Skocz do zawartości
mglysty

Dropy FPS a użycie CPU i GPU niskie - why?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

mam pewna zagwozdkę z wydajnością kompa - już jakiś czas temu zauważyłem ostre spadki FPS w grach - głównie Goat Symulator (do kilkunastu FPS nawet!!!) czy Planetside2 (do ok 40 FPS) - od razu wiec pomyślałem, iż winny zapewne jest mój leciwy GTX780... 

Zamieniłem go więc na GTX1080 i co? I nic szczena mi opadła bo nadal jest dokładnie to samo w tych grach... 

Sprawę postanowiłem zbadać dogłębniej czy czasem jeszcze mój leciwy i5 5370K@4,6Ghz nie jest tu bootleneckiem więc zainstalowałem MSI Afterburner.

Okazuje się że w owych grach /w innych nie testowałem jeszcze/ CPU usage nigdy na zadnym rdzeniu nie osiąga 100% a nawet przez większość czasu nie przekracza 80%... wiec CPU nie ogranicza GPU...

dodatkowo GPU usage to max 20-40%!?!

Czyli CPU i GPU mają sporo rezerwy wydajności a w grach mam masakryczne spadki FPS... o co chodzi? W czym jest problem i czy można coś tym zrobić?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może masz ustawione w menadżerku ilość rdzeniu pod dany program albo sprawdź czy nie masz rdzeni zaparkowanych(wpisz w Google: "core parking" i powinna wyświetlić się strona opisująca jak to sprawdzić i jaki program użyć

 

 

SMDHoMIeS™

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę pokombinowałem i problem niewykorzystanych zasobów kompa do generowania większej ilości FPS jest chyba wynikiem jakiejś niezrozumiałej konstrukcji wymienionych wyżej gier...

Bo fakty są takie:

3Dmark - wynik jest ok jak dla mojej konfiguracji i Afterburner ładnie pokazuje jak CPU i GPU jest "wysycane" do 99%. Także w paru innych grach komp generuje FPSów tyle na ile mu pozwala CPU i GPU.

Skandaliczne jest natomiast Planetside2 gdzie przy większej zadymie mam 37 FPS przy obciążeniu CPU na 60% a GPU 17%!!!!! (to nie pomyłka - słownie: siedemnaście!!!)- nic na ta grę nie pomaga robiłem jej reinstalacje i grzebałem w configu... no chyba, że o czymś nie wiem co w takim przypadku można jeszcze zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdź zużycie w coraz wyższych rozdzielczościach. 

Mam podobny problem w grach z obciążeniem w gtx 1060 + i5-6500, lecz ja mam w większości grach sporo fps, ale też dziwne rzeczy z obciążeniem karty, które pomimo braku fps locka, bez względu na liczbę fps (nawet jeśli spada poniżej 40) obciążenie karty nie idzie w górę lecz raczej trzyma się poniżej 50% ( niektórych grach nawet ~30% obciążenia). A w kilku grach to karta mi nawet taktowanie zmniejsza bez względu, że fps poszły w dół :o Chyba to przez zużycie. Karta uznaje, że skoro ma małe obciążenie to se zmniejszy taktowanie, bo po co ma się męczyć.

 

Weź sprawdź jak się ma sprawa z obciążeniem karty w wysokich rozdzielczościach. U mnie ustawienie takowej poprzez dsr bądź custom resolution powoduje, że zużycie karty jest coraz większe (wg msi afterburner), ale jakoś nie mam ogromnej różnicy w fps (magia). Fps są podobne , albo jest różnica max 30 fps (między 1440x900 a 2880x1800).

 

 

Tak jak powiedział @hayden

To chyba kwestia optymalizacji/sterowników, jednak wciąż nie mam (nie zagrałem w) żadną grę, która w mojej natywnej rozdzielczości monitora (1440x900) zużywała maksymalnie gpu pomimo, że teoretycznie bez fps locka powinna mi pracować maksymalnie, aby mi robić jak najwięcej klatek ile może. Nawet w full HD pomimo, że zużycie rośnie to wciąż nie jest maksymalne.

Edytowane przez DreamerDream

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...