Skocz do zawartości
mg77

Komputer do pracy/rozrywki (około 10k)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
planuję zakup nowego komputera z głównym przeznaczeniem do pracy. Mam tu na myśli programowanie (Visual Studio), przetwarzanie danych (MS SQL Server),
a w najbliższych miesiącach zgłębienie tematyki Big Data/Data Science). Po pracy sprzęt będzie służył jako narzędzie multimedialne (filmy, seriale, transmisje sportowe, odtwarzanie muzyki)
oraz sporadycznie (weekendowo) będzie używany jako platforma do gier typu Wiedźmin, Red Dead Redemption 2 oraz ciekawsze nowości. Chciałbym żeby złożony zestaw posłużył mi kilka lat (4-5) bez 
większych modyfikacji oraz podkręcania. W przyszłości ewentualna zmiana grafiki i dokupienie RAMu. Od razu zaznaczę, że od dłuższego czasu nie śledzę rynku podzespołów komputerowych, 
więc liczę na Waszą pomoc w doborze komponentów i monitora.

To co udało mi się stworzyć, na podstawie krótkiego reserach'u znajdziecie tutaj:
https://www.morele.net/inventory/info/7064733c/

Poniżej wymagania, jakie chciałbam żeby spełniał złożony zestaw:
- Płyta główna: wybór na podstawie proponowanych zestawów m.in. przez serwis PurePC.pl, ale z zastrzeżeniem, że musiała posiadać wbudowane Wi-Fi
- Procesor: wybór na podstawie proponowanych zestawów, testów i opinii użytkowników
- Grafika: wybór na podstawie proponowanych zestawów, testów i opinii użytkowników. 
- Pamięć RAM: postawiłem na 32GB, gdyż pracując na laptopie z 16GB widzę, że są już problemy wydajnościowe z jedną maszyną wirtualną
- Dysk SSD: wybór na podstawie proponowanych zestawów, testów i opinii użytkowników.  
- Obudowa: bez efektów świetlnych za to bardzo dobrze wyciszona
- Zasilacz: wybór na podstawie proponowanych zestawów, testów i opinii użytkowników. 
- Chłodzenie: wybór na podstawie proponowanych zestawów, testów i opinii użytkowników. 
- Monitor: tutaj się zastanawiam, czy jest sens wydawać 2k jeśli gry to nie jest główne przeznaczenie maszyny. Może wystarczy coś takiego: https://www.morele.net/monitor-samsung-lc27jg50qquxen-4141878/ , a rożnicę przeznaczyć na inny element.
- Klawiatura/Mysz: znalazłem gdzieś taki zestaw w polecanych dla programistów.
- Dysk HDD: posiadam dysk zewnętrzny 2TB, więc na ten moment nie potrzebuję innego HDD.

Z góry dziękuję za wszystkie komentarza i uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@mg77 Fortis 3 nie jest najlepsza opcja w tym budzecie. Jest jedna z najlepszych i polska, ale sa lepsze. Jesli chcesz cos bardziej wydajnego i cichszego za podobne pieniadze, wez: https://www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/chlodzenie-cpu-633/?q=esports34. Kazdy wystarczy i bedzie lepszy, ale lepiej brac opcje DUO. Maja co prawda - na moj gust - troszke zbyt gamingowa stylistyke, ale nie wybrales obudowy z oknem (i dobrze, na tej scianie znajduje sie mata wygluszajaca, ktorej nie ma w wersji z szyba), wiec powinno byc Ci to bez roznicy.

Patrzac na budzet na komputer, nie widze przeciwwskazan, by zamontowac w twojej skrzynce jeszcze bardziej wydajny i zdecydowanie najcichszy cooler wentylatorowy na rynku:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-ninja-5-scnj-5000-6238769/

Widze, ze tak jak ja lubisz klawy ergonomiczne. Przez dwadziescia lat przerobilem same, rozne modele ergonomicznych i polecam ta (mam juz druga):

https://www.morele.net/klawiatura-microsoft-ms-ergonomic-business-6592458/

Sam zaokraglony ksztalt nie da Ci tyle wygody co wyrazne wybrzuszenie i masywna podporka na nadgarstki. Wiem, bo przerabialem tez plaska ergonomiczna ;)

Reszta jest spoko, ale dziwie Ci sie, ze bierzesz 5700XT. Z trojki 5700XT/2060S/2070S to najlepiej wycenione i najbardziej problematyczne karty. Sam mam 2070S, ale nawet w budzecie na 5700XT wzialbym slabsza 2060S. Najfajniejsze opcje 2060S/70S (wystarczajaco krecone, chlodne i ciche) to Pality Jetstreamy (tylko nie wersje Light) i KFA2 z dopiskiem EX, ale sa na Morelach patologicznie wycenione.

https://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-rtx-2070-super-jetstream-8gb-gddr6-ne6207ss19p2-1040j-5938940/

https://www.x-kom.pl/p/520368-karta-graficzna-nvidia-kfa2-geforce-rtx-2070-super-ex-1-click-oc-8gb-gddr6.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta obudowa nie ma obiegu powietrza, reszta sprzętu świetnie dobrana. Po za tym zestaw będzie tak cichy jak jego komponenty. Zasilacz i chłodzeni procesora będą ciche, karta graficzna w  spoczynku również. Im wyższe temperatury tym wentylatory bardziej się rozkręcą. Jak chcesz przeznaczyć 500 zl na odbudowę wybrał bym coś przewiewnego, chłodniejsze elementy = się cichsza praca.

https://www.morele.net/obudowa-fractal-design-meshify-c-fd-ca-mesh-c-bko-1776050/

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@KaszaWspraju Tak go nie strasz. Dobra wentylacja obudowy ucisza grafike czy cooler procesora, jasne. Jednak dobry cooler CPU i chlodna, cicha grafika w tej budzie zalatwia sprawe, dajac jeszcze cichszy efekt . 601 Silent Base to najlepiej zbalansowany model BeQuiet. I zeby nie bylo - zdecydowanie nie lubie tej marki, uwazajac kazdy jej produkt poza Dark Rock Pro 4 za snobizm, ktorego efekty mozna kupic lepsze i do tego tansze u konkurencji. Jednak Pure Base 600 (w strone ceny) i 601 Silent (jakosci i mozliwosci) to calkiem sensowne obudowy i jedyne BQ, ktore w ogole imo warto rozwazac. Sam na jego miejscu - chcac cicha bude - wzialbym Phanteksa P400A, ale ten jest brzydki i ostal sie chyba jedynie w Xkomie.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@KaszaWspraju Regularnie ogladam GN - cenie ponad wszystkich - i te filmiki tez zaliczylem ;) Oczywiscie niemozliwym jest przewidziec jak zachowaja sie konkretne komponenty w konkretnej obudowie, ale w moim mniemaniu jedyna sensowna opcja jest polaczenie 601 z czesciami, ktore wskazalem mu w pierwszym poscie. I dobrze sie to spisze. Musza byc wydajne, ponadprzecietnie chlodne i ciche, bo beda chodzic na zwiekszonych obrotach. Ladujac tam Fortisa i Radka - faktycznie zycze powodzenia.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KaszaWspraju napisał:

Nie bez powodu teraz jest parcie na dobry obieg powietrza.

Gdzie jest to parcie? W toalecie?
W teście o ile nie podał to BQ! miał 2 wentylatory, a ta druga 4. Poprzez wymianę wentylatorów na BQ! mamy rozumieć wymianę na 4 sztuki BQ!? Jeśli tak to cały ten test nie ma sensu. Bo chcąc mieć cichy PC zaczyna się od obsadzenia wszystkich miejsc wentylatorami i skręceniu ich na jak najmniejsze obroty. Jak sam zauważył wyciszane obudowy wyciszają głównie wysokie tony i drżenie samej obudowy, ale zapomniał wspomnieć, że zwiększenie głośności wysokich tonów dla człowieka jest bardzo odczuwalne, a w dB nie robi to żadnej różnicy lub minimalną, więc kryterium równych dB, jest równe jak wyścig we wspinaniu się na drzewo konia z wiewiórką.
Ten fakt wykorzystują w reklamach, które powinny być minimalnie głośniejsze, a są znacznie głośniejsze i nic im nie możesz zrobić, bo dB się zgadza.

RTX2060+4690k po OC nie mają żadnych problemów z temperaturami w Define C, a najgłośniejsze jest piszczenie cewek. Mogę wymienić obudowę, PC będzie miał niższe temperatury, ale nie będzie cichszy, bo wentylatory już są skręcone na minimum i dojdzie do tego piszczenie cewek, Sporadyczne szurnięcia wentylatorów, może wykręcę 50MHz więcej na GPU. Super pomysł, chyba tak zrobię, bo TechJesus tak mówi, bo mu tak w excelu wyszło -,-

Jeśli masz decybelomierz może sobie wyregulować i zdecydować co odbierasz jako najcichsze i najprzyjemniejsze.

 



Co do zestawu to osobiście uważam, że lepszym wyborem będzie buda od Fractal Define, też solidnie wyciszona. Większe otwory z przodu, bardziej przewiewne. Od Meshify wg mnie lepiej zwykła Define C.
Co do zasilacza RM650X jest aż nadto, a jest 100zł tańszy, a głośność będzie taka sama i sam zasilacz będzie krótszy o 2cm.
Bez sensu ładować tyle siana w płytę główną. Jeśli potrzebne wi-fi to kup oddzielnie.
Co do karty to jeśli chodzi o głośność to lepiej sprawdzają się karty od Nvidii i osobiście jak z Nvidią nie mam problemów ze sterownikami to ile razy bym nie próbował AMD to zawsze coś jest nie halo.
Co do dysku to wymieniłbym na P34A80 albo PNY CS3030. Tańsze, a wydajność porównywalna. W jednym jest lepszy jeden, a w drugim drugi.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsza przewiewna obudowa która pozwoli na wyłączenie bądź zminimalizowanie prędkości obrotów wentylatorów zainstalowanych komponentów, niż nieprzewiewna "wyciszona" buda w której części będą się grzać a wentylatory na procku i grafice siłą rzeczy będą się bardziej rozkręcać generując hałas..

Ja w mojej przewiewnej budzie wszystkie wentylatory mam na off w idle i pod małym obciążeniem dzięki czemu przez większość czasu mam zupełną ciszę. Natomiast pod większym obciążeniem komp i tak cicho chodzi bo chłodzenie CPU i GPU mam wydajne a generowane przez komponenty ciepło jest efektywnie odprowadzane z obudowy przy umiarkowanych obrotach wentylatorów w budzie.

Ważna jest także jakość wentylatorów w obudowie. Często te stockowe nie są najlepszej jakości nawet w markowych budach.

Edytowane przez omelette du fromage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas na zapoznanie się z wątkiem i cenne uwagi.

@Michał22 zaproponowana przez Ciebie klawiatura wygląda bardzo ciekawie. Czy możesz coś podpowiedzić jeśli chodzi o myszkę? Chłodzenie od Arctic/Scythe wezmę pod uwagę w zależności od tego, na którą obudowę się zdecyduję. Jeśli chodzi o grafikę to nie chciałbym zbytnio przekraczać kwoty 2k. Tak jak wspomniałem gry dla mnie to nie priorytet, a i tak w przyszłości planuję wymianę grafy.

@KaszaWspraju dzięki za zwrócenie uwagi na obieg powietrza w obudowie. Widzę, że ten temat jest mocno dyskutowany. Na pewno wezmę Twoją propozycję pod uwagę przy ostatecznej decyzji. 

@Nemayu czy jak w przyszłości zmienię grafikę, dokupię RAM i dysk(i) SSD/HDD to 650W będzie wystarczające? Jeśli chodzi o płytę główną, gdybym zdecydował się na ASUSa bez Wi-Fi, to jaki router proponujesz do 250 zł? Dysk PNY CS3030 patrząc na porównanie - www.harddrivebenchmark.net, rzyczywiście wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Dzięki za podpowiedź.

Wracając jeszcze do karty graficznej. Który model z układem Nvidii w przedziale 2000-2200 zł proponujecie zamiast wybranego początkowo Radeona? 
Poprosiłbym jeszcze o komentarz w kwestii monitora. Może ten Samsung, który podałem jako alternatywę dla LG 27GL850-B też będzie OK, a różnicę przeznaczę na Palit GeForce RTX 2070 SUPER?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@mg77 5700XT nad 2060S da Ci 10% wiecej wydajnosci i klopoty ze sterownikami. Nie bede Cie naklaniac, ale przed zakupem wiecej o tych kartach poczytaj. Poczytaj o samym 5700XT, poczytaj o wybranym modelu. I koniecznie celuj w karty najchlodniejsze - w tych budach to mus.

Ninja to opcja bezkompromisowa. Wyzej ware uwagi sa jedynie Dark Rock Pro 4 i Noctua NHD15, lecz to zdecydowanie glosniejsze, ale bardziej wydajne konstrukcje dla overclockerow. Nizej sa po prostu oszczednosci. Roznica pomiedzy Freezerem, a N5 w loadzie to ok. 10 decybeli przy lepszych tempach Ninjy. Mam Ninje na 9700K i polecam. Mam niewyciszana, dobrze wentylowana budke (SPC Armis AR7 TG), a komp na pulpicie/necie jest nieslyszalny. Wczesniej 9700K dzialal z Fortisem 3 i mnie wk****** ;)

EDIT: Ninja 5 ma 155 mm wysokosci i nie sprawia zadnych problemow na plytach ATX. Jednak w przypadku wiekszosci pamieci (wysokosc ~4cm) trzeba bedzie podniesc prawy wentylator. U mnie, przy pamieciach o wysokosci 42,2 mm jest to konieczne i wysokosc coolera zwieksza sie do 158-9 mm.

W kwestii myszek nie orientuje sie, ale zwracalbym uwage na sensor i doedukowal sie w temacie, zamiast korzystac z polecen. To troche jak z fotelami. Z miejsca odrzucilbym gamingowe konstrukcje, bo placisz za wyglad i pierdyliard przyciskow (potrzebujesz?), a zawsze lepiej dane pieniadze wydasz na jakosc. Sam mam paroletniego juz Logitecha G403 Wireless, czyli w swoich czasach calkiem niezla opcje. Ladowana na kabel, takze dzialajaca w tym trybie. W sklepach byla tez zdecydowanie tansza opcja z kablem. Teraz byc moze robia to samo za mniejsze pieniadze, wiec ich bym nie polecal. Podkladki uzywam czarnej, materialowej Zowie. To tez byl calkiem niezly produkt, kiedy go kupowalem, ale i z tym poczytaj.

https://www.x-kom.pl/szukaj?q=zowie&f[groups][6]=1&f[categories][110]=1

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, omelette du fromage napisał:

Ważna jest także jakość wentylatorów w obudowie. Często te stockowe nie są najlepszej jakości nawet w markowych budach.

od tego w ogóle trzeba zacząć 

ogólnie to postawiłbym na wentylatory 140mm [pod warunkiem że obudowa pozwala] 

chyba cię stać kupić 4 porządne wentyle w tym budżecie

zob jeszcze taki monitor https://www.morele.net/monitor-lg-34um69g-b-1329100/

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...