Skocz do zawartości
Ad.kow1

Uniwersalny zestaw z monitorem do 3,5k

Jaki cep tutaj siądzie + komentarz dlaczego tak uważasz  

4 użytkowników zagłosowało

  1. 1. j.w.

    • R5 2600/X
      0
    • R5 3600
      4
    • R7 2600X
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

skończyłem właśnie studia, więc czas przesiąść się ze złomowatego lapka na i5 Ivy Bridge. Chciałbym stacjonarkę możliwie uniwersalną na co dzień, do pracy (tutaj multitasking wchodzi w grę, więc chciałbym 16 GB RAMu i względnie mocny CPU) i rozrywki. Gry stanowić będą ok. 30% zastosowania myślę, więc nie mam parcia na super GPU. Nie mam również ochoty bawić się w informatyka, stąd brak OC i innych zabaw. Komp ma stać pod biurkiem i działać jak należy przez możliwie najdłuższy czas.

Moja propozycja zestawu: 

AMD Ryzen 5 2600/2600X

Gigabyte GTX 1660 Super OC 6GB GDDR6

MSI B450-A PRO MAX

G.Skill Aegis DDR4 16  GB 3200 MHz CL16

Kingston A2000 500 GB M2

SPC Vero L3 600W

SPC Regnum RG4

Samsung S24R350

Co mną kierowało przy wyborze poszczególnych komponentów + pytania:

1. Podobno Ryzen 3 3100 jest mało przyszłościowy z uwagi na 4 rdzenie, więc warto dołożyć do R5/R7. Postawiłem na R5 2600. Warto dokładać do R5 3600 albo R7 2600? Który jest najbardziej opłacalny, najbardziej uniwersalny? Boxowe chłodzenie da radę bez OC czy dołożyć i tak np. SPC Fera?

2. GTX1660s podobno najbardziej opłacalna karta do FHD jeśli nie zależy komuś na RayTracingu. Skoro tak rzeczywiście jest, to chętnie ją wezmę. Czy jeśli w przyszłości gaming by mnie wciągnął, to taki zestaw przyjmie np. RTX2070? Stąd zasilacz 600W w razie czego.

3. Na RAMach, płytach i dyskach się w ogóle nie znam, więc jestem otwarty na Wasze propozycje.

4. Obudowa Regnum jest dość rzadko spotykana w polecanych zestawach, a zamiast niej pojawia się Signum SG1. Dlaczego, skoro Regnum jest w tej samej cenie, a ma stockowo 3 wentylatory zamiast jednego?

5. Chciałbym zakupić całość w znanym e-sklepie na M wraz z usługą montażu. Warto? Nie robią popeliny? Czy jakaś jeszcze usługa jest warta wykupienia skoro jestem świeżakiem w stacjonarkach i nie ogarniam?

Chętnie dowiem się co myślicie o takim setupie. Całość wynosi 3490 PLN, więc całkiem spoko. Mogę dorzucić kilka groszy do lepszego CPU jeśli warto.

PS. Licencja Windowsa. Można uderzać na PW jeśli ktoś zna dobre dojście do tanich, ale sprawdzonych licencji Windy 10. Oficjalna cena (ponad pół kafla) przyprawia o zawrót głowy. Może jakieś refurby czy klucze korporacyjne?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli starożytny lapek na Ivy ma naklejkę z kodem do Win7, to są szanse, że ten sam kodzik aktywuje Win10, bo był program upgradeów i wielu ludziom wchodzą. A może sam już robiłeś. Sprawdź zanim zaczniesz kombinować - a na lapka wrzuć wtedy jakiegoś Linuxa (Mint z Xfce ma lekki UI), da mu drugie życie.

Jeśli poważnie rozważasz mocniejsze GPU, bierz od razu Ryzena 5 3600 - 2600 ma za mało pary, żeby wykarmić 2070S. Za to do 1660S będzie w sam raz.

Łzy napływają do oczu, jak sobie człowiek przypomina, że R5 2600 przed rokiem non stop szło kupić za 500PLN na promkach w euro. Gdybyś nie był uparty na jeden sklep i miał ambicje złożyć sprzęt samemu (co trudniejszym od złożenia szafki z Ikei nie jest), Ryży 3600 pojawia się czasem za 750, a na amazonie to niedawno był bodaj za 600 z kawałkiem. Pepper.pl twym przyjacielem.

Uniwersalna stacjonarka to nie jest ścisłe pojęcie, niestety. Multitasking, bo przełączasz się między wieloma programami, czy multitasking, bo kiedy robisz jedno, w tle mieli się co innego faktycznie, co jest ambitniejsze niż odpalony YT i Discord? Jeśli to pierwsze - pewnie lepiej iść w 3300X zamiast w 2600: nawet w grach jest na dzień na ogół często lepszy, choć to 4/8, bo ma wyraźnie mocniejszy jeden wątek. Jeśli to drugie - być może faktycznie odczujesz przewagę rdzeni i wątków w 2600, ale wtedy powinieneś poszukać testów dla oprogramowania z którym tak działasz i na ich podstawie podjąć decyzję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Lapek ma licencję OEM na Win7, który został zaktualizowany do Win10. Chciałbym jednak osobną licencję żeby mieć jednak opcję zabrania laptopa np. na wyjazd w razie czego. Do klepania maili jeszcze da radę. ?

Wolałbym jednak kupić całą konfigurację u jednego dostawcy, ogarnąć temat jednorazowo i z głowy. Kwestia wygody. Mogę trochę dopłacić w razie czego, także na luzie.

Dużo programów odpalonych na raz w ten sposób, że program na którym pracuję śmiga na pierwszym planie, w tle wszystkie skajpy jutuby i inne dziadostwa oraz dodatkowo przeglądarka z wieloma kartami, które się przydają na już. ?

Z tego co doczytałem w międzyczasie wynika, że różnice pomiędzy 2600, a 3300X/3100 są marginalne. W takim razie pozostaje kwestia R5 3600 vs ew. R7 2700 skoro pozostałe proce są mniej przyszłościowe. 200 zł dopłaty mnie nie zbawi skoro sprzęt ma śmigać dłużej.

Powiedz mi jeszcze co sądzisz o reszcie podzespołów i czy np. R5 3600 polata na boxowym chłodzeniu sprawnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linux do klepania maili nie gorszy od Windowsa (ściągnij instalator na klucz USB i prawie zawsze mają opcje 'live' do podejrzenia demo systemu bez instalacji), więc jeśli przeniesiesz system na desktopa, jesteś do przodu z kombinowaniem z tanim Windowsem. Z kluczami z allegro ryzykujesz, że zamiast licencji ze starego sprzętu kupisz aktywator łączący się z jakimiś chińskimi serwerami.

Na moje nie wygląda, żebyś w tle mocno obciążał system - wiele kart przeglądarki to wymaga dużo pamięci RAM, nie wielowątkowego procesora, bo większość z nich nic nie robi, dopóki nie siedzisz w danym oknie. Discord i YouTube w tle przy przeglądaniu sieci spokojnie sobie działają zapewne i na obecnym laptopie. R7 2700 zamiast 3600 bierz tylko jeśli ma 90% czasu mielić coś co można zrównoleglić ładnie (podpowiadam: nie robisz takich rzeczy :)).

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja do około 3k https://www.x-kom.pl/lista/yd488m882

  • G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis
  • ASRock B450 Pro4
  • SilentiumPC Signum SG1 TG
  • AMD Ryzen 5 3600
  • Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000
  • Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6
  • SilentiumPC Vero L3 500W 80 Plus Bronze

Z monitorem wyjdzie lekko ponad 3,5k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@torrentius dziena za kolejną podpowiedź. Żadne instalatory nie wchodzą w grę, interesuje mnie sam klucz i instalka systemu przez media creation tool. Coś będę musiał wymyślić w tej kwestii. ?

Czyli wychodzi na to, że mamy lidera: R5 3600 póki co.

 

@Stever dzięki za setup. Pytania moje do niego są następujące:

1. Czy PSU 500W styknie jak mnie najdzie kiedyś GPU zmienić?

2. R5 3600 bez dodatkowego chłodzenia rozumiem daje radę wg Ciebie?

3. Dlaczego Signum a nie Regnum? Jeden wentylator mniej kosztem szyby na której mi nie zależy. ?

4. Jakie różnice występują między płytami MSI (A pro czy tam tomahawk albo gaming max dajmy na to), a Twoim AsRockiem?

5. RAMy 3000 zamiast 3200 MHz to dobry pomysł?

Edytowane przez Ad.kow1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Starczy - RTX2070 + CPU o TDP 95W biorą wspólnie pod obciążeniem ~350W.

2. Domyślne chłodzenie daje radę, ale pod obciążeniem może być głośne. Ale już np. Fera 3 zapewnia zdaje się całkiem niezła kulturę pracy.

4. Wyższa-droższa półka na ogół (Tomahawk, Mortar, Gaming itp.): więcej złącz, portów, lepszy VRM. ASRock to bdb budżetowa płyta - bez wodotrysków, ale z sekcją która potrafi uciągnąć i najmocniejsze procki. Sam na takiej siedzę z planem przeskoku na 3700X lub może nawet 3900X kiedyś (wychodzi właśnie fajne narzędzie do undervoltingu tych proców, więc pewnie za rok będzie to świetna opcja). Płyty z dopiskiem MAX od MSI mają największe szanse, że dostaną BIOS obsługujący Zen 3 kiedyś (Ryzen 3600 to Zen 2) - takie wsparcie musi zapewnić producent, MSI dużo naobiecywało, podczas gdy AMD woli skupić się na nowszych B550 i X570.

@ "Żadne instalatory nie wchodzą w grę"
Miałem na myśli instalator Linuxa, który pozwala wypróbować system z klucza USB, bez utraty obecnego systemu na laptopie :) Ale można też spróbować Linuxa np. przez streaming. Na laptopie do internetu nic więcej nie trzeba, przeglądarki działają tak samo - no chyba że masz jakieś oprogramowanie pod Windowsa z którym się nie rozstajesz.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra czyli jednak 500W bez kombinacji. Wolałbym uniknąć głośnej pracy więc w sumie jestem skłonny dorzucić stówkę do coolera. Więcej portów niż w a pro max mi nie potrzeba. ?

Ok czyli zestaw po sugerowanych zmianach:

AMD Ryzen 5 3600

SPC Fera 3 120 mm

Gigabyte GTX 1660 Super OC 6GB GDDR6

MSI B450-A PRO MAX

G.Skill Aegis DDR4 16  GB 3200 MHz CL16 (ew. Ripjaws? Duża różnica?)

Kingston A2000 500 GB M2

SPC Vero L3 500W

SPC Regnum RG4

Samsung S24R350

Wszystko tutaj pasi? Któryś sklep na polskim rynku się wyróżnia czymś szczególnym? Oprócz ew. montażu raczej nic nie muszę brać, bo z tego co widzę BIOSy są aktualne pod Zen2 na tych płytach?

 

btw. warto zamawiać zestaw już teraz czy np wstrzymać się chwilę do września?

Edytowane przez Ad.kow1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3060 to raczej nie na premierę, na początku będzie dostępny jedynie high-end, myślę, że najniżej 3070, na 3060 kilka miesięcy pewnie będzie trzeba czekać. Graficznie będzie gorąca jesień, bo jeszcze nowe karty AMD.

@Ad.kow1

Tak, płyty MAX mają zawsze już BIOS pod Zen 2.

Plotki sugerują, że ceny RAMu i SSD będą spadać. Ale i tak są niezłe - podobne do tych przed rokiem, po drodze była górka.

Główna wątpliwość to ceny GPU - mają szansę spaść. Już trafiają się promocje na 1660Super za 900PLN. Ale w skali kupna całego komputera to będzie kilka % zaoszczędzone ewentualnie, więc jeśli nie możesz się doczekać, to może nie jest to tyle warte :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. Sytuacja się wyjaśnia. Myślę czy nie dorzucić też parę groszy do lepszego monitora np HP 25mx, ktoś używa ew. może polecić?

Ponadto czy zakup takiego GPU jak 1660s pozwoli odpalić wychodzące first person shootery powiedzmy przez 2 najbliższe lata? Niekoniecznie na najwyższych detalach oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na takie pytania to wróżenie z fusów oczywiście :) Ale jeśli koniecznie chcesz kupić nową kartę chwilę przed premierą nowej generacji, to te tańsze pewnie mniej stracą na wartości niż droższe. Kupić dziś 2080Ti czy nawet 2070S byłoby czystą głupotą, 1660S zaś i tak jak na obecny rynek jest dość tanim sprzętem.

Obstawiam, że mimo pojawienia się na rynku nowych konsol, jeszcze przez dwa lata na 1660s spokojnie będziesz grał, w najgorszym wypadku w jakimś kompromisie mid/low, ale jednak większość czasu na mid/high. Ja mam RX580 8GB, czyli kartę trzyletnią, no i tak właśnie gram - mid/high.

Nowe konsole wpłyną z czasem mocniej na wymagania co do gier, są o wiele mocniejsze od obecnych, ale raczej bardzo poważnie dopiero za 2 lata+, kiedy rynek się nimi mocniej nasyci. W interesie każdej firmy jest żeby sprzedawać jak najwięcej gier - muszą więc równać do umiarkowanie niskiego wspólnego mianownika. Popatrz na FIFĘ - aktualna odsłona doskonale sobie radzi u mojego kumpla na 660Ti, karcie sprzed 8 lat :)

Swoją szosą - po premierze nowych GPU ceny większości komponentów prawdopodobnie wzrosną, bo sporo ludzi będzie składało pełne zestawy i wzrośnie popyt. Więc jeśli kto kombinuje nad GPU, całą resztę i tak pewnie opłaca się kupić zawczasu.

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Ad.kow1 said:

Ok dzięki. Sytuacja się wyjaśnia. Myślę czy nie dorzucić też parę groszy do lepszego monitora np HP 25mx, ktoś używa ew. może polecić?

Ponadto czy zakup takiego GPU jak 1660s pozwoli odpalić wychodzące first person shootery powiedzmy przez 2 najbliższe lata? Niekoniecznie na najwyższych detalach oczywiście.

znajomy ma HP 25mx i poleca, ja również mam ten sam model w koszyku, tylko czekam na premiere zielonych i potem zamawiam sprzęt ? poniżej w razie czego test monitora

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc czas podsumowania. Ostatecznie wezmę monitor z niższym odświeżaniem niż 144 Hz bo w gierkach jakie będę odpalać nie wycisnę takiego klatkażu, zostanę przy 60 i będzie git.

Pozwoliłem sobie na większy dysk bo widzę ile gry teraz ważą.

Więc ostatnie opinie: hot or not? ?

https://www.x-kom.pl/lista/fvq4h2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...