Skocz do zawartości

DreamerDream

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez DreamerDream

  1. Polecam zobaczyć to. W dość przystępny sposób tłumaczy twój problem i jak go naprawić.
  2. @leven Aż trudno mi uwierzyć, że twoja karta ma aż tak świetne chłodzenie. Zmieniałeś pastę, czy co? Ja bawiąc się na Palit Dual 6gb mam zazwyczaj temp ~74C po oc (nie ruszając napięcia które przez większość czasu jest na 1.043). Niby mam +200 na rdzeniu, ale realnie (praktycznie) ~2070MHz Wiem, że po mojej nie mam co dużo oczekiwać (i tak jestem z niej zadowolony), ale jak patrzę na twą mini to aż mnie zatyka. Mam rozumieć, że MSI Afterburner nie nadpisuje bios gpu z ostawień 3d, lecz operuje w przedziałach jakie ten bios ustala? Skoro jak się źle coś ustawi i bios to ustawia do domyślnych ustawień to on jakoś musi mieć w sobie wytyczne, że gdy użytkownik mocno wyjdzie poza zakres danej wartości to go ma "zresetować". Czy może gdzieś się też przewijają sterowniki od nvdii? Bo teoretycznie limit dolny w taktowaniu jaki mogę dać został zniesiony przez sterowniki od nvdii a nie przez bios, który nie ruszam od momentu kupna karty. Ciekawe, czy da się grać w jakieś starsze/małe gry bez przechodzenia do trybu 3D lecz z podniesionym zegarem jak w przypadku oglądania filmów jak pisałeś :> "Tak po prawdzie nie ma co obniżać napięcia i taktowania w 3D, bo karta przecież traci na wydajności" Obniżam, bo kupiłem overkilla do swojego monitora (1440x900), a karta pracuje mocniej niż musi. Niby pc często podłączam do tv FHD, ale jakoś lepiej mnie się gra z monitorem. Nie wiem czemu, przyzwyczajenie, czy co. Wiem, że "tracę" wydajność jak gram w takiej rozdzielczości, ale zawsze zostaje mi dsr (którego i tak nie używam, bo nie mam parcia na rozdzielczość), albo tv. Poza tym nie zmieniam często gpu ;p @rzymo Na 1060 na fabrycznych taktowaniach z napięcia 1.043V jestem w stanie zejść do stabilnego 0,850V xd (na 0.843 wywala po pewnym czasie). http://prnt.sc/e1gl6y Na temp nie patrz bo bawię się z obudową (muszę sobie załatwić nowe wentylatory). Tak czytając sobie ruskie blogi (oczywiście z translate na angielski xd) http://people.overclockers.ru/d1my4/20041/geforce-gtx-1060-unylyj-razgon-i-dikij-undervolting Koleś pisze, że z takim samym taktowaniem (lecz z mniejszym napięciem) ma mniej fps :o Ja tam u siebie większej różnicy nie zauważyłem.
  3. Bawiłem się z msi afterburnerem na mojej gtx 1060 Palit Dual i mam problem ze zrozumieniem pewnych rzeczy. Karta ma w biosie jakieś tam ustawienia/limity, ale jakie są owe limity oraz w msi jakie one wynoszą? Chodzi mi o dolne limity. Aktualne taktowanie gpu jest ściśle związane z obciążeniem oraz temperaturą (przez 3.0 boost). Karta zazwyczaj pracuje mocniej niż musi. Zmniejszenie core clock/napięcia o nawet duże wartości (na lock 75 fps) potrafi nie zmienia fps w grze, i dzięki temu karta mniej się męczy. I tu dochodzimy po długim wstępie do tematu postu. Bawiłem się z "under clock" (nie wiem jak to nazwać ;p). Na starych sterownikach najmniejsze wartości jakie mogłem ustawić były takie http://prntscr.com/e0z9mm Dzisiaj sobie sterowniki zaktualizowałem, zacząłem się znów z tym bawić i wyszło mi coś takiego http://prntscr.com/e0z9ya W grach maksymalnie mam 975MHz i 0,800mV. Czy przypadkiem te "limity" nie są zależne od biosa, a nie od sterowników nvdii? Druga sprawa zdarza się, że karta i tak potrafi zejść z napięciem i taktowaniem, ale nigdy z napięciem nie schodzi poniżej ~0,662mV. Dlaczego? I dlaczego w curve edytorze nie ma niższych wartości? Kolejna sprawa o co chodzi z tą drugą zieloną linią? Mam rozumieć, że to jakaś "domyślna" linia? Na jakiej zasadzie to działa, bo nie jestem w stanie pojąć patrząc jak czasami ona się ustawia? Czy zabawy ze zmniejszaniem napięcia mogą powodować problemy? Nie chodzi mi o brak stabilności ze względu na zbyt duże taktowania względem napięcia (rozumiem, że to wynika z braku dostarczenia odpowiednio dużej mocy), lecz bardziej na zasadzie, że zbyt mały prąd może negatywnie oddziaływać na podzespoły. Po co mi to wiedzieć? Bo mogę :mrgreen: . A tak na serio pc często podłączam do tv. Dobrze się na nim przegląda internety, filmy itp, ale do grania jakoś lepiej mnie się gra na monitorze (ma małą rozdzielczość). Poza tym zaciekawił mnie ten undervolting i jakoś tak trochę to satysfakcjonujące, gdy gpu pracuje bardziej "optymalniej" ;p
  4. Ja bym powiedział, że to raczej wina optymalizacji i sztucznie zawyżanych wymagań. Szczególnie ustawienia ultra, które często dają tak dużą różnice, że aż lupą trza spoglądać, a wymagania przez nie magicznie rosną w górę więc nie jestem pewien czy faktycznie można hejtować moc gpu. BTW. Ja jestem przeciwnikiem takich rozdzielczości, bo są przereklamowane. Ino gpu zarzynają , a FHD jest wystarczające. Tfu ludzie maja monitory w niższych rozdzielczościach i jest spoko :wink2:
  5. @lukadev Jedna gra to wciąż zbyt mały argument, gdy na win 7 się ma prawie wszystko (prócz dx12) i nie ma z nim żadnych problemów.
  6. Zadzwoń do Macieja Wróżbity. On potrafi przepowiadać przyszłość więc ci powie, jaka karta będzie przyszłościowa ;) Kartę graficzną się kupuje na tu i teraz. Jak chcesz kartę, która najdłuższe ci wytrzyma (nie podałeś nawet za jaką kwotę) to kup sobie gtx 1080, bądź Titana ;) Mają one tyle mocy, że bez względu co by się nie działo trochę ci wytrzymają. Nie no, a tak na serio jeśli rozmyślasz o 1060 (czyli pewnie myślisz o gpu do ~1400zł) to masz trzy karty do wyboru. gtx 1060 (i jego słabsza wersja z 3GB), Radeon 480 i troszkę słabszy Radeon 470. Uprzedzając następne pytanie. Żadna nie jest lepsza, ani gorsza (każda ma plusy i minusy), prócz 1060 3Gb. Każdy ci powie, że się ją nie opłaca kupić. Jeśli nie interesuje cię kupno najtańszej karty, to bym ci radził wybierać między gtx 480 (8GB) i gtx 1060 (6gb) obydwie z MSI (najdroższe niereferaty, ale z chyba najlepszym systemem chłodzenia). Z tańszych (jeśli chodzi o 1060) to MSI Armor, albo Pality (które może nie mają fenomenalnego chłodzenia, ale ludzie nie mają z nimi zbytnio problemów jak z EVGA, czy Gigabyte o których jest ostatnio głośno). Jeśli chodzi z tańszych o 480 to lepiej abym się nie wypowiadał, bo nie jestem zbytnio w temacie jak się ma z nimi sprawa.
  7. Dziękuje za odpowiedź. Zdjąłem obudowę i faktycznie wentylatory się nie kręcą na środkowym. Temat do zamknięcia.
  8. Obudowa ta ma możliwość kontrolowania wiatraków (osobno dla wiatraka z przodu obudowy jak i z tyłu). Suwaki do kontroli mają 3 poziomy. Zauważyłem jednak, że nie ma różnicy między 1 i 2 poziomem, a na 3 pracują chyba z pełną parą. Idzie to sprawdzić, czy jest różnica między 1 a 2? Obserwowałem programami od temp i różnic nie widzę. Muszę jednak podkreślić, iż żaden nie ma statystyk z wiatraków od obudowy, a SpeedFan nie rozpoznaje prędkości nawet z chłodzenia od gpu/cpu (pokazuje liczby z kosmosu przy RPM). Jeżeli nie ma faktycznie żadnej różnicy to da się coś z tym zrobić (aby poziom 2 był pomiędzy 1 i 3)? Choć szczerze nawet nie wiem jak szybko wiatraki pracują na 1 i 3 poziomie. Patrzałem na MSI Afterburner, SpeedFan, i CPUID HWMonitor
  9. Sprawdź też w biosie czy nie masz jakiejś opcji związanej z zintegrowaną kartą graficzną.
  10. "był czyszczony jakieś dwa miesiące temu." A co z pastą na procesorze? Czyszczony w sensie z kurzu, czy z wymiany pasty też? Jeśli to drugie to może zła pasta/źle nałożona?
  11. Chyba we wszystkich kartach modele MSI "gaming" (te z czerwonym wyglądem) wybijają się chłodzeniem wśród innych producentów, ale skutkuje to zawsze wyższymi cenami niż pozostali i nie oznacza od razu, że reszta jest beznadziejna. 1060 akurat jest na tyle dobrą kartą, że większość niereferatów daje radę z tego co czytam na necie.
  12. Zbytnio nie mam porównania, bo moja poprzednia karta to radeon 4850 xD, ale wydaje mi się, że dla ciebie cicho oznacza niesłyszalnie. Nie wiem, może ja mam inne zakresy słyszalności jeśli mowa o "cicho", albo może to dlatego, że porównuje go z wiatrakiem, jaki miałem w zestawie z procesorem :V
  13. Palit ma swoja aplikacje Thundermaster który pozwala na zabawę między innymi wiatrakami http://prntscr.com/caox6u Ja mam 1060 Palita Dual ale 6GB więc nie wiem czy duża jest różnica. Jest dość cichy pod obciążeniem (dla mnie). Stockowo zegar idzie do ~1900Mhz . Ładnie się go podkręca. Na domyślnym taktowaniu 74 stopnie wiatraki na 63% (~1900RPM) w spoczynku ~42 stopnie. BTW. O ile się nie mylę pality chyba mają dual bios jak coś.
  14. Tak z ciekawości jakie macie temperatury przy domyślnych zegarach? Mam Palita (dual) i patrząc na takie modele od msi się zastanawiam jakie są zalecane (najlepsze temperatury) przy których karta może bez problemu pracować. Takie od MSI przy obciążeniu wiatraków 40% ma ~65C, moja ma 74C przy wiatrakach 63%. W niektórych stronach widziałem testy gdzie 1060 FE osiągało max 71C (na techspot 66C O.o).
  15. A sprawdź zużycie w coraz wyższych rozdzielczościach. Mam podobny problem w grach z obciążeniem w gtx 1060 + i5-6500, lecz ja mam w większości grach sporo fps, ale też dziwne rzeczy z obciążeniem karty, które pomimo braku fps locka, bez względu na liczbę fps (nawet jeśli spada poniżej 40) obciążenie karty nie idzie w górę lecz raczej trzyma się poniżej 50% ( niektórych grach nawet ~30% obciążenia). A w kilku grach to karta mi nawet taktowanie zmniejsza bez względu, że fps poszły w dół :o Chyba to przez zużycie. Karta uznaje, że skoro ma małe obciążenie to se zmniejszy taktowanie, bo po co ma się męczyć. Weź sprawdź jak się ma sprawa z obciążeniem karty w wysokich rozdzielczościach. U mnie ustawienie takowej poprzez dsr bądź custom resolution powoduje, że zużycie karty jest coraz większe (wg msi afterburner), ale jakoś nie mam ogromnej różnicy w fps (magia). Fps są podobne , albo jest różnica max 30 fps (między 1440x900 a 2880x1800). Tak jak powiedział @hayden To chyba kwestia optymalizacji/sterowników, jednak wciąż nie mam (nie zagrałem w) żadną grę, która w mojej natywnej rozdzielczości monitora (1440x900) zużywała maksymalnie gpu pomimo, że teoretycznie bez fps locka powinna mi pracować maksymalnie, aby mi robić jak najwięcej klatek ile może. Nawet w full HD pomimo, że zużycie rośnie to wciąż nie jest maksymalne.
  16. Nigdy się nie interesowałem kartą graficzna (jestem z typu ludzi działa, to działa więcej nic więcej nie trzeba). Przez długi czas miałem bardzo starego radeona i niedawno złożyłem sobie nowego pcta z Palit dual 1060 i i5-6500. Patrze na forum wszyscy się chwalą oc i tymi sprawami więc z ciekawości sobie odpaliłem msi afterburner i zauważyłem coś dziwnego (przynajmniej dla mnie). Na niższych rozdzielczościach (1440x900 - natywna mojego monitora) karta graficzna nigdy nie osiąga wysokiego obciążenia (gram w trochę starsze gierki jak np. Borderlands 2, Saints Row 4, Shadow of Mordor). Nawet tak jest w Skyforge (wydaje mi się, że dość wymagające graficznie mmo). Nawet jeśli się zdarza, że fps spadają poniżej 60 fps to obciążenie karty nie rośnie. Mało tego w kilku grach nawet schodzi taktowanie do ~1400Mhz (zazwyczaj w czasie gry trzyma prawie 1900Mhz). Gdy dam wyższe rozdzielczości poprzez dsr lub custom resolution to karta już nie zaniża taktowanie i czym wyższa rozdzielczość tym większe obciążenie(cały czas sprawdzałem bez fps locka) i żeby było ciekawie w zależności od gry albo fps zbytnio się nie różnią między rozdzielczościami, bądź jest różnica max 30fps (między 1440x900 a 2880x1800 które jest max jakie mogę za pomoca panela nvdii ustawić). Nie mam jak sprawdzić w całkowicie najnowszych grach, bo nie kupuje gier blisko premier (czekam z rok lub dwa aż cena mocno spadnie). Czy to jest normalne? W większości grach nie schodzi z taktowaniem, ale w niektórych jak np. Skyforge potrafi często schodzić na 1400Mhz (fps spadają nawet czasami poniżej 40fps). Wiem, że z optymalizacją jest różnie szczególnie mmo są zazwyczaj słabo zoptymalizowane, ale raczej nie powinno mi zniżać taktowanie gpu a obciążenie bez fps locka powinna być chociaż w jednej grze 99% ( w końcu on ma robić jak najwięcej klatek na sekunde). Więc o co tu chodzi. Od razu mówię, że nie ruszałem żadnego napięcia, nic nie podkręcałem itp. oraz mam najnowsze sterowniki. To nie tak, że od razu jest tragicznie bo gry potrafią mieć spokojnie ponad 100 fps z max ustawieniami (nawet z physx w Borderlands), ale są sytuacje czy gry, kiedy taktowanie spada (w tych kilku grach), fps też, a obciążenie w żadnej grze nie rośnie mocno w górę (żadna gra nawet się nie zbliża do 70% obciążenia w 1440x900). Sprawdzałem i za pomocą afterburner statystyki gpu jak i za pomocą aplikacji od palita thunder master, które pokazuje parę informacji o karcie. Dodatkowo warto zmieniać domyślne działanie wiatraków w karcie? Bo szczerze nawet nie wiem jakie są ogólne zalecane temperatury dla kart graficznych :V Wiem ino, że te mają większe niż cpu i to tyle z mojej wiedzy, a skoro są tu eksperci to sobie pomyślałem, że może zapytam jakie oni mają temperatury (albo czy oni coś zmieniali z nimi). Do około 50 stopni karta działa pasywnie, a pod mocnym obciążeniem (2880x1800 i max ustawienia w grach) nie przekracza nigdy 74 stopni i 62% działania wiatraków (~1900 rpm i wciąż nie są słyszalne dla mnie, ale pewnie boxy wiatrak z procesora zagłusza ;p). BTW. W nazwie tematu chyba powinno być GTX 1060 a nie ftx ;p
  17. Po długim czasie w końcu sobie złożyłem nowy pc z geforcem 1060 na pokładzie(w starym miałem radeona 4850). Byłem szczęśliwy. Już w myślach miałem Crysisa 3 czy Shadow of Mordor na max ustawieniach i gdy nadszedł moment podłączenia pc do monitora pojawił się szok. W dobie długiego odkładania forsy (bo zawsze było coś innego do zużycia kasy :V), wielodniowych dopasowywań części,obmyślania sobie najlepszego zestawu zapomniałem całkowicie o monitorze i sprawdzeniu wejść do niego. Mam Asusa vw192s z jednym wejściem d-sub vga. Może jego rozdzielczość nie jest zabójcza (1440x900) to jednak mam go już wiele lat i wciąż świetnie się sprawuje więc nawet nie miałem w myślach zamiaru kupić nowy (nie mam problemów z ta rozdzielczością,chociaż może to przyzwyczajenie?). Dobra przejdź pan w końcu do rzeczy, bo to nikogo nie interesuje i nikt nie chce czytać takiego pitu pitu :( Jak ma się sprawa z przejściówkami z d-sub vga na inny? Na necie jak czytam o tym to mam mętlik i ludzie potrafią pisać na forum o specjalnych konwerterach ze względu na to, że d-sub vga jest analogowym sygnałem i, że ważny też jest "kierunek" przejściówki. I nie wiem czy: 1. Wystarczy przejściówka, kupić jakiś specjalny kabel,czy bez specjalnego konwertera się nie obędzie? 2. Pytanie nr 1 dotyczy wszystkich wejść 1060 czyli przejściówka vga-hdmi, vga-display port,vga-dvi-d. Bo na 99% domyślam się, że z każdym portem inaczej będzie wyglądać sprawa. 3. Jak w ogóle z jakością będzie wyglądać w określonym przypadku? Na razie do monitora mam podłączoną kartę z procesora,bo o dziwo pomimo bycia skylake mogę bez problemów podpiąć monitor. Nie chce kupować nowego monitora. Mój portfel mocno ucierpiał przez złożenie nowego pc, więc nie mam zamiaru w dalekim(jeśli faktycznie będzie taka tragedia, albo ogromne problemy to w najbliższym) czasie kupować cokolwiek droższego. Najwyżej będę używał monitora do codziennego użytku (internet, filmy, i programy), a jak będę chciał w coś pograć to będę musiał przenosić pc do innego pokoju, aby mi robił za konsole;p
  18. DreamerDream

    Anime

    Ja nigdy nie potrafiłem zrozumieć Berserka. Szczególnie gdy się czyta mange. Z jednej strony jest mroczne, brutalne, krew się leje. Z drugiej strony mamy choćby te małe coś, mini "elf" i typowe "bajeczne" fantasy sceny/elementy. Pomimo tego wciąż wciąga. Też jestem zdania, że anime ma dziwną grafikę. Nie widziałem jeszcze tego nowego serialu ale już w długometrażówkach ten cały styl/3d mocno walił po oczach. Powinni zrobić ekranizacje "Drifters". Kreskę i ogólny "feeling" ma podobny do Berserka. Ino fabułę ma ciekawszą (choć bardziej powaloną, bo nawet Hitler się pojawia w tle) ;s . To niecodzienny widok, gdy złych ukazuje się jako dobrych,a dobrych jako złych.
  19. Tak z ciekawości. Czemu w zestawach są mocniejsze zasilacze, skoro 950 i 960 też mają w specyfikacji, że 400W się nada?
  20. Witam Mam dość proste pytanie. Mam zamiar składać sobie nowego kompa. Myślałem, aby wykorzystać zasilacz ze starego PC, lecz nie wiem czy da radę, czy lepiej będzie kupić nowy. Skoro mam już zasilacz to czemu by go nie wykorzystać? Dodatkowe $$$ :> Celuje złożyć PC z geforcem 1060 z procesorem i5-6400 bądź 6500 (zależy za ile 1060 kupię). W każdym bądź razie obydwa mają TDP[W]:65. Na stronie nvdii jest napisane, że zalecanym zasilaczem jest 400W (z gwiazdką, że bazująca na konfiguracji z i7 3.2GHz). Patrząc na zestawy z głównej strony nawet zestaw z 950 i 960 mają zasilacze 450W. Dlatego nie wiem, czy mój da radę czy nie. Teoretycznie ma on 400W :V Mój zasilacz http://prnt.sc/bzvyih
  21. Padła mi karta graficzna w laptopie Ze względu na wysoką cenę naprawy nie opłaca się go naprawiać a ze względu, że i tak korzystalem na nim tylko z przeglądarki pomyślałem, że nie ma co go wyrzucać. Jednak tu pojawia się problem. Nie mogę zainstalować sterowników graficznych bo nie uruchomie systemu, ale bez sterowników graficznych nie dziala zmiana jasności ekranu (gdy go przesuwam nic się nie dzieje). Jest jakiś sposób aby móc zmienić jasność w systemie na sterownikach graficznych od windowsa? Mowa o windows 8.1
  22. A warto myśleć o kupnie haswella, czy lepiej tylko skylaka "bo nowsza generacja"? Nawet na testach kart graficznych w rożnych serwisach wciąż używa się haswelli (np. na purepc) więc rozumiem, że nie ma jakiejś między nimi dużej różnicy?
  23. Są różne poradniki, czy choćby zestawy z purepc. Jednak jest parę pytań, na które jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi(nie wiem czy są tak oczywiste, czy aż tak debilne), ale jak ktoś to kiedyś powiedział "Nie ma głupich pytań". 1. Czy przy kupowaniu części trzeba zwracań uwagę na rozmiary, kształty płyty głównej/obudowy/Karty graficznej/chłodzenie procesora? Czy może po prostu są określone jakimiś normami? Nie chodzi mi o o itx itp, ale zauważyłem, że np. nawet karty graficzne mają różne rozmiary. Czy trzeba się tym przejmować, albo jakoś to uwzględniać? 2. Boxowe procesory mają układ chłodzenia w zestawie, ale czy jest też pasta, czy trzeba samemu ją załatwić? Dodatkowo wszędzie piszą, że chłodzenie z tych boxów do najlepszych nie należy. Są one aż tak tragiczne, czy po prostu "średnie"? 3. Wszystkie procesory mają zintegrowana kartę graficzną? Jeśli powiedźmy ktoś chciałby sobie na razie złożyć komputer bez karty graficznej (mając nadzieje, że za niedługo spadną ceny geforców 9xx i Radeonów 3xxx) to da rade przez jakiś czas na niej w miarę normalnie korzystać z PC? W razie czego na jakiś czas mogę korzystać z mojej starej karty graficznej, ale nie wiem czy nie będzie z nią problemów przez zmieniające się standardy w płytach głównych (wynikające z generacji procesorów). 4. Czemu mało kto radzi(ł) kupować Broadwelle? O jakiegoś czasu zerkam na purepc i na forum to tylko Haswelle, aż do momentu pojawienia się Skylake i jak się miewa sprawa ze skylakami na win7? Na necie można znaleźć informacje o problemach z usb. Dodatkowo opłaca się jeszcze inwestować w haswelle czy lepiej patrzeć już tylko za Skylake? 5. Czy pobór mocy (w gpu) ma tak ogromne znaczenie jak to wiele osób wyolbrzymia, czy to wyolbrzymienie raczej wynika z wieloletniej walki zieloni vs czerwoni?
  24. Nigdy nie bawiłem się tego typem rzeczy. Ten filtr deluminate jest bardzo dobry, ale wciąż zostaje problem, że on nie działa natychmiastowo, lecz najpierw przełącza stronę (pokazując normalną biel), a dopiero potem on zaczyna się uaktywaniać. Głównie przeglądam internet w laptopie i w ciemnym pomieszczeniu wieczorem nawet przy minimalnym podświetleniu biel z chroma potrafi walić w oczy przez to nie jestem w stanie zbyt długo siedzieć przy wyłączonym oświetleniu w pokoju.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...