Skocz do zawartości
xalen~

Wymiana MOBO/ CPU + COOLER/ VGA/ RAM / PSU

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Pisałem już jakiś czas temu z pytaniem w sprawie wymiany grafy ale wstrzymałem się i teraz zapytam was ponownie.

 

Jak w temacie - chciałbym wymienić mobo z prockiem oraz grafiką. Chodzi dokładnie o to, ze zaraz będę się żenił i brał kredyt na mieszkanie, więc jest to dla mnie ostatni gwizdek przed poważniejszymi wydatkami.

 

Obecnie posiadam core i5 2500k podkręconego do 4500 MHz na AC (Noctua) na płycie Sabertootha P67 (jeśli mnie pamiec nie myli, soc 1155), 4x4 GB 1600 MHz i grafikę GTX 580 od Gainwarda.

 

Pozostałe zabawki to dyski SSD 120, 256 GB oraz jeden HDD 1 TB zasilane 750 watowym OCZem w obudowie Phantoma NZXT.

 

I teraz pytanie do Was. Potrzebuję kupić sprzęt na conajmniej 5/6/7 lat.

 

Budżet max to 5k zł przy założeniu wymiany tylko tych 3 komponentów. Myślałem nad Core i7 4790K na dobrej Formule/Hero VII Asusa i GTX 980 ? Co sądzicie ? Chodzi mi o bezkompromisową wydajność w obecnych i nadchodzących grach (wiedzmin 3 na Ultra w FHD itp). Komputer używany głównie do gier i montażu video (amatorka GoPro itp). Czy to będzie dobry wybór czy lepiej wybrać inne zestawienie (zakładając, ze zostawiam pozostałe części zestawu). A może w nadchodzących miesiącach planowane są nowe procki, karty, płyty ?

 

@ Ps myślałem również nad Haswellami E i soc 2011 ale doczytałem gdzieś, że się palą. Nie jestem całkowicie zielony w tematach PC/OC ale czasy nagminnego filtrowania treści internetowych mam za sobą.

 

Pomożecie ?

Edytowane przez xalen~

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ NostradamuSek - tylko czy konfiguracja o której wspomniałeś z tytanem zmieści się w 5k zł ?

 

@ aerial - juz teraz tnie mi troszkę na oblezeniach w Skyrimie zmodowanym na ultra HD. Zmiana tylko grafiki pewnie by pomogła ale jak w temacie do września tego roku musiałbym coś nabyć. Potem zona mi nie pozwoli :-)

Edytowane przez xalen~

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz co robić z kasą to wtedy co innego. Ale chodzi o koszt vs wzrost wydajności, wymiana tej platformy jest mało opłacalna.

Na zmianie gpu odczujesz potężnego kopa, bo jednak 580 już swoje lata ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyjdzie to okaże się, ale mam nadzieję, że spadną ceny topowych, a zastąpią nowe, w końcu celujesz w kartę za 2,5k. Poczekamy, zobaczymy.

 

Poza tym tak jak napisałem ten i5 2500k jest nadal mega wydajny i nie ma sensu go zmieniać, zwłaszcza do gier. Lepiej już kupić Tytana lub R9 390x do tego sprzętu.

 

Poza tym, będą nowe procki już w mniejszej technologii, pamięci z HBM, szkoda teraz kupić "starą" platformę.

 

Moim zdaniem już sama wymiana na GTX 970, może spowodować, że nie będziesz myślał o zmianie na razie.

Do września daleko, haha, poza tym jak pozwoli teraz to odłóż do skarpety i wyciągnij jak będzie trzeba, a  żonie oznajmij, że to już zagospodarowane :P

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za sensowne odpowiedzi. Zastanawia mnie czy warto czekać na Skylake-K. Skoro stawiam na zestaw na kilka lat (6/7) to chciałbym jednak procek z odblokowanym mnożnikiem. Tak jak teraz z i5 wycisnąłem 4.500 MHz a nawet na 4800 chodził tylko, że nie przechodził syntetyków, tak później chciałbym z przyszłego CPU wycisnąć ciut więcej nie zwiększając przy tym znacząco napięcia (granice normy). Poczytałem troszkę o Broadwellach i Skylake'ach i o ile w tych pierwszych nie będzie kosmicznego wzrostu wydajności o tyle o Skylake'ach niewiele póki co wiadomo (lub za słabo szukałem). Tak czy siak, komputer mogę wziąć na działalność gospodarczą - wtedy wliczę go w koszta i mogę sobie pozwolić przez to na coś więcej, ale nie wiem czy aż tyle warto czekać. Wstrzymam się do czerwca może i zobaczę jak będzie się układał kurs dolara i co się wydarzy do tego momentu - ciekaw jestem tych nowych kart AMD. Nigdy nie miałem karty AMD - zawsze trzymałem się pary Intel/Nvidia i w sumie nigdy źle na tym nie wyszedłem. 

 

Co do kupna 970 w tym momencie - nie jestem zwolennikiem kupna i sprzedaży po pewnym okresie używania. Stary sprzęt rozdaję w postaci prezentów dla rodziny, więc nie kalkuluję spadków cen i nie wybieram takich modeli, które za jakiś czas mogą kosztować niewiele mniej. Bezkompromisowa wydajność w danym przedziale cenowym. To jest meritum.

 

Dzięki raz jeszcze - jak się komuś nasunie coś ciekawego to prosiłbym o posta/kontakt. Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nawet nie chodzi o utratę wartości, ale o czystą różnice w cenie na starcie między 980 a 970. Nawet gdy założysz że kart już nie sprzedasz nigdy, to nie warto tyle dopłacać do 980 zwyczajnie, za mała różnica w stosunku do dużej dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie odświeżam temat. Zwiększyłem budżet do 8000 zł - tyle mogę max wydać na MOBO + PROC + VGA. Poprzednio była mowa o i7 4970K + dobre mobo + 980 GTX. Czy aktualnie coś się zmieniło ? Jakieś nowe informacje ? Czy nadal czekać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemano panowie,

 

Kolejna zmiana u mnie: budżet 9/10 tysi ale do zmiany troszke więcej niż poprzednio. Co myślicie o takiej konfiguracji ? 

 

MOBO: http://www.komputronik.pl/product/230207/Elektronika/Sprz%C4%99t_komputerowy/Asus_MAXIMUS_VII_RANGER.html

 

CPU: http://www.komputronik.pl/product/232872/Elektronika/Sprz%C4%99t_komputerowy/Intel_Core_i7_4790K.html

 

VGA: http://www.komputronik.pl/product/270089/Elektronika/Sprz%C4%99t_komputerowy/ASUS_GeForce_GTX_980_TI_6GB_kupon_na_gr%C4%99_Batman_Arkham_Knight.html

 

RAM: http://proline.pl/?p=F3-2400C11D-16GXM(2 zestawy po 16 GB w dualu ? Czy wystarczy 16 GB ??)

 

PSU: http://www.komputronik.pl/product/206604/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Enermax_ATX_Revolution_87_ERV750AWT_G_750W.html

 

Cooler: http://proline.pl/?p=NOC+NH-D14(takiej samej uzywałem przez ostatnie 4 lata)

 

 

 

Jak myślicie ? Jest sens zmieniać coś lub czekać jeszcze na te skylake ? A może platforma na LGA2011-v3 ? Aktualnie wliczając to, że wezmę 2x8 GB 2400 w dwóch kompletach to cena całego zestawu zamknie się w 7405 zł. Narzeczona porwała mi monitor 2k do swoich celów a ja zostałem na Eizo Foris Black, więc obecna rozdzielczość to Full HD/ 60 Hz. Czy ten zestaw powyżej pozwoli mi zmaksować ustawienia graficzne w grach przy rozdzielczości 2k ? Czy dołożenie np Titana X zamiast 980 Ti będzie lepszym krokiem ? Czy może lepiej dołożyć do zmiany procesora/ platformy ? Komputer będzie służył jedynie dla rozrywki.

Edytowane przez xalen~

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do grania absolutnie nie warto będzie dopłacać do titana x względem 980ti.

Druga rzecz, zastanów się dobrze czego oczekujesz. Bawisz się w modding, pokazywanie sprzętu itp. Bo jeżeli interesuje cię tylko wydajność, to nie ma sensu kupować płyt typu asus maximus. Można brać coś znacznie tańszego na z97 i osiągniesz identyczne oc.

Ram 16 spokojnie starcza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Zawsze siedziałem na płytach ASUSa i nigdy nie narzekałem - różnica między płytą Z97 Pro Gamer a tym Rangerem to około 150 zł stąd pomyślałem, że może warto dopłacić. Co do OC to interesowałoby mnie uzyskanie tego 4.5 GHz żeby mieć spokój. Jeśli 16 GB wystarczy to w cenie drugiej kości dokupię pożądnego SSDka. Skoro do Titana nie ma sensu dopłacać to zostanę przy 980 Ti. W modding się nie bawię - być może dałem się nabrać na marketingowy bełkot i serię Asus ROG. Dzięki za sprowadzenie na ziemię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...