Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dostałem ostatnio na warsztat leciwego laptopa HP 550 z prośbą aby go trochę usprawnić bo lekko nie domagał. Specyfikacja wygląda następująco:

CPU: Celeron 550

RAM: 2GB DDR2

Dysk: SanDisk SSD Plus 120GB

System: WIN 10PL 32Bit

Jako że miałem procesor T7300 który teoretycznie powinien pasować to go podmieniłem. Po zainstalowaniu systemu na czysto wszystko było ok. Pracował stabilnie i było widać że jest lekki skok wydajności. Ale problem pojawił się po ponownym uruchomieniu, windows po prostu nie startował, kręciło się kółko po czym czarny ekran i tak stał. Po kilku próbach uruchomienia włączał się system naprawy i nic nie dawał. Zrobiłem jeszcze raz format i znowu to samo. Do restartu działał po restarcie czarny ekran. Postanowiłem jeszcze raz postawić system ale tym razem nie podpinać go do Wifi tylko później zainstalować stery ręcznie. Co się okazało po zainstalowaniu sterowników do grafiki i resecie komp się już nie uruchamiał. Postanowiłem podmienić procesor na Celerona i zainstalować system od nowa i po tej operacji komp ruszył i działa normalnie. Może mi ktoś powiedzieć o co chodzi skoro T7300 został normalnie rozpoznany i jest widoczny w BIOSie bez problemów? Ewentualnie na co mogę wymienić tego Celerona żeby laptop normalnie działał?

Aha BIOS zaktualizowany do ostatniej wydanej wersji.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można ew. dokupić 2GB Ram.  Dysk SSD jest. Co do procka to trzeba szukać innego modelu.  Moze uda się tanio na Allegro dorwać. Sprawdź listę procków, które obsługuje ten model. Powinno być  na google.  T7700 lub coś innego. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, falcoon84 napisał:

Aha BIOS zaktualizowany do ostatniej wydanej wersji.

Mimo to, czy na liście obsługiwanych CPU przez tą nową wersję BIOS, jest model procesora który zainstalowałeś?

Miałem taki przypadek jak Ty, gdzie po wymianie CPU system Windows 10 nie startował (kończyło się na czarnym ekranie) pomimo, że memtest z bootowalnej płytki, czy panel BIOS chodził doskonale. Po aktualizacji BIOS wszelkie problemy ustąpiły, jednak na liście obsługiwanych procesorów przez nowy BIOS, był procesor który zainstalowałem (starszy BIOS go nie miał na liście).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że najbezpieczniej będzie wymienić na T5670 bo z takim wychodziły i nie było problemu z grafiką. Do tego 2 GB RAMU i jeszcze pożyje.

EDIT:

Problemem po wymianie procesora może być pamięć RAM, według info z netu zmieniając proca na szynę 800MHz powinno się zastosować pamięć taktowaną 533MHz a w laptopie siedzi 667MHz i stąd problemy z grafiką.

 

Edytowane przez falcoon84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...