Skocz do zawartości
kilerfcb

Samsung - PLS czy VA ?

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu monitora. Mam dwa typy nad którymi się zastanawiam. Jeden z matrycją IPS, a drugi VA. Kształt akurat nie ma dla mnie znaczenia. Zastosowanie - praca, gry.

 

http://allegro.pl/monitor-samsung-27-cali-fhd-pls-ls27f350fhux-i7150171778.html

 

http://allegro.pl/samsung-lc27f390fhuxen-27-va-fhd-curved-wwa-i7265293556.html

 

Straszny mętlik w głowie już mam od czytania i nie wiem na co się zdecydować. Cudów nie oczekuję, ale chciałbym coś nowocześniejszego od mojego zasłużonego Samsunga SM 2333T. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za praca ma być ? 27' i FullHD to troszkę nie w parze. Lepiej brać 24' lub dołożyć do 27' z rozdzielczością 2560x1440. WIększy obszar roboczy. Co do matrycy to myślę że IPS też będzie ok. Lepsze kąty, lepsze kolory, ale czerń słabsza czy też bardziej hmm srebrzysta się zdarza.  Podaj maksymalną kwotę. A na tą chwilę może taki:

 

https://www.morele.net/monitor-dell-u2414h-623905/

 

 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praca - biurowa itd. W większą rozdzielczość chyba nie chcę iść z tego względu, że automatycznie to podnosi wymagania dotyczące sprzętu. Mam co prawda GTX1070, ale ta rozdziałka + wysokie detale to obawiam się, że za mocna kombinacja. Być może pozostanie przy 24 to dobry pomysł. Niby te modele które wymieniłem są też w wersji 24 calowej. Model który podałeś ma 8ms czas reakcji - nie jest to "dużo" przy obecnych monitorach ?

Budżet zakładałem ok 800 zł, ale do 1000 zł też przejdzie.

Edytowane przez kilerfcb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kilerfcb napisał:

W większą rozdzielczość chyba nie chcę iść z tego względu, że automatycznie to podnosi wymagania dotyczące sprzętu. Mam co prawda GTX1070, ale ta rozdziałka + wysokie detale to obawiam się, że za mocna kombinacja.

Wysokie detale + niska rozdzielczość, bez AA, też jest bez sensu, bo mówiąc w skrócie "detale giną w kwadratach"/aliasing za bardzo przeszkadza w oglądaniu tych super detali.

Także widzę dwa rozwiązania:

1) wysokie detale w niskiej rozdzielczości, ale z wysokim prawdziwym AA (np. 1920x1080 z 4xSSAA ewentualnie VSR 3840x2160->1920x1080)

2) wysokie detale, nawet bez AA, ale przy wysokiej rozdzielczości (np. 4K)

- wymagania podobne, ale jakość w punkcie drugim będzie wyższa.

 

Także nie bardzo rozumiem tych, którzy ustawiają wysokie detale, przy niskiej jakości renderingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn uważam, że FHD natywne w monitorze przy wysokich detalach jest OK mimo, że to tylko FHD, ale wolałbym uniknąć sytuacji kiedy będę miał monitor WQHD, a się okaże, że będzie trzeba zmniejszyć rozdzielczość - chociaż jak teraz myślę o tym w trakcie pisania to raczej w to wątpię :)

Jednak monitory 27 cali WQHD wykraczają poza mój budżet (te żony...) a nie wiem czy rzucać się na 24 cale WQHD.

Jeżeli 27 cali jest za duże dla FHD to może faktycznie 24 cale, ale pytanie jaki.. warto iść np w te Samsungi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Samsunga LC24f396FHUXEN w mediaexpert (zamówienie online) i w poniedziałek go zwracam, a w zasadzie wymieniam na  LG 24MP59G-P. Nie robią z tym problemu więc dopóki nie będę zadowolony to będę się w to bawił, lecz mam nadzieję, że przy tym LG się to zakończy.

Czemu nie ten Samsung ? Generalnie w porównaniu z tym monitorem który miałem (Samsung SM2333T) to jest przepaść pod względem kolorów, kontrastu itd. Do codziennej pracy, internetu czy nawet filmów monitor jest w swojej cenie ok, ale w grach niestety już to różnie bywa. Nie mam karty AMD, ale jak włącze FreeSync to monitor faktycznie można ustawić na 72 Hz. Niestety w grach np zwykła FIFA doświadczałem dziwacznego "zacinania" obrazu - zdarzało się, że dziwnie przeskakiwał(może jest na to jakieś określone nazewnictwo, ale się na tym nie znam). Oprócz tego biegający piłkarze momentami byli dość niewyraźni. Bawiłem się opcjami typu "przyspieszenie matrycy", ale moim zdaniem lepiej to wszystko wyglądało jak była wyłączona. W AC Origins oko się cieszyło kolorami, ale te dziwne zacięcia też były momentami widoczne. Na starym monitorze nigdy takiego czegoś nie miałem, ale za to smużenie było większe.

LG na papierze wygląda fajnie. Ilość ocen pozytywnych jest dość spora, ale pojawiają się też negatywne w związku z rzekomą wadą fabryczną monitora, który podobno wyświetla jakieś paski na pomarańczowym czy to zielonym tle. Nie wiem czy jakaś partia produkcyjna miała ten feler, ale okaże się w poniedziałek.. 

Edytowane przez kilerfcb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mocowaniu mi nie zależy, ale podoba mi się ta Iiyama chociaż teraz na szybko wyczytałem, że 75Hz nie jest dostępne przy 1080p. Nie zdziwię się, jak to będzie trzeci wybór...

Co do 1440p to po prostu monitory te przekraczają mój dozwolony budżet :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od poniedziałku tego LG'ka. Wrażenia mieszane. Jakość obrazu, kolory są OK - chociaż pewnie mogły być o wiele lepsze po konkretnej kalibracji. Odświeżanie obrazu 75Hz też na plus. Dużo możliwości konfiguracji, ale chyba jak dla mnie to za dużo. W poprzednim Samsungu bez większej ingerencji było wszystko fajnie. Tutaj za to obraz jest ciut płynniejszy, ale tak czy siak smużenie jakieś tam jest. Po włączeniu "czasu odpowiedzi" na Wysoki to jest komedia.. nie ma sensu tego załączać, a tryb 1ms Motion Blur Reduction to dopiero kompletna klapa. Grając w FIFE to jak na boisku wszystko stoi to obraz jest ostry jak brzytwa, ale w momencie ruchu jest dramat. Takiego smużenia i nieostrości to ja na swoim starym gracie nie widziałem (to samo miałem przy tym Samsungu jak włączałem przyspieszanie matrycy) i dodatkowo widać mruganie tego ekranu, co bardzo mocno męczy oczy. Już nawet bez tego trybu zauważyłem, że o wiele szybciej odczuwam zmęczenie.

Nie wiem co mam w sumie zrobić..mam ochotę go zwrócić i już nic nie brać, bo za 600-700 zł chyba nie znajdę czegoś co mnie usatysfakcjonuje...

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem decyzję i zwracam tego LG. Znienawidzą mnie w tym sklepie :D zamówiłem za to IIYAMA G-MASTER G2530HSU-B1. Niby TN, ale podobno jest całkiem fajna. Nigdy nie miałem monitora tego typu więc się przekonam ile jest wart. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest to czego oczekiwałem. Zgodnie z testami fabryczna kalibracja kolorów jest dobra. Nie odczuwam różnicy względem IPS, a porównując poprzedniego LG'ka to nie ma żadnego migotania. Mam pierwszy raz monitor z matrycą TN i jestem bardzo mile zaskoczony. Czas reakcji robi swoje i FIFA w końcu wygląda bardzo ładnie w szybkich akcjach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...