Skocz do zawartości
Tinuviels

Konwersja HTPC i eGPU na PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Krótki rys historyczny:

Złożyłem sobie kiedyś HTPC o specyfikacji:

 

Obudowa Antec ISK 110 VESA

Small%20(3%20of%209).jpg

MB: ASRock b75ITX

cpu: i5-3450

RAM: DDR3 16GB

SSD: Samsung 830 120GB

HDD: Hitach 360GB (ale on trochę dogorywa)

Zasilacz: zewnętrzny 90W (w zestawie z obudową)

 

Używałem tylko do oglądania filmów na TV itp. Zestaw jest super bo jest praktycznie bezgłośny i mały. Jakiś czas później kupiłem sobie dysk sieciowy Synology i Rpi z XBMC przejął rolę narzędzia do odtwarzania filmów z dysku sieciowego. Teraz nabyłem Nvidia Shield Android TV i w zasadzie mój HTPC stoi i nie robi nic. 

 

Do grania mam aktualnie Laptopa Lenovo x230 + GeForce GTX 660 pod eGPU przez express card. To jest fajne i wygodne rozwiązanie, mam nadal lekkiego laptopa do pracy a jak chcę to odpalam sobie w domu gry i działają (zazwyczaj) ok.

 

Problem:

Trochę się u mnie pozmieniało i wolałbym mieć po prostu dedykowany komputer do grania. Nie gram dużo, ale eGPU mimo swoich niewątpliwych zalet ma też sporą losowość w kwestii wydajności w grach. Przykład; Project Cars działał mi bardzo dobrze aż do momentu w którym przyszedł jakiś update i teraz mam 12fps właściwie niezależnie od ustawień grafiki. Grać się nie da. 

 

Mój HTPC to prawdziwy HTPC więc nie bardzo da się z niego coś zrobić w tej obudowie;) Zasilacz jest zewnętrzny i pasywny (90W) więc nie da rady zasilić karty na którą i tak w obudowie nie ma miejsca. Chłodzenie też musiałbym wywalić bo mam niskoprofilowe które zasłanie slot na kartę graficzną.

 

Rozwiązania:

1) kupić po prostu kompa do gier

+ nowy sprzęt, dobra wydajność

+ chętnie bym złożył sobie coś fajnego np. na nowym AMD

- kolejny komp w domu

- nadal nie mam co zrobić z HTPC

- kasa

 

2) kupić obudowę, zasilacz, chłodzenie i złożyć "normalnego" kompa, wsadzić tam bebechy z HTPC + GeForce GTX 660.

+ relatywnie tanio

+ HTPC się nie marnuje (zostaje mi po nim tylko obudowa)

+ wykorzystuje max sprzętu który już mam w domu

- nie wiem czy wydajnościowo to nie będzie jednak trochę słabo mimo wszystko

 

3) kupić obudowę, zasilacz, chłodzenie i złożyć "normalnego" kompa, wsadzić tam bebechy z HTPC + kupić jakąś dobrą grafikę (GTX 1060?)

+ nadal trochę taniej niż 1)

+ lepsza wydajność niż 2)

- zostaje mie eGPU i grafa

- nie wiem czy reszta sprzętu nie będzie odstawać od grafiki i czy taki zestaw będzie mieć sens

 

Aktualnie gram głównie w symulatory typu Assetto Corsa, Project Cars, do tego CS GO (ale tu mam powyżej 100FPSów na moim lapku i eGPU), Company of Heros2. Chciałbym sobie popykać w nowego Battlefielda też kiedyś. 

 

W kwestii wyświetlania to mam aktualnie dwa leciwe Delle 19cali (1600x1200) ale w planach mam wymianę na jakiś ultrapanoramiczny 21:9, ~34 cali.

 

Nie siedzę już w temacie hardware-u tak jak kiedyś, możecie mi doradzić którą drogą pójść? Nie wiem czy sprzęt który mam jeszcz się do czegoś nada czy to sprzedać wszystko i kupić nowe zabawki? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sensowny procesor masz, płyta jest, pamięci odpowiednia ilość - według mnie punkt nr 3. Obudowa ITX + zasilacz + GTX1060 i tyle.

 

Antec z zasilaczem oraz GTX660 na sprzedaż.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sensowny procesor masz, płyta jest, pamięci odpowiednia ilość - według mnie punkt nr 3. Obudowa ITX + zasilacz + GTX1060 i tyle.

 

Antec z zasilaczem oraz GTX660 na sprzedaż.

 

Dzięki, czyli procek nie będzie ograniczać grafiki? W kwestii obudowy to nadal chciałbym raczej małą ale prostą bo i tak nie będzie stać na widoku. W związku z tym celować lepiej w małą obudowę + krótką GTX1060 czy raczej nieco większa która zmieści normalny rozmiar GTX1060? Chciałbym żeby to wszystko było względnie ciche, zatem fajnie żeby w obudowie zmieścił się konkretny radiator na procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, procesor wystarczy.

 

Jak ma być cicho i nie chcesz za bardzo grzebać w ustawieniach to jednak lepsza większa obudowa, do której wejdzie zwykły wieżowy cooler i dłuższa wersja 1060.

 

A właśnie - na nowszych ASRockach jest ładnie, ale na tej Twojej to gniazdo procesora jest zaraz przy PCIe? To jednak ogranicza wybór chłodzenia...

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...