Skocz do zawartości
userone

Maszynka do grania [4500-5500]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki dylemat...posiadam nieużywanego GTX 780 Classified  i Corsair Dominator Platinium DDR3 16GB 1866 i tak się zastanawiam czy jest sens np. dokupić do tego jakąś płytę na 1150 i  i7 4790k czy to już raczej nie ma przyszłości i lepiej sprzedać tą kartę i ram i kupić coś co będzie można w przyszłości rozbudować czyli 5820k  i jakiegoś GTX 970. Dodam że 6700k odpada ze względu na gluta :)

Generalnie komputer będzie wykorzystywany do gier fps typu cod, BF4, Arma oczywiście online.

 

 

Dzięki i pozdrawiam

Edytowane przez userone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5820K + GTX970 to niezbyt dobre połączenie .

 

Procek drogi , w grach go nie wykorzystasz w 100% , do tego drogie płyty pod niego - ceny zaczynają się od 900 zł .

 

To już lepiej I5 4690K / I5 6600K lub I7 4790K / I7 6700K + GTX980Ti / Fury X - zależnie ile masz kasy , w każdym razie wyjdzie to sporo lepiej niż 5820K + GTX970 .

 

Przy braniu Haswella można zostawić pamięć DDR3 , GTX780 też może zostać - karta nadal mocna mimo że NV robi wszystko aby ją osłabić ( m.in. z pomocą sterowników ) .

 

Imho jak chcesz wymieniać GTX780 to albo na GTX980Ti / Fury X albo na Pascala / Polarisa .

 

PS. 4790K tak jak wszystkie pozostałe procki na S1155 / S1150 / S1151 od czasów Ivy Bridge także ma gluta .

 

PS2. W przypadku 6700K gluta można zastąpić lepszą pastą , oczywiście traci się przy tym gwarancję ale możliwość jest - w dodatku obecnie można kupić odpowiednie narzędzia do tego a nie robić to samemu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyty x99 nie są tanie ale z170 z wyższej półki też do tanich nie należą, jak tak na płytę mogę przeznaczyć tak do 1500 złotych. Wiem że w 4790k jest też glut ale wybranie tego procka by było taką tańszą opcją bo już wtedy odchodzi zakup ramu i grafiki. Generalnie w przypadku sprzedaży 780 i tego ramu będę dysponował kwotą okoł 6tys za które będę musiał kupić ram, płytę , procka , grafikę i zasilacza bo inne klamot mam i ich nie potrzebuję w chwili obecnej wymieniać. a różnica w cenie procesorów  5820k/6700k nie jest aż ta duża

Edytowane przez userone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Branie 5820K to kompletny bezsens .

 

W żadnej obecnej grze nie wykorzystasz 6 rdzeni czy większej ilości cache .

 

Nawet jak będziesz grał na monitorze 4K w detalach high/ultra + wszystkie upiększacze grafiki i SLI/CF do tego .

 

Co do płyt - płyty z wyższej półki są wg. mnie zbędne dla większości userów , sporo można osiągnąć za pomocą płyt sporo tańszych .

 

Podczas gdy na X99 masz najtańsze płyty tyle kosztujące .

 

Zamiast ładować 1,5 k zł w płytę to brał bym coś tańszego za 500-700 zł a resztę zainwestował gdzie indziej - lepsza karta , szybszy ram lub więcej ramu ( czasami się przyda ) , pojemniejszy i szybszy SSD , lepsza obudowa czy lepszy monitor .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cała sprawa ma się tak że kiedyś to pewnie bym bez zastanowienia kupił płytę z górnej półki i procka pokroju 5930k i do przodu ale urodziło się dziecko, też trochę więcej czasu zaczął  pochłaniać rower Ponad dwa lata temu kupiłem 4930k, RIVBE i te graty leżały w szafie przez te dwa i jak już po tych dwóch latach zebrałem się żeby złożyć komputer to wydarzył się mały wypadek i szlak trafił płytę a dostać teraz coś na x79 graniczy z cudem. Pozbyłem się procka i już miałem odpuszczać komputer bo dziecko, rower i już tyle czasu nie ma jak kiedyś ale ostatnio pomyślałem że może coś by się przydało mieć żeby pograć te 2-3 godziny dziennie bo na więcej żona nie pozwoli :). Pomyślałem że najtańszą opcją będzie 4790k i jakieś mobo bo ram i grafika jest ale t myślałem też nad jej wymianą tylko teraz pytanie na ile moc i7 4790k wystarczy na 2 -3 lata ? może wtedy się wymieni na następną generacje? 6700k fajna sprawa ale ten glut wcześniej czy później trzeba będzie go wymienić a robić to zaraz po zakupie to szkoda trochę gwarancji z tego powodu wydawało mi się że 5820k wystarczy na dłużej.

 

Obudowa nie jest mi potrzebna bo mam Cosmosa II, dysk ssd ma intela 520 120gb i dwa raptory 500 i 600 GB i jak dla mnie jest to wystarczające. Tak jak pisałem wyżej że w najlepszym wypadku będę potrzebował zasilacz, płytę, i procka lub wariant droższy czyli do tego powyżej karta i ram jeśli by przechodzić na ddr4

 

Jeśli ma składać całkiem nowy to taki który wystarczy na 4-5 lat czyli w tym wypadku chyba 5820k będzie lepszym wyborem :)

Ogólnie chcę podejść do tematu z głową a nie na huuuurrraaa:)

Edytowane przez userone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze długo nie będzie gier które wykorzystają 6+ rdzenii , m.in. z powodu konsol .

 

X79 było masę czasu - premiera tej platformy to gdzieś koniec 2011 roku a gier wykorzystujących 6+ rdzeni jak nie było tak nie ma , seriia 5xxx raczej nic tutaj nie zmieni .

 

Inna kwestia to samo pozycjonowanie tej platformy i jej cena - to także ma wpływ .

 

Inna kwestia to bazowe takty CPU - 5820K tak jak cała seria 5xxx jest dość nisko taktowany , podczas gdy 4790K ma w standardzie 4Ghz vs. 3,3 Ghz w 5820K .

 

Wymiana 5820K na 5930K to już w ogóle bezsens , pomiędzy tymi prockami nie ma w zasadzie różnic wydajnościowych - i to nietylko w grach , a cena 5930K jest sporo wyższa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to przy grafice na chwilę obecną zostaniemy bo rzeczywiście nie bardzo się opłaca wymieniać na  gtx 970 a na 980 ti na chwilę obecną nie ma tyle funduszy :(. To teraz pytanie co z procesorem czy 4790kczy iść w 6700k ale tam trzeba windows 10 co prawda z tym to nie problem bo mam legalnego win7 pro więc za darmo aktualizacja ale jakoś mnie 10 nie bardzo przekonuje i chciałbym na 7 pozostać jak najdłużej i teraz pytanie na ile czasu może wystarczyć ta moc którą posiada 4790k bo jeśli za trzy lata ten procek będzie nadal mocy to  czy jest sens pchać się w 6700k ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darmowe przejście na 10 jest chyba do lipca potem bedziesz płacił. Jeżeli nie masz żadnego specjalistycznego oprogramowania które wymaga 7 to mozesz śmiało przejść na 10. To że 10 szpieguje to wszyscy wiedzą ale 7 robi pewnie to samo tylko o tym się nie mówi.

 

Co do zmiany procka to nie ma to sensu, chyba że idziesz na całość i chcesz kupić dysk Samsung 950 pro. Tutaj fajny test:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szpiegowanie...hmm a kto teraz tego nie robi? Robią wszyscy tylko jedni mniej oficjalnie a inni bardzie ja ogólnie uważam ze ten system nie działa jeszcze tak jak powinien:). A darmowa aktualizacja też pewnie da się obejść bo z tego co pamiętam można poprzez to narzędzie do aktualizacji pobrać instalkę win10 na płytę lub USB. Tu nie chodzi o to czy zamieniać 4790k na 6700k tylko pytanie jest który kupić :)

Szpiegowanie...hmm a kto teraz tego nie robi? Robią wszyscy tylko de jedni mniej oficjalnie a inni bardziej. A darmowa aktualizacja też pewnie da się obejść bo z tego co pamiętam można poprzez to narzędzie do aktualizacji pobrać instalkę win10 na płytę lub USB. Tu nie chodzi o to czy zamieniać 4790k na 6700k tylko pytanie jest który z tych dwóch kupić :)

Edytowane przez userone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to pora coś złożyć :)

Więc tak komputer głownie do grania online w fps czasami jakieś wyścigi i ets2

Wariant 1 w którym potrzeba:

 

procesor tu myślę że i7 4790k/6700k ewentualnie 6600k

 

płyta główna (jakaś solidna z solidnymi kondensatorami i sekcją zasilania może będzie oc, raczej nie chce asusa bo mam złe doświadczenia z ich serwisem ale jeśli będzie coś co będzie bardziej korzystne w płytach asusa niż u innych to się zastanowię  )

 

zasilacz ( też solidny zastanawiam się nad evga supernova 750p2 lubię zapas mocy :) )

 

pamięć ram ( najlepiej 16GB)

 

karta graficzna ( tak jak pisałem wcześniej mam gtx 780 classified czy wiymienię to zobaczymy na co starczy :),

rozdzielczość w jakiej grywam to 1920x1080)

 

i tu na ten wariant mamy 5500 pln

 

Wariant 2

jak wyżej tylko tu bez grafiki bo zostałbym przy tym gtx 780 i wtedy na procka, ram, zasilacz, i mobo mam do dyspozycji 4500 pln

 

 

no to chyba na tyle mam nadzieję że ktoś pomoże :)

 

 

dzięki

 

a no i fajnie by było gdyby grafika i płyta były z jednej stajni oczywiście to nie jest warunek konieczny

Edytowane przez userone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to może tak

procesor:

i5 6600k/i7 6700k tu jeszcze się decyduję choć nie wiem czy nie lepiej wziąć 6600k a jak się pokażą odświeżone procki na 1151 to wtedy wymienić na jakiś z większą liczbą wątków

 

mobo:

Maximus VIII Hero ewentualnie taniej Asus Gaming Pro lub coś od msi np. z170 gaming pro carbon, wiem ze maximus drogi ale..

 

ram:

Triden Z  16GB 3000MHz

 

Zasilacz:

no tu to raczej evga SuperNova 750 G2/P2

 

chłodzenie:

noctua nh-u14s

 

grafika zostaje 780 classy poczekamy na pascale :)

Edytowane przez userone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier to lepiej I5 , za I7 przepłacasz i to sporo - od strony architektury niczym się nie różnią w zasadzie , I7 ma  sporo wyższe  taktowanie i HT ale czy warto za to przepłacać .

 

HT w I7 nic nie daje przy obecnych grach , jedyny zysk to taktowanie cepa .

 

PSU za mocne w stosunku do potrzeb, szczególnie pod kątem Pascala / Polarisa - te karty będą już wykonane w mniejszym procesie technologicznym więc pobór prądu będzie mniejszy niż obecnych topowych kart .

 

Może topowy Pascal / Polaris utrzyma pobór prądu na poziomie topowego Maxwella czy Fury X , reszta kart będzie miała niższy pobór prądu - szczególnie te z pamięcią HBM .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GeMtin1 dzięki za propozycję ale jakoś xfx do mnie nie przemawia no i potrzebuję długie kable bo cosmos II wysoki i nie wszystkie kable sięgają do zasilania procesora a te od evga raczej powinny sięgnąć. Rozważam jeszcze zasilacz super flower lub seasonic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xfx jest na bebechach od seasonica, w dodatku jest półpasywny. Kabel EPS ma 655mm, 24pin - 610mm. Jak pieniądze nie grają roli to kup sobie supernove i tyle.

 

Tapatapatap Z2

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...