Skocz do zawartości
Haas888

[2000-2500zł] [Gry, drobna obróbka] Modernizacja PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Aktualnie posiadam komputer o danych specyfikacjach:
Procesor - AMD Fx-4100 Quad Core 3.6GHz
Pamięć RAM - DDR3 1x4GB Kingston 
Karta graficzna - ATI Radeon HD 4800 (według GPU-Z, everesta i menedżera), 4850 (według CPU-Z)
Płyta główna - Gigabyte GA-78LMT-S2PT
Dysk - Seagate 1TB ST31000340AS
Zasilacz - OCZ600SXS 600W
Obudowa - ATX Modecom Step 107

System - Windows 7 Ultimate 64bit, Service Pack 1

 

Potrzebuję wykorzystać możliwie najwięcej części z obecnego zestawu.

System i wszystkie "akcesoria" już posiadam.

Używane części wchodzą w grę, tak samo podkręcanie.

 

Zważając na wywindowane ceny kart graficznych proszę o zaproponowanie kart, które mógłbym kupić za jakiś czas, gdy ceny się unormują.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD4800 to seria , składa się z 3-4 kart - HD4850/4870 i 4890 , był jeszcze najsłabszy HD4830 .

 

Generalnie kiepska platforma do rozbudowy , karta to dziś zabytek , w dodatku gorący zabytek .

 

Procek niezbyt wydajny i do gier i do pracy , płyta z którą nie wiele zrobisz i pamięć DDR3 .

 

Wykorzystać da się dysk , zasilacz , budę i ew. system ( jak to wersja BOX ) - chyba że połasisz się na Kaby Lake to o Win 7 możesz zapowmnieć .

 

Jak byś brał części używane ( I5 2xxx / 3xxx czy nowsze 4xxx ) to można zostawić też pamięć , w przeciwnym razie też idzie wek .

 

Choć czasami używki mogą wyjśc drogo - płyty na S1155 do OC nadal trzymają cenę , podobnie jak płyty na Z87/Z97 i procki .

 

Najtaniej to I5 2xxx / 3xxx non-K + płyta na H61/B75 , ram wkładasz też co masz , system też możesz wykorzystać .

 

Najdrożej to I5/I7 Broadwell + płyta na H97 / Z97 ale procek ma niezłą wydajność dzięki cache L4 - zegar w zegar jest na razie najwydajniejszy .

 

Nowe platformy używają już ramów DDR4 .

 

W kwestii nowych platform - masz 2-3 do wyboru.

 

Intelowskie Skylake lub Kaby Lake ( przy KL zapominj o Win 7 czy Win 8.x ) albo AMD i Ryzen - jak potrzebujesz tanio dużo rdzeni wątków , AMD ma i 6c/12T i 8c/16T w cenie Intelowskich 4c/4T czy 4C/8T .

 

Najtaniej to Pentium G4560/4600 2C/4T + płyta na H110 ( + ew. upgrade biosu ) + ram DDR4 , z drugiej strony te Pentium to już Kaby Lake .

 

Pentium będzie miał wydajność porównywalną z I5 2xxx - zależy od zastosowania , tam gdzie się liczy jeden mocny wątek to Pentium ( jak i cały Intel ) będzie górą , w innych przypadkach może być gorszy , choć na pewno będzie lepszy niż twój FX .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku miałem taki plan, żeby wyrzucić (sprzedać) kartę i procesor.

Liczyłem tylko na pomoc w kwestii zasilacza, dysku i obudowy.

 

Przeglądając polecane zestawy 

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_sierpie%C5%84_2017?page=0,5

wpadł mi w oko ten procesor AMD Ryzen 3 1200 BOX i jego pochodne.

Nigdy o nim nie słyszałem, a na początku zajmowałem się głównie i5.

 

Jest jeszcze sprawa z płytą główną, na których się bardzo nie znam.

Ciężko mi powiedzieć, pod jakie komponenty moja płyta by się nadawała (chociaż zakładam, że musiałbym zakupić nową).

 

Tak czy siak, odejmując koszt zasilacza, dysku i ewentualnie obudowy z wyżej wymienionego zestawu, czy nada się on do czegokolwiek łącząc go z moimi komponentami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta w zasadzie do niczego sie nie nadaje , Ryzena w nią nie włoższysz tylko starsze FX-y czy Phenomy II / Athlony II .

 

Ryzeny wyszły nie dawno , AMD sporo poprawiła w stosunku do nieszczęsnych FX-ów ale nadal jeden wątek słabszy niż u Intela .

 

Ryzen 3 1200 czy 1300X konkuruje z I3 7100 i Pentium G4560/4600 2C/4T , w grach przeważnie wypada gorzej niż Pentium czy I3 - czasami jest to różnica 1-2 fps a czasami 5+ fps , szczególnie jak się porówna cenę procków jak i calej platformy .

 

Przy obróbce 4 fizycznie rdzenie w tej cenie są dość kuszące , o ile soft wykorzystuje to .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to konkludując.

 

Płyta główna do wymiany.

Procesor do wymiany.

Karta graficzna do wymiany.

Zasilacz i dysk twardy mogą być.

Obudowa zależy od przyszłych komponentów.

Pamięć RAM też w 80% do wymiany.

 

Zgadza się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...