Skocz do zawartości
daevi

Opłacalność LGA775 -> LGA1156

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako że jest to pierwszy post na forum z tego konta, dlatego też pragnę przekazać, że pozdrawiam wszystkich i jest naprawde miło czytać wszelkie posty z tego forum. Właściwie na PurePc jako czytelnik jestem od ok. 2007 roku.

 

Myślę ostatnio o taniej zmianie maszynki na coś nowego ponieważ korzystam jeszcze z klasyka: LGA775 skręcony e5200 na Gigabajtku EP31-DS3L :D .

 

Analizując sytuację zauważyłem, że ceny procków jakoś słabo poszły w dół a wręcz jeśli chodzi o intela w góre (nie śledzę AMD) w ostatnim czasie. Pozatym za odblokowany mnożnik w procku na platformie 1150 trzeba dodatkowo płacić.

 

Przy obecnych cenach nie chce inwestować w najnowszą platformę, natomiast chce uzyskać wydajny sprzęt niskim kosztem, i oczywiście wykorzystując możliwości OC. Jak wiadomo ostatnia generacja procesorów intela która została wypuszczona z odblokowanym mnożnikiem to seria na podstawkę LGA1156 więc postanowiłem zapytać was o opinie:

 

70PLN - I3 530 w takich cenach używanego można wyrwać na Aukcjach

250 - 300 PLN - W tych cenach chodzą MOBO Asus'a na Aukcjach

Naturalnie na zestawie zostanie wykonane OC.

 

Konkurent dla takiego SETU to powiedzmy najtańsze MOBO na 1150 i Penium g3258 czli odpowiednio 150PLN + 280 PLN (ale do OC tego proca raczej mobo lepsze bedzie potrzebne).

 

I3 ze względu na 4 wątki będzie w wielowątkowych aplikacjach(jest tego teraz już sporo) naturalnie wygrywał natomiast co sądzicie o różnicy w wydajności w grach wykorzystujących jedeń rdzeń ? Czy różnica na niekorzyść i3 będzie bardzo dyrastyczna w stosunku do cen obydwu zestawów ??

Edytowane przez daevi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność w grach będzie dość zbliżona. Jednak do najnowszych gier wskazane jest branie i5. Ale widzę że masz ograniczony budżet to proponuje wziąć tanią płytę na 1150 i do tego ten Pentium. Potem ew zmienisz sobie na i5 jak zajdzie taka potrzeba. Ceny procków Intela niestety utrzymują się długo. Wystarczy popatrzeć na ceny i5 2500 bez K gdzie jego cena często przekracza 500 zł i więcej.  1156 to stara platofrma, która ma słabszą wydajność niż 1155 i 1150. W niektórych grach będzie odstawać ten i3 530, a w niektórych będzie podobnie lub ciut lepiej dzięki dodatkowym wątkom. Niektóre gry potrafią z tego korzystać, ale je można policzyć na palcach jednej dłoni. Tak więc IMO Pentium G3258, a potem zmiana na i5 4460.

 

http://www.morele.net/procesor-intel-g3258-socket-lga1150-64bit-3-2-ghz-53w-cache-3mb-box-bx80646g3258-647919/

 

+

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h81m-s1150-h81-2ddr3-usb3-hd-dvi-ds-box-h81m-605249/

 

+

 

http://www.morele.net/pamiec-goodram-play-4gb-1600mhz-ddr3-cl9-gy1600d364l9s-4g-662885/

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co w przeciągu 1-1,5 lat?

Planujesz kolejną wymianę czy będziesz siedzieć na 1156?

Ponieważ 1156 zablokuje Ci możliwość upgrade CPU, a pewnie za jakiś rok z kawałkiem serie K pod 1150 nie będą już tak drogie.

Z Twojej obecnej platformy, pewnie przesiadłbym się na 1150.

Dylemat miałbym przy 1155 z 2500K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać, że jest też możliwość włożenia i5 760 bo chodzą do max 300PLN więc jest to też jakaś tania alternatywa odnośnie większej upgreadu sprzętu, no i OC.

Ogólnie platforma byłaby na 1,5 roku do maksymalnie dwóch lat więc w czasie w którym będę robić zmianę raczej będę celować już w coś droższego na LGA1151 która nadchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pakowanie się w jeszcze starsze i5 (Lynnfield 45nm) (w stosunku do i3 530 Clarkdale 32nm ) można nazwać upgradem ;)

Co prawda to 4 jaja za 300zł. Tu nawet za 280zł.

Idąc tym tropem w tej cenie masz też i7-950 na LGA 1366, albo Xeona X5570 na LGA 1366.

 

Jeśli docelowo idziesz w LGA1151, to faktycznie jest w tym jakiś sens.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, technologicznie upgrade to nie będzie natomiast wydajnościowo już tak :). Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie aktualnie wydawanych sterowników do GPU. Czy są jakieś zależności obecnie jeśli chodzi o wydajność GPU w stosunku do ilości wątków CPU ?? Czytałem artykuł z grudnia 2013 z którego wynika iż GeForce'y lubią więcej wątków, natomiast Radki lubią dwa wątki. Orientujecie się jak to wygląda obecnie ?

Edytowane przez daevi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele się nie zmieniło. ;)

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/3dmark_api_overhead_porownanie_wydajnosci_gpu_w_directx_12

 

a poważnie to nadal do GPU AMD lepiej mieć mniej wydajniejszych rdzeni, aniżeli więcej słabszych. Czyli paradoksalnie GPU AMD lepiej pracują z CPU intela. ;)

Ideałem jest oczywiście więcej wydajnych rdzeni. ;) ale nie mam 1.500zł na i7-4790K.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narzut CPU w przypadku kart Nvidii wciaż jest dość duży. Zostało to troszkę ograniczone jakiś czas temu, ale wciaż nie jest kolorowo i wskazane jest mieć 4 rdzenie. Ten I7/Xeon na 1156 to jakieś czasowe wyjście jeśli planujesz przesiadkę na Skylake. Do tego dojdzie wymiana DDR3 na DDR4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, sugerowałem się opisem aukcji.


Narzut CPU w przypadku kart Nvidii wciaż jest dość duży. Zostało to troszkę ograniczone jakiś czas temu, ale wciaż nie jest kolorowo i wskazane jest mieć 4 rdzenie. Ten I7/Xeon na 1156 to jakieś czasowe wyjście jeśli planujesz przesiadkę na Skylake. Do tego dojdzie wymiana DDR3 na DDR4

Bodaj Foxcon gdzieś podawał, że wyda też 1151 z DDR3.

Tak czy siak, to rozwiązanie na rok może trochę więcej.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu wszystko sie rozbija w co grasz ? i jaką grafikę masz, jak nie zamierzasz pykać w najnowsze produkcje które wymagają 4 jajek to i dwa stykną pod 1150, a jak chcesz wydajności tu i teraz to 1155, a potem najwyżej sprzedasz, w końcu teraz aukcja na 5-7 dni i masz sprzęt sprzedany co za problem

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej uważam że lepiej zainwestować w 1150 lub 1155. 1156/1136 są wolniejsze i nie odczujesz takie skoku wydajności jak przy 1150.  A procki się wolno starzeję i możliwe że za rok kupisz sobie taniej i5 4460 i nie będzie tak bardzo odstawał od Skylake. Tak więc Pentium G3258 + ASRock H81M + 4GB DDR3, a z czasem dokupienie drugiej kości 4 GB i wymiana procka na i5 4460.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem nie jest tak, że i5 jest potrzebne do grania w rozdzielczości 1920x1080 ?

Bo przynajmniej dla mnie to brzmi dosyć specyficznie.

Full detale i5, a co z graniem w HD? Czy producenci aktualnie mówiąc full detale mają na myśli odrazu 1920x1080 ?

A co jeśli ktoś gra w rozdzielczości 1280x1024? Również potrzeba i5, aby zagrać na full detalach? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie powinno być tak, że im wyższa rozdzielczość tym mniej FPS i potrzebny lepszy sprzęt do utrzymania tego.

A im mniej rozdzielczości to powinno lepiej działać i słabszy sprzęt?

Bo akurat to mnie intryguje, co oznacza to full detale z i5. Ta kwestia rozdzielczości :)

 

Inaczej.

Jeśli będzie i3 na full detalach z rozdzielczością od 1024x768 do 1280x1024 to powinno działać płynnie ?

Edytowane przez aqua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy po głębokiej analizie i obserwacji rynku oraz spekulacji odnosnie majacego wyjsc skylake'a oraz nowych radków stwierdziłem że nie będę kombinował i zmieniał TRUPA na TRUPA :). Zgodnie z waszą poradą stwierdziłem, że najkorzystniej bedzie jak uderze w 1155.

 

A nie powinno być tak, że im wyższa rozdzielczość tym mniej FPS i potrzebny lepszy sprzęt do utrzymania tego.

A im mniej rozdzielczości to powinno lepiej działać i słabszy sprzęt?

Bo akurat to mnie intryguje, co oznacza to full detale z i5. Ta kwestia rozdzielczości :)

 

Inaczej.

Jeśli będzie i3 na full detalach z rozdzielczością od 1024x768 do 1280x1024 to powinno działać płynnie ?

 

Osobiscie uważam, że obniżenie rozdzielczości jest jedną z nalepszych metod na powiększenie FPS. Na swoim klasyku ( e5200 @ 3,4 GHZ + GF 9600 GSO) przechodziłem dosyć niedawno komfortowo Wiedzmina 2.

Jakość obniżnia rozdzielczości jest też chyba zależna od tego jak monitor LCD który posiadamy potrafi przeskalować rozdzielczość z natywnej na wyświetlaną przez GPU.

ps. Tęsknie za swobodą ustawień którą dawały monitory CRT pod względem rozdzielczości i odświeżania. Niestety pod tym względem monitory LCD wymiękają.

 

Edit:

 

Zapomniałem tego napisać.... :

 

Dzięki wszystkim za pomoc i zainteresowanie się moim tematem, informacje przekazane przez was były naprawdę niezmiernie pomocne.

 

Pozdrawiam :).

Edytowane przez daevi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...