Skocz do zawartości
nimitz85

Komputer do grania dla kumpla - budżet do 4-4,5k w porywach

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Kumpel z pracy poprosił mnie o pomoc w złożeniu maszynki typowo do gier. A ja poproszę Was o pomoc przy doborze sprzętu, który ja mu potem poskładam do kupy.  
Budżet jakim dysponuje to kwota ok. 4000 zł (w porywach do 4500 zł jeśli warto będzie dopłacić do sensownego wzrostu wydajności). Cena nie obejmuje dysku SSD (dostanie za parę dni na urodziny bo wyrwaliśmy od znajomego za śmieszne pieniądze nówkę sztukę Cruciala MX200 500GB, ale ciiii :P) i obudowy (wciąż waha się podobnie jak ja czy w końcu nie przesiąść się na ITX). Jeśli to możliwe to dobrze zmieścić się do 4000, żeby te parę stówek na obudowę zostało w razie czego (szczególnie, jeśli rozważamy platformę na ITX).
Zależy mu na tym, żeby było cicho i wydajnie (wszystko siedzi teraz w obudowie Fractal Design R3, ale żona mu kolor doradzała i teraz ma białą zamiast mojej eleganckiej czerni :P) bo komputer stoi w małym mieszkaniu, a kumpel gra głównie nocami. OC jest możliwe, ale nie musi go być bo poprzednio coś sobie uszkodził i zamiast przyspieszyć to zwolnił proca i teraz ma lekki uraz. Wyświetlać to będzie na panelu FHD z odświeżaniem 60Hz i podejrzewam, że monitora nie zmieni przez jakiś czas, ale zależy mu na wszelkich możliwych wodotryskach (przesiada się z GTX 560 1GB więc przy wielu grach musiał dość mocno redukować detale i teraz chce sobie odbić).
Gra podobnie jak ja w gry strategiczne (Civ, Total War, SC2), RPG (Diablo 3, PoE ale też Fallout 3NV/4 czy Wiedźmin 3), MMO (od WoW`a przez Guild Wars 2 aż do Destiny 2 które testowaliśmy wczoraj i u niego chyba chwycił temat więc pewnie zaraz kupi), trochę strzelanek (PUBG, Far Cry, Wolfenstein). 

 

Dyskutowaliśmy na ten temat wielokrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni i podobnie jak ja miota się zarówno jeśli chodzi o kwestie procesora, jak i grafiki czy samego standardu płyty. Fajnie byłoby decydować się po kolei na poszczególne elementy ale jak wiecie to jest system naczyń połączonych i jedna decyzja pociąga często drugą.  Początkowo myślałem o platformie AMD (Ryzen 1700) + GTX1070 (MSI 1070 Gaming X/Palit SJS 1070) + mobo/buda na ITX. Patrząc jednak na ceny płyt AM4 w formacie ITX trochę się odechciewa (druga sprawa, że nie potrzebuje wodotrysków w postaci Wi-Fi, czy durnych światełek na płycie a prostych płyt AM4 na ITX nie widać). Jeśli zdecydować się na podobną konfigurację z i5 7500 na ITX to płyt jest już więcej, ale wpakuję go wtedy w platformę, która jest już w zasadzie martwa. Jeśli pójść w kierunku pełnego ATX to w zasadzie konfiguracja pozostaje ta sama i te same dylematy chociaż na AM4 uda się przyciąć kilka stówek.  Do tego wszystkiego pozostaje kwestia karty graficznej - czy 1070 to jest naprawdę najbardziej optymalny wybór? Może do FHD/60Hz/wszystko na maxa wystarczy tylko GTX1060 6GB? Nie ma ciśnienia, że musi wydać całą kwotę. Jeśli chodzi o zasilacz to mnie ostatnio doradzono Seasonic Prime Gold 650W bo jest modularny i półpasywny plus ma 12 lat gwarancji (z tym, że kosztuje sporą kasę 500 zł), ew. Seasonic Focus Plus gold 650W za 449zł. Wsadziłbym mu to do konfiguracji od strzału, ale zastanawiam się, czy będzie potrzebował aż tak mocnego zasilacza do zestawu single GPU. Jest coś równie porządnego, z certyfikatem gold, modularnego i półpasywnego w niższej mocy a ciut niższej cenie? 

Wyszedł długi post więc postaram się jeszcze w punkty to ująć dla lepszej nawigacji

1) potrzebuję pełnego zestawu do gier bez dysków i ew. obudowy

2) Jest sens bawić się w ITX w przypadku komputera do gier i ograniczonego budżetu?
3) Jeśli komputer do ma być typowo do gier to czy platforma AM4 ma sens? 

4) Jeśli punkt 4 brzmi nie to czy jest sens pakować się w martwą podstawkę Intela? Czekanie na CL raczej nie wchodzi w rachubę bo mówmy wtedy o min. 2018 roku a chce komputer teraz.

5) Do grania w FHD/60Hz/max detale jest sens brać 1070 czy można jednak zostać na 1060 6GB? Jeśli tak to który producent i model? Patrzę na MSI Gaming X i Palit SJS

6) Zasilacz porządny/modularny/półpasywny jak Seasonic Prime/Focus Gold 650W, ale słabszy i tańszy istnieje?

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i przepraszam, że być może długie i nieczytelne, ale mam mega mętlik w głowie a chciałbym chłopu poskładać w ten cenie naprawdę fajną maszynę do gier.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej moze być itx do gier, sam sie przymierzam do tego formatu. Gtx 1060 jak najbardziej starczy do 60hz fullhd monitora. Am4 ma sens, szczegolnie jak ktos che korzystac do gier z monitora 60hz. Jak 144hz to tylko intel + mocny gtx 


oczywiscie itx ma sens jezeli chce miec pc w malej obudowie, jezelii ma duzą, to lepiej kupic atx

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak ma taka obudowe to lepiej wybrac atx/matx + 7700k/ryzen 1600 +16gb ram 3000mhz cl15


w pazdzierniku premiera CoffeeLake, rownie dobrze moze poczekac

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja to widzę tak:

 

#1 Bez kompromisów.

 

https://www.morele.net/inventory/info/UPPJPV/

 

(zweryfikować kartę pod kątem rozmiaru obudowy)

 

 

#2 taniej, możliwie ciszej

 

Ta karta:

https://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-1070-mini-8gb-gddr5-256-bit-hdmi-dvi-3xdp-box-zt-p10700g-10m-1041784/

 

i ten cooler:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-pure-rock-slim-bk008-1012902/

 

i zasilacz:

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-520w-s12ii-520-317917/

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, deton24 tylko czy i7 i 1080 są potrzebne do grania w fhd/60hz? Zasilacze niestety są tylko bronze i nie są ani modularne, ani półpasywne. 

Tomason13 - premiera CL jest w piździerniku (nie wiem czy nie tylko i7), czyli pierwsze procesory i sensowne płyty zobaczymy pewnie w sklepie w grudniu. Na spadek cen ze względu na "januszowe" trzeba będzie poczekać do stycznia jak nic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty kiedykolwiek widziałeś jakie jest użycie prądu z gniazdka takiej platformy, że chcesz się pchać w takie zasilacze jakby jednostka miała pracować co najmniej 24/h, i w obawie przed spadkiem efektywności wsadzamy tam Golda?

Nie ma takiej potrzeby. Zwłaszcza że ten PSU też jest niezły, ale za to skrojony na miarę, a nawet sensowny zapas dla całej jednostki. 

 

Jedyne co bym jeszcze uważał, to żeby temperatury tego i7 nie okazały się wysokie (np. przeglądarka generuje 100 stopni) - znany problem, który wymagał by odsyłek CPU. Po prostu uważać.

 

Jak widzę jak w GTA V zachowują się ostatnie dwie generacje i5 vs i7 nawet na 1060, to skłaniam się nawet prędzej ku wyborowi 1060+i7 niż 1070+i5, i to zdecydowanie bardziej niż 1060+i5 7600k, mimo podobnych pieniędzy.

 

Prędzej czy później kolega doceni porządną wydajność. Wiadomo że większość z tych tytułów niekoniecznie wymaga bezkompromisowej wydajności. Ale najnowszy Far Cry który ma wyjść, czy to wspomniane GTA V, Fallout 4 który na 1060 miałem sygnały że się dusił na i5. 

4 rdzenie powoli będą wymierać.

 

Najtaniej z tego wszystkiego jeszcze by wyszło 1060+i7. 

Choć znajdą się tytuły które spokojnie zadowolą się i5. np. Wiedźmin, a do tego tandem z 1070 sprawdzi się lepiej. 
Choć przynajmniej tak się sprawy mają na słupkach, a jak to wygląda w praktyce, jaka jest płynność, czas generowania klatek, to sobie można pooglądać na YT. Np. przy GTA V są zauważalne różnice mimo podobnych ilości klatek w danych miejscach.

 

PS. Do moich zestawów jeszcze trzeba dorzucić usługe aktualizacji BIOSu.

Opcjonalnie można też i7-6700.

 

PS.2 Kolejna sprawa, może być jedna z ostatnich okazji kupienia lepszych grafik w obecnych cenach, bo szykują się podwyżki za sprawą zwiększenia kosztów pamięci VRAM.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

65043715292329973334_thumb.jpg

www.proline.pl

3687,-

 

R 1600 // 16 GB Corsair white // Aorus 1060 // Focus 650 // MSI B350 white

 

Można jeszcze pomyśleć o lepszym chłodzeniu itp...

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera przyznam szczerze, że jaki mętlik w głowie miałem taki mam. 

deton24 - akuratnie GTA V to nie jest jego bajka. Wydaje mi się, że w ogólnym rozrachunku jeśli popatrzysz na tytuły w jakie gra to lepiej będzie jednak pójść równo czyli jeśli Intel to i5 7500 + 1070 ale wciąż nie mam pewności, czy to nie przesada aby co do jego wymagań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony Far Cry to będzie kolejny tytuł z otwartym światem. Nie można raczej liczyć na podobne zapotrzebowanie na CPU co w ostatnim Wildlands, bo to inny engine. Dokładnie Dunia 2. Tyle w kwestii Far Cry'a. Po prostu wydając te pieniądze, a dopłacając te kilka stówek, jest potencjał na wzrost wydajności, której można by oczekiwać po wpakowaniu 4K w całą jednostkę całościowo. Oby się sprzęt szybko nie zestarzał jak najdzie ochota żeby pograć nagle w coś nowego, i tak jeszcze kilka razy w najbliższej przyszłości.

 

Nowy FC - oba. Może trochę bardziej GPU.

Wiesiek - GPU (nie że 1060 nie ogarnia)

Fallout 4 - CPU

Nowy Wolfenstein - raczej GPU (patrząc po silniku, choć w nowej iteracji)

przyszłe tytuły - ?? (może zależeć od użytkownika co wybierze)

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie:

 

1) nie mniej niż osiem wątków, więc i5 bym sobie odpuścił - albo i7, albo Ryży 1500x/1600

 

2) 8GB - nie jest to dużo, więc albo od razu więcej gigabajtów, albo odświeżenie zestawu za kilka/naście miesięcy o dodatkowe 8GB

 

3) "zależy mu na wszelkich możliwych wodotryskach" - no to 1060/6 będzie mało, 1070 wydaje się być optymalny

 

4) zasilacz - cokolwiek normalnego 500-550W, nie ma sensu przepłacać za "moc na przyszłość"

 

5) [moja prywatna opinia] budy po 20 i więcej litrów to już dla mnie mają mało wspólnego z ideą ITX czy ogólniej ideą małego peceta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartę można dać 1070 -chyba optymalny wybór  ;)

Pod kolor np:

http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=73234

 

P.S. Tyle , że za 2199 można już mieć 1080 // długa na 280 [mm]:

http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=72528

Tu pod obciążeniem może być wyraźnie słychać chłodzenie ...

 

Do w/w Fractala, kolegi, wejdzie ( w/g info do 290 mm karta może mieć )

 

Do włączenie wszystkich "wodotrysków" w niektórych grach to GTX1070 się przyda :) nawet w 1080p.

 

Na CPU dałbym: Fortis3 , lub Arctic Freezer 33 AM4. lub Freezer 33 Plus.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phill76 - nie musi być pod kolor sprzęt. Buda jest bezokienna ;) Skłaniam się ku tej 1070 coraz bardziej w tandemie z Ryżym. Zobaczymy czy się w budżecie zmieści.

 

tesel - jednak wolałbym Seasonic`a. Mam nadzieje, że producent zamiast tego kółka z LED`ów dał jakiś lepszy kondensator tu i ówdzie ;)

 

R5 1600 to to samo co 1600X tylko trzeba sobie samemu podkręcić do wartości jakie ma 1600X i stąd różnica w cenie czy jeszcze czymś się różnią? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to jakie masz już części?

i czego potrzebujesz?

 

pewnie że samemu można podkrecić - ale pisałes że kolega ma lewe ręce do tego [X ma jakies tam jeszcze ficzery, ze sam sie podkeca jak ma odpowiednią temperaturę xfr czy coś]

 

chyba musieli dac coś tam tu i ówdzie bo daja 10 lat gwary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na ceny GPU to mam wybór między 1060 a 1080. Różnica między np. Palitem 1070 SJS a 1080 od Gigabyte w wersji G1 Gaming to 80 zł (WTF?!) Wasze typy to potwierdzają, więc 1070 wylatuje z zestawienia. Albo 1060 albo 1080. Co byście radzili brać? Czy może niech zostanie jeszcze jakiś czas na tym swoim GPU starym (GTX 560 1GB) i zobaczymy co Vega 56 w niereferentach pokaże. Jak jej się wgra BIOS od 64 wygląda bardzo obiecująco i jak tylko turbinę zamieni się na normalne wentyle może być ciekawie. Albo przynajmniej ceny ciut spadną :P

 
Zestaw póki co wygląda tak:
Ryzen R5 1600 (909zł) 
mobo Asus Prime X-370 PRO (679zł) - tutaj chyba będę chciał jednak przyciąć trochę kasy. 
RAM G.Skill Ripjaws 3200MHz CL16 (669zł)
GPU mam mega zgryz tutaj bo albo Palit SJS1060 za 1460zł (ale do pełnych wodotrysków nawet w FHD/60Hz może brakować) albo potem już jest Gigabyte G1 Gaming za 2329 zł
PSU Seasonic Focus Plus Gold 550W (359zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budę ma, patrz pierwszy post stary ale jary Define R3 w kolorze gay, wróć white  :wink2:

Chłodzenie póki co zostaje box, przynajmniej do czasu decyzji o podkręcaniu. Stąd też lepsza płyta. Druga sprawa to to, że liczę bardzo na to, że ZEN2 też będzie na AM4 i wtedy mocniejsza sekcja i lepsze bebechy niż w B350 mogą się przydać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucając GTX1080 możesz mu "przyciąć" power limit , będzie wydajny jak 1070+ i cichy :)

P.S. Ja bym -mimo wszytko kupił FOCUSa w wersji 650 - zwłaszcza do 1080 . ( w proline tylko 40 zł różnicy ), zasilacz ma bardzo długą GW, a sprzęt może być kiedyś poddany modernizacji.

 

Nie twierdze , że 550 - to mało , ale kultura pracy 650 powinna być odrobinę lepsza a 650 powinno zasilić każdy "konfig" z 1 kartą ;) ( zwłaszcza jeśli mowa o Vedze 56/64 ... )

 

Z w/w płytą i GTX1080 to będzie już ok 5k + ...

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Koniec końców zdecydowaliśmy się wspólnie z kumplem na zestaw:

Ryzen R5 1600
Asus Prime X-370 PRO
G.Skill Ripjaws 3200 C L16 16GB (2x8)
MSI Gaming X GTX 1060
Seasonic Focus Plus Gold 550W
Do tego podpowiem jego Żonie, że choruje na Noktua NH-D14 i że jest taka wersja D15 pod podstawkę AM4 i że byłby to mega trafiony prezent. Buda póki co zostaje taka jak była czyli Define R3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tesel  - chce to będzie miał, jak ma chłop marzenia to niech ma :) U mnie póki co hula TR Macho 2 rev. A ale niestety ich serwis wciąż nie odpisał na maila czy istnieje możliwość dokupienia gdziekolwiek przejściówek na AM4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...