zestawu jak mniemam.

Proca serii K nie biorę, PCI-E 3 i Sata 6 mam już na B85.

Przesiadka na Broadwella z Haswella w ramach 1150 wydaje się mało opłacalna. Poza nową litografią i co za tym idzie TDP wnosi niewiele. Więcej zmian dopiero w Skylake, ale to już 1151.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się za używką 7970. Alledrogo to jakieś 700zł.

To są jakieś koparki, czy można brać? Jeśli można, to jaki model najlepiej?

Na przykład taka MSI 1000/6000 znalazłem: http://allegro.pl/msi-radeon-hd7970-3gb-ddr5-384bit-1070-6000-boost-i4996692887.html

 

Czy może szukać czegoś innego (modelu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam to:

 

http://allegro.pl/dell-t3500-w3690-6x-3-46ghz-6gb-1tb-windows-7-pro-i5011313448.html?source=mlt

 

lub 

 

http://allegro.pl/rampage-iii-extreme-i7-6-rdzeni-ram-mushkin-12gb-i5006274600.html

 

Spokój na lata. :P a do tego to już dowolną grafę pod gry.

 

Ta 7970 jak najbardziej ok wydajność GTX 770. ale poszukałbym raczej R9 280, 280x.

Tak patrzę na morele .. ale ceny strzeliły do góry GTX 770 po 1500 zł?!

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi Xeonami całkiem ciekawa sprawa (W3690 robi wrażenie) i nawet o tym nie pomyślałem, ale czy warto pakować się w tak starą platformę?

Co za płyta siedzi w tym T3500, bo nawet na stronie Della nie mogę się doszukać. Widzę tylko, że to ichnia produkcja na X58.

 

Co do 7970 i 280X, to czy ktoś ogarnia różnice między Tahiti XT a XTL? Szukam i szukam i tylko info, że nowy lepiej zarządza energią... Dość to enigmatyczna informacja, bo oficjalne parametry obu są identyczne i chyba tylko większe zegary dają 280X przewagę.

Dodatkowo używki 280X chodzą po mniej od 7970. Koparki?

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawiałem się nad nowym zestawem w grudniu, gdzie ceny były hmm... niższe, haha i wybrałem Della. Płyta jest dellowska, bez overclokingu.

 

http://forum.purepc.pl/topic/364275-nowy-matx-sk%C5%82adak-vs-stary-dell-t3500-r%C3%B3%C5%BCnica-w-cenie/

 

Ja nie potrzebuję na razie wodotrysków. Wystarczy mi mocna, cicha maszyna z oryginalnym Win 7 Pro (darmowy update do Win 10 podobno). Dodatkowo w tym Dellu jest triple channel na pamięciach, więc są wydajniejsze niż dual. Do Precisionów wkładają sprawdzone, trwałe podzespoły. Wiem, bo użytkuję od wielu lat. No i 6 rdzeniowiec.

 

Ta druga propozycja to dla pasjonatów, posiadających już budę i osprzęt.

 

7970 i 280x to relatywnie to samo, tylko ta druga jest ... nowsza, nowszy soft zaimplementowany i tyle. Ja brałbym tą drugą, gdybym miał tę samą cenę.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...