Skocz do zawartości
Quwerbez

Pomocy nowo złożony komputer się nie uruchamia

Rekomendowane odpowiedzi

Złożyłem nowego kompa (mój pierwszy własnoręczny składak),

Wszystko ładnie pięknie, aż do momentu włączenia nowego nabytku :mur: . Po włączeniu zasilacza, zdziwiłem się nieco gdy zapaliła się żółta diodka "suspend", nie irytowało by mnie to tak bardzo gdyby komputer dawał jakiekolwiek oznaki życia poza tą świecącą diodą :mur: . Sprawdziłem wszystkie kable, ramy, czy proca podłączyłem prawidłowo, grafe, dysk radiator, w akcie desperacji wybebeszyłem wszystko z obudowy i złożyłem na stole. No ale cóż mogę poradzić jak się płyta główna uparła :mur: .

Dla tego zwracam się z serdeczną prośbą do was wszystkich którzy to czytacie POMÓŻCIE, z góry dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie masz podzespoły.

Zresetuj bios zworką na płycie.

Jeśli masz zintegrowaną grafikę zacznij podłączać stopniowo.

Płyta + procesor - bez RAM - powinien piszczeć że mu brakuje RAM

Potem wepnij RAM (jedną kość) i tak dalej (o ile na samym początku wstanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram 2x4gb 1666 DDR3 

Zasilacz akyga 300V

Płyta główna Asus P5G41T-M LX

Dysk 500 GB 

Procesor Intel Q9300

Zresetowałem bios ale dalej nic. Wyjąłem ram ale nic nie piszczało wogole nic się nie dzieje kiedy wciskam przycisk power na obudowie.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli używki.

Masz pewność, że sprzęt był sprawny?

Zasilacz startuje?

Może przycisk na obudowie nie styka, zewrzyj styki od Power ON na płycie głównej czymś metalowym

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

już zostało zadane pytanie czy sprzęt był sprawny? , czy raczej odkupiłeś od kogoś i miał być sprawny ? bo to tak trochę jest różnica,

napisałeś ze zasilacz zasila płytę główna czyli zakładam ze posiadasz inna swoja płytę główna sprawna itd. ?

podejrzewam ze multimertu cyfrowego czyli miernika za 20 pln nie posiadasz, aby po włączeniu zasilacza chociaż posprawdzać czy zasilacz generuje napięcia, 3.3V, 5V, 12V  itd ?, można wykonać próbę czyli sam zasilacz i we wtyczce 24 pin i zrobić zworę ze np spinacza czyli zielony przewód   jest jeden) i obojętnie jaki czarny , zasilacz powinien się uruchomić plus wetyletor powinien się obracać.

zakładam ze płyta ma wgrany bios co najmniej o numerze 0301 lub nowszy wedle informacji z strony asusa.

to przejdźmy do diagnostyki zakładamy ze płyta główna i procesor i ram są sprawne.

odłącz zasilanie , wyjmij baterie na co najmniej minutę, wyjmij procesor, ram, kartę graficzna, ma zostać tylko płyta główna i zasilacz,  bez dysków i napędów itp.

fajnie jak byś posiadał klawiaturę na port PS/2. 

 pc spiker bo bez tego kolegi nic nie ustalimy,  włóż z powrotem baterie po resecie, bo nie które płyty są tak ułomne ze jak nie ma baterii to nie chcą współpracować ( zakładam ze bateria ma co najmniej 3V) , oraz podłącz wtyczkę od chłodzenie cpu tak wiem w gnieździe nie ma być procesora ale wentylator od niego ma być podpięty, 

czyli po włączeniu zasilania zakładam ze podpoiłeś zasianie 24 pin oraz zasilanie dla cpu 2x12V ? , płyta o ile jest sprawna to powinna za pomocą PC spikera cała litanie postów dźwiękowych nam zaśpiewać , oraz wetyletor od chłodzenia cpu powinien się obracać. 

jeśli płyta się odzywa to można iść dalej, jeśli nie to hmmm szkoda sobie szarpać nerwów.

następnie  wkładamy sam cpu bez zakładania chłodzenia ale nadal z podpięta wtyczka od wentylatora , jeden palec przyciskamy do  procesora druga ręka trzymamy przy wtyczce od zasilacza albo kablu od zasilacza tak aby po włączeniu zasilania sprawdzić czy procesor się nagrzewa, ciepło pod palem powinno być wyczuwalne różnie w 3-5 sekund, ale jak już poczujemy ze czujemy ciepło to od razu wyłaczamy zasilanie wyłącznikiem na zasilaczu o ile ta wspaniała konstrukcja posiada wyłącznik, albo szybko wyciągamy wtyczkę z zasilacza nie chcemy przecież uszkodzić procesora , jeśli procesor się nagrzewa to dobry znak, zakładamy chłodzenie na cpu, i następnie dokładamy jedna kostkę ramu i włączamy zasilanie raz z jedna kostką w jedno gniazdo i ta sama kostkę ramu w drugie gniazdo czyli włączamy dwa razy dla jednej  kości i nie wkładamy od razu obydwu kości , i z druga kostka ramu robimy tak samo czyli ram sprawdzamy pojedynczo ale każde gniazdo osobno , chyba nie musze pisać ze ram jest bardzo wrażliwy na napięcie i za każdym razem nie zależnie co podpinamy czy wypinamy to trzeba odłączyć zasilanie i odczekać co najmniej 30s. , oczywiście za każdym razem jeśli płyta wystartuje to powinna nam ładnie zaśpiewać za pomocą pc spikera ze czegoś jej brakuje , i właśnie po to jest ten głośniczek, jeśli po sprawdzeniu czy po mimo dokładania cpu plus ram płyta nadal się włącza , czyli przy każdym uruchomieniu drze ryja pc spiker i wentylator od chłodzenia się obraca,  czyli mamy podpięte zasilanie do płyta głównej  24pin +2x12V , cpu ,  jedna kostka ramu i podpinamy monitor do zintegrowanej karty graficznej  na płycie głównej po włączeniu powinien już wyświetlić się obraz, następnie jeśli posiadasz normalna kartę graficzna to ja wpinamy i sprawdzamy czy płyta startuje i czy mamy  obraz na monitorze  , na końcu podłączamy dysk napędy itp.

podstawa jest za każdym razem włączająca się płyta główna, jeśli któryś z podzespołów jest uszkodzony to procedura rozruchu zostaje wstrzymana, i tak na drodze eliminacji można określić co jest nie sprawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...