Skocz do zawartości
thedk

PC z GTX 1080ti pod obliczenia GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

proszę o poradę w zakresie doboru odpowiednich komponentów do PC budowanego z myślą pod obliczenia z użyciem GPU. Na pewno cały zestaw będie oparty narazie  na pojedynczym GTX 1080 ti. Rozważam dwa warianty:

1) pod rozbudowe w przyszłości poprzez dołożenie od 1 do 3 kart GTX 1080ti

2) bez możliwości rozbudowy 

 

Wariant 1) Pod rozbudowe w karty

 

Karta - MSI GeForce GTX 1080 Ti ARMOR OC 11GB (nie wiem jaki producent lepszy, znam MSI więc wybrałem MSI)
 

Procesor - Intel i7 6850K - (40 lanów PCIe , więc mogę na tym procesorze mieć 2 karty x16 x16 + x4 na dysk NVMe M.2, lub 4 karty x8 x8 x8 x8 + x4)

 

Chłodzenie CPU -be quiet! Dark Rock 3 (BK018)

 

Płyta - MSI X99A SLI Plus, Intel X99, Socket 2011-V3 (7885-023R) (tutaj wzialem pierwsza lepsza MSI, pytanie co warto w plycie sprawdic? rozklad obslugiwanych laneów na poszczególnych PCIe? czy ta płyta będzie wspierać m.2 z nvme? czy da się fizycznie na niech upchać do 4 kart?

 

 

RMA 32GB - Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 32GB(2x16GB), 2666MHz, CL16 (CMK32GX4M2A2666C16R) ( wybralem pierwszy lepszy Ram na dwóch modułach, do obliczeń jego parametry nie będą miały dużego znaczenia - pytanie czy są jakieś inne przesłanki żeby wybrać inny)?

 

Zasilacz - be quiet! Dark Power Pro P11 modular Netzteil 1200 Watt (BN255) - (jedna karta ciągnie do 400W, tzn ze na tym zasilaczu mogę pociągnąc pewnie max 2 karty + procesor + bufor, czy jak rozumiem w przyszłości jakbym dokłądał do 4 kart to powinieem mieć możliwość zainstalowania 2 zasilaczy? - jak to rozwiązać)

 

Obudowa - nie mam pojęcia - pierwsza lepsza z listy - Obudowa SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black (SPC161) - (pytanie: ta obudowa ma sama jakieś wiatraki, czy nie lepiej zainwestować w lepsza obudowę z czymś co na pewno będzie miało ciche chłodzeie - czy wogóle to jest potrzebne? - z tego co czytałem wyniki pomiarów to mało dają te wentylatory w obudowie.

 

dysk twardy - to już nieistotne, będzie jakiś ssd nvme m.2 samsunga + moze jakis hdd na storage

 

 

przyblizona cena kompletu bez dysków = 9700 zl

 

Wariant 2) Rozbudowa kart małomozliwa

 

 

Karta - ta sama

 

Procesor -  Intel i7 7700K ( szybszy od popredniego i duzo tanszy ale tylko 20 pcie lanów - wiec będzie karta x16 + x4 na dysk i koniec) - od biedy dwie karty x8 x8 + dysk x4

 

chłodzenie cpu to samo

 

płyta - Płyta główna MSI Z270 TOMAHAWK ARCTIC, Z270, DDR4, HDMI, DVI-D, ATX (na zasadzie ze MSI ale moze cos lepszego? sczegolnie by mi zalezalo zeby mialo wbudowany bluetooth, karte wifi? cos w tym stylu)

 

zasilacz - Zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 750 Watt (BN252) (wysoka sprawnosc 92% oplaci sie na kosztach poboru pradu przy dlugotwalych obliczeniach) - ale juże nie pociagnie dwóch kart na pewno

a

obudowa ram - to samo

 

przyblizona cena zestawu = 7800

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ilość linii PCI-E ma takie znacznie przy obliczeniach na GPU .

 

Obliczenia będą prowadzone tylko na GPU czy też na CPU ?

 

Będziesz robił coś poza obliczeniami ?

 

Bo jak to będą obliczenia tylko na GPU to wg. mnie mocny procek jest zbędny , starszy Pentium G4560 z 4 wątkami .

 

Gdzie ty widziałeś że jedna karta ma pobór prądu na poziomie 400W skoro jej TDP to ~250W , realnie w testach z I7 4790K@4,5 Ghz zasilanych przez BQ Dar Power Pro P10 1 200 W ( sprawność ~90 % ) cała platforma bierze 410-425 W , uwzględniając straty na PSU ( zakładając że aktualna sprawność to ~90 % ) wychodzi 370-385 W na zestaw .

 

A to w testach w grach np. BF1 czy Crysis 3 gdzie obciążony jest zarówno procek i karta , w dodatku procek kręcony - przy opcji że tylko GPU będzie obciążone może być mniej .

 

Referent 1080Ti pobiera trochę mniej - ~390W / 350 W .

 

A jak obliczenia będą robione też na CPU to rozważ Ryzyna - 8 C/16 T w cenie 7700K .

 

be quiet! Dark Power Pro P11 to dla mnie średnio sensowne rozwiązanie , zasilacz za drogi w stosunku do osiągów , zasilacze z certyfikatem 80+ Gold są równie sprawne i sporo tańsze .

 

Np seria RMX od Corsaira , model 750W kosztuje 485 zł , prawie 300 zł taniej niż BQ DP Pro P11 750W , zasilacz również bardzo cichy z porządną elektroniką i w pełni modularnym okablowaniem o realnej sprawności mniejszej o 2-3 % .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mógł jeszcze napisać jakie obliczenia będziesz wykonywał(a dokładnie to jakiego softu używał), oraz czy budżet, głośność i możliwość OC tego zestawu w ogóle ma znaczenie, to byłoby super.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden 

 

 

Nie wiem czy ilość linii PCI-E ma takie znacznie przy obliczeniach na GPU .

 

Opieram swoją wiedzę głównie na:

http://timdettmers.com/2017/04/09/which-gpu-for-deep-learning/

http://timdettmers.com/2015/03/09/deep-learning-hardware-guide/

 

Linie PCI-E maja znaczenie o tyle o ile zeby nie bylo mniej niz x8. Roznica pomiedzy x8 a x16 jest do przelkniecia, wydaje sie nie wieksza niz 1.1x

 

 

Obliczenia będą prowadzone tylko na GPU czy też na CPU ?

 

 

Główne obliczenia na GPU, ale CPU też fajnie jakby coś potrafiło bo czesto trzeba jakies dane opracować (sortowanie filtrowanie) itp.

 

Dodatkowo narzut na operacje odczytu danych do pamieci i przygotowania dla karty wg linkow ktore podalem zajmuja 150% cora procesora na jedną karte. Więc za słaby procesor może bottleneckować ładowanie batchy do GPU. 

 

Poza tym majac taki sprzęt chętnie bym też odpalł jakąś współczesną grę na wymaxowanych ustawieniach zobaczyć na jakim to teraz jest poziomie.

 

 

Będziesz robił coś poza obliczeniami ?

 

 

 

Patrz wyżej.

 

Gdzie ty widziałeś że jedna karta ma pobór prądu na poziomie 400W

 

 

To jakiś błąd - masz racje i dziekuje za zwrócenie uwagi. Gdzieś na jakies stronie sklepu widziałem TDP 396 W dla tej karty. Teraz zajrzałem na stronę nvidii i rzeczywiście podają 250W. To troche zmienia sytuację z doborem zasilacza.

RMX od Corsaira

Dzięki za tip - na pewno skorzystam.

 

@haszek - dzieki za hint. Musze sprawdzić czy te procesory ktore wybralem obsluguja Quad channel

 

@elderion - soft - cudnn (https://developer.nvidia.com/cudnn) a dokladnie to ten lib wykorzystywany jest we frameworkach keras/tensorflow/torch

 

głośność - najlpiej jak najciszej bo sprzet bedzie stał pod biurkiem

 

budżet - okolice 10k+ są ok, ale nie chce wydawać niepotrzebnie gotówki jeśli coś ma słaby stosunek jakości do ceny. W takiej sytuacji zadowole się podejściem "good enough". Jakbym sie zmiescil w tych 8k to bym byl super szczesliwy.

 

OC - pewnie jak bedę miał procka z literką K to sobie go spróbuje podkręcic. Kart GPU raczej nie będę probował. Mają być super stabilne do pracy ciągłej w stylu 100% możliwości obliczeniowych przez 2 tyg puszczone... nie chce nawet próbować je podkręcać.


A jeszcze jakies porady co do plyt gownych (bo nawet nie wiem na co zwrocic uwage przy ich wyborze) oraz jakas sensowna (cicha) obudowa?

Edytowane przez thedk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, keras, było tak od razu.:) To jeszcze uściślając - jakie dokładnie zastosowanie? Ten machine learning/data science to hobbystycznie żeby na kaggle'u poszaleć, czy potrzebujesz do pracy? Jakie wolumeny danych? Rozumiem, że planujesz też pracować na obrazach?

Dwa - używasz R, python czy coś niższego w stylu javy i/lub scali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ML do pracy. Python. Hobbystycznie to by bylo troche drogie hobby ;-) Chociaż może o jakiegoś Kaggla zahacze z ciekawosci w wolnych przebiegach.

 

--

 

Jeszcze pytanie mam co do plyty. Czy sa jakies plyty z Bluetooth teraz ktore potrafia juz wykrywac klawiatury Bluetooth na poziomie UEFI (tak zeby nie musiec miec klawiatury podpietej kablem nigdy)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie mam co do plyty. Czy sa jakies plyty z Bluetooth teraz ktore potrafia juz wykrywac klawiatury Bluetooth na poziomie UEFI (tak zeby nie musiec miec klawiatury podpietej kablem nigdy)?

A po co Ci bluetooth tylko do klawiatury/myszy. Są dedykowane kontrolery w kompletach klawiatura/mysz niebo lepsze od Bluetooth.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z zestawu bezprzewodowego RAPOO i jestem zadowolony.Model 8200p.

 

 

Co do procesora to Pentium może być za słaby. Ja szedłbym w Ryzena 1700.

Edytowane przez XantiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w skrócie - jeśli potrzebujesz więcej niż 2 gpu, to nie masz za bardzo alternatywy dla 6850k, więc tutaj nie ma się co rozwodzić. No, możesz kupić 6900k.;)

RAM - bierz najtańszy i będzie dobrze. Najprawdopodobniej taktowanie i opóźnienia ram-u nie będą miały znaczenia w ML. Radiator jest przydatny przy OC oraz lepiej wygląda, więc jak kupisz obudową z szybą, to będzie to miało znaczenie wizualne.;) Biorąc ram z radiatorem musisz ew. zwrócić uwagę czy chłodzenie procka umożliwi jego montaż - niektóre ram-y z wysokimi radiatorami nie mieszczą się jeśli weźmiesz duże chłodzenie.

Obudowa - do 3-4 kart będziesz raczej potrzebował obudowy typu full tower, np takiej:

https://www.morele.net/obudowa-cooler-master-haf-x-rc-942-kkn1-326773/

 

Droga, ale może można znaleźć tańsze.

Płyta główna - ta którą wybrałeś raczej nie obsłuży 4 gtxów:

http://www.pc-specs.com/mobo/MSI/MSI_X99A_SLI_PLUS/3446

 

Coś takiego prędzej:

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x99a-xpower-gaming-titanium-x99-ddr4-sata3-satae-usb-3-1-atx-7a21-002r-952085/

 

Jeszcze ze 3 inne sprawdziłem, ale każda droższa - przynajmniej 2000zł trzeba wydać. Może są tańsze, tutaj jest lista:

http://www.geforce.com/hardware/technology/sli/motherboards?field_manufacturer_value=&field_socket_type_value=LGA+2011-v3&field_sli_support_value=2%2F3%2F4-way

 

Zestaw "bez możliwości rozbudowy" - jeśli nie potrzebujesz aż tak mocy procka, to możesz zejść jeszcze bardziej i wziąć po prostu i5-7600k - HT w ML nie ma znaczenia(a jeśli ma, to ja do tej pory tego kompletnie nie odczułem) i oszczędzić 500zł kosztem HT i 300mhz. Do tego teoretycznie mógłbyś wziąć płytę na chipsecie B250(jeśli nie planujesz OC) i na jednym gtx'ie 1080 ti pociągniesz. Obudowa wtedy obojętnie jaka, aczkolwiek brałbym jakąś wyciszaną w tym stylu:

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-pax-m70-pure-black-v2-spc135-772816/

 

do tego jeśli komp bez OC, to oszczędzisz też na chłodzeniu - weźmiesz boxowe, ale jakieś za 80-120zł w stylu silentium spartan czy fortis. To byłaby taka mocno budżetowa wersja bez fajerwerków, ale swoje policzy.

 

Alternatywą także jest ryzen, w tym stylu:

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1800x-3-6ghz-yd180xbcaewof-976366/

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1700-3ghz-yd1700bbaebox-976368/

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-1600x-3-6ghz-16mb-yd160xbcaewof-976701/

 

I dostaniesz coś pośrodku pomiędzy 7600k/7700k a 6850k, ponieważ ryzeny mają bodajże 24 linie pci-e, więc 2 karty upchasz, a do tego 8 rdzeniu w przypadku dwóch pierwszych procków i 6 w przypadku trzeciego. Do tego płyta za 700-800zł i jakieś sensowne chłodzenie, podobne jak do 6850k. To wszystko powinno się zmieścić w obudowie od silentium. Jeśli robisz ciężki preprocesing, który można wykonać równolegle, to ryzeny będą lepsze od 7600k/7700k, oraz zbliżone do 6850k(1600X będzie od niego słabszy).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen jest bardzo interesującą opcją ale boje sie jakiś problemów z kompatybilnosciami w Linuxie. Tak na szybko poszukałem i znalazłem:

 

https://www.servethehome.com/amd-ryzen-with-ubuntu-here-is-what-you-have-to-do-to-fix-constant-crashes/

http://www.pcworld.com/article/3176323/linux/kernel-410-gives-linux-support-for-zen-multithreading.html

 

Generalnie na intelu jest wszystko zawsze testowane i mam wrazenie ze będzie najmniej problemow jakiś dziwnych.

Edytowane przez thedk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen jest bardzo interesującą opcją ale boje sie jakiś problemów z kompatybilnosciami w Linuxie. Tak na szybko poszukałem i znalazłem:

 

https://www.servethehome.com/amd-ryzen-with-ubuntu-here-is-what-you-have-to-do-to-fix-constant-crashes/

http://www.pcworld.com/article/3176323/linux/kernel-410-gives-linux-support-for-zen-multithreading.html

 

Generalnie na intelu jest wszystko zawsze testowane i mam wrazenie ze będzie najmniej problemow jakiś dziwnych.

 

Jeśli dalej na Ubuntu zdarzają się takie problemy, to faktycznie nie ma sensu. Dobrze wiedzieć swoją drogą.

 

Tak z ciekawości - co w końcu wybrałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Ryzena - jak znalazlem to https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1671360 to przekonało mnie ostatecznie, że nie mam ochoty z tym walczyć mimo że sam procesor brzmi świetnie i chętnie bym za 50% ceny intela kupił więcej core'ów.

 

Ostatecznie po wielu przemyśleniach nad wybrałem wariant 2 w opcji, że będę mógł najwyżej dołożyć jeszcze jedną gtx 1080 ti (czyli taki półśrodek).

 

Oparłem się na 7700K mimo że Kabylake był/jest dużym rozczarowaniem ze strony intela (od poprzednika 6700K ma dyskusyjnie lepszą wydajność https://www.pugetsystems.com/labs/hpc/Kabylake-vs-Skylake-for-compute-on-Linux----Linpack-on-Ubuntu-1610-882/)- no ale cena obu jest praktycznie identyczna więc wziąłem nowszy. W i5 7600K jakoś nie chciałem iść bo mi się wydawał słaby w benchmarkach.

 

A reszta to zgodnie z sugestiami z tego postu:

 

Karta graficzna Asus GeForce GTX 1080 Ti Founders Edition 11GB GDDR5X (352 bit), HDMI, 3x DP, BOX (GTX1080TI-FE)
 
Płyta główna MSI Z270 SLI PLUS, Z270, DDR4, HDMI, DVI, USB-C, ATX
 
Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32GB(2x16GB) 2400MHz, CL14, czarne (CMK32GX4M2A2400C14)
 
Zasilacz Corsair RM750X 80Plus Gold - 750W (CP-9020092-EU) - skalkulowany pod dwie karty + procesor + bufor
 
Obudowa SilentiumPC Pax M70 Pure Black V2 (SPC135) - mam nadzieje że bedzie tak cicha jak w reklamie ;-)
 
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130) - mam nadzieje, że starczy na mały OC. jak nie to w przyszłości zmienie na wodne
 
Dysk SSD Samsung 960 Evo 500GB M.2 PCIe (MZ-V6E500BW) - powinno byc całkiem szybko 3200 MB/s / 1800 Mb/s
 
całość zamknęło się w 8700 pln. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...