Skocz do zawartości
CyriC

Czyszczenie nagrzewnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Foto nie dam bo takie trzy maszyny (ja używałem najmniejszej) stoją u mnie w pracy, a tam wszystko jest "tajne przez poufne". Z racji, że pracuję w dziale utrzymania ruchu mam do nich dostęp i mogę ich używać (myję w nich filtry elektrostatyczne 16kV) więc z nagrzewnicami tez nie mam problemu. Ta najmniejsza ma wymiary ok. 1000x1000x1000mm, zatem pomieści niejedna nagrzewniczkę.

 

aha, myjki sa firmy Finsonic

Edytowane przez ma3ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche mnie to korci, a tam gdzie ci pocieklo to juz bylo widac ze jakos nedznie wyglada przedtem? ja mam jedna dziurke w zbiorniczku zalepiona poxilina (wyglada tragicznie po pijaku to zroiblem) co by sie moglo stac? kurde bo jakby mi sie rozszczelnila lada w srodku gdzies to leze na nastepna nie mam kasy. na zbiorniczku to ok na wygladzie mi nie zalezy i tak jest zakryta. a moze jakbys wkladal na krotsze pol-chwilko-momenty to by nic nie peklo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO rozszczelnienie powstało w miejscu, gdzie juz było uszkodzenie metalu.. a do tej pory tam nie ciekło, gdyż ani chemikalia ani elektroliza nie poradziły sobie z kamieniem zalepiającym uszkodzenie od środka. Ultradźwięki rozbiły kamień w pył i wyszedł na jaw rzeczywisty stan nagrzewnicy :blink:

W Twoim przypadku o sylikon bym się nie martwił.. najwyżej położysz go jeszcze raz, tym razem na trzeźwo :lol:

Do odważnych świat należy B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja niestety mam pecha :(

przy rozlutowywaniu najprawdopodbniej albo przy czyszczeniu roszczelnil mi sie fiacior...

cieknie mi na laczeniu lameli ze zbiorniczkami.

Do zrobienia oczywiscie, ale jak sobie pomysle ze musze ja jeszcze raz rozlutowac... do tego przy rozlutowywaniu odejdzie mi tez blaszka ktora zaslepilem otwor i gwintowane redukcje do wkrecania kroccow.

Po prostu kupa roboty...

ehhhh lekka sie podlamalem.

az sie zastanawiam czy czegos innego nie poszukac/kupic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra ma3ek to ja poswiece swoja lade, pod warunkiem ze nie bedziesz sie smial z tej kupy poxiliny na zbiorniku:] kiedy masz jakis dzien bez roboty to bym ci ja podrzucil i moze na piwo pojdziemy czy cos. tak w ogole to juz slysze normalnie:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pąpeczkę aqua el 650l/h i problem jak pąpa pracuje sama to cicho isika z rurki aż miło... a jak podepne nagrzewnice to strasznie buczy i nic nie sika... :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całość dojrzewała w misce na tym samym poziomie... no może pąpka na ściance miski... a może faicik ma taką budowę że wiecie... PRL rulezzz :mur:

 

raczej nie zatkane bo jak zalewałem gorącą wodą to w miare równomiernie się nagrzewa

Edytowane przez Bobslej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całość dojrzewała w misce na tym samym poziomie... no może pąpka na ściance miski... a może faicik ma taką budowę że wiecie... PRL rulezzz :mur:

 

raczej nie zatkane bo jak zalewałem gorącą wodą to w miare równomiernie się nagrzewa

1436803[/snapback]

budowa fiata jak fiata, spora ilosć osób uzywa i jakos nie narzeka ;)

 

równiez obstawiam zapachane kanały :P

 

i nie przeginaj z tą pompka, tak własnie załatwiłem atmana 302 na harrisonie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja czyszczę kadety dalej. Kwas odctowy już zamówiony, będzie w czwartek. Poczyściłem nagrzewnice w środku ponownie kwaskiem cytrym w środku - znowu pompa mieliła ten kwasek przez 2 doby. Tymczasem kontrolnie podłączyłem IMO najlepiej wyczyszczoną kadetówkę i nie jest źle. Tzn. temperatura wody identyczna jak na Żuku (czystym w środku). Ale zawsze może być lepiej więc czyszczę je dalej. Oczywiście napiszę co dał kwas odctowy - podobno jest najlepszy na kamień. Podobno można też użyć kwasu siarkowego (ale niszczy cynę) lub fosforowego - ale niby ten octowy najlepszy. Używanie tlenku potasu opłąca się żeby nagrzewnicę odtłuścić i usunąć wszelkie organiczne substancje ze środka.

Gdyby ktoś znał środek który napewno odkamieni i wyczyści nagrzenicę - to proszę o pomoc - zaoszczędzi mi to eksperymentowania. Chcę mieć czystą a rozlutowywać nagrzewnicy nie mogę bo nie mam sprzętu, warunków i umiejętności...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno można też użyć kwasu siarkowego (ale niszczy cynę )

1438801[/snapback]

Dlatego uzywa sie kwasu solnego :)

 

Dzisiaj wreszcie wyjalem swojego fiaciora ze 'shrouda' - nawet sliczny okaz, na pierwszy rzut oka kanaliki wygladaja na w miare czyste (a przynajmniej czystrze niz niejedna nagrzewnica jakie tu widzialem) ale wszystko okaze sie dopiero po rozlutowaniu zbiorniczkow. Prawie wszystkie finy prosciutkie - jedynie na brzegach, przy zbiorniczkach, sa troszke pokrzywione. Jedyny problem, ktory troszke mnie martwi to to, ze boczne scianki sie odlutowaly, chociaz pewnie cyna pomoze :) Przeplukalem, syf wylecial, wyciekow brak. Przez noc polezy sobie w occie, powinno to kamien rozmiekczyc. Dla pewnosci jutro napelnie nagrzewnice roztworem kwasu solnego i jak polezy z pol godzinki, to powinno sie pieknie wyczyscic. A jak nie bede jeszcze zadowolony, to do wanny i ultradzwiekami ja pierdykne ;) Denerwujaca jest ta farba - ale NaOH ponoc ja pieknie zdejmie. Co by tu jeszcze... przerobie ja tak, zeby krocce byly pod katem prostym, z gwintem of kors :) Natomiast finy beda czyszczone kwasem azotowym.

 

Patrzac na moja wypowiedz, dochodze do wniosku, ze mam farta ze moj ojciec pracuje na UMCS na chemii :D Te chemikalia jednak sa fajne ;) Jak sie uda, to moze i fotki dzisiaj pstrykne (jak wykombinuje aparat).

Edytowane przez pbuda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - chemia, a potem sprawdze co to dalo. Zeby sprawdzic, musze rozlutowac. Jak rozlutuje, to moge ewentualnie doczyscic :) Nic mnie to nie kosztuje oprocz czasu (a nadal nie mam bloczku :/ wiec czasu jeszcze troche mam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam sie - wiem tylko ze farba wysmiala acetylen i chemicy powiedzieli, ze trzeba sprawdzic NaOH (ponoc zwiazki do usuwania farb sa na bazie NaOH). Nie bede sie z nikim klocil na ten temat, bo naprawde z chemii jestem noga. Jutro bede wiedzial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i sam nie wiem co myslec. Po pierwsze - pomylilo mi sie, farbe czyscilem nie NaOH a KOH (ponoc silniejszy). Najpierw polalem boczna scianke roztworem KOH (nie wiem dokladnie jakim, tak ze 3 garsci na oko na jakis litr wody tylko nie brac KOH rekami! Powoduje oparzenia, ale o tym za chwile. Postalo to tak ze dwie minuty i wzialem szczotke (taka jaka sie uzywa do czyszczenia piet) i zaczalem skrobac. Farba zaczela nawet ladnie schodzic, tylko ze ta szczotka byla juz stara i zbyt miekka, nowa, z twardymi 'wloskami' bylaby na 99% skuteczniejsza i to sporo. Jesli ktos by chcial sie w to bawic, to nie kupujcie szczotki ryzowej albo z wlosiem - powod jest prosty, wloski bardzo szybko znikna pod wplywem tego lugu. Ponoc najlepsze sa polijakiestam. A teraz kilka spostrzezen:

1. Koniecznie trzeba uzywac rekawic i ubrania ochronnego - KOH jest bardzo silnym lugiem i pwoduje oparzenia. Ja rekawic nie uzywalem i jak malutkie kropelki lecialy mi na rece to czulem wyraznie jak mnie kluje (jakby igla).

2. Powierzchnia scianki byla bardzo nierowna, z licznymi zaglebieniami i wyszczerbieniami, w tych zaglebieniach farba schodzila trudniej i wspomagalem sie taka metalowa szpatulka.

3. Szczotkuje sie przez chwile i potem przemywa sie powierzchnie roztworem znowu. I tak w kolo macieju.

 

Efekt - sliczna, blyszczaca stal ocynkowana :) Jednak gdy to wszystko wyschlo, to:

-albo cynk pokryl sie tlenkiem i to wszystko zrobilo sie znowu szare,

-albo za malo po wszystkim plukalem woda i rozpuszczona farba zostala na powierzchni scianek.

W poniedzialek sprobuje doczyscic to toluenem lub acetonem.

UPDATE

Ten szary nalot bardzo latwo mozna usunac papierem sciernym, ja uzylem 400 i pieknie zeszlo (nawet pod paznokciem latwo schodzilo)

/UPDATE

 

Powiem szczerze - spodziewalem sie gorszych rezultatow, jednak efekt jest naprawde niezly. Bede scianki (i prawdopodobnie zbiorniczki) malowal na czarno, wiec szarosc mnie nie przeraza. Cala praca (z ta pozal sie boze szczotka) zajela mi jakies 2h, z dobra szczotka powinno isc znacznie lepiej i szybciej. Nastepnym razem sprobuje tez uzyc silniejszego roztworu, moze jeszcze bardziej ulatwi to sprawe. NaOH jest slabszy od KOH, chociaz podobno tez by ta farbe usunal, jednak zajeloby to dluzej.

 

Fotki mam, robilem aparatem z kom. ale nie mam jak ich przeslac na komputer, a niektore sa naprawde fajne :)

 

Cala reszta chemii w poniedzialek - zalanie kanalow kwasem solnym, ewentualne ultradzwieki oraz czyszczenie finow w kwasie azotowym.

 

A tak jeszcze ciekawostka - zeby sprawdzic szczelnosc nagzewnicy, zrobilem w niej proznie :) Efekt? Skurczyla sie jak gabka :D Znaczy sie, zero nieszczelnosci (nawet najmniejszych)

Edytowane przez pbuda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepłukałem ze słuchawki prysznica i... przez minutę leciał czarny majonez (na oko to mieszanka paliwa i płynu chłodniczego) i pąpka znacznie ucichła ale nadal buczy. bez nagrzewnicy to fajnie pąpa buczy, jak transformator...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj czyściłem kadeta kupionego za 25zł z gwarancją. Trzy elektrolizy i kamienia tyle co nic !! Jeszcze tak czystego kadeta nie widziałem. Jutro się wezmę za poldka/fiata w super stanie, zobaczymy jaki on będzie w środku :)

 

Wie ktoś jak usunąć farbę z finów we fiacie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idz do sklepu z farbami i popros o taki preparat (0,5l puszka wystarczy) do oczyszczania z farby roznych przedmiotow. U mnie w miescie kosztuje 9zł. To cos wyczyscilo moje Black Ice Pro. Dziala naprawde bardzo dobrze. Smarujesz pedzelkiem tym żelem nagrzewnice, czekasz 15 min i pod cisnieniem spłukujesz pomarszczoną, złuszczoną farbe. Czasem trzeba pomoc pedzelkiem. Caly proces czyszczenia zajal mi jakies 35min. Mam teraz Black Ice Pro o naturalnych kolorach miedzi. Mysle, ze wydajnosc tez wzrosla.

Edytowane przez fipa15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadl mi do glowy prosty test na sprawdzenie poziomu zakamienienia nagrzewnicy :) Jesli ma ktos super wyczyszczona, to niech naleje do niej wody do pelna i sprawdzi ile wlazlo - potem kazdy moze sobie sprawdzic, w jakim stopniu jest zakamieniona ich nagrzewnica :) Ma ktos czysciutkiego fiata? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejzewam, że niezauważalnie ;)

No chyba, że robiłeś testy przed/po wtedy czekam na wyniki :)

1445696[/snapback]

Niestety nie robilem dokladnych testow, po czyszczeniu mam teraz o jakiem 5 stopni mniej (srednio). Moze to tez dlatego, ze wycialem w przedniej czesci obudowy pod plastikiem dziure, zeby chlodnica lepiej zasysala powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadl mi do glowy prosty test na sprawdzenie poziomu zakamienienia nagrzewnicy :) Jesli ma ktos super wyczyszczona, to niech naleje do niej wody do pelna i sprawdzi ile wlazlo - potem kazdy moze sobie sprawdzic, w jakim stopniu jest zakamieniona ich nagrzewnica :) Ma ktos czysciutkiego fiata? :)

1445704[/snapback]

nawet gdyby... (zakładam, ze ktoś uzył troche odkamieniacza/octu) i ma troche kamlota, to róznica tego bedzię w granicy błedu pomiarowego, więc imo pomysł nietrafiony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...