Skocz do zawartości
wwf123

Problem z dyskiem HDD na MSI B460M BAZOOKA z zainstalowanym systemem na NVMe

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim 

Mam trochę nietypowy problem. Zakupiłem dla rodziców następujący sprzęt:

Płyta: MSI MAG B460M BAZOOKA

Procesor: Intel Core i5-10400F

Zasilacz: SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W 80+ Bronze

Dysk: Kingston A2000 500GB PCIe NVMe włożony do złącza nad kartą graficzną z dołączonym radiatorem 

Ram : dwie kości po 8 GB

Karta graficzna to roczna MSI GT 710 na przeczekanie ze starego komputera.

Po złożeniu wszystkiego w obudowie i postawieniu systemu Win 10 na dysku NVMe , wszystko chodziło idealnie. Nie było żadnych problemów. Ucieszony zawiozłem sprzęt do rodziców gdzie poproszono mnie o przełożenie ze starego komputera dysku HDD 3,5 służącego za magazyn danych. 

Wg. instrukcji jeżeli korzystam z dysku NVMe wycina sata nr 1, trzy pozostałe powinny działać.  Więc podłączyłem dysk hdd pod złącze sata nr 3. 

I tu pojawił się problem.

Dysk rozkręca talerze a póżniej słychać odgłos parkującej głowicy kilka razy . Komputer nie przechodzi do Botowania. Na diodach EZ debug LED świeci się oznaczenie VGA - indicates GPU is not detected or fail.

I teraz najciekawsza rzecz. 

Jak zostawię wtyczkę zasilania na dysku i wejdę do Biosu, przestawię opcję sata hot plug - na enabled i załaduję windowsa i wtedy podłączę wtyczkę sata do dysku, to staje się on widoczny i można go normalnie używać. Mogę nawet zrestartować komputer i wszystko się normalnie uruchamia i dysk jest widoczny w systemie. 

Natomiast po zamknięciu systemu, wyłączeniu komputera i ponownym jego włączeniu przyciskiem na obudowie, znów pojawia się problem że coś się blokuje i nie przechodzi do bootowania. 

Zmierzyłem napięcie na wtyczce molex i wynosiło ono 12,12 Volta przy wyświetlaniu pulpitu.

Próbowałem na wszystkich złączach sata, problem występuje na każdym.

Jest to moja pierwsza przygoda z dyskiem NVMe, może coś należy zmienić w ustawieniach Biosu o których nie wiem. 

W przyszłym tygodniu chcę podjechać z innym zasilaczem , innym dyskiem HDD oraz kontrolerem pci-e który dodaje wejścia sata. Aby zobaczyć w czym może tkwić problem.

Zaktualizuję Bios.

Ale równocześnie proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, może ktoś się z czymś takim spotkał i udało mu się to rozwiązać. Chętnie też posłucham co byście sprawdzili w pierwszej kolejności. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

wedle informacji z strony MSI i obstrukcji w PDF to na stronie 3 oraz 16 jest informacja ze port SATA1 będzie nie dostępny jeśli podłączysz dysk SATA pod M.2 a nie tak jak jest obecnie, bo twój dysk jest pod NVMe i M.2, może spróbuj na początek dysk HDD podłączyć pod SATA 1, chociaż przy dysku pod NVMe wszystkie porty pod SATA powinny być dostępne. 

Godzinę temu, Setnik napisał:

BIOS Mode: CSM/UEF
co masz ustawione

wedle tego co sugerujesz jest w to zamieszany CMS, to po podłączeniu dysku HDD płyta przestawia sobie CMS z enabled na disabled,  jak sama płyta może sobie zmienić to ustawienie ? BRAWO MSI ....

a tak się składa ze GT 710 nie ma wsparcia dla czystego uefi ...   i stad płyta po zmianie CMS nie wykrywała karty  graficznej  ...  a skoro posiadany i5-10400F ni na zintegrowanej karty, nuuu to wszystko stoi ...

ok co można ustalić. 

to tak, czyli jak jest ustawiony tryb CMS  ? PDF strona 28

bo to jest tak, jak system był instalowany bez UEFI czyli CMS suport/enabled, w przypadku MSI będzie podświetlony napis CMS ...  to wedle założenia ze płyta po podłączeniu dysku HDD sama sobie przestawia tryb CMS na braku wsparcia dla CMS, i co się dzieje ? a no to ze płyta poszukuje "windows boot manager" którego ni ma, oraz wykrywa brak kart graficznej działającej w trybie UEFI, a skoro GT 710 nie wspiera trybu UEFI no to płyta jej nie wykrywa czyli karty graficznej "tyż" nie ma ,( co ?, rower tyż) XD

bo jak by był CMS-disabled czyli wedle MSI UEFI podświetlone, to podczas instalacji systemu instalator założył by dodatkowa partycje, ale to akurat można sprawdzić w systemie, jak jest dysk systemowy ile ma partycji ?.

start- prawy myszki- wyszukaj -wpisz- zarzadzanie komputerem - magazyn - zarzadzanie dyskami - i jak się załaduje tabelka to, dysk systemowy ten NVMe, na ile jest partycji podzielony ?  

można tez sprawdzić w biosie ale bez dysku HDD... , gdy się wejdzie do biosu to bootowanie jest jest z dysku Kingston A2000 500GB , czy bootownie jest z windows boot manager ? 

umiesz sobie to sprawdzić ? 

i tu jest gwóźdź programu jak system był instalowany np. z UEFI i jest utworzona dodatkowa partycja to po zmianie w biosie na bez UEFI czyli CMS-enabled to bios nie znajdzie "windows boot manager" wiec system się nie załaduje 

tak samo będzie jak system zainstalujemy w trybie bez UEFI czyli CMS-enabled, czyli zakładam tak jest w twoim przypadku i nie ma "windows boot managera", to po zmianie w biosie na CMS-disabled , bios może nawet nie widzieć dysku, a u Ciebie dodatkowo karta graficzna się "schowa", a jak była by karta wspierająca tryb UEFI czyli zamiast startu systemu mamy wejście do biosu z informacja ze nie znaleziono systemu do uruchomienia.

bo nie ma możliwości ani w jedna ani w druga stronę zainstalować system z CMS-enabled lub CMS-disabled i po zmianie ustawień biosu dla CMS załadować system. 

      

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...