Skocz do zawartości
Mosiek07

Pc do programu PioSOLVER

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Potrzebuję pomocy przy złożeniu komputera. Będę wdzięczny za rady!

 

Zastosowanie komputera: 

Symulacje/ obliczenia matematyczne - PioSolver 

Aktualnie posiadam wersje wykorzystującą 6 rdzeni w cpu. Za jakies pol roku do roku bede zamieniał na wersje z 12 rdzeniami. Wiec narazie potrzebował bym procka 6 rdzeniowego, 32gb ram (zobaczymy jak to bedzie działać jak coś to dołożymy do 64gb) Na razie bym chcial zlozyc cos slabszego zobaczyc jak to śmiga i przy wymianie programu, wymienić komponenty na mocniejsze

 

 

Budżet: 1200-1500£ im mniej tym lepiej 😉

 

Których części potrzebujesz?: 

1. CPU ( 6 rdzeniowy) 

2. RAM (32-64GB)

3. Płyta główna ( z możliwością do dajesz rozbudowy pc. Cpu do 12 rdzeni lub wiecej, ram do 64gb lub wiecej, milym dodatkiem bylo by tez wifi) 

4. 2 Dyski SSD ( jeden na system, drugi min 1tb)

5. Chłodzenie

6. Karta graficzna (do wyświetlania obrazu) 

7. Obudowa

8. Zasilacz 

 Komputer mam zamiar później rozbudować ( dołożyć ram, zmienic procka na mocniejszego) 

Czy będziesz podkręcać sprzęt? - Nie planowałem, ale mozna spróbować

Edytowane przez Mosiek07
Zmiana wymagań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciąż jest problem z dostępnością kart. Pytanie, jak bardzo mocnego procka potrzebujesz? Ogólnie można złożyć kompa na Ryzenie 7 3700X i płycie B550 - później mógłbyś posadzić Ryzena 5800X.
Ewentualnie na Intelu - i7 10700F + Z490. Później jakaś i9. Chociaż do pracy, lepiej się sprawdzi Ryzen.

Najdroższe z tego wszystkiego, będą pamięci RAM. Propozycja ode mnie, na Ryzenie 3700X https://www.x-kom.pl/lista/9zh7a2zfp
Reszta gotówki, do przeznaczenia na kartę graficzną - tu raczej nie będziesz potrzebował mocnej karty. Na razie, 2060 musi wystarczyć. Nic lepszego się nie znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie - jak mocnego kompa potrzeba ?

Bo może się okazać że R7 3700X to overkill .

GPU będzie robić coś więcej niż wyświetlać obraz ?

Jak będzie tylko wyświetlać obraz to albo APU/iGPU ( odpada normalna linia Ryzenów czy intele F ) albo jakieś słabe GPU w stylu GT1030 żeby nie tracić wydajnego CPU .

Co do OC , to bym sobie odpuścił - obecnie to gra warta świeczki , procki są na starcie mocno wyżyłowane ( Intel szczególnie ) i OC już nie przynosi takich korzyści a może spaść stabilność systemu po OC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mosiek07 napisał:

Zmieniłem troche treść postu, jakbyście mogli to tego nowego sie odwołać by bym wdzięczny. Sorki za zamieszanie. 

Wydaje mi sie ze aktualnie najwazniejsza bedzie plyta główna, zeby móc za jakis czas wlozyc mocniejszego procka i dorzucić RAM

@reyden @roar.RAR

Ten Tomahawk, co dałem go w koszyku https://www.x-kom.pl/p/569328-plyta-glowna-socket-am4-msi-mag-b550-tomahawk.html
To jedna z solidniejszych płyt na AM4, która bez problemu obsłuży Ryzena 5800X. Tutaj nie musisz się martwić, że sekcja zasilania nie podoła i będzie zrzucać zegary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłbym coś 12 rdzeniowego z 32GB pod taki program. 4000zł czyli jakieś 800-900 funtów.

Jeśli chcesz sprawdzić jak to będzie działać to można obniżyć koszt o jakieś 900zł wersja 6 rdzeni 16gb ram.Czyli 3100zł.

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.07.2021 o 16:56, Nicko13 napisał:

Złożyłbym coś 12 rdzeniowego z 32GB pod taki program. 4000zł czyli jakieś 800-900 funtów.

Jeśli chcesz sprawdzić jak to będzie działać to można obniżyć koszt o jakieś 900zł wersja 6 rdzeni 16gb ram.Czyli 3100zł.

Na razie by pasowało 6 rdzeni, ale z 32gb ram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet: 1200-1500£ im mniej tym lepiej 😉
Przy wykorzystaniu mniej więcej 1000£ 12 rdzeni , 32gb ram.
Jeśli chcesz taniej to można z 16gb ramu i 6 rdzeni.
Dodatkowo jakbyś zamawiał u mnie to mogę sprawdzić na większej ilości ramu...

Ewentualnie nawet na 64GB zmieściłoby się w posiadanym przez ciebie budżecie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...