Skocz do zawartości
Astec

Temperatury i obroty wentylatora AM3 i Phenom II X6 1075T

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam pytanie odnośnie temperatury Phenoma II X6 1075T i obrotów wentylatora CPU. Dołączam screena z programu diagnostycznego. Testowałem GPU na otwartej obudowie i obroty oscylowały około 3k RPM. Dziś po zamknięciu obudowy obroty wzrosły aż dwukrotnie i to po 3 minutach testu samego GPU. Nie wiem czym to jest spowodowane, napewno wymienię pastę, ale dopiero wtedy kiedy kupię alkohol do przemycia procesora. Czy temperatura max CPU na poziomie 62 °C (według specyfikacji AMD) nie jest niska w porównaniu z 85-95°C Ryzena? Czy wreszcie temperatura CPU w codziennych zastosowaniach w okolicach 30-45°C jest ok? Czy wymiana pasty znacząco zredukuje obroty wentylatora? Ile RPM jest ok, żeby nie "przekręcić" wentylatora? Czy owego Phenoma zapamiętano jako ciepły czy chłodny procesor?

Screenshot_2021-09-26-09-21-08-068_com.google.android.gm.jpg

IMG_20210923_200948.jpg

Edytowane przez Astec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

to problem dotyczy GPU czyli karty graficznej czy CPU czyli procesora ?

PII,  to raczej maja takie temperatury na box zestawie chłodzącym, szału ni ma, wymiana pasty nie zaszkodzi o ile ta która jest jest "zaschnięta", ale chcąc poprawić kulturę pracy, czyli aby nie było efektu ze helikopter odlatuje ... to trzeba by zakupić jakiś nowszy i trochę wydajniejszy zestaw chłodzący, popatrz na olx czy alledrogo czy ktoś nie sprzedaje w Twoich okolicach, aby nie trzeba było płacić dodatkowo za wysyłkę, używanego zestawu, ale z kompletem zapinek..., bo wedle testów ten twój CPU to w szczycie potrafi zjeść 180W, czyli chcąc dobrać odpowiednio wydajny zestaw chłodzący to właśnie trzeba szukać czegoś co jest w stanie te TDP 180-200W potem schłodzić XD 

pamiętam jak do całej serii PII były montowane "scythe mugen 2", ale to już są zestawy które maja za sobą ileś lat pracy i ich efektywność już idzie w dół, także nie ma co szukać mugena 2, tylko cos młodszego.  

  np. używany Fortis 3 , cicho i wydajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mr.T... napisał:

Witam 

to problem dotyczy GPU czyli karty graficznej czy CPU czyli procesora ?

PII,  to raczej maja takie temperatury na box zestawie chłodzącym, szału ni ma, wymiana pasty nie zaszkodzi o ile ta która jest jest "zaschnięta", ale chcąc poprawić kulturę pracy, czyli aby nie było efektu ze helikopter odlatuje ... to trzeba by zakupić jakiś nowszy i trochę wydajniejszy zestaw chłodzący, popatrz na olx czy alledrogo czy ktoś nie sprzedaje w Twoich okolicach, aby nie trzeba było płacić dodatkowo za wysyłkę, używanego zestawu, ale z kompletem zapinek..., bo wedle testów ten twój CPU to w szczycie potrafi zjeść 180W, czyli chcąc dobrać odpowiednio wydajny zestaw chłodzący to właśnie trzeba szukać czegoś co jest w stanie te TDP 180-200W potem schłodzić XD 

pamiętam jak do całej serii PII były montowane "scythe mugen 2", ale to już są zestawy które maja za sobą ileś lat pracy i ich efektywność już idzie w dół, także nie ma co szukać mugena 2, tylko cos młodszego.  

  np. używany Fortis 3 , cicho i wydajnie.

Właśnie problem dotyczy CPU. Nie wiem czemu, ale w teście GPU czyli karty graficznej zaczął strasznie wyć (wiatrak od CPU).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astec napisał:

Właśnie problem dotyczy CPU. Nie wiem czemu, ale w teście GPU czyli karty graficznej zaczął strasznie wyć (wiatrak od CPU).

a ten test ma jakaś nazwę ?, może nie odznaczyłeś aby podczas testu był tylko testowany sam GPU ?.

wisz, jak karta graficzna ma już kilka lat to wentylatory tez wymagają aby je rozebrać, nie tylko sama pastę na karcie i tu potrzeba trochę cierpliwości bo albo producent zastosował takie rozwiązanie ze z tyłu jest otwór serwisowy i można w miarę szybo wentylator rozebrać wyczyścić i nasmarować albo jest wciskany i wtedy trzeba poświęcić sporo czasu aby taki wentylator rozpołowić a nie połamać tego plastiku z tyłu wiatraka , a jak jest łożysko to temat w ogóle się nie kalkuluje bo łożyska o takim wymiarze, wysoko obrotowe o niskim współczynniku hałasu są bardzo drogie, kiedyś się dopytywałem w sklepie z łożyskami, to tylko na zamówienie i w tedy kilka lat temu, 80PLN za szt.  

chyba ze w twoim przypadku karta pracuje cicho to z tematem można zaczekać . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał:

a ten test ma jakaś nazwę ?, może nie odznaczyłeś aby podczas testu był tylko testowany sam GPU ?.

wisz, jak karta graficzna ma już kilka lat to wentylatory tez wymagają aby je rozebrać, nie tylko sama pastę na karcie i tu potrzeba trochę cierpliwości bo albo producent zastosował takie rozwiązanie ze z tyłu jest otwór serwisowy i można w miarę szybo wentylator rozebrać wyczyścić i nasmarować albo jest wciskany i wtedy trzeba poświęcić sporo czasu aby taki wentylator rozpołowić a nie połamać tego plastiku z tyłu wiatraka , a jak jest łożysko to temat w ogóle się nie kalkuluje bo łożyska o takim wymiarze, wysoko obrotowe o niskim współczynniku hałasu są bardzo drogie, kiedyś się dopytywałem w sklepie z łożyskami, to tylko na zamówienie i w tedy kilka lat temu, 80PLN za szt.  

chyba ze w twoim przypadku karta pracuje cicho to z tematem można zaczekać . 

 

Jak teraz patrzę to na pulpicie wkręca się na 5k. Nie wiem czy karta jest cicha, bo wszystko zagłusza wiatrak od CPU 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...