Skocz do zawartości
cargt3

Archiwizacja danych HDD vs SSD lub inne rozwiązanie

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad backupem na potrzeby domowe, głownie zdjęcie i dokumenty około 50 GB. Obecnie mam synchronizację z płatnym one drivem. Co jakiś czas, najczęściej co 1 rok robię kopię na 8 letni dysk hdd 2'5 ze starego laptopa. Zakładam że nie jest to najbardziej bezawaryjne rozwiązanie  . Trochę poczytałem i widzę że bardziej polecane do archiwizacji są HDD. Natomiast SSD wydaje mi się bardziej uniwersalnym rozwiązaniem ponieważ w razie czego może służyć też do innych celów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cargt3 napisał:

Zastanawiam się nad backupem na potrzeby domowe, głownie zdjęcie i dokumenty około 50 GB. Obecnie mam synchronizację z płatnym one drivem. Co jakiś czas, najczęściej co 1 rok robię kopię na 8 letni dysk hdd 2'5 ze starego laptopa. Zakładam że nie jest to najbardziej bezawaryjne rozwiązanie  . Trochę poczytałem i widzę że bardziej polecane do archiwizacji są HDD. Natomiast SSD wydaje mi się bardziej uniwersalnym rozwiązaniem ponieważ w razie czego może służyć też do innych celów.

Nie wiem czy to jest pytanie, stwierdzenie czy podsumowanie? Backup zależy od poziomu paranoi:

- awaria sprzętu > wystarczy backup na sąsiedni dysk 

- awaria klasy spalenie sprzętu > zewnętrzny dysk

- awaria klasy spalenie domu > zewnętrzny dysk wyniesiony poza siedzibę firmy/domu (tu sprawdza się onedrive)

- awaria klasy ransomware przed kórym chroni w zasadzie wyłącznie trzymanie kilku kopii na zewnątrz: oddzielny przenośny dysk, dysk sieciowy + kopie przyrostowe z ostrzeżeniem o backupie  zbyt dużej ilości różniących się danych + nie przespanie momentu infekcji, czyli żebyśmy nie zostali z kopiami bezpieczeństwa zaszyfrowanych plików...

 

 

edit: 

w kontekście paranoi stwierdznie klasy "w razie czego może służyć też do innych celów" jest raczej mocny faux pas...

Edytowane przez rdaneel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...