Skocz do zawartości
tomon

Chyba padł I7 4770K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dzisiaj własnie skompletowałem nową płyte główna do tego cooler - zwarty i gotowy zacząłem składac kompa po dość długiej jego bezczynności. 

Kilka miesiecy temu sprzedalem go ale podobno uszkodziła sie płyta głowna i kupujący mi go odesłał. 

Wczesniej procesor działał na AsRock Z87 Extreme4 .

Przed chwila wrzuciłem I7 do nowiutkiej płyty AsRock z97 Pro4 . 

 

Wszystko podłączone tak jak ma być ( nie jestem nowicjuszem w tych sprawach :) ) 

jednak po odpaleniu komputera zasilacz zakreci się raz a wentylator na coolerze wystartuje i po paru sekundach sie zatrzymuje. 

Sprawdzilem na boxowym chlodzeniu procesora - to samo. 

Mysle sobie - moze zasilacz - podpialem zasilacz pod stara plyte Abit IP35 - działa.

Zasilacz to Cirsair AX750.

 

Moje pytanie jest takie: W jaki sposob moge stwierdzic z jak najwiekszym prawodpodobienstem ze to jest problem z procesorem ( od momentu jak otrzymalem zwrot od sprzedajacego nie mialem jak sprawdzic procesora ) 

Mam jeszcze Plyte Z87 ale chyba bez pewnego CPU nic sie nie da zrobic.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłącz wtyczkę zasilającą cpu i zobacz czy też komp od razu się wyłączy. Jeśli będzie kręcił wentylatorami do momentu wyłączenia, robisz kolejny test. Podłączone zasilanie ale bez cpu ;) jeśli też nie wyłączy się od razu, podejrzany na 99% będzie procesor.

 

Przy okazji sprawdzisz, czy nie pogiąłeś pinów w podstawce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłącz wtyczkę zasilającą cpu i zobacz czy też komp od razu się wyłączy. Jeśli będzie kręcił wentylatorami do momentu wyłączenia, robisz kolejny test. Podłączone zasilanie ale bez cpu ;) jeśli też nie wyłączy się od razu, podejrzany na 99% będzie procesor.

 

Przy okazji sprawdzisz, czy nie pogiąłeś pinów w podstawce.

Która to jest ta wtyczka od CPU ? 

Zrobiłem rózne testy : 

 

Odłączyłem zasilanie - na płycie oznaczone jako ATX12V1 - gdy tego nie ma nic się nie kręci.

Wyciągnąłem procesor ( wpiąłem wiatrak z coolera ) i ta samo - nic nie ruszy. 

 

Edit: 

 

wrzuciłem procka do starej płyty Z87 - tam po włączeniu zasilania taki sam objaw - wiatraki startuja i zaraz jest stop - tyle ze ta płyta ma byc uszkodzona - no ale z tego chyba teraz bardziej wynika ze to jednak procesor padł :/ 

Edytowane przez tomon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzam ten sam procesor na dwoch płytach :

 

Z87 oraz Z97 

 

na dwoch jest to samo z procesorem w gniezdzie: załaczam - w zasilaczu słychac jakis pstryk i wiatraki stają. bez procesora nie da sie wogole właczyc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. 

Po ponad roku, znowu zawitałem u siebie i wygrzebałem stare graty - no i kolejna próba odratowania albo chociaż stwierdzenia co i jak. 

Zakupiłem sprawny zestaw 

Gigabyte   +  i5  + 2GB RAM 

 

Niedziałający zestaw 

Asrcok     +  i7

 

 

I zaczynam testować : 

 

Gigabyte  +  i7  :  

- zasilacz zakeci się ok 3 sekundy a wiatrak na procesorze tylko drgnie i koniec - tak jakby wiatrak CPU nie miał powera do rozkecenia się. 

 

zmieniam teraz i7 na procesor i5 ( ten pewny) i tak :

- zasilacz się obraca cały czas a wiatrak na CPU zrobi dwie próby ( takie większe dgrania) i za trzecim razem się zakręci na stałe - wszystko startuje jak nalezy. 

 

 

kolejna próba - tym razem wrzucam dobry i5 do płyty Astock z87 : 

- CPU w gnieździe , wentylator CPU podłączony, zasilanie procesora (ATX12V1) podłączone - nic więcej nie jest podłączone . Próbuje odpalić płytę i nic się nie dzieje. 

- Wrzucam zasilanie ( 24 piny)  :     wciskam przycisk POWER na płycie - wszystko startuje ( zasilacz, wiatrak CPU ) - wszystko się kręci jak trzeba . Brakuje obrazu na monitorze ( jest w trybie wygaszonym, energy save czy coś takiego - kompletnie nie wstaje). Na płycie jest również wskaźnik diodowy - który pokazuje nr Błędu - jak płyta była sprawna to wyświetlały się jakieś cyferki - w tym momencie nic się nie świeci. 

 

 

Next test - W płycie Asrock z87 ląduje i7. Płyta posiada dwa biosy, jest możliwość szybkiego ich wyjęcia ze slotów ( układy scalone ze nóżkami, nieprzylutowane) - żagluje trochę tymi biosami i dochodzę do momentu gdy na wyświetlaczu led zaczynają świecić dwa zera = 00 . Instrukcja mówi aby sprawdzić czy CPU jest zainstalowany odpowiednio i zresetować bios. Tak też zrobiłem ale cały czas ten komunikat - 00. 

 

Wyjąłem jeden z biosów i jadę tylko na jednym w gnieździe A. Zamieniam kości biosu ( tylko jeden bios w płycie ) - te same objawy , czyli dwa zera 00. 

OK, to zmieniam gniazdo biosu na B - i ta sama procedura. 

Gdy przerzucę kość Biosu z A do B jednocześnie nie zmieniając zworki aby płyta korzystała z gniazda B - wiatraki w zasilaczu i na CPU się kręcą cały czas. Nic się nie świeci na wskaźnikach led -żadnych zer, nic. 

Ok, to przerzucam zworke aby czytał gniazdo B.  - zasilacz się kręci , diody wskazują 00, wiatrak CPU po po dwóch próbach ruszenia odpala i się kręci jak należny. Ekran monitora cały czas nieaktywny. 

 

Sprawdzam CPU czy dobrze zainstalowany ( chociaż już to robiłem , no ale jeszcze mam nadzieje ze coś tam jest nie tak ) . 

Niestety to samo. 

Zmieniam kość biosu na druga - ta sama sytuacja = pokazuje 00. 

Zmieniam gniazdo biosu na A - dalej dwa zera. 

 

 

Nie zmianami żadnych ustawień na płycie głównej - w płycie natomiast ląduje procek i5.  Jeśli i7 jest walnięty to powinien teraz ruszyć z i5 , sprawdzam :  żadne diody się nie świecą, zasilacz zrobić 3-4 obroty wiatrakiem i staje, wiatrak CPU w tym czasie drgnie i stop. Reset biosu  - dalej to samo. 

 

Co ciekawe - gdy wskaże zwrotką na to aby czytał bios z pustego gniazda ( przestawiam zworkę na B a w tym czasie gniazdo B jest puste) wiatraki w zasilaczu i na CPU zaczynają się kręcić - z tym że nic się więcej nie dzieje. 

 

 

Wczoraj znalazłem video (
) jak na płytach Asusa wrzucić bios z pendriva ale na moim Asrocku nie mam takiego magicznego przycisku do uruchomienia flashowania z USB jest tylko przycisk do kasowania biosu - nie sprawdzałem tej metody. 

 

Nóżki gniazda procesora w sprawdzone - wszystko wygląda ok. Nie ma żadnych elementów obcych. W gniazdach pamięci RAM również czysto i żadnych odchyleń od normy. 

 

Normalnie to już mnie przystawiło do muru. Myślałem że będę w stanie jednoznacznie stwierdzić co jest nie tak - albo płyta albo CPU. Wygląda na to że chyba jakieś wady mają oba podzespoły ( Asrock Z87 oraz i7) 

Jedyny sukces jaki udało mi się osiągnąć wczoraj to ten wskaźnik ledowy i te dwa 00. 

 

 

Może ktoś ma jakieś przemyślenia po tej mojej detektywistycznej historii i jeszcze nakieruje mnie co bym mógł sprawdzić . 

 

załączam zdjęcie fragementu Asrock Z87 z biosami. 

 


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresetuj bios (ustawienia biosu - cmos, bo jeśli płyta miała inny procesor to może się pogubić w swoim mikrokodzie i się wyłączyć. Dla pewności też - sprawdź wszystko 2x. Czy wszystko jest dobrze podłączone, czy wszystko jest w dobre miejsce włączone. Sprawdź ram, czy dobrze jest wpięty, spróbuj na jednej kości w każdym banku, i taka seria po razie dla każdej kości.

A i jeszcze jedno, testy rób na integrze z proca. A jak podłączasz zewnętrzną grafę, wepnij molexa w płytę.

 

obstawiam bios, drugi jest ram. Proce jest naprawdę Ciężko uszkodzić i trzeba wielkiej siły aby coś im zrobić.

 

Ps do pomagających, serio sugerujecie na starcie zakup innej płyty? Żeby nie zacząć od najprostszych metod...

Edytowane przez panzar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panzar za odpowiedź :)

 

Sprawdziłem wczoraj jeszcze raz wszystko - niestety bez zmian. 

Ramem tez sie pobawiłem. Mam nowe kingstony 16GB i jakiś GOODram 2GB w jednej kości. 

 

To co mnie najbardziej zastanawia: 

Dlaczego jak wrzucam ( obstawiam że i7 jest  OK) i7 do dobrej płyty Gigabyte nic nie startuje - tzn tak jak pisałem - zakręci tylko wiatrakiem w zasilaczu a wentylator CPU tylko raz drgnie - i to się powtarza non stop tzn. po odczekaniu ok 2 sekund znowy i tak w kółko. 

 

W Asrock z87 też wydaje mi się że coś jest nie tak z biosem. I teraz pytanko do Was koledzy : w jaki sposób najtaniej dostać kostkę lub zaprogramować te które mam?

Sprawdzałem na ebay - to do tej płyty kość biosu to jakieś 15$ z USA, ale to tak na szybko sprawdziłem. Może jakoś szybciej i taniej da się to zaprogramować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...