Skocz do zawartości
JaneM

Jak ulepszyć ten PC? Kupiony w 2015

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy tutaj jestem z góry przepraszam za moją niewiedzę i z góry dziękuje za jakiekolwiek rady :)

Także dostałem PC w 2015 i od tego czasu wydajność nie opadła ale nowe gry mają większe wymagania i Cyberpunk 2077 w 20 fps na minimalnych nie jest moim marzeniem więc zastanawiam się jak ulepszyć ten system. Jestem właściwie kompletnym laikiem, nie wiem do końca co jest kompatibylne z czym i sporo się zmieniło przez te 7 lat. Mam zamiar kupować komponenty pojedyńczo i chciałbym zachować co się da. Wiem, że chcę dysk SSD i może nową kartę graficzną z półki typu GTX 1660 ti, ale nie mam pojęcia czy nie muszę wymienić płyty głównej, aby karty tego pokroju w ogóle działały i wtedy zdaję się, że mój procesor może być bottleneckiem w tym wypadku, i jaki lepszy procesor miałbym kupić, i czy musiałbym do tego zmienić płytę główną, i czy na to wszystko wystarczy ten zasilacz który już mam czy to też potrzebuje upgrade też? RAM też bym chciał zwiększyć. Czy w ogóle jest możliwe ulepszenie tego? Czy od razu zbierać na pełen nowy zestaw? Nie chce też wyrzucać komponentów także co z takowymi zrobić?

Specyfikacja: 

Płyta główna MSI H97 PC Mate s1150 H97 4DDR3 USB3/LAN ATX - H97 PC Mate

Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W 

Procesor Intel Core i5 4460, 3.2GHz, 6 MB, BOX

Pamięć Ballistix Ballistix Sport, DDR3, 8 GB(2x4GB), 1600MHz, CL9

Karta graficzna MSI GeForce GTX 960 4GB GDDR5

Dysk Seagate BarraCuda 1 TB 3.5" SATA III 

Obudowa Zalman Z3 PLUS (kompatybilność ATX)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zmianę procesora ,płyty i pamięci ram. 

Zależnie od budżetu można by coś wybrać.
Powiedzmy że kupno zestawu procesor,płyta i ram za 1000zł zrobi dużą różnicę.
Jeżeli nie masz SSD można też dokupić.
120GB na system to koszt 70zł za nowy dysk lub lepsze około 100zł.500GB to koszt jakieś 300zł niezależnie czy SATA czy M.2 jeżeli kupujesz na 6 czy 7 lat to lepiej nie najtańszy.

 

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie.

Powiem tak - grafika do zmiany. Idąc dalej - przesiadłem się z 2500K(!!!) 8GB na 9600K 16 GB, w zestawie GTX 970 i co? I nic. Szału nie było. Szczerze mówiąc to na początku w ogóle zbytnio różnicy nie zauważyłem, okazało się, że najbardziej to zamulała winda która stała na kompie od kilku lat 😉 W grach generalnie było bez większych zmian, może trochę fps było więcej ale nie było szału w codziennym graniu a oglądanie benchmarków mnie nie jara. Głównym ograniczeniem była karta graficzna a nie procesor czy pamięć.

Co bym zmienił? Kartę graficzną zdecydowanie. Czas na to kiepski ale pytanie czy jeszcze kiedyś ceny będą lepsze. Od prawie dwóch lat jest biadolenie na ceny a okazuje się, że trzeba było brać na premierę bo później było tylko gorzej i teraz też ceny mocno falują. 

Obstawiam, że zestaw bebechy które masz + 3060ti/3070 będzie w grach dosłownie miażdżył procka pokroju 11400F 16GB + stara grafika. 

Zmienisz bebechy, zostawisz grafikę - dalej będzie bieda. A jak już uzbierasz na grafikę to się może okazać że to co kupiłeś pozostałego jest co do pewnych rzeczy w plecy bo standardy się pozmieniały np. DDR 5 weszło jako standard, płyty też w standardzie mają inne zaawansowane bajery. 

Z rzeczy "tańszych" - wydaj te 200-400 zł na SSD i poczuj nową jakość codziennego korzystania z kompa 🙂 w obecnych czasach komp bez SSD to czysty masochizm. 
Do oceny zasilacz - 7 lat to już trochę jest, wydajność nie ta co na początku no i wzrasta ryzyko pociągnięcia za sobą reszty sprzętu.

Także ja bym od ręki wziął SSD, dobrał grafikę w zależności od budżetu.

A cyberpunk to raczej bez zmiany całości nie będzie śmigał jakoś sensownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

modernizacja komputera jest to stosunek oczekiwanych efektów do posiadanego budżetu czyli możliwości finansowych ,  "mierz siły na zamiary", nie jest sztuką wydać 10-15tys. ... 

skoro założyłeś zakup GTX 1660 Super lub Ti , czy zapoznałeś się z ogólna wydajnością w CB 2077 ?

tak na szybko znalezione.

https://www.youtube.com/watch?v=nJswREcV4PA

twój PC obecnie jest wyposażony w CPU który posiada 4r/4w, takie procesory w nowych grach już dostają zadyszki, skoro posiadana płyta główna zapewnia wsparcie dla i7, to można by zakupić i7 -4770K 4r/8w lub i7-4790K 4r/8w, czasami można upolować na alledrogo za 350pln , ale , ale aby taki CPU pokazał pazur to trzeba zrobić mu OC , pierwsza sprawa to temperatury czyli wypadało by wymienić pastę pod IHS czyli skalpowanie CPU, a na kolanie tego nie zrobisz , oraz zakupić wydajny zestaw chłodzący, czyli kolejne koszty. 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

lub

CPU Arctic Freezer 34 eSports Duo (ACFRE00060A)

pamięć Ram 2x4GB obecnie to jest na styk do 1080p, wypadało by dokupić takie same, lub zakupić zestaw 2x8GB. , tak aby było łącznie 16Gb  

zasilacz 530W i do tego 7 letni, hmmm , przy zakupie nowej karty graficznej to raczej zakup nowego zasilacza to nie wydatek a inwestycja w bezpieczeństwo zasilanych podzespołów, co by nie było ze stary na pożegnanie zabierze coś ze sobą.

karta GTX 960 4GB pozwala uruchomić każda nowa grę , ale nawet po wymianie CPU, ilość generowanych FPS raczej nie wzrośnie , ale spadki FPS będą zdecydowanie już mniejsze a to już przełoży się na płynniejsza rozgrywkę.   

obecnie użytkowanie kompiutera/laptoka bez dysku SSD jest tak ekscytujące jak by siądziesz i patrzeć jak farba schnie na pomalowanej ścianie.

SSD Crucial MX500 500 GB 2.5" SATA III (CT500MX500SSD1) lub większy 1TB bo gry waza coraz wincyj , a nawet zainwestować w rozwiązanie mniejszy SSD pod system i programy i większy pod same gry. 

także upgrade posiadanej platformy jest możliwy, ale czy opłacalny ?, to już trzeba sobie samemu odpowiedzieć, oczekiwane efekty do wydanych piniedzy . 

jeśli chcesz pozostać przy obecnej platformie to zaczął bym od wymiany CPU na i7 plus skalpowanie i OC oraz zakup chłodzenie , oraz zakup nowego dysku SSD, następnie zakup nowej karty graficznej to i zakup nowego zasilacza, nie ? , "chytrusek taci dwa razy",  na koniec zwiększenie ilości pamięci ram do 16GB. 

lub sprzedać wszystko i zakupić nowsza platformę cos np. na i3 10105 to tez jest 4r/8w.        

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...