Skocz do zawartości
k4amyyk

Jaki dysk do laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam laptopa Asus k52je-ex063v. Obecnie jest w nim zamontowany dysk Fujitsu mhv2120bh pl. Chciałbym go zmienić z powodu małej pojemności i lekkiego już zamulania. Ogólnie proszę o poradę czy mogę zamontować w tym lapku dysk z interfejsem SATA III czy taka opcja w ogóle odpada i muszę szukać SATA? Proszę również o podanie jakichś propozycji do ok 200-250 zł. Pojemność ok 320GB. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapek to zapewne jeszcze stare SATA I , z dyskami sata III może być problem - zależnie jak skonstruowany jest bios lapka i co to za dysk który kupisz , nie które nie chcą działać na SATA I a nie które wymagają ustawienia zworek do tego .

 

Poszukał bym jakieś używki SATA II o takiej pojemności jaką chcesz / potrzebujesz , nowe dyski to z reguły 1TB , w morele widzę 12 dysków 500 GB gdzie w twój zakres cenowy wejdzie gdzieś 8 modeli .

 

Poza interfejsem może też być problem z rozpoznaniem pojemności dysku przez bios / system .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdziłem wcześniej co to za lapek dokładnie , z tego co widziałem to chipset HM55 czyli na 99% powinien mieć SATA II więc z SATA III nie powinno być problemu .

 

Ile dokładnie miejsca potrzebujesz ?

 

Bo może warto rozważyć inwestycje w dysk SSD , modele 120-128GB to koszt 200-250 zł , modele 240-275GB to koszt ok. 400 zł , a SSD mocno ożywi tego lapka - nieporównywalnie lepiej niż nawet najdroższy i najlepszy HDD ( np. coś w stylu starych Velociraptorów od WD czy Seagate Cheetach 15k RPM ) .

 

Albo kombo SSD 120-128GB + obecny dysk na magazyn ( wsadzony w miejsce napędu DVD ) albo nowy HDD 500GB / 1TB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop ma chipset HM55 - SATA 2, o ile asus nie przyciął w biosie, ale raczej nie robią takich rzeczy. 

Z tego tytułu możesz śmiało nie wybrzydzając kupić starszy dysk SSD, z niekoniecznie powalającymi na kolana parametrami, ale przez to tańszy. Jak zwykle, proponowałbym:

- wywalić dvd rom, w jego miejsce wsadzić kieszeń (od 19zł), a do niej HDD

- w miejsce obecnego dysku kupić SSD

- jeżeli okazyjnie używasz DVD, to kupić kiedyś kieszeń na USB i wsadzić do niej wyjęte DVD. Może wymagać dodatkowego zasilania lub zasilania kablem z dwóch portów USB

 

Jeżeli nie grasz, nie używasz wymagających aplikacji etc - możesz pomyśleć o dysku  SSD 128GB, starczy wówczas na dysk i kieszeń pod obecne HDD.

 

Mam 2 laptopy z takim setupem, z czego jeden ma dysk SSD na SATA 2 a HDD w kieszeni jeszcze na IDE, na SSD system + home, na HDD zdjęcia, muzyka, <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>ły - w codziennym życiu nie przeszkadza; chociaż to zabytek  (C2D, 4GB RAM + GMA965), to właśnie tego notebooka lubię najbardziej i używam na codzień. Od prawie 12 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc lapek nie jest mój tylko siostry. Proponowałem jej SSD, ale boli ją 400 zł. Obecnie ma 120 GB i brakuje miejsca. W każdym razie dzięki za porady i propozycje. Muszę z nią przegadać jeszcze temat, niech zdecyduje czy chce doinwestować czy się męczyć z wolnym kompem. 

EDIT

Decyzja podjęta. Bierzemy SSD. Czy ten będzie ok:

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/ ?

Edytowane przez k4amyyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być , z dysków MLC to w tej cenie jedna z lepszych opcji , choć z gwarancją u Goodrama są jajca .

 

Ew. w tej samej cenie jest Crucial MX300 275GB , tyle że to już gorsze pamięci TLC ( mniejsza wytrzymałość i wydajność ) albo sprawdzony Samsung 850 EVO 250 GB za 409 zł ( co prawda nadal TLC ale najwyższa półka , dysk znany i polecany , do tego 5 lat gwary od Samsunga ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Reiden

Crucial MX300  to TLC 3D, a to nie to samo, co planar TCL do uja wafla, ile razy można to pisać.

 

Podobnie

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su800-256gb-sata3-asu800ss-256gt-c-1047725/

16GB więcej i tańszy, wydajność większa, niż Goodram  - czego na sata2 nie zobaczysz - ale zmieniając laptopa za 2-3 lata można go przełożyć.

 

Wolałbym oba zamiast Iridium, sam mam SU800 256GB. Anyway, kupując Iridium kupuj ze sprawdzonego źródła, które nie zniknie z dnia na dzień, bo Goodram udziela gwarancji tylko pierwszemu nabywcy, więc jeżeli sprzedawca zniknie, to nie masz gwarancji. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...