Skocz do zawartości
RapManJak

Chłodzenie do i7-7700K - Fortis 3 na Navis 280?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wartym jest wymiana Fortisa 3 na Navisa 280? Posiadam I7-7700K, myślę o kulturze pracy w dużej mierze ale też i wydajności (często grywam na głośnikach a nie słuchawkach więc jednak słyszę sprzęt). Ogólnie Fortis 3 potrafi mi się rozkręcać aż zaczyna delikatnie się telepać przez co lekko hałasuje, a myślałem ostatnio by dać na top (Aquarius X95W) 2 wentylatory 140mm, jednak przy moim zestawie zastanawiam się czy warto by pójść w końcu w droższe rozwiązanie, w takiego Navisa - chyba że polecacie coś innego albo Navisa w innych rozmiarze. Pytam, bo pełno recenzji gdzie delta temperatur potrafi wynosić po 10 stopni a w innych raptem kilka. Myślę o ewentualnym lekkim podkręceniu ale boję się hałasu po ciśnięciu przez jakieś 7 lat na Phenomie II X4 na stockowym wentylatorze i HD 4890 referacie. Obecnie wszystko uzupełnia mi cichutki Palit Gamerock 1080 więc cisza zaczęła w jakimś stopniu stanowić dla mnie codzienność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taniej wyjdzie wymienić pastę, albo zdjąć IHS, Fortis da radę z 7700K, tak samo jak daję radę z 8600K podkręconym do 4.8GHz na 1,375V. U mnie chodzi cały czas na minimalnych obrotach, więc niesłyszalnie. Kolejna sprawa postawa komputer na ziemi, a nie na biurku obok głowy (nie rozumiem tej mody) - będzie znacznie ciszej. Sprawdź wentylację obudowy, bo nie podałeś modelu, ale generalnie warto mieć ją dobrze zaprojektowaną, jeden czy dwa wentylatory to często za mało. 

Edytowane przez nemoein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

""myślę o kulturze pracy w dużej mierze ale też i wydajności (często grywam na głośnikach a nie słuchawkach więc jednak słyszę sprzęt).""

 

AIO nie jest całkowicie bezgłośne.Pompka przepycha płyn i to się słyszy.Pytanie czy by to tobie przeszkadzało bo różnie to bywa.Dodatkowo dalej mówimy od dwóch wentylatorach na chłodnicy.Ja bym dodał drugi 14 mm wentylator na Fortisa i oba skręcił na 800 obrotów.Efektywnie i tanio.Z przody jeden 140 mm będzie wydajniejszy od 2x120 mm.Na topie sam mam jeden 140 mm(obudowa Gladius TG) choć wcześniej miałem dwa ale dodając dwa z przodu i dwa na górze słychać ten szum 4 wentylatorów na najniższym ustawieniu obrotów.Mnie już to irytowało.Jak dasz na Fortisa dwa wentylatory to będą ciszej pracowały od tych na froncie i topie.Ogólnie 5 wentylatorów w PC dla mnie to już max :-)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak najważniejsze - obudowa to SPC Aquarius X95W w konfiguracji standardowej. Komputer całe życie stoi obok, aż tak nie ufam blatowi z ikei by stawiać na nim sprzęt za kilka tysięcy. Pasta ostatnio zmieniana z STG2 na Grizzly ale czy to dużo dało to nie wiem. Chyba żeby zamówić i ewentualnie zwrócić o ile przyjmą po śmiganej paście, chyba że to nie ma sensu. Może po prostu podświadomość mi mówi że dla takiego zestawu muszę kupić chłodzenie procesora z RGB już nie mówiąc nic o aio. Wiem że chłodzenie powietrzne potrafi być dużo bardziej opłacalne ale fortisa wybrałem kosztem grandisa a ze 2 tygodnie później wyszedł grandis v2 ale jednak największą moją obawą chyba w ac są gabaryty i to jak ciążą na płycie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 4/4/2023 at 12:55 PM, KamikazePL77 said:

Jak widzę coś takiego to się zastanawiam, czy masło jest lepsze od maślanki po całkowitym znieczuleniu głowy, miejscowym ofc.Brawo dla pana @nemoein, też się zastanawiam, nad logiką ludzi, którzy kupują wystarczająco duże biurko, aby się na nim zmieścił komputer. A jak ktoś ma w miarę dobrze wyciszające słuchawki(np te od xboxa series dedykowane) to taki ventus x2 mu nie straszny.

 A jak ktoś używa słuchawek otwartych, głośników czy po prostu wkurzają go wszelkie dźwięki? 😉

Powietrze najlepsze, chyba że ktoś jest zapalonym overclockerem lub posiada potworka pokroju 13900k 😉

Edytowane przez crobartie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...