Skocz do zawartości
harmonix

Zasilacz PicoPSU 120W nie daje rady Gigabyte B450 I Aorus Pro ITX i Ryzen 3400G?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z uruchomieniem zestawu Gigabyte B450 I Aorus Pro (mini-ITX) z AMD Ryzen 3400G. Mam taki zasilacz https://itx-sklep.pl/zasilacze/zasilacze_picopsu/zasilacz_picopsu_12v_120w_20pin.html zasilony 160W zasilaczem 230V/12V. Po podłączeniu zasilania (wtyczki ATX 20 pinów oraz ATX 12V 2x2) zapalają się diody dekoracyjne pod płytą główną, kręci się wiatrak, procesor się grzeje, ale monitor się nie budzi, jest kompletna zima. Oprócz pamięci RAM 2x8GB nic nie jest podpięte do komputera.

Ten sam zestaw podpięty do zasilacza 400W z innego desktopa odpala bez problemu.

Mam 2 opcje: albo 120W to za mało, albo zasilacz, który mam (używany) jest uszkodzony i nie daje tych 120W, które wydawałoby mi się powinne być wystarczajce. Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, _LynX_ said:

Sam sobie odpowiedziałeś praktycznie, przy max. obciążeniu pobiera ok. ~135W więc dlatego nawet wstać nie daje rady

Akurat byłem przekonany, że nie będzie potrzebne aż 120W. Skąd info, że przy max. obciążeniu pobiera ok. ~135W, mowa o procesorze czy procesor+płyta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa o całym zestawie APU, płyta, ram, dysk.

indeks.png

Na tej stronie co podałeś masz zasilacz który powinien dać rady https://itx-sklep.pl/zasilacze/zasilacze_picopsu/zasilacz_picopsu_12v_160w-xt_24pin.html

Podłącz ten zasilacz 400W uruchom HWiNFO, włącz Cinebench i zobacz ile mocy raportuje ewentualnie jak masz miernik gniazdkowy to z niego możesz odczytać

Edytowane przez _LynX_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem w Biosie tych opcji, natomiast wczytałem "optymalne ustawienia", po których oczekiwałbym, że są nominalnymi wartościami parametrów pracy procesora i pamięci.

Przeprowadziłem jeszcze 2 testy:

1. Jako zasilacz 12V użyłem zasilacza laboratoryjnego, na którym widzę, że po naciśnięciu przycisku Power komputer zaczyna pobierać prąd rzędy 3-4A, po czym prąd spada do ok 0.9A i tak już zostaje, tradycyjnie nie włącza się monitor. Ale ciekawostka - z głośniczka systemowego słychać pojedyncze "piknięcie" jak przy normalnym power upie. Po ponownym naciśnięciu przycisku Power bardzo powoli przestaje kręcić się wiatrak systemowy, ale kolejne jego naciśnięcie nie powoduje jego rozkręcenia, drgnie i znów staje.

2. Mój zasilacz ITX 120W z powodzeniem uruchomił płytę pod procesor Athlon II 240 (AM2), a więc jest sprawny i pewnie daje te 120W

Macie jeszcze jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem zasilacz na https://www.amazon.de/-/en/picoPSU-Design-160-Power-Supply/dp/B005TWE6B8/ref=sr_1_3 i płyta ruszyła od strzała, pewnie te 120W to było rzeczywiście za mało, choć nieco mnie to dziwi, bo peryferiów nie miałem podpiętych żadnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku miesiącach bezproblemowego działania zaczęły dziać się rzeczy dziwne - twarde resety, gasnące monitory, itd. Po podłączeniu zasilacza ATX problemy ustają całkowicie, stąd wniosek prosty, że zasilacz picoPSU 160W (200W Peak) 12V finalnie nie daje rady, działa na granicy wydajności.

Ale teraz pytanie co w moim zestawie jest najbardizej prądochłonne: czy jest to procesor (Ryzen 3400G), czy płyta (Gigabyte B450 I Aorus Pro ITX)? Może wymieniłbym płytę na jakiegoś B350 i może by to pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ten picoPSU nie dostarcza tyle ile podaje producent albo nie stabilizuje poprawnie. Masz jakiś multimetr albo chociaż miernik sieciowy. Jak to drugie to wystarczy kalkulator. Moc podawana przez miernik ([W]*0,85)*0,92 i będziesz miał mniej więcej ile dostarcza. Dlaczego 0,85, bo to średnia sprawność zasilaczy impulsowych a masz najpierw AC>DC, potem jest sprawniejsze DC>DC

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...