Skocz do zawartości
wikturrr_145

Na co wpływa jakość kondensatorów w zasilaczu?

Rekomendowane odpowiedzi

Wybierając zasilacz zainteresowałem się tym modelem: www.morele.net/zasilacz-corsair-rm-series-650w-fully-modular-80-gold-cp-9020054-eu-611064/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego

 

Po wnikliwym "researchu" okazało się, że ten zasilacz wcale nie jest taki super, a to za sprawą słabej jakości kondensatorów. Wyczytałem również, że najlepiej wybierać egzemplarze z "japońskimi" kondensatorami, takie jak ten:

www.morele.net/zasilacz-seasonic-ssr-650rm-650w-80-plus-gold-ssr-650rm-521256/

 

Ale to jeszcze nie koniec, znalazłem też ten egzemplarz, który na pierwszy rzut oka jest identyczny pod względem parametrów. Wszystko to za bagatela 698zł! www.morele.net/zasilacz-seasonic-ss-650km3-f3-534552/

Co odróżnia te dwa modele zasilaczy Seasonic od siebie?

 

Na co wpływa jakość kondensatorów w zasilaczu? Czemu jest tak wielka różnica w cenie pomiędzy dwoma zasilaczami Seasonic o tej samej mocy i certyfikacie, wymienionymi powyżej? Czy należy za wszelką cenę kierować się podaną na dole listą przy wyborze zasilacza?

 

www.tomshardware.co.uk/forum/id-2547993/psu-tier-list.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seria - oba mają certyfikat gold, ale X-series to 2-ga najwyższa seria od SS i posiada pełne modularne kable, w przeciwieństwie do G-series, która główne z nich ma stałe.

 

Ale obojętnie który z tych wybierzesz, to będzie dobrze. Przy jednostkach od Seasonica nie można się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość kondensatorów wpływa na stabilność pracy zasilacza.

Różnica w cenie nie wynika tu tylko z ceny samych kondensatorów - X650 ma dodatkowe funkcje np. jest półpasywny.

Jeśli nie masz w zestawie Radeona Fury X albo procesora 12-sto rdzeniowego to tak drogi zasilacz jest Ci raczej zbędny.
Jeśli chcesz mieć tańszą wersję Seasonic X to możesz kupić XFX XTR. Mam model XTR 550W - był sporo tańszy a ma te same części i wykonanie co Seasonic X. Różni się napisem na obudowie i grillem wentylatora. 550W wystarcza z nawiązką do zestawu średniej klasy. Właściwie to nawet wentylatora nie musi zasilacz uruchamiać przez 90% czasu pracy. Cisza to jest to za co warto dopłacić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XTR jest zbudowany na basie serii G, a nie X.

 

I nie ma znaczenia, czy wybierze się droższego X-650, czy tańszego G-650 - oboma bez stresu napędzisz nawet najdroższe komponenty. Tak więc nie siej plotek Samba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XTR jest zbudowany na basie serii G, a nie X.

 

I nie ma znaczenia, czy wybierze się droższego X-650, czy tańszego G-650 - oboma bez stresu napędzisz nawet najdroższe komponenty. Tak więc nie siej plotek Samba.

.

Tak całkiem dokładnie to XTR jest miksem G i X. Na pewno lepszy będzie jak seria G i niewiele gorszy od X.

XFX ma więcej scalaków a Seasonic X ma więcej elementów dyskretnych i to jest chyba największa różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ważne też jak użytkowany jest zasilacz, nie przeciążany, temperatury w budzie itp. zasadniczo nie ma reguły, ja mam zasilacz 7 lat (sprzed tej histerii wydajnościowej jak jeszcze nikt napięć nie sprawdzał) i działał z kilkoma kartami (i to nie z najsłabszymi), wyczyściłem go, wymieniłem wentylator i działa dalej, nawet jestem zdziwiony, cewki nie piszczą (co i w lepszych się zdarza) aż strach wymieniać na coś nowego ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ważne też jak użytkowany jest zasilacz, nie przeciążany, temperatury w budzie itp. zasadniczo nie ma reguły, ja mam zasilacz 7 lat (sprzed tej histerii wydajnościowej jak jeszcze nikt napięć nie sprawdzał) i działał z kilkoma kartami (i to nie z najsłabszymi), wyczyściłem go, wymieniłem wentylator i działa dalej, nawet jestem zdziwiony, cewki nie piszczą (co i w lepszych się zdarza) aż strach wymieniać na coś nowego ...

.

Jaki to producent i model?

To, że ma niższą sprawność nie oznacza, że jest niższej klasy od tych nowszych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na co wpływa jakość kondensatorów w zasilaczu?

 

Przede wszystkim na żywotność i zdolność dostarczenia deklarowanej mocy w wysokiej temperaturze. Mało kto zwraca uwagę na ten istotny parametr. Im wyższa temp., tym mniejsza wydajność półprzewodników i samego zasilacza.

 

Moc podaną na tabliczce znamionową zasilacz osiąga w określonej temperaturze. Zasilacze z górnej półki dostarczają deklarowaną moc przy 50C. Słabsze przy 25-30C.

 

Jeśli producent nie raczy pochwalić się tym parametrem w specyfikacji i dodatkowo podaje parametr awaryjności MTBF dla niskiej temp., to znaczy, że nie ma się czym chwalić i taki zasilacz bezpieczniej omijać z daleka.

 

Więcej na ten temat: www.jonnyguru.com/forums/showthread.php?t=3987

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Tak całkiem dokładnie to XTR jest miksem G i X. Na pewno lepszy będzie jak seria G i niewiele gorszy od X.

 

Będzie się kurna kłócił. Głupoty gadasz i tyle - to są dokładnie te same jednostki:

XTR-650

in_top.jpg

G-550V2

in_top.jpg

Edytowane przez Dammeron
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice na 1 rzut oka :

650 : 1 dodatkowy kondek polimerowy 470uF 16V

Zmiana rdzenia w przetwornicy od 3.3 lub 5V + grubszy drut  ( troche to dziwne bo 2by 2 daja po 20A na 5 i 3.3V ) chyba że producent dostał nowe inne rdzenie,

Główny transformator ma inne oznaczenia.

A różnica to 10A na linii 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie się kurna kłócił. Głupoty gadasz i tyle

Sposób działania usera @SambaVerde: nie mam pojęcia o temacie -> przeczytam 2 tematy -> nagle dostaje olśnienia -> będzie się kłócił że ma racje, nawet jak wie że jej nie ma. Szkoda nerwów w każdym razie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie się kurna kłócił. Głupoty gadasz i tyle - to są dokładnie te same jednostki:

 

No właśnie nie są identyczne. XTR ma dodatkową regulację chłodzenia jak w Seasonic Snow Silent oraz całkowicie modularne okablowanie z Seasonic X.

 

https://www.moddiy.com/product_images/c/690/20140307214363256325__77903_zoom.jpg

 

http://prohardver.hu/dl/cnt/2012-12/92659/pic/seasonic_g550_modconn_b.jpg

 

https://www.techpowerup.com/reviews/Seasonic/Snow_Silent-1050/images/PSU_rear.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"regulację chłodzenia jak w Seasonic Snow Silent oraz całkowicie modularne okablowanie" - a co to ma wspólnego ze stabilnością i konstrukcją samej jednostki? To są dodatki...

 

Kwazor - drobne różnice są na tych zdjęciach, ponieważ porównujemy 2 różne moce. Też zauważyłem większość tych szczegółów, ale widać wyraźnie, że to bliźniacze serie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"regulację chłodzenia jak w Seasonic Snow Silent oraz całkowicie modularne okablowanie" - a co to ma wspólnego ze stabilnością i konstrukcją samej jednostki? To są dodatki...

Te "dodatki" sprawiają, że nie musisz kupować Seasonic X, żeby mieć identyczne wrażenia z użytkowania - i zapewniam Cię, że XTR jest bardzo stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te "dodatki" sprawiają, że nie musisz kupować Seasonic X, żeby mieć identyczne wrażenia z użytkowania - i zapewniam Cię, że XTR jest bardzo stabilny.

Jest tak samo stabilny jak i seria G - xtr to jest bliźniak G z małymi usprawnieniami, a nie X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te "dodatki" sprawiają, że nie musisz kupować Seasonic X, żeby mieć identyczne wrażenia z użytkowania - i zapewniam Cię, że XTR jest bardzo stabilny.

 

Mówisz to do kogoś, kto ma u siebie X-650 z pierwszej rewizji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...