Skocz do zawartości
astiro

Komputer zawiesza się z niewiadomych przyczyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Piszę w tej kategorii, gdyż nie znalazłem bardziej odpowiedniej. Jeżeli to zła kategoria, proszę o przeniesienie.

A więc do rzeczy...

Mam następujący problem. Otóż od jakiegoś czasu, zawiesza mi się komputer w losowych przypadkach i jestem wtedy zmuszony go resetować.
Wygląda to w ten sposób, że komputer (nie ważne czy jest obciążony, czy wisi na pulpicie), kilka razy dziennie po prostu dostaje freez'a i nie można zupełnie nic zrobić (pomaga tylko reset).
Na monitorze ciągle widnieje obraz z momentu, w którym komputer się zawiesił.

Z początku zastanawiałem się czy to nie kwestia temperatur, gdyż mam bardzo prądożernego i grzejącego się procka. Chcąc to sprawdzić, włączyłem okienko z monitoringiem temperatur,
przerzuciłem je na drugi monitor (aby w momencie kolejnej zwieszki, gdy obraz się zamrozi, móc sprawdzić jakie były temperatury podzespołów, gdy komputer dostaje crasha), a następnie
korzystałem z komputera jak codzień. Komputer zwiesił się akurat, gdy oglądałem serial, po czym sprawdziłem temperatury i okazało się, że wszystkie są w normie.
W tym momencie zgłupiałem, gdyż nie mogłem pojąć co jest przyczyną tych problemów.

Pomyślałem, że być może to jakieś skoki napięcia lub coś podobnego, lecz posiadam zasilacz Be Quiet Dark Power Pro 1200W, który kosztował mnie 1200zł i stwierdziłem, że on nie może powodować
problemów z napięciem.

Komputer dostaje zwiechy, bez względu na to czy gram w bardzo wymagającą grę, czy też po prostu pecet wisi nieużywany na pulpicie.

Bardzo prosiłbym o pomoc i jakieś wskazówki w tej sprawie, ponieważ już zupełnie nie mam pomysłu co może być problemem. Czy to kwestia systemu Windows, czy sprzętu.

(Posiadam system Windows 10 Pro, zaktualizowany z Windows 8.1 Pro)


Poniżej podaję wam specyfikację mojego komputera:
 

  • System: Microsoft Windows 10 Pro
  • Płyta główna: ASUS Sabertooth 990FX R2.0 (BIOS zaktualizowany do najnowszej wersji)
  • Procesor: AMD FX-9590 Eight-Core 4.7GHz
  • Pamięć RAM: 16GB, DDR3
    • Kingston HyperX Fury Blue 8GB, 1600MHz, CL10
    • Kingston HyperX Blue 4GB, 1600MHz, CL9
    • Kingston HyperX Blue 4GB, 1600MHz, CL9
  • Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 770, 4GB, WindForce 3x
  • Dysk SSD: Kingston SSDNow V300 (odczyt/zapis: 450/450 MB/s) 120GB, SV300S37A/120G
  • Dysk HDD SATA: Samsung HD103SJ, 1TB
  • Zasilacz: BeQuiet Dark Power Pro 10, 1200W
  • Chłodzenie CPU: Corsair Hydro Series H100i

Z góry bardzo dziękuję za wszelakiej maści pomoc, może ktoś miał podobne problemy, bądź po prostu zna przyczynę takich problemów.

Pozdrawiam! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek kręcony czy nie ?

 

Sprawdź ram - albo ręcznie ( przekładając i manipulując kośmi ) czy to za pomocą Memtesta .

 

Jak możesz to sklonuj system na HDD ( albo tego co masz albo inny 120+GB ) i sprawdź jak się zachowuje komp .

 

V300 to niezbyt dobry SSD , może coś z nim jest .

 

Status SMART tego SSD też był by przydatny .

 

PS. Konfig złożony od [gluteus maximus] strony .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od sprawdzenia grafiki. Najlepiej odinstalować sterowniki i na nowo zainstalować starszą wersje jakąś.  Do tego Spróbuj nieco podbić napięcie rdzenia. Np w MSI Afterburner.  Spróbuj pożyczyć od kogoś inną karte i testować. Jak dalej będą problemy to wziałbym się za sprawdzanie pamieci RAM. Testował na każdej osobno. Czyli tylko jedna kość i testowanie. 

 

 

Swoją drogą Reyden słusznie zauważył. Z ciekawości kto Ci polecił ten zestaw ? Powinienieś mu dać kopa w zad za to.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden

 

Procka nie kręce. Te prądożerne 4.7 w zupełności wystarczy.

O jaki status SMART chodzi?

@Devil

 

Najpierw sprawdzę RAM Memtestem, popróbuję coś z pamięcią, jak to nie przyniesie rezultatów, zabiorę się za sprawdzenie grafiki, a potem procka.

Dowiedziałem się, że mój procesor współpracuje z albo 2 kośćmi RAM, albo z 4-oma. Ja mam zainstalowane 3 kości.

 

A jeśli chodzi o zestaw. Składałem go sam (Spróbowałem się kopnąć w zad, ale ciężka sprawa :D) Według mnie tylko procek to nietrafiony zakup, bo ciągnie prądu jak odkurzacz.

4GB kości ram mam z poprzedniego zestawu, a 8GB dokupywałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD też nie ciekawy. No ale trudno. Nie każdy zakup bywa przemyślany. A z tym zadem to taki okrutny żarcik  oczywiście ;).   Sprawdź tak jak napisałeś. Potem grafika.  Freezy miałem w przypadku GTX 670 od Gigabyte'a. Nieco podbiłem napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestaw program na wyświetalnie danych w trybie dziesiętnym a nie szesnastkowym .

 

Niestety nie mam teraz dostępu do programu więc nie powiem ci jak to zrobić , wiem że jest to gdzieś w zakładce funkcje .

 

A co do nietrafności zakupu - to większość rzeczy jest nie trafiona .

 

Płyta przesadnie droga , SSD i ram kiepskie , grafika nie potrzebnie w wersji 4GB VRAM - tym bardziej że za jej cenę można było mieć szybsze karty jak R9 290 .

 

Zasilacz dobry ale o wiele za mocny w stosunku do potrzeb - do FX 9xxx i GTX770 spokojnie wystarczyło by dobre 650W , PSU o mocy 1,2 kW to do FX po ostrym OC i 3-4 GTX770 .

 

Chłodzenie CPU też niespecjalnie dobre - za drogie w stosunku do tego co oferuje i głośne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Log z Memtesta86+ wygląda w porządku:

 

2ciis6q.jpg


A tutaj CrystalDiskInfo z danymi w formie dziesiętnej:

 

1581ptx.png


Wyjąłem dwie kości 4GB i testuje.

Jak znowu zwiesi, dam znać. Jak pochodzi dzisiaj i jutro bez zwiechy to znaczy, że jest okej i też napiszę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem ze zwiechami na 10-tce, zniknął całkiem dopiero po czystej instalacji (robiłem upgrade do 10-tki z 7-ki).

 

Jeśli nie chcesz czystej instalacji, to wyłącz windowsowi automatyczną aktualizację sterowników (właściwości systemu, zakładka Sprzęt), po czym zainstaluj sterowniki RĘCZNIE. Nie pozwalaj na to windowsowi. Moja 10-tka z uporem maniaka przy każdym starcie próbowała instalować stery audio, co kończyło się błędem i losowymi zwiechami.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

freezy z d to ja miałem (ale inna platforma z podpisu) jak proc, a konkretniej jego ring nie dostawał odpowiedniej ilości papu. Może w Twoim przypadku jest podobnie, a może nie...inna platforma ale objaw taki sam.

Skręć procka niżej i zbadaj sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wina ewidentnie leży po stronie SSD. Choć przychodzi mi jedna rzecz do głowy, miałem randomowe kilkusekundowe zawiechy systemu na samym poczatku mojej przygody z Transcendem SSD370, w dodatku wyniki tego dysku w benchmarkach były bardzo słabe. Podpiąłem dysk inną wiązką zasilania i podłączyłem do gniazda SATA 1 i w biosie w ustawieniach Storage zmieniłem zwykły tryb AHCI na AMD AHCI BIOS ROM. Po wszystkim dysk zaczął hulać normalnie. Sprawdź u siebie, może coś pomoże.

Edytowane przez Seldo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

freezy z d to ja miałem (ale inna platforma z podpisu) jak proc, a konkretniej jego ring nie dostawał odpowiedniej ilości papu. Może w Twoim przypadku jest podobnie, a może nie...inna platforma ale objaw taki sam.

Skręć procka niżej i zbadaj sprawę.

Problem rozwiązany. Skręciłem procka do 4.0GHz i śmiga, aż miło. I nawet temperaturki nie tylko CPU, ale każdego podzespołu, mocno zmalały :) Dzięki wszystkim za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...