Skocz do zawartości
gooliver

Długi czas uruchamiania windy w trybie UEFI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na necie można znaleźć wypowiedzi ludzi, którzy zainstalowali system w trybie UEFI, że system stratuje im ponoć w kilka sekund na starym typie dysku (nie SSD).
Zachęcony tym też postanowiłem zainstalować system w trybie UEFI - w moim przypadku Windows 10 pro.
Na początku zaktualizowałem UEFI na płycie głównej (B85 Pro4). Zmieniłem tryb dysku twardego z MBR na GPT. W UEFI zmieniłem boot mode na UEFI. Następnie zainstalowałem system z bootowalnego pendrive'a zgodnego z UEFI. Mam teraz wgrany system w trybie UEFI co daje mi np. możliwość uruchomienia UEFI z samego Windowsa.
Problem polega na tym, że prędkość uruchamiania systemu nie jest tak szybka (mój dysk twardy to nie SSD, system nie jest goły, jest po wgraniu wszystkich sterowników, aktualizacji, programów, gier).
Jeśli w UEFI ustawię opcje fast boot to licząc od wciśnięcia przycisku włączenia komputera do pojawienia się pulpitu mija u mnie 35s (praktycznie tyle samo miałem przy systemie w trybie AHCI). Żeby było ciekawiej to z opcją ultra fast boot system uruchamia się dłużej - 45s.
W zakładce boot w UEFI ustalając kolejności uruchamiania mogę wybierać między: windows boot manager, AHCI 'nazwa dysku twardego', AHCI 'nazwa napędu DVD'. Wybrać mogę tylko windows boot manager, wyberając AHCI system nie startuje (rozumiem, że to prawidłowa reakcja bo w końcu nie mam systemu w trybie AHCI). Zastanawia mnie tylko co to jest ten windows boot manager? Czy nie powinienem mieć do wyboru opcji UEFI 'nazwa dysku twardego'? Może chodzi o inne ustawienia UEFI, które powinienem zmienić do trybu systemu w UEFI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przygotowałem partycję w instalatorze windows. Dokładniej po włączeniu instalatora wcisnąłem SHIFT + F10, uruchomiłem diskpart i tu zmieniłęm tryb dysku na GPT. Wróciłem do instalatora, wykasowałem wszystkie partycje, stworzyłem dwie nowe i sformatowałem je w instalatorze. Zainstalowałęm system na pierwszej partycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro i tak kasowałeś wszystkie partycje to nie musiałeś się bawić diskpart. Instalator w trybie UEFI sam Ci zrobi partycje GPT. Przy okazji robi takie dwie albo trzy małe rezerwowe partycje systemowe.

 

Taptaptap Mlais M52

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bez diskpart nic nie chciało ruszyć. Najpierw zrobiłem diskpart, później wydzieliłem dwie swoje partycje (zapomniałem wspomnieć, że w moim przypadku również zostały stworzone automatycznie pomniejsze partycje systemowe - niewidzoczne już w samym windowsie).

Nie wiem co jest z moim kompem, ale wczoraj czas uruchomienia systemu (od guzika do pulpitu) był 35s na fast boot, a dziś jest 14s.Na ultra fast boot tez jest 14s. Jeśli liczyć czas od guzika do pierwszego ekranu windowsa (małe okienka na niebieskim tle i na dole animowane kółko) to wyjdzie jakieś 5-6s.

W UEFI wyłączyłem wyskakiwanie logo podczas startu komputera, w windowsie w menadżerze zadań wyłączyłem autostart monitor drukarki (oznaczony był jako wysoki wpływ na uruchamianie systemu). Może coś z tego pomogło.

Zobaczę jak się dalej będzie zachowywał (system stawiałęm jakiś tydzień temu).

Możecie podać swoje czasy uruchomienia systemu (od guzika do pulpitu)?

Edytowane przez gooliver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...