Skocz do zawartości
Gość

MSI R9 290 Gaming - b. wysoka temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Kupiłem kilka dni temu karte graficzną wymienioną w temacie.

Karta oczywiście jest bardzo wydajna, Wiedźmin 3 na ultra bez hair works nie spada poniżej 30 fps - zwykle 40+ - 50+.

Jednakże zastanawia mnie temperatura która dobija nawet do 94 stopni! i na tym sie zatrzymuje. Po zdjęciu bocznego panelu oscyluje miedzy 84 - 88, chwilami dobijając do 92.

Z tego co wiem to jest to normalne dla referentów, a według testu na tym portalu model ten nie przekraczał 78, co skłoniło mnie do zakupu tej karty, ponieważ wydałem na nią równy tysiak i z roczną gwarancją jeszscze. Docelowo miał być GTX 970, ale używki w tej chwili 1300+, więc stwierdziłem ze 300 zł nie jest warte 15% wydajności, tymbardziej, że GTX ma problem z pamięcią po przekroczeniu 3,5 Gb.

Poszperałem trochę i widzę, że nie tylko ja mam taki problem z tą kartą. Jednakże czy taka temperatura nie uszkodzi pozostałych podzespołów? bo jak wiadomo karta ma budowe otwartą i gorące powietrze rozdmuchuje po obudowie. Sama temp proca po zdjęciu panelu spadła o ok 10 stopni.

Dodam,że karta nie była rozbierana, bo jest plomba na śrubce, a moja obudowa to Z3 PLUS, do której zamówiłem 2 nowe wentylatory na przód od cooler master o większym przepływie, chociaż wątpie, że znacząco poprawi to sprawę...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatura która dobija nawet do 94 stopni! i na tym sie zatrzymuje. Po zdjęciu bocznego panelu oscyluje miedzy 84 - 88

Sama temp proca po zdjęciu panelu spadła o ok 10 stopni.

Wentylacja obudowy leży i kwiczy.

Odpowiedni układ wentylatorów i regularne czyszczenie filtrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer jest nowy, uruchomiony 2 tyg temu i czyściutki w środku.

Podane temp występowały przy standartowej konfiguracji wentyli w z3 plus, dlatego wymontowałem ten zasysający powietrze z przodu na 2 nowe o lepszej wydajności, do tego są 3 standartowe wyciagające powietrze.

Sprawdziłem też czy chłodzenie jest dobrze dokręcone.

Śrubki dociskające na rdzeniu były dokręcone dobrze, dodatkowo ze sprężynkami, natomiast te mocujące backplate były dość luźne, a on dociąga radiatory do sekcji zasilających i pamięci.

Czy to też mogł być powód? Na tą chwilę niestety nie mam jak sprawdzić bo jestem bez monitora...

Chociaż wydaje mi się, że nawet przy otwartej obudowie te 88 stopni to i tak za dużo jak na ten model.

Może wysłać na gwarancję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle jaka buda to i byle jakie temperatury. Wentylatory trzeba instalować mądrze. Więcej nie znaczy lepiej.

 

http://www.bit-tech.net/hardware/2012/02/10/the-big-cooling-investigation/1

 

Przeczytaj, zrozum i nie grzesz już więcej.

 

 

Taptaptap Mlais M52

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie trzeba poprawić cyrkulacje powietrza. Dla przykładu do schłodzenia swojego crossfire z 290, oprócz Arctic Extreme IV na kartach, w obudowie Corsair R300 mam 2x140 na przodzie i 2x140 na bocznym panelu. Wszystko, łącznie z chłodzeniem kart, podłączone pod kontroler. Resztę miejsc w obudowie zostawiłem puste, bo te cztery wentylatory tworzą wystarczające ciśnienie żeby przez kratkę na górze powietrze samo ulatywało. 

 

Podczas grania wystarczy 50% obrotów na kartach i minimum na reszcie wentylatorów, żeby karty (głównie ta górna) miały poniżej 85'C

Edytowane przez kapi89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...