Skocz do zawartości
elbroth

PC do pracy, docelowo do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, potrzebuję kupić nowy komputer. Po spojrzeniu na ceny mocnych laptopów wybór padł na stacjonarkę. To, na czym mi zależy, to docelowo granie w 4k, dlatego setup będzie w przyszłości doposażony o RTX 3080, ewentualnie, jeśli budżet pozwoli, o RTX 3090. Na ten moment chciałbym kupić całą resztę komponentów, najlepiej w sklepie, który dodatkowo mi to dobrze złoży.

Bardzo ważne kryterium - komputer będzie stał na biurku, będę go cały czas widział kątem oka, więc nie dość, że z racji odległości musi być bardzo cichy, to zależy mi również na stonowanej, eleganckiej obudowie, która nie krzyczy, że oto stoi maszyna gamingowa ?

To, na czym zależy mi już na starcie, to szybki dysk oraz 32GB ramu z miejscem na dołożenie kolejnych 32GB - przez pierwsze 3 miesiące komputer będzie wykorzystywany do prac biurowych i sporej wirtualizacji, dopiero potem dojdzie karta graficzna, granie i mocniejsze obliczenia.

Byłbym wdzięczny za przygotowanie i podesłanie przykładowego koszyka, który spełni moje potrzeby. Na ten moment myślałem, żeby mój zestaw oprzeć o i7-10700K, 32GB G.Skill Ripjaws 3600 MHz CL16 oraz MSI Z490 Tomahawk, ale totalnie się nie znam na sprzęcie, dlatego postanowiłem założyć ten wątek. Czy i kiedy warto dopłacić do i9? Czy te pamięci (docelowo jako 64GB) będą dobrze współgrały z całym zestawem? Czy ta płyta uciągnie to wszystko?

Z góry wielkie dzięki za pomoc ?

EDIT: zapomniałem o najważniejszym, czyli o budżecie. Jest bardzo elastyczny, ale fajnie byłoby zmieścić się w około 5-6k brutto.

Edytowane przez elbroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elbroth Cichy build to ciche, bo swietnie chlodzone czesci - nadto dobrze chlodzone. Niestety to droga kosztowana nawet bardziej niz szyby i swiatelka, ale w przeciwienstwie do nich imo warta, bo sam mam taki komputer. I to, ze jest cichy, do dzis mi sie nie znudzilo, a tak raczej byloby ze swiatelkami. Wracajac, mocny cooler powietrzny procesora (zadne AiO), cichy zasilacz i karta graficzna z topowym ukladem chlodzenia - wydajnym, a cichym. Zadnej taniochy, bo jedna oszczednosc moze popsuc caly efekt - twoj komp bedzie tak glosny jak jego najglosniejszy element. Cos takiego zamykasz w wyciszanej obudowie (niech nikt mi tu nie wyskakuje z jakimis madrosciami o otwartej z kazdej strony skrzynce z wentylatorami pracujacymi na niskich obrotach). Armisa nie mozna taka nazwac. Mialem z ta skrzynka do czynienia. Siatka na topie wypuszcza wszystkie dzwieki, a Ty pewnie jeszcze zamontujesz tam ten grzejnik, wentylatory Sigma HP gowno dmuchaja, a ciche na najwyzszych obrotach to nie sa. W konsekwencji czesci nie beda tak ciche, jak bylyby w obudowie z porzadnymi wentylatorami. Tak sie fajnie sklada, ze najlepsze wentylatory daja do skrzynek be quiet! i Fractal, a robia tez wlasnie wyciszane skrzynki. Wg mnie to najlepsi producenci obudow na rynku - wzorowa jakosc w kazdej polce cenowej. Takie skrzynki sa zdecydowanie cichsze w opcji bez okna (najwazniejsza mata wyciszajaca jest na tej scianie).

Masz tu wszystko, co potrzebujesz, wiec co laska, bo kazda doplata da lepszy efekt:

https://www.x-kom.pl/lista/gyr5v3jad

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-ninja-5-scnj-5000-6238769/

Shadow Rock 3 to najtanszy cooler, ktory bedzie calkiem cichy w przypadku niekrecenia 10700K. Ninja 5 jest mocniejszy i najcichszy ze wszystkich. Oba moga nie nadac sie do OC. Dysk proponuje Ci bez radiatora, bo wybrana przez Ciebie plyta taki posiada. Do coolerow warto dokupic gram Grizzly Kryonaut, bo najlepsza, a taka ilosc starczy na dwie aplikacje.

Z zakupami warto poczekac na nowe procki AMD, bo raczej beda mocniejsze od Intela i beda obslugiwac PCIe 4.0, ktore z czasem sie przyda. Zanim dostaniesz 3080, pewnie dostaniesz tez Zen3.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elbroth Spoko ? Sam jestem fanem cichych buildow, wiec dobrze orientuje sie w temacie. Osobiscie mam Define 7 z podmienionymi wentylatorami na Silent Wingsy i jestem usatysfakcjonowany. Znakomita pod kazdym wzgledem - wentylacji, wyciszenia i ofiltrowania, a to tylko najwazniejsze kwestie. Smigla Fractala sa bardzo dobre, ale ja juz Wingsy mialem, a owe sa jeszcze mocniejsze i cichsze na tej samej predkosci obrotowej. Smialo mozesz je zostawic, ale jesli twoje podejscie jest bezkompromisowe - wymieniaj na Wingsy. Pamietaj, ze mozna wlasnorecznie ustawiac krzywe obrotow coolera, grafiki i wentylatorow obudowy, bo nic nie bedzie tak ciche jak mogloby byc out-of-the-box.

Dobre, ciche skrzyneczki to jeszcze te: 

https://www.antec.com/product/case/p101-silent.php

https://www.nanoxia-world.com/page/view.product.php?x=128&y=79&id=1JBocW-ST2TAH-qT0550-zBhusE

Niestety malo o nich informacji w necie, ale powinny byc porownywalne z Define 7. Nanoxia to kompletna nowosc, wiec warto rozgladac sie za jej testami.

Zdecydowanie czekaj na AMD. Zanim dostaniesz Ampere, dostaniesz tez pewnie nowe procki Czerwonych, a te zapowiadaja sie na mocniejsze od Inteli. A mocniejszy procek to nie tylko wiecej klatek, a takze mozliwosc uciagniecia mocniejszej karty w przyszlosci. Dochodzi do tego jeszcze PCIe 4.0, ktore w koncu bedzie dawac kopa kartom graficznym, a dysk w tym standardzie tez moze sie przydac wraz z szybkimi dyskami w nowych konsolach. Jak dla mnie wszystko sugeruje, ze warto poczekac.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...