Skocz do zawartości
preter

Ryzen 5700G i Tuf Gaming b550-Plus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

mam problem ponieważ wymieniłem procesor z Ryzena 3600 na 5700G i do tej pory działające pamięci 2x Goodram IRDM Pro 8GB 3600 CL17 spisywały się dobrze.

Po aktualizacji BIOS-u i wstawieniu Ryzena 5700G okazało się, że zestaw nie chce pracować na profilu XMP pamięci RAM - 3600 MHz. Przywróciłem domyślne ustawienia BIOS-UEFI i jedyne co zmieniłem w kwestii pamięci to częstotliwości ze standardowych 2133 MHz na 3200 MHz. Ale CL pozostało na domyślnych 22. Przy takich ustawieniach wszystko działa, ale wiem po lekturze artykułów i for, że na tej płycie głównej z tym procesorem działają szybkie pamięci.

Pytanie 1: w jaki sposób wszystko skonfigurować aby pamięci działały na profilu XMP z pełną prędkością?

Pytanie 2: Może to wina pamięci i należy je wymienić? Jakie pamięci byłyby najlepsze do tej płyty i procesora, żeby profile XMP działały od razu? I tak chciałem rozbudować RAM do 32 GB.

Pytanie 3: 2 czy 4 moduły pamięci RAM? I dlaczego? Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że lepiej 2.

Pomóżcie proszę, bo nie wiem w co pieniądze inwestować dalej.

PS. Wprawdzie procesor ma grafikę zintegrowaną (i na tej mi zależało), ale korzystam jeszcze z Radeona 380 4GB.

W załączeniu screeny z HWinfo i CPU-Z.pamieciram.thumb.png.0b0b3d01cdf0dcfbd58ae4fa47c2caa0.png

Edytowane przez preter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Ryzen 5700G -System Memory Specification Up to 3200MHz , oraz  PCI Express Version PCIe 3.0

wedle listy QVL z strony Asusa i wybieramy serie Ryzen 5000G APU

https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B550-PLUS/HelpDesk_QVL_Memory/

można spróbować wymienić ram ale czy faktycznie przełoży się to na znaczny wzrost wyników w grach czy programach ?, i wszystko co jest powyżej 3200MHz to jest już OC a tego nikt nie gwarantuje ze będą działały stabilnie i bez kombinacji w biosie. 

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL18 (F4-3600C18D-16GVK)

oczywiście ze zestaw x2 moduły będzie mniej konfliktowy z ustawieniami niż x4 moduły .   

można tez zapoznać się z materiałem 

https://www.youtube.com/watch?v=gVN5hYcJ8Co

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta obsłuży pamięci do 4400 a to bardzo dobrze zrobi iGPU na tym Ryzenie.I takich pamięci bym szukał.Trochę będzie z tym zachodu ale ostatecznie szukasz maksymalnej wydajności na tym iGPU.Zrzucanie profili w pamięciach zdarza się całkiem często i równie często jest to wina samych kości pamięci.Piszę że to wina pamięci ale prawie na pewno spowodowana nowym biosem.W takim przypadku szukałbym pamięci które się nie wysypujĄ a nie grzebał co i rusz w biosie.

Edytowane przez Kronan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...