Skocz do zawartości
Danzi

PC do gier w 1440p AM4 czy Intel?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałem Was podpytać co byście zrobili na moim miejscu. Chciałem złożyć PC do grania w 1440p, GPU jeszcze nie mam - tutaj myślę nad 3070ti lub 3080 albo poczekam na serię 4000, ale aktualnie głównie zastanawiam się nad CPU... Byłem mocno nastawiony na intel-a, 12600k + płyta z690 całość finalnie miała mnie wynieść ok 2600zł. Jednak trafiła mi się okazja i mam możliwość kupienia 5700x + płyta b550 za 1700-1800zł. Zacząłem się mocno zastanawiać bo różnica w cenie jest dość duża między tymi zestawami. Nawet przy słabszej płycie z690 ta różnica nadal jest spora. Myślałem jeszcze o 12700 + b660, ale to wyjdzie podobnie do 12600k i przy PC do grania dużo nie zyskam, ale może taki zestaw starczy na dłużej?

Co już mam:

Obudowa: Be Quiet pure base 500dx
Zasilacz: Seasonic focus gx 750w 80 plus gold
RAM 32gb: Cruciał Ballistix 3200MHz 16CL 16GB x 2

Jak myślicie, w co warto teraz iść w tej sytuacji?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

ciekawy dylemat się tobie trafił, masz słuszne podejście, bo wybór nie jest łatwy, obecnie najbardziej opłacalnym CPU do giercowania jest właśnie i5-12600K , ale ten Ryzen 5700x niewiele mu ustępuje ale w niektórych tytułach jednak widać ze odstaje, ale to jak będą się "starzeć" oba CPU w grach ?, bardziej będzie to wróżenie z fusów niż wskazać która platforma będzie dłużej trzymać "poziom", mówimy tu o czasie do lub więcej niż 5 lat.

ja bym się skupił na np. płytach głównych co to za B550 oraz B660 producent/model ?,  nie jestem zwolennikiem "tanich" płyt głównych raczej tak staram się celować w środek stawki, i na podstawie lepszego wyposażenia płyty głównej zakupił bym tak platformę.            

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

Witam 

ciekawy dylemat się tobie trafił, masz słuszne podejście, bo wybór nie jest łatwy, obecnie najbardziej opłacalnym CPU do giercowania jest właśnie i5-12600K , ale ten Ryzen 5700x niewiele mu ustępuje ale w niektórych tytułach jednak widać ze odstaje, ale to jak będą się "starzeć" oba CPU w grach ?, bardziej będzie to wróżenie z fusów niż wskazać która platforma będzie dłużej trzymać "poziom", mówimy tu o czasie do lub więcej niż 5 lat.

ja bym się skupił na np. płytach głównych co to za B550 oraz B660 producent/model ?,  nie jestem zwolennikiem "tanich" płyt głównych raczej tak staram się celować w środek stawki, i na podstawie lepszego wyposażenia płyty głównej zakupił bym tak platformę.            

Dzięki za odpowiedź.

Jeśli chodzi o płyty pod AMD to celuje w:

Gigabyte b550 aorus elite v2 - mój numer 1
MSI B550 Gaming/Tomahawk
Asrock B550 Pro4 - opcja budżetowa

Intel to:

Asus TUF GAMING Z690-PLUS D4 - to był mój numer 1, ale cena 1249zł (najtaniej aktualnie) trochę mnie przeraża...

Gigabyte z690 Gaming X DDR4 - jest aktualnie w dość dobrej cenie więc biorę go pod uwagę, ale podobno piszczą w niej cewki niestety.
MSI z690 Pro DDR4 - opcja budżetowa, natomiast cena dogania Gigabyte więc pewnie skłonię się ku jednej z tych dwóch wyżej jeśli padnie na intela.

Całość AMD z Aorus elite wyjdzie 1839zł, natomiast Intel z Gigabyte wyjdzie finalnie 2288zł (w xkom pojawiła się promka). Z Asusem intel wychodzi 2638zł, a to już moim zdaniem przesada, lepiej dołożyć do GPU.

Wczoraj też pomyślałem, że nie wiem czy jest sens czekać na 4070 bo jeszcze dużo jest znaków zapytania z serią 4xxx. Ceny, dostępność, początkowe problemy itp, dlatego pomyślałem, że może aktualnie lepiej będzie kupić 3070ti/3080.

Jeszcze do głowy przyszedł mi ryzen 5600 z b550 gigabyte, ale gaming x v2 albo właśnie asrock b550 pro4 - płyty za ok 400zł i tu finalnie wyjdzie ok 1400zł. Już prawie 1000zł mniej niż najtańszy 12600k w moim zestawieniu 😄
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o B550 to zdecydowanie MAG B550 TOMAHAWK najmniej kłopotów przy współpracy z pamięciami. 

pytanie czy potrzebujesz Z690 ? od np. Asusa z budżetowym CODEC audio ALC 887/897 coś za coś...  , a no tak platforma Z690 umożliwia OC, ale obecnie OC CPU to bardziej marketing niż realny przyrost mocy.

ja zdecydował bym się przemyśleć zakup od opcji :

MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4       2 gniazda M.2 i ALC 1200

MSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4    3 gniazda M.2 i ALC 1200P

lub właśnie na Z690 

MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4   4 gniazda M.2 i ALC 4080

ale każdy ma swoje zdanie i trzeba je szanować, jak ktoś ma swojego ulubionego producenta.    

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Lowermann napisał:

Jeżeli chodzi o b550 to masz fajną płytkę na wypasie za 639 zł, Asus tuf gaming wifi

https://www.oleole.pl/plyty-glowne/asus-plyta-glow-asus-tufgam-b550pluswifiam4.bhtml

taaa i wersja z Wi-Fi czyli 2.0 posiada zmieniony Realtek ALC 897 , jak komuś słoń na uch nadepnął i nie słyszy różnicy to ok ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lowermann napisał:

Gdzie, przecież tam siedzi Realtek ALC S1200A 7.1 Surround Sound Kodek High Definition Audio

całkiem możliwe ze masz racje bo na stronie Asusa jest podana informacja o ALC S1200A

https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B550-PLUS-WI-FI/techspec/

tylko mi wyskoczyło na początku ze są dostępne dwie rewizje płyty głównej 1.0 i 2.0 i jedna faktycznie jest na lepszym ACL ale już 2.0 na słabszym , także dopiero po zakupie może okazać się co tam faktycznie siedzi za ALC 

Edytowane przez Mr.T...
aktualizacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje, ten Asus wygląda ciekawie i ma moduł Wifi co jest też mile widziane 🙂 Msi to ogólnie mój faworyt jeśli chodzi o płyty, ale cenowo odlecieli trochę w kosmos. B660 tomahawk kosztuje aktualnie w okolicach 1000zł, taniej są z690 co prawda gorzej wyposażone albo podobnie. Z690 Tomahawk to już blisko 1500zł, więc już różnica przy AMD robi się ogromna.

Jeszcze myślę ewentualnie o 11th intela, ale 11600k wychodzi podobnie do AMD z topową płytą a 11400f boję się, że mi nie wystarczy, chociaż to ma być PC do gamingu w 90%.

10 godzin temu, Lowermann napisał:

Ja narazie posadzę na tej płycie r7 5800x3D i zobaczę jak to będzie hulać, 

Ciekawy zestaw, myślałem o 5800x3D 🙂 Kupujesz wszystko teraz czy płytkę już miałeś wcześniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lowermann napisał:

Słuchaj, jednak zmieniłem zdanie, oddałem x3d oraz płytę, a wziąłem i512600kf za 1300 zł oraz Gigabyte Gigabyte Z690 GAMING X za 1000 zł, razem 2300 zł

ojoj a co takiego się staneło ze produkt nie spełnił oczekiwań... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle, że nie spełnił, ale przemyślałem temat i na podstawkę AM4 już nic mocniejszego nie wyjdzie, a na 1700 prawdopodobnie wyjdzie jeszcze 13 ta generacja, poza tym pci-e x 5 i m.2 nowsze i szybsze, zestaw będę miał w przyszłym tygodniu, nie brałem narazie nic na ddr5 bo są strasznei drogie, mam moduły goodrama 2x16 GB, zobaczę jak będzie to chodziło, oczywiście ze starej platformy zostaje prawie wszystko oprócz płyty, proca oraz budy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lowermann napisał:

Nie tyle, że nie spełnił, ale przemyślałem temat i na podstawkę AM4 już nic mocniejszego nie wyjdzie, a na 1700 prawdopodobnie wyjdzie jeszcze 13 ta generacja, poza tym pci-e x 5 i m.2 nowsze i szybsze, zestaw będę miał w przyszłym tygodniu, nie brałem narazie nic na ddr5 bo są strasznei drogie, mam moduły goodrama 2x16 GB, zobaczę jak będzie to chodziło, oczywiście ze starej platformy zostaje prawie wszystko oprócz płyty, proca oraz budy.

Tak, 13-sta generacja ma wyjść na socket 1700 ale...No, właśnie, 13-stka ma wspierać tylko i wyłącznie DDR5..Także, przekombinowałeś xD Ale wybór nadal jest dobry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Drizz napisał:

Tak, 13-sta generacja ma wyjść na socket 1700 ale...No, właśnie, 13-stka ma wspierać tylko i wyłącznie DDR5..Także, przekombinowałeś xD Ale wybór nadal jest dobry...

Skąd takie info? Wiem, że intel chce ograniczyć nowe płyty tylko do DDR5, ale na "starych" z690 z DDR4 też pod LGA1700 ma działać.

Szczerze to jakby zrobili inaczej to byłby ogromny strzał w kolano. Pierwszy lepszy artykuł o tym, że Raptory też mają działać z DDR4:
https://wccftech.com/intel-pushing-ddr5-only-support-700-series-chipset-motherboards-raptor-lake-cpus/

W dniu 24.04.2022 o 00:26, Lowermann napisał:

Słuchaj, jednak zmieniłem zdanie, oddałem x3d oraz płytę, a wziąłem i512600kf za 1300 zł oraz Gigabyte Gigabyte Z690 GAMING X za 1000 zł, razem 2300 zł

Też zmieniłem zdanie i jednak idę w Intel-a, ale aktualnie 12400 i h670 TUF Gaming od Asus-a z DDR4. Za duża dopłata a za mały zysk był dla mnie w przypadku 12600k i 1440p, różnicę dorzucę do mocniejszej karty.

Edytowane przez Danzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Danzi napisał:

Skąd takie info? Wiem, że intel chce ograniczyć nowe płyty tylko do DDR5, ale na "starych" z690 z DDR4 też pod LGA1700 ma działać.

Szczerze to jakby zrobili inaczej to byłby ogromny strzał w kolano. Pierwszy lepszy artykuł o tym, że Raptory też mają działać z DDR4:
https://wccftech.com/intel-pushing-ddr5-only-support-700-series-chipset-motherboards-raptor-lake-cpus/

Też zmieniłem zdanie i jednak idę w Intel-a, ale aktualnie 12400 i h670 TUF Gaming od Asus-a z DDR4. Za duża dopłata a za mały zysk był dla mnie w przypadku 12600k i 1440p, różnicę dorzucę do mocniejszej karty.

Sorryyy....Popłynołem z info w 14-generacje xD Oczywiście 13-tka będzie wspierać ddr4/ddr5 bo to ten sam procek tylko "ulepszony".. 

Ale moim zdaniem, tak czy siak, budowa nowego kompa na Intelu jest lepszą opcją, niż opcja z 5800X3D, Rysiek dziwnie traci swoją "pare" w 1440p..W grach, gdzie miał przewage w 1080p, to w 1440p zaczyna odstawać..Różne testy i wyniki..Intel bardziej pewny na dziś, jak dla mnie..Jednak jeżeli, ktoś ma już "Rysia" i chce zrobić upgrade to jak najbardziej...

 

Edytowane przez Drizz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...