Jump to content
wwf123

Problem z dyskiem HDD na MSI B460M BAZOOKA z zainstalowanym systemem na NVMe

Recommended Posts

Cześć Wszystkim 

Mam trochę nietypowy problem. Zakupiłem dla rodziców następujący sprzęt:

Płyta: MSI MAG B460M BAZOOKA

Procesor: Intel Core i5-10400F

Zasilacz: SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W 80+ Bronze

Dysk: Kingston A2000 500GB PCIe NVMe włożony do złącza nad kartą graficzną z dołączonym radiatorem 

Ram : dwie kości po 8 GB

Karta graficzna to roczna MSI GT 710 na przeczekanie ze starego komputera.

Po złożeniu wszystkiego w obudowie i postawieniu systemu Win 10 na dysku NVMe , wszystko chodziło idealnie. Nie było żadnych problemów. Ucieszony zawiozłem sprzęt do rodziców gdzie poproszono mnie o przełożenie ze starego komputera dysku HDD 3,5 służącego za magazyn danych. 

Wg. instrukcji jeżeli korzystam z dysku NVMe wycina sata nr 1, trzy pozostałe powinny działać.  Więc podłączyłem dysk hdd pod złącze sata nr 3. 

I tu pojawił się problem.

Dysk rozkręca talerze a póżniej słychać odgłos parkującej głowicy kilka razy . Komputer nie przechodzi do Botowania. Na diodach EZ debug LED świeci się oznaczenie VGA - indicates GPU is not detected or fail.

I teraz najciekawsza rzecz. 

Jak zostawię wtyczkę zasilania na dysku i wejdę do Biosu, przestawię opcję sata hot plug - na enabled i załaduję windowsa i wtedy podłączę wtyczkę sata do dysku, to staje się on widoczny i można go normalnie używać. Mogę nawet zrestartować komputer i wszystko się normalnie uruchamia i dysk jest widoczny w systemie. 

Natomiast po zamknięciu systemu, wyłączeniu komputera i ponownym jego włączeniu przyciskiem na obudowie, znów pojawia się problem że coś się blokuje i nie przechodzi do bootowania. 

Zmierzyłem napięcie na wtyczce molex i wynosiło ono 12,12 Volta przy wyświetlaniu pulpitu.

Próbowałem na wszystkich złączach sata, problem występuje na każdym.

Jest to moja pierwsza przygoda z dyskiem NVMe, może coś należy zmienić w ustawieniach Biosu o których nie wiem. 

W przyszłym tygodniu chcę podjechać z innym zasilaczem , innym dyskiem HDD oraz kontrolerem pci-e który dodaje wejścia sata. Aby zobaczyć w czym może tkwić problem.

Zaktualizuję Bios.

Ale równocześnie proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, może ktoś się z czymś takim spotkał i udało mu się to rozwiązać. Chętnie też posłucham co byście sprawdzili w pierwszej kolejności. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

wedle informacji z strony MSI i obstrukcji w PDF to na stronie 3 oraz 16 jest informacja ze port SATA1 będzie nie dostępny jeśli podłączysz dysk SATA pod M.2 a nie tak jak jest obecnie, bo twój dysk jest pod NVMe i M.2, może spróbuj na początek dysk HDD podłączyć pod SATA 1, chociaż przy dysku pod NVMe wszystkie porty pod SATA powinny być dostępne. 

Godzinę temu, Setnik napisał:

BIOS Mode: CSM/UEF
co masz ustawione

wedle tego co sugerujesz jest w to zamieszany CMS, to po podłączeniu dysku HDD płyta przestawia sobie CMS z enabled na disabled,  jak sama płyta może sobie zmienić to ustawienie ? BRAWO MSI ....

a tak się składa ze GT 710 nie ma wsparcia dla czystego uefi ...   i stad płyta po zmianie CMS nie wykrywała karty  graficznej  ...  a skoro posiadany i5-10400F ni na zintegrowanej karty, nuuu to wszystko stoi ...

ok co można ustalić. 

to tak, czyli jak jest ustawiony tryb CMS  ? PDF strona 28

bo to jest tak, jak system był instalowany bez UEFI czyli CMS suport/enabled, w przypadku MSI będzie podświetlony napis CMS ...  to wedle założenia ze płyta po podłączeniu dysku HDD sama sobie przestawia tryb CMS na braku wsparcia dla CMS, i co się dzieje ? a no to ze płyta poszukuje "windows boot manager" którego ni ma, oraz wykrywa brak kart graficznej działającej w trybie UEFI, a skoro GT 710 nie wspiera trybu UEFI no to płyta jej nie wykrywa czyli karty graficznej "tyż" nie ma ,( co ?, rower tyż) XD

bo jak by był CMS-disabled czyli wedle MSI UEFI podświetlone, to podczas instalacji systemu instalator założył by dodatkowa partycje, ale to akurat można sprawdzić w systemie, jak jest dysk systemowy ile ma partycji ?.

start- prawy myszki- wyszukaj -wpisz- zarzadzanie komputerem - magazyn - zarzadzanie dyskami - i jak się załaduje tabelka to, dysk systemowy ten NVMe, na ile jest partycji podzielony ?  

można tez sprawdzić w biosie ale bez dysku HDD... , gdy się wejdzie do biosu to bootowanie jest jest z dysku Kingston A2000 500GB , czy bootownie jest z windows boot manager ? 

umiesz sobie to sprawdzić ? 

i tu jest gwóźdź programu jak system był instalowany np. z UEFI i jest utworzona dodatkowa partycja to po zmianie w biosie na bez UEFI czyli CMS-enabled to bios nie znajdzie "windows boot manager" wiec system się nie załaduje 

tak samo będzie jak system zainstalujemy w trybie bez UEFI czyli CMS-enabled, czyli zakładam tak jest w twoim przypadku i nie ma "windows boot managera", to po zmianie w biosie na CMS-disabled , bios może nawet nie widzieć dysku, a u Ciebie dodatkowo karta graficzna się "schowa", a jak była by karta wspierająca tryb UEFI czyli zamiast startu systemu mamy wejście do biosu z informacja ze nie znaleziono systemu do uruchomienia.

bo nie ma możliwości ani w jedna ani w druga stronę zainstalować system z CMS-enabled lub CMS-disabled i po zmianie ustawień biosu dla CMS załadować system. 

      

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...