Skocz do zawartości
rychu_

Upgrade Asrock J5005-ITX

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam mały serwerek na linuxie na własne potrzeby. Zbudowany jest na bazie płyty Asrocka ze zintegrowanym procesorem 4-ro rdzeniowym Pentium Silver J5005. W slotach pamięci mam 2x8GB SO-DIMM. Dodatkowo mam cztery dyski - po 2 SSD i HDD. To wszystko w obudowie Phanteks Enthoo Evolv Mini-ITX.

Serwer służy mi do wielu rzeczy, ale najbardziej obciąża go instancja Nextclouda razem z MariaDB. Na początku jak multimediów było na serwerze mało wszystko fajnie śmigało, ale teraz zdecydowanie potrzebuję więcej mocy.

Jak na początku wszystko składałem to byłem mega zadowolony - obudowa i płyta miniITX. Niedroga płyta ze zintegrowanym procesorem 4 rdzeniowym z pasywnym chłodzeniem i 4 złącza SATA3! Co z tego że ramy SO-DIMM - nie są wcale dużo droższe od normalnych... Tak... A teraz chciałbym to zmodernizować za nieduże pieniądze 🙂

Rozglądam się głównie po częściach używanych, ale niestety nie widzę łatwego i taniego sposobu upgrade'u tego zestawu. Chciałbym wrzucić coś już z ośmioma rdzeniami. Zdaję sobie sprawę, że chłodzenie pasywne nie wchodzi już w grę.

Ograniczenia jakie mam ze względu na wyżej opisaną sytuację to:

  • Format miniITX - żeby nie musieć wymieniać obudowy
  • Banki SO-DIMM - żeby nie musieć kupować nowych pamięci
  • Minimum 4 gniazda SATA3 - bo tyle mam dysków
  • Myślałem żeby zamknąć się w 500-600zł z używanymi częściami

Niestety wygląda na to, że taka płyta główna nie istnieje na rynku? Najbliżej jest ASUS PRIME H310T R2.0 ale ma tylko 2 gniazda SATA, więc nie będę miał jak podłączyć pozostałych dysków.

Czy ktoś miałby jakiś pomysł jak tutaj zrobić coś mądrego? 🙂

Edytowane przez rychu_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Cię ratuje z płytą ASUSA

Cytat

Expansion Slots

1 x M.2 Socket 1 with E key, type 2230 for WIFI/BT devices support PCIE/USB mode

 

Mam u siebie włożone do GA-j1800-d2s i ogarnia 2 dyski wyśmienicie.

 

Ewentualnie GA-IMB310N ma 4 porty SATA ale budżet raczej nie pozwala.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2022 o 12:04, rychu_ napisał:

Posiadam mały serwerek na linuxie na własne potrzeby. Zbudowany jest na bazie płyty Asrocka ze zintegrowanym procesorem 4-ro rdzeniowym Pentium Silver J5005. W slotach pamięci mam 2x8GB SO-DIMM. Dodatkowo mam cztery dyski - po 2 SSD i HDD. To wszystko w obudowie Phanteks Enthoo Evolv Mini-ITX.

Serwer służy mi do wielu rzeczy, ale najbardziej obciąża go instancja Nextclouda razem z MariaDB. Na początku jak multimediów było na serwerze mało wszystko fajnie śmigało, ale teraz zdecydowanie potrzebuję więcej mocy.

Jak na początku wszystko składałem to byłem mega zadowolony - obudowa i płyta miniITX. Niedroga płyta ze zintegrowanym procesorem 4 rdzeniowym z pasywnym chłodzeniem i 4 złącza SATA3! Co z tego że ramy SO-DIMM - nie są wcale dużo droższe od normalnych... Tak... A teraz chciałbym to zmodernizować za nieduże pieniądze 🙂

Rozglądam się głównie po częściach używanych, ale niestety nie widzę łatwego i taniego sposobu upgrade'u tego zestawu. Chciałbym wrzucić coś już z ośmioma rdzeniami. Zdaję sobie sprawę, że chłodzenie pasywne nie wchodzi już w grę.

Ograniczenia jakie mam ze względu na wyżej opisaną sytuację to:

  • Format miniITX - żeby nie musieć wymieniać obudowy
  • Banki SO-DIMM - żeby nie musieć kupować nowych pamięci
  • Minimum 4 gniazda SATA3 - bo tyle mam dysków
  • Myślałem żeby zamknąć się w 500-600zł z używanymi częściami

Niestety wygląda na to, że taka płyta główna nie istnieje na rynku? Najbliżej jest ASUS PRIME H310T R2.0 ale ma tylko 2 gniazda SATA, więc nie będę miał jak podłączyć pozostałych dysków.

Czy ktoś miałby jakiś pomysł jak tutaj zrobić coś mądrego? 🙂

gdybyś chciał sprzedać aktualny zestaw to możemy się dogadać (nawet na samą MOBO), akurat szukam czegoś pokroju 4125,5005,5040 z 4xSATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zakk87 napisał:

To Cię ratuje z płytą ASUSA

 

Mam u siebie włożone do GA-j1800-d2s i ogarnia 2 dyski wyśmienicie.

 

Ewentualnie GA-IMB310N ma 4 porty SATA ale budżet raczej nie pozwala.

Dzięki, wygląda na fajne rozwiązanie. Myślałem też czy by nie kupić takiego adaptera DDR4 i wtedy mógłbym kupić normalną płytę główną.

Wygląda chyba jednak na to, że dogadam się z @Zeniu i sprzedam mu cały mój zestaw i kupię sobie cały nowy od zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2022 o 21:21, rychu_ napisał:

Dzięki, wygląda na fajne rozwiązanie. Myślałem też czy by nie kupić takiego adaptera DDR4 i wtedy mógłbym kupić normalną płytę główną.

Wygląda chyba jednak na to, że dogadam się z @Zeniu i sprzedam mu cały mój zestaw i kupię sobie cały nowy od zera.

Witam,

dogadałeś się w sprawie sprzedaży swojego zestawu czy cały czas go posiadasz? Byłbym zainteresowany płytą główną 🙂

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...